Jump to content

Google Pay επίσημα στην Ελλάδα


epot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ προσπάθησα για δοκιμή να πληρώσω σήμερα με το πορτοφόλι της Google, με ενεργό nfc αλλά κλειδωμένη συσκευή (Xiaomi 11T) και δεν γινόταν πληρωμή. Έπρεπε να ξεκλειδώσω τη συσκευή.
Άρα ως προς αυτό είμαι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπάθησα για δοκιμή να πληρώσω σήμερα με το πορτοφόλι της Google, με ενεργό nfc αλλά κλειδωμένη συσκευή (Xiaomi 11T) και δεν γινόταν πληρωμή. Έπρεπε να ξεκλειδώσω τη συσκευή.
Άρα ως προς αυτό είμαι καλυμμένος.


Έχεις την ρύθμιση;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έδώ σε samsung αυτό δείχνει, πιστεύω ότι αν έχεις άγχος το βάζεις να πληρώνει μόνο με ανοιχτή την εφαρμογή κι όλα οκ!

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



6f2a5c0668c7d80ac925536a200f2fb3.jpg

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Έδώ σε samsung αυτό δείχνει, πιστεύω ότι αν έχεις άγχος το βάζεις να πληρώνει μόνο με ανοιχτή την εφαρμογή κι όλα οκ!

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



6f2a5c0668c7d80ac925536a200f2fb3.jpg
Δεν κάνει τίποτα αυτή η ρύθμιση,απλά δουλεύουν ταυτόχρονα και το Google Pay και η εφαρμογή της τραπεζας

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει τίποτα αυτή η ρύθμιση,απλά δουλεύουν ταυτόχρονα και το Google Pay και η εφαρμογή της τραπεζας

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ε τότε όσοι έχουν άγχος κλείνουν το NFC και όλα καλά!

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites



Δεν κάνει τίποτα αυτή η ρύθμιση,απλά δουλεύουν ταυτόχρονα και το Google Pay και η εφαρμογή της τραπεζας

Δεν ισχύει.
Έχω πορτοφόλια alpha, εθνική και google και ότι διαλέξω από το πιο πάνω μενού, γίνεται και η πληρωμή


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε όσοι έχουν άγχος κλείνουν το NFC και όλα καλά!

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έτσι ακριβώς, έχεις το NFC απενεργοποιημένο και το ενεργοποιείς λίγο πριν πας στο ταμείο (γίνεται εύκολα με ξεκλείδωμα του κινητού, κατέβασμα της notification bar και πάτημα στο NFC button).

Δεν είναι λόγος αυτός να σταματήσω να χρησιμοποιώ το Google Pay.
Άλλωστε με την ίδια λογική πρέπει να ακυρώσουμε και την κάρτα της τράπεζας γιατί υπάρχει ο ίδιος ακριβώς κίνδυνος αν τη χάσουμε ή την κλέψουν.


Εγώ πάντως το έχω συνεχώς ενεργοποιημένο.
Σε περίπτωση που γίνει κάτι με το κινητό μου ούτως ή άλλως θα τηλεφωνήσω στην τράπεζα να μου "παγώσουν" την κάρτα.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς, έχεις το NFC απενεργοποιημένο και το ενεργοποιείς λίγο πριν πας στο ταμείο (γίνεται εύκολα με ξεκλείδωμα του κινητού, κατέβασμα της notification bar και πάτημα στο NFC button).

Δεν είναι λόγος αυτός να σταματήσω να χρησιμοποιώ το Google Pay.
Άλλωστε με την ίδια λογική πρέπει να ακυρώσουμε και την κάρτα της τράπεζας γιατί υπάρχει ο ίδιος ακριβώς κίνδυνος αν τη χάσουμε ή την κλέψουν.


Εγώ πάντως το έχω συνεχώς ενεργοποιημένο.
Σε περίπτωση που γίνει κάτι με το κινητό μου ούτως ή άλλως θα τηλεφωνήσω στην τράπεζα να μου "παγώσουν" την κάρτα.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Δε χρειάζεται καν η διαδικασία αυτή.
Μόλις μπεις στην εφαρμογή σε ρωτάει να ανοίξει το NFC εγώ έτσι το έχω!!

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται καν η διαδικασία αυτή.
Μόλις μπεις στην εφαρμογή σε ρωτάει να ανοίξει το NFC εγώ έτσι το έχω!!

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προφανώς για να μην ανοίγεις καν την εφαρμογή εννοεί ο συμφορουμίτης.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Πριν κάποιες μέρες ήρθε μήνυμα στο email του γιου μου ότι σαν ανήλικος κάτω των 15 (κλείνει τα 15 σε 3 μήνες) θα έπρεπε να δώσει την συγκατάθεση του κάποιος ενήλικος κηδεμόνας ώστε να συνεχίσει να χρησιμοποιεί τον λογαριασμό του, αλλιώς σε 14 μέρες θα τον διέγραψε η Google. Να σημειώσω εδώ ότι ο λογαριασμός του μικρού είναι μέλος της οικογένειας καθώς και ότι επιτηρείται με το family link της Google. Παρόλα αυτά έκανα τις ενέργειες που ζητούσαν και όλα καλά. Σήμερα λοιπόν ανακαλύπτω ότι του έχουν καταργήσει το Google pay από τη συσκευή του και δεν βρίσκω τρόπο να το ενεργοποιήσω! Το είχα συνδεμένο με μια κάρτα της Revolut μπορούσα ανά πάσα στιγμή να του βάλω χρήματα. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο; Υπάρχει λύση; Όταν κλείσει τα 15 θα λυθεί μόνο του το θέμα;



:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάντως κάρτα Πειραιώς χρεωστική visa δεν μπορώ να συνδέσω. Μόνιμα μου γράφει αυτό που φαίνεται στο επισυναπτόμενο. Σε επικοινωνία με την Πειραιώς μου είπαν ότι αυτό είναι θέμα της Google καθώς βλέπουν τις απόπειρες σύνδεσης όμως αποτυγχάνει από πλευράς Google. Σε επικοινωνία με την Google μου είπαν ότι δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα... Καμία ιδέα;503507685_Screenshot_20220816-002542_GooglePlayservices.thumb.jpg.21bf805761ecb1fc4201838d3fb6b0c4.jpg

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ίδιο θέμα κι εγώ, μήπως έχεις αλλάξει CSC στη συσκευή;

Sent from my SM-G996B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εάν βάζετε τα στοιχεία της κάρτας χειροκίνητα και δεν ολοκληρώνει την εισαγωγή , τότε προσπαθήστε να την scanάρετε (με την επιλογή που έχει η εφαρμογή) για να περαστούν μόνα τους τα στοιχεία.


from my iPhone XR

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ίδιο θέμα κι εγώ, μήπως έχεις αλλάξει CSC στη συσκευή;

Sent from my SM-G996B using Tapatalk

Όχι! Στο ρολόι που έχω watch 4 classic, πέρασε κανονικά η κάρτα. Στο κινητό τίποτα...

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εάν βάζετε τα στοιχεία της κάρτας χειροκίνητα και δεν ολοκληρώνει την εισαγωγή , τότε προσπαθήστε να την scanάρετε (με την επιλογή που έχει η εφαρμογή) για να περαστούν μόνα τους τα στοιχεία.


from my iPhone XR
Εγώ πάντως δεν κατάφερα να περάσω στο Google Pay καμία κάρτα με την χρήση της κάμερας (Curve, Revolut, Πειραιώς, Εθνική).

Όλες τις πέρασα χειροκίνητα.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tsiftsism said:

Εγώ πάντως δεν κατάφερα να περάσω στο Google Pay καμία κάρτα με την χρήση της κάμερας (Curve, Revolut, Πειραιώς, Εθνική).

Όλες τις πέρασα χειροκίνητα.

 

Μια Πειριαώς, μια Alpha και μια Edenred.
Στο χειροκίνητο τις "έκοβε".
Με σκανάρισμα τις πέρασε σε dt.
 Άγνωσται αι βουλαί της Google.
(Samsung S10 lite)

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Μια Πειριαώς, μια Alpha και μια Edenred.
Στο χειροκίνητο τις "έκοβε".
Με σκανάρισμα τις πέρασε σε dt.
 Άγνωσται αι βουλαί της Google.
(Samsung S10 lite)
Χμμ, δεν βρίσκω επιλογή για scan με παραπέμπει να βάλω τον 16ψήφιο κωδικό της κάρτας στο πρώτο βήμα, σε Android το έκανες ή iOS;

Βασικά γράφεις S10lite... θα το ψάξω παραπάνω και θα επανέλθω, ευχαριστώ.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Χμμ, δεν βρίσκω επιλογή για scan με παραπέμπει να βάλω τον 16ψήφιο κωδικό της κάρτας στο πρώτο βήμα, σε Android το έκανες ή iOS;

Βασικά γράφεις S10lite... θα το ψάξω παραπάνω και θα επανέλθω, ευχαριστώ.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk



Να σου πω…
Το Samsung έχω να το χρησιμοποιήσω κάνα μήνα. Μήπως από τότε η GPay έγινε GWallet και κάποιες επιλογές ρυθμίσεων δεν συμβαδίζουν;
Εγώ όσα γράφω τα έκανα με GPay. Τώρα είδα ότι πλέον αυτή δεν υπάρχει και μετατράπηκε σε GWallet (εάν κατάλαβα καλά).

Οπότε συγγνώμη για το μπέρδεμα.

Πάντως εγώ Πειραιώς και Alpha δεν μπορούσα με τίποτα να τις κάνω να δουλέψουν με χειροκίνητη εισαγωγή. Και έτσι για το γμτ (γιατί είχα φάει ξενέρα) σκάναρα και τσουπ….δούλεψαν όλες!


from my iPhone XR

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Sofos_5 said:

Χμμ, δεν βρίσκω επιλογή για scan με παραπέμπει να βάλω τον 16ψήφιο κωδικό της κάρτας στο πρώτο βήμα, σε Android το έκανες ή iOS;

Βασικά γράφεις S10lite... θα το ψάξω παραπάνω και θα επανέλθω, ευχαριστώ.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk

 

Σε αντροιντ 12  στο add to wallet -payment card-new credit or debit card .Oταν πατήσεις το τελευταίο ανοίγει κάμερα και κατω κατω λεει enter details manually.

Link to comment
Share on other sites

δύσκολο να μην έχει nfc το κινητό του!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μόλις είδα ότι τα macdonald s στην Ελλάδα έχουν βάλει ηλεκτρονική παραγγελία όπου παραγγέλνεις από το κινητό σου πληρώνεις με google pay και παραλαμβάνεις

Ενδιαφέρουσα πρόταση για το τι επιφυλάσσει το μέλλον

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ότι τα macdonald s στην Ελλάδα έχουν βάλει ηλεκτρονική παραγγελία όπου παραγγέλνεις από το κινητό σου πληρώνεις με google pay και παραλαμβάνεις

Ενδιαφέρουσα πρόταση για το τι επιφυλάσσει το μέλλον

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk




από την εφαρμογή τους; η στο κατάστημα;
Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ότι τα macdonald s στην Ελλάδα έχουν βάλει ηλεκτρονική παραγγελία όπου παραγγέλνεις από το κινητό σου πληρώνεις με google pay και παραλαμβάνεις

Ενδιαφέρουσα πρόταση για το τι επιφυλάσσει το μέλλον

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk




Αν εννοείς τις ηλεκτρονικές οθόνες παραγγελίας μέσα στα καταστήματα που πληρώνεις contactless αυτό ισχύει εδώ και πολύ καιρό και σε άλλες χώρες εδώ και χρόνια.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τις ηλεκτρονικές οθόνες παραγγελίας μέσα στα καταστήματα που πληρώνεις contactless αυτό ισχύει εδώ και πολύ καιρό και σε άλλες χώρες εδώ και χρόνια.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

Όχι εννοώ την εφαρμογή τους

892cb2f859638be08f2d4c72f5bdf9aa.jpg

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα απο το νεο κινητο μοτορολα που εχω να πληρωσω σε σουπερ μαρκετ (pos σε delivery). Καρτα της αλφα περασμένη στο google pay, ενεργοποιησα το nfc, ανοιξα το Gpay στην οθόνη που εδειχνε την καρτα της τραπεζας και το περασα απο το pos. Το κινητό εβγαλε πρασινο τικ και δονηση, δειγμα οτι ηρθε προφανως σε επαφή με το nfc του pos. To pos όμως σε πρώτη και δεύτερη προσπάθεια δεν αναγνώρισε τη συναλλαγή. Τελικά πλήρωσα με την κάρτα, για να μην ταλαιπωρώ και τον άνθρωπο, και το pos την περασε κανονικά την πληρωμή.

Το ερώτημα μου είναι λοιπόν αν παίζει περίπτωση ασυμβατότητας του pos με το gpay ή κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...