Jump to content

Google Pay επίσημα στην Ελλάδα


epot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψώνισα φαγητό πακέτο και μου λέει ότι πλήρωσα στην ACS που είναι ακριβώς δίπλα.

Για 3 βδομάδες αγόραζα καφέ πακέτο που ήταν δίπλα σε AVIN και τις μισές φορές μου έβγαζε  AVIN, τις υπόλοιπες κανονικά το καφέ 

8 minutes ago, soleman said:

Ψώνισα φαγητό πακέτο και μου λέει ότι πλήρωσα στην ACS που είναι ακριβώς δίπλα.

Για 3 βδομάδες αγόραζα καφέ πακέτο που ήταν δίπλα σε AVIN και τις μισές φορές μου έβγαζε  AVIN, τις υπόλοιπες κανονικά το καφέ 

 

b4c490ee-cdfa-426f-b174-3a09447880f6.jpg

8 minutes ago, soleman said:

Ψώνισα φαγητό πακέτο και μου λέει ότι πλήρωσα στην ACS που είναι ακριβώς δίπλα.

Για 3 βδομάδες αγόραζα καφέ πακέτο που ήταν δίπλα σε AVIN και τις μισές φορές μου έβγαζε  AVIN, τις υπόλοιπες κανονικά το καφέ 

 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, soleman said:

Ψώνισα φαγητό πακέτο και μου λέει ότι πλήρωσα στην ACS που είναι ακριβώς δίπλα.

Για 3 βδομάδες αγόραζα καφέ πακέτο που ήταν δίπλα σε AVIN και τις μισές φορές μου έβγαζε  AVIN, τις υπόλοιπες κανονικά το καφέ 

 

b4c490ee-cdfa-426f-b174-3a09447880f6.jpg

 

Λογικά το μηχανάκι του pos είναι συνδεδεμένο στην avin. Μήπως τα έχει ο ίδιος; Το wallet κοιτάει μόνο το pos. Άρα άμα το pos είναι σε άλλη εταιρία περασμένο, άσχετα εσύ που το βλέπεις, τότε θα δεις άλλο όνομα. Εγώ πχ σε μια μεγάλη αλυσίδα που ψωνίζω, αντί να δω το μαγαζί, βλέπω τα κεντρικά τους. Όλα τα pos τους είναι δηλωμένα εκεί. Καμία σχέση η περιοχή που ψώνισα απο την περιοχή που φαίνεται ότι έκανα τα ψώνια. Στην δικιά σου περίπτωση θα είχε πλάκα να ρωτήσεις τον υπάλληλο γιατί φαίνεται avin ενώ ψωνίζεις καφέ. Πες του και για πλάκα, ο θείος μου είναι στην ααδε και θα τον ρωτήσω και αυτόν να μου πει. Εκεί ίσως σου βγάλει άλλο pos. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Λογικά το μηχανάκι του pos είναι συνδεδεμένο στην avin. Μήπως τα έχει ο ίδιος; Το wallet κοιτάει μόνο το pos. Άρα άμα το pos είναι σε άλλη εταιρία περασμένο, άσχετα εσύ που το βλέπεις, τότε θα δεις άλλο όνομα. Εγώ πχ σε μια μεγάλη αλυσίδα που ψωνίζω, αντί να δω το μαγαζί, βλέπω τα κεντρικά τους. Όλα τα pos τους είναι δηλωμένα εκεί. Καμία σχέση η περιοχή που ψώνισα απο την περιοχή που φαίνεται ότι έκανα τα ψώνια. Στην δικιά σου περίπτωση θα είχε πλάκα να ρωτήσεις τον υπάλληλο γιατί φαίνεται avin ενώ ψωνίζεις καφέ. Πες του και για πλάκα, ο θείος μου είναι στην ααδε και θα τον ρωτήσω και αυτόν να μου πει. Εκεί ίσως σου βγάλει άλλο pos. 

Ανακεφαλαιώνω , τον καφέ τον αγόραζα στον Μαυρή Σπυρίδωνα στην Πάρο, βλέπετε έχει 3 χρεώσεις Avin και 1 χρέωση Μαυρή.

Αυτοκίνητο δεν είχα για να πάω σε Avin.

Τα 26 € είναι από την επιχείρηση ¨Μαράθι¨ έτοιμα φαγητά, που είναι δίπλα στην ACS, δεν υπάρχει περίπτωση η ACS να μοιράζεται το pos με το μαγειρείο.

Edited by soleman
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ίδιος ιδιοκτήτης δεν θα μου φαινόταν περίεργο,έχω περίπτωση με καφετέρια και ζωοτροφές. Ένα πος και για τα δυο

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, soleman said:

Ανακεφαλαιώνω , τον καφέ τον αγόραζα στον Μαυρή Σπυρίδωνα στην Πάρο, βλέπετε έχει 3 χρεώσεις Avin και 1 χρέωση Μαυρή.

Αυτοκίνητο δεν είχα για να πάω σε Avin.

Τα 26 € είναι από την επιχείρηση ¨Μαράθι¨ έτοιμα φαγητά, που είναι δίπλα στην ACS, δεν υπάρχει περίπτωση η ACS να μοιράζεται το pos με το μαγειρείο.

Ανακεφαλαιωνω και εγώ. Το wallet δεν κοιτάει gps. Το wallet κοιτάει pos. Άρα ρώτα εκεί σε ποιον ανήκουν τα pos. Τις πληροφορίες τις αντλεί από το pos. Άλλο δικό μου παράδειγμα, αγόρασα πράγμα από ελληνικό κατάστημα που μου έκοψε και απόδειξη και το wallet μου έβγαλε μια εταιρία στην Βουλγαρία. Όταν τον ρώτησα το γιατί μου ξεροκαταπιε και έλεγε δε ξέρω και να ρωτήσω το αφεντικό κτλ κτλ κτλ. 

Link to comment
Share on other sites



Ανακεφαλαιωνω και εγώ. Το wallet δεν κοιτάει gps. Το wallet κοιτάει pos. Άρα ρώτα εκεί σε ποιον ανήκουν τα pos. Τις πληροφορίες τις αντλεί από το pos. Άλλο δικό μου παράδειγμα, αγόρασα πράγμα από ελληνικό κατάστημα που μου έκοψε και απόδειξη και το wallet μου έβγαλε μια εταιρία στην Βουλγαρία. Όταν τον ρώτησα το γιατί μου ξεροκαταπιε και έλεγε δε ξέρω και να ρωτήσω το αφεντικό κτλ κτλ κτλ. 


Αλήθεια, η απόδειξη ταμειακής εχει διεύθυνση Βουλγαρίας?.


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, coulis said:


 

 


Αλήθεια, η απόδειξη ταμειακής εχει διεύθυνση Βουλγαρίας?.


Tapa
 

 

Η απόδειξη ταμειακής αποκλείεται , η απόδειξη απο το pos ναι.

Απάτη βέβαια αφού δεν αποδίδει ΦΠΑ και το εισπράτει όλο

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Η απόδειξη ταμειακής αποκλείεται , η απόδειξη απο το pos ναι.
Απάτη βέβαια αφού δεν αποδίδει ΦΠΑ και το εισπράτει όλο
Ακριβώς (έτσι πιστεύω), γιατί το pos πρέπει να ειναι συνδεδεμένο με την ταμειακή.


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, coulis said:


 

 


Αλήθεια, η απόδειξη ταμειακής εχει διεύθυνση Βουλγαρίας?.


Tapa
 

 

Όχι βέβαια. Η απόδειξη ταμειακής είχε κανονικά την διεύθυνση. Το pos λογικά έστελνε τα χρήματα αλλού. 

 

1 ώρα πριν, coulis said:

Ακριβώς (έτσι πιστεύω), γιατί το pos πρέπει να ειναι συνδεδεμένο με την ταμειακή.


Tapa
 

Ακόμα δε έχουν συνδεθεί όλες οι ταμειακές με τα pos. Δεν έχει γίνει υποχρεωτικό! 

Link to comment
Share on other sites

Η απόδειξη ταμειακής αποκλείεται , η απόδειξη απο το pos ναι.
Απάτη βέβαια αφού δεν αποδίδει ΦΠΑ και το εισπράτει όλο
Η απόδοση ΦΠΑ σχετίζεται με την απόδειξη και όχι με το pos.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Google pay κραταει προμηθεια?
Το λεω γιατι τοσο καιρο πληρωνα μεσω της Πειραιως και ολα καλα..,και προχτες με το Google για 2 καφεδες αξιας 4,50 ευρω,μου κρατησε 4,80....

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, optostyle said:

Το Google pay κραταει προμηθεια?
Το λεω γιατι τοσο καιρο πληρωνα μεσω της Πειραιως και ολα καλα..,και προχτες με το Google για 2 καφεδες αξιας 4,50 ευρω,μου κρατησε 4,80....

OptoStyle
 

Όχι. Εμένα δε μου κρατάει τπτ. Μήπως ο υπάλληλος δακτυλογραφησε λάθος το ποσό; 

Link to comment
Share on other sites

Το τσεκαρα εκεινη την ωρα,και της το ειπα γιατι μ'εκανε εντυπωση
Το ποσον ηταν 30 cents λιγοτερο..!!

OptoStyle





Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Το Google pay κραταει προμηθεια?
Το λεω γιατι τοσο καιρο πληρωνα μεσω της Πειραιως και ολα καλα..,και προχτες με το Google για 2 καφεδες αξιας 4,50 ευρω,μου κρατησε 4,80....

OptoStyle


Όχι,που ξέρει το κατάστημα πως πληρώνεις εσύ;

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, bill33 said:

Η απόδοση ΦΠΑ σχετίζεται με την απόδειξη και όχι με το pos.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk
 

Ναι απλά αναφέρω οτι αν η ταμιακή είναι μαϊμού τότε δεν αποδίδετε ΦΠΑ.

Τέλος πάντων , οff topic είμαστε.

Οχι δεν κρατάει προμήθεια.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Όχι,που ξέρει το κατάστημα πως πληρώνεις εσύ;

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν ξερει το καταστημα....απλα ο λογαριασμος ηταν πιο λιγο,και η πληρωμη εδειξε εκεινη την ωρα στο κινητο,λιγο παραπανω..αυτο

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Από 1/9/2023 η Alpha Bank καταργεί το Alpha Wallet και προτείνει οι συναλλαγές μας να γίνονται μέσα από Google Pay

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...