Jump to content

Google Pay επίσημα στην Ελλάδα


epot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

33 minutes ago, kmpatra said:

δοκιμασα απο το νεο κινητο μοτορολα που εχω να πληρωσω σε σουπερ μαρκετ (pos σε delivery). Καρτα της αλφα περασμένη στο google pay, ενεργοποιησα το nfc, ανοιξα το Gpay στην οθόνη που εδειχνε την καρτα της τραπεζας και το περασα απο το pos. Το κινητό εβγαλε πρασινο τικ και δονηση, δειγμα οτι ηρθε προφανως σε επαφή με το nfc του pos. To pos όμως σε πρώτη και δεύτερη προσπάθεια δεν αναγνώρισε τη συναλλαγή. Τελικά πλήρωσα με την κάρτα, για να μην ταλαιπωρώ και τον άνθρωπο, και το pos την περασε κανονικά την πληρωμή.

Το ερώτημα μου είναι λοιπόν αν παίζει περίπτωση ασυμβατότητας του pos με το gpay ή κάτι άλλο?

Αλλού έχεις πληρώσει;Παντως δεν χρειάζεται να ανοίγεις και την εφαρμογή για να πληρωσεις.Μονο ενεργοποίηση του nfc,αν και μπορείς να το έχεις ανοιχτό συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αλλού έχεις πληρώσει;Παντως δεν χρειάζεται να ανοίγεις και την εφαρμογή για να πληρωσεις.Μονο ενεργοποίηση του nfc,αν και μπορείς να το έχεις ανοιχτό συνέχεια.
και ξεκλείδωμα δεν θέλει;
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ilka71 said:
54 minutes ago, bill33 said:
Αλλού έχεις πληρώσει;Παντως δεν χρειάζεται να ανοίγεις και την εφαρμογή για να πληρωσεις.Μονο ενεργοποίηση του nfc,αν και μπορείς να το έχεις ανοιχτό συνέχεια.

και ξεκλείδωμα δεν θέλει;

Πληρωμή σε κατάστημα

Βήμα 1: Ενεργοποιήστε την οθόνη του τηλεφώνου σας και ξεκλειδώστε το

Ενεργοποιήστε την οθόνη του τηλεφώνου και, στη συνέχεια, ξεκλειδώστε το. Δεν χρειάζεται να ανοίξετε την εφαρμογή Πορτοφόλι Google.

Βήμα 2: Κρατήστε το πίσω μέρος του τηλεφώνου σας κοντά στη συσκευή ανάγνωσης πληρωμών για λίγα δευτερόλεπτα

Όταν ολοκληρώσετε την πληρωμή, θα εμφανιστεί ένα μπλε σύμβολο επιλογής στην οθόνη.

Edited by conan1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, conan1 said:

Πληρωμή σε κατάστημα

Βήμα 1: Ενεργοποιήστε την οθόνη του τηλεφώνου σας και ξεκλειδώστε το

Ενεργοποιήστε την οθόνη του τηλεφώνου και, στη συνέχεια, ξεκλειδώστε το. Δεν χρειάζεται να ανοίξετε την εφαρμογή Πορτοφόλι Google.

Ενεργοποίηση οθόνης είναι αρκετή.Το ξεκλείδωμα οθόνης δεν χρειάζεται για μικρά ποσά. 

https://support.google.com/wallet/answer/12059519?hl=en

No unlock needed for smaller payments

Important: For tap to pay transactions under a certain amount, you may not need to unlock your phone. For regional requirements, go to the table below. 

You can only make a limited number of locked transactions before your phone asks you to unlock it. You must also  complete the transaction within a few minutes after you unlock it.

Tip: For added security, set up your phone so that it must be unlocked to complete a near field communication (NFC) transaction.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ορίσει δακτυλικό αποτύπωμα, ή κωδικό (pin, μοτίβο),για να ξεκλειδώνεις τη συσκευή σου, τότε χρειάζεται ξεκλέιδωμα για να πληρώσεις, έστω και μικρά ποσά. Τουλάχιστον 2 φορές που το δοκίμασα με κλειδωμένη οθόνη, δεν το δεχόταν το pos. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, conan1 said:

Αν έχεις ορίσει δακτυλικό αποτύπωμα, ή κωδικό (pin, μοτίβο),για να ξεκλειδώνεις τη συσκευή σου, τότε χρειάζεται ξεκλέιδωμα για να πληρώσεις, έστω και μικρά ποσά. Τουλάχιστον 2 φορές που το δοκίμασα με κλειδωμένη οθόνη, δεν το δεχόταν το pos. 

Καθε μέρα πληρώνω με ενεργή οθονη και  κλειδωμένη συσκευή.

Αν δεν έχεις κλέιδωμα οθόνης  δεν λειτουργεί το google pay 

Απο το λινκ που έβαλα πιο πάνω 

Set up screen lock for tap to pay transactions

To make contactless payments with Google Wallet, you must use a screen lock on your device for your security.

You can unlock Google Wallet with several methods:

  • PIN
  • Pattern
  • Password
  • Fingerprint
  • Iris scan
  • 3D face unlock

Δυο τρεις σελίδες πιο πίσω το έχουμε ξανασυζητήσει το ίδιο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 50€ δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα η συσκευή. Εκτός κι αν έχεις ρυθμίσει από το NFC η πληρωμή να γίνεται μόνο με ξεκλείδωμα. 

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 50€ δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα η συσκευή. Εκτός κι αν έχεις ρυθμίσει από το NFC η πληρωμή να γίνεται μόνο με ξεκλείδωμα. 
που είναι αυτή η ρύθμιση για το nfc.;για δείξε
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, ilka71 said:
4 ώρες πριν, katsiletra said:
Μέχρι 50€ δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα η συσκευή. Εκτός κι αν έχεις ρυθμίσει από το NFC η πληρωμή να γίνεται μόνο με ξεκλείδωμα. 

που είναι αυτή η ρύθμιση για το nfc.;για δείξε

Στην σελίδα 7 υπάρχει φωτό 

https://myphone.gr/forum/topic/190240/?do=findComment&comment=7090994

 

Link to comment
Share on other sites

Καθε μέρα πληρώνω με ενεργή οθονη και  κλειδωμένη συσκευή.
Αν δεν έχεις κλέιδωμα οθόνης  δεν λειτουργεί το google pay 
Απο το λινκ που έβαλα πιο πάνω 

Set up screen lock for tap to pay transactions

To make contactless payments with Google Wallet, you must use a screen lock on your device for your security.
You can unlock Google Wallet with several methods:
  • PIN
  • Pattern
  • Password
  • Fingerprint
  • Iris scan
  • 3D face unlock
Δυο τρεις σελίδες πιο πίσω το έχουμε ξανασυζητήσει το ίδιο θέμα
Ωπα. Δηλαδή αν ανάψω την οθόνη, χωρίς να ξεκλειδώσω τη συσκευή, γίνεται πληρωμή; Αυτό δεν το είχα δοκιμάσει. Με σβηστή οθόνη δεν γίνεται πληρωμή πάντως σε εμένα.
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα παλιό samsung a5 πάντως δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα μόνο να ανάβει η οθονη

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, conan1 said:
On 4/11/2022 at 9:53 ΜΜ, bill33 said:
Καθε μέρα πληρώνω με ενεργή οθονη και  κλειδωμένη συσκευή.
Αν δεν έχεις κλέιδωμα οθόνης  δεν λειτουργεί το google pay 
Απο το λινκ που έβαλα πιο πάνω 

Set up screen lock for tap to pay transactions

To make contactless payments with Google Wallet, you must use a screen lock on your device for your security.
You can unlock Google Wallet with several methods:
  • PIN
  • Pattern
  • Password
  • Fingerprint
  • Iris scan
  • 3D face unlock
Δυο τρεις σελίδες πιο πίσω το έχουμε ξανασυζητήσει το ίδιο θέμα

Ωπα. Δηλαδή αν ανάψω την οθόνη, χωρίς να ξεκλειδώσω τη συσκευή, γίνεται πληρωμή; Αυτό δεν το είχα δοκιμάσει. Με σβηστή οθόνη δεν γίνεται πληρωμή πάντως σε εμένα.

Δεν εγραψα ότι γίνεται με σβηστή.Ουτε και λεει κάπου ότι γίνεται με σβηστή.Αν ανάψει η οθόνη μπορείς να πληρώσεις.Δοκίμασε το.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αντιμετωπίσω το παρακάτω πρόβλημα. 

Εχω το Xiaomi 11 Lite 5G NE κι εδω και ενα χρόνο εχω περασει τις κάρτες μου στο Google pay (πορτοφόλι) και κάνω τις αγορές μου με αυτο το προγραμμα και με το NFC του τηλεφώνου

Την προηγούμενη εβδομαδα το τηλεφωνο ελαβε αυτοματη ενημέρωση - αναβάθμιση σε MIUI 14 (14.0.4.0)

Την ίδια μερα πρόσθεσα μια νέα πιστωτική κάρτα της Alpha Bank

Απο την επόμενη μέρα πλησιαζοντας το κινητό σε POS εμφανιζεται το παρακάτω μηνυμα (2 φωτογραφιες)

Το ίδιο προβλημα παρουσιαζει οποια καρτα και αν εχεις επιλλεξει, όχι κονο με την νεα

Χρησιμοποισα την νεα κάρτα όχι ανεπαφα, πιστευοντας ότι θελει ετσι την πρωτη φορα, δεν διορθωθηκε κατι

Εκανα ελεγχο στις ρυθμίσεις του NFC στο τηλεφωνο, δεν βρηκα κατι

Διεγραψα ολες τις καρτες απο το Google pay και τις προσθεσα ξανα, δεν διορθωθηκε κάτι

Καποια στιγμη, περασαν πληρωμές και με την νεα καρτα, και με αλλη, πιστεψα οτι το προβλημα διορθωθηκε αλλα την επομενη μερα παλι το ιδιο

Εκανα επαναφορα του NFC δεν αλλαξε κάτι

Εκανα απεγκατασταση και επανεγκατασταση του Google pay δεν διορθωθηκε κατι

Σημειώνω ότι το ιδιο εμφανιζει αν αντι για το Google pay επιχειρήσω πληρωμή με το Alpha wallet, αρα βγαινει το συμπερασμα ότι δεν φταιει το Google pay αλλα οι ρυθμίσεις NFC του τηλεφώνου

Τι μου προτεινετε;

1676794943916.jpg

1676794964460.jpg

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εάν έχω καταργήσει το google pay από το κινητό σταματάει να λειτουργεί και στο ρολόι; Με ποιά λογική, εφόσον είναι ξεχωριστή ενεργοποίηση;
Εκτός αν ήταν τυχαίο ότι δεν μου έπαιξε σε μια συναλλαγή προ ολίγου.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, noisex said:

Εάν έχω καταργήσει το google play από το κινητό σταματάει να λειτουργεί και στο ρολόι; Με ποιά λογική, εφόσον είναι ξεχωριστή ενεργοποίηση;
Εκτός αν ήταν τυχαίο ότι δεν μου έπαιξε σε μια συναλλαγή προ ολίγου.

με bluetooth η σύνδεση? τότε καλά κάνει!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

με bluetooth η σύνδεση? τότε καλά κάνει!
Δεν σε κατάλαβα. Τί εννοείς "καλά κάνει"; Με bt και ενεργά δεδομένα ήμουν. Αλλά τί σημασία έχει; Δεν λειτουργεί ανεξάρτητα στις πληρωμές το ρολόι;
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε κατάλαβα. Τί εννοείς "καλά κάνει"; Με bt και ενεργά δεδομένα ήμουν. Αλλά τί σημασία έχει; Δεν λειτουργεί ανεξάρτητα στις πληρωμές το ρολόι;
Όχι όπως το νομίζεις. Δοκίμασε το βράδυ να κλείσεις το κινητό και το ρολόι, την επόμενη μέρα το πρωί άνοιξε τα άλλα χωρίς να βάλεις ίντερνετ στο κινητό ούτε στο ρολόι, μόνο Bluetooth και δοκίμασε να κάνεις πληρωμή, θα διαπιστώσεις ότι δεν σε αφήνει.

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω το Google πορτοφόλι από την πρώτη μέρα.

Σήμερα κατάλαβα ότι όταν σου λέει σε ποιο μαγαζί ψώνισες δεν είναι πάντα αυτό που ψώνισες, αλλά μπορεί να είναι και το δίπλα μαγαζί.

Η επιλογή γίνεται με το GPS.

Link to comment
Share on other sites

Που τα βλέπετε γραμμένα αυτά, τι σχέση έχει το GPS με το πορτοφόλι;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντα το σωστό μου γράφει και με κλειστό gps

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σχέση το gps.
Μεσω στοιχείων pos - τράπεζας - ααδε (ή της αντίστοιχης χωρας που γίνεται η συναλλαγή κ είναι δηλωμένο το pos)


Tapa



Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, soleman said:

Εχω το Google πορτοφόλι από την πρώτη μέρα.

Σήμερα κατάλαβα ότι όταν σου λέει σε ποιο μαγαζί ψώνισες δεν είναι πάντα αυτό που ψώνισες, αλλά μπορεί να είναι και το δίπλα μαγαζί.

Η επιλογή γίνεται με το GPS.

Που σου λεει σε ποιο μαγαζί ψώνισες;Απο τους χάρτες ή απο το wallet?Γιατί στο πορτοφόλι βγαίνει απο το pos που έγινε η συναλλαγή ενώ στους χάρτες και το ιστορικό τοποθεσίας παίζει και το πως εχει βρει το στίγμα ,τι επίπεδο ευαισθησίας εχεις ενεργοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...