Jump to content

Google Pay επίσημα στην Ελλάδα


epot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 minutes ago, drivth said:

Τα μικροποσα ποια είναι ξέρει κανείς έτσι από περιέργεια?
Μήπως συμπεφτουν με αυτά που μπορείς να ψωνίσεις με κάρτα χωρίς pin , δλδ κάτω από 50 ευρώ?
Στάλθηκε από το SM-A536B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αναφέρει τα όρια ανά χώρα εδώ:
https://support.google.com/wallet/answer/12059519?hl=en#zippy=%2Cpayment-limits-on-a-locked-device

Λογικά είναι τα ίδια με τις κάρτες χωρίς PIN.

Link to comment
Share on other sites

Για αποτελεσματικές ρουτίνες δοκιμάστε το Macrodroid.
Σε μένα με Android 12 κάνει τα πάντα.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ σήμερα την πρώτη μικρό αγορά της τάξεως των 10 ευρώ με κλειδωμένο το τηλέφωνο αλλά ανοιχτή την οθόνη. Βέβαια η google αναφέρει ότι ο τρόπος αυτός ισχύει για συγκεκριμένο αριθμό πληρωμών τους οποίους δεν μπορούμε να ξέρουμε. Σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι δεν έπρεπε να γίνεται αυτό ούτε καν για μικροποσά έπρεπε δηλαδή να ξεκλειδώνει το τηλέφωνο για να πληρώνουμε.

Στάλθηκε από το SM-A536B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι μέχρι 50€ αυτή η δυνατότητα. Σε κάθε χώρα ισχύουν άλλα, δεν είναι παντου το ίδιο

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια ρύθμιση μέσα στο Google Pay που λέει «με την εφαρμογή ανοιχτή» (ή κάπως έτσι , δεν έχω την συσκευή τώρα μαζί μου για να το δω). Μήπως εάν αυτό είναι ενεργό, τότε γίνεται η πληρωμή μόνο όταν είναι ανοιχτή η εφαρμογή του GPay;


from my iPhone XR

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Αυτές ειναι όλες οι ρυθμίσεις και οι προϋποθέσεις του "Πορτοφολιού" (έτσι λέγεται πλέον το Google Pay). Στην 1η φωτό φαίνεται το όριο πληρωμής με κλειδωμένο κινητό.
(Σημ. στο Xiaomi μου δε βρίσκω πουθενά τη ρύθμιση που αναφέρεται στο να ενεργοποιείται το NFC μόνο μετά το ξεκλείδωμα)


Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





0807a307fae3906f0f9acbceeb7f7d63.jpg3440fb54d68ecdc3a40b6cd34da5e24d.jpg207a8d506380e815b6d028326166c5c2.jpgb43bf33ba840cf2a99e8e8e7c75ea13f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτές ειναι όλες οι ρυθμίσεις και οι προϋποθέσεις του "Πορτοφολιού" (έτσι λέγεται πλέον το Google Pay). Στην 1η φωτό φαίνεται το όριο πληρωμής με κλειδωμένο κινητό.
(Σημ. στο Xiaomi μου δε βρίσκω πουθενά τη ρύθμιση που αναφέρεται στο να ενεργοποιείται το NFC μόνο μετά το ξεκλείδωμα)


Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





0807a307fae3906f0f9acbceeb7f7d63.jpg3440fb54d68ecdc3a40b6cd34da5e24d.jpg207a8d506380e815b6d028326166c5c2.jpgb43bf33ba840cf2a99e8e8e7c75ea13f.jpg
Έχεις android 12;

Βρήκα μια ρύθμιση σε samsung a52s με android 12 που ήταν κλειστή (πληρ.με τρεχ.ανοιχτή εφαρμ.)την ενεργοποίησα και θα σας πω τα αποτελέσματα

Δεν κάνει τίποτα αυτή η ρύθμιση πάλι χτυπάει τα μικρά ποσά

Στο Apple pay μου είπε φίλος μου ότι θέλει το πρόσωπο σε οποιοδήποτε ποσό,αν ισχύει αυτό θεωρώ ότι είναι λάθος της google

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή δουλευει όπως και η φυσική κάρτα.Δεν χρειάζεται κωδικός σε χαμηλά ποσά με την κάρτα.Οσο κινδυνεεις να σε κλέψουν με την κάρτα άλλα τόσο με το κινητό.

Η  google εχει βάλει και επιλογή να ανοίγει το nfc μετά το ξεκλείδωμα αλλά φαίνεται ότι δεν το βάζουν όλοι οι κατασκευαστές.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις android 12;

Βρήκα μια ρύθμιση σε samsung a52s με android 12 που ήταν κλειστή (πληρ.με τρεχ.ανοιχτή εφαρμ.)την ενεργοποίησα και θα σας πω τα αποτελέσματα

Δεν κάνει τίποτα αυτή η ρύθμιση πάλι χτυπάει τα μικρά ποσά

Στο Apple pay μου είπε φίλος μου ότι θέλει το πρόσωπο σε οποιοδήποτε ποσό,αν ισχύει αυτό θεωρώ ότι είναι λάθος της google

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Ναι έχω Android 12. Όπως φαινεται, την επιλογή στις ρυθμίσεις NFC την έχει μόνο η Google στα κινητά της, άντε και κάνα AOSP Custom ROM.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε Pixel 6 pro έχω ενεργοποιημένο αυτό.419e339405cdd5cf84b70713801165ae.jpg

Στάλθηκε από το Pixel 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αυτό υπάρχει καί σε εμένα στο Sony καί τό έχω ενεργοποιήσει.

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Σε Pixel 6 pro έχω ενεργοποιημένο αυτό.419e339405cdd5cf84b70713801165ae.jpg

Στάλθηκε από το Pixel 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Δεν την έχουν αυτή την ρύθμιση απ' ότι φαίνεται όλες οι συσκευές.

Η δική μου για παράδειγμα δεν το έχει.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ούτε η Samsung την έχει. Ούτε η xiaomi.

Στάλθηκε από το SM-A536B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τραγικές οι εταιρείες που δεν έχουν αυτή τη ρύθμιση,είχα αρχίσει να συμπαθώ την samsung τους τελευταίους μήνες

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου δεν είναι λόγος αυτή η ρύθμιση για να μη συμπαθείς μια εταιρεία, έτσι και αλλιώς και η φυσική κάρτα έτσι δουλεύει, άμα την χάσεις και τη βρει κάποιος άλλος πχ και τη χρησιμοποιήσει κακόβουλα. 50€ είναι το όριο στις ανέπαφες χωρίς PIN με φυσική κάρτα.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι κ ένας απο τους λόγους που εχω μείνει στο alpha wallet. Πρεπει να βαλεις μοτιβο - πιν - αποτύπωμα (ανάλογα τι έχεις), εαν συμφωνείς με την συναλλαγή, οτι ποσό κι αν είναι.
Παλαιότερα λειτουργούσε χωρις πιν για μικροποσα, αλλα αρχισε να φωνάζει ο κόσμος γιατι εβλεπε μικροσυναλλαγές που δεν ειχε κάνει.
Αν θυμάστε συνέβαινε στο μετρό, στα λεωφορεία κ σε μέρη με στρίμωγμα. Οι "διάφοροι" ακουμπαγαν την τσάντα τους που ειχε κάποιο pos, σε τσάντες "θυμάτων" κ γινόταν η μικρό συναλλαγή. Το λαθος τους βεβαια ηταν οτι ειχαν κ μονιμα ανοιχτό το nfc

Tapa





Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι κ ένας απο τους λόγους που εχω μείνει στο alpha wallet. Πρεπει να βαλεις μοτιβο - πιν - αποτύπωμα (ανάλογα τι έχεις), εαν συμφωνείς με την συναλλαγή, οτι ποσό κι αν είναι.
Παλαιότερα λειτουργούσε χωρις πιν για μικροποσα, αλλα αρχισε να φωνάζει ο κόσμος γιατι εβλεπε μικροσυναλλαγές που δεν ειχε κάνει.
Αν θυμάστε συνέβαινε στο μετρό, στα λεωφορεία κ σε μέρη με στρίμωγμα. Οι "διάφοροι" ακουμπαγαν την τσάντα τους που ειχε κάποιο pos, σε τσάντες "θυμάτων" κ γινόταν η μικρό συναλλαγή. Το λαθος τους βεβαια ηταν οτι ειχαν κ μονιμα ανοιχτό το nfc

Tapa






Έσβησα και εγώ την κάρτα από το Google Pay,και δουλεύω την εφαρμογή της εθνικής που είναι πιο ασφαλής,την κάρτα έτσι και αλλιώς δεν την κουβαλάω μαζί μου,όταν δώσει την ρύθμιση η Samsung θα την ενεργοποιήσω πάλι,μπορεί να είναι πιο γρήγορο το Google Pay αλλά στη συσκευή μου δεν είναι ασφαλής,μεγάλο φάουλ της Samsung

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georgeavl3 said:

Κατά τη γνώμη μου δεν είναι λόγος αυτή η ρύθμιση για να μη συμπαθείς μια εταιρεία, έτσι και αλλιώς και η φυσική κάρτα έτσι δουλεύει, άμα την χάσεις και τη βρει κάποιος άλλος πχ και τη χρησιμοποιήσει κακόβουλα. 50€ είναι το όριο στις ανέπαφες χωρίς PIN με φυσική κάρτα.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

σωστά, ανέπαφη συναλλαγή με όριο τα 50 ευρώ για να μη ζητήσει πιν στην τρέχουσα συναλλαγή.

μπορείς να κάνεις πολλές συναλλαγές με ποσά < 50 και όλες αθροιστικά να πάνε στα 150 ευρώ, τότε η επόμενη συναλλαγή θα ζητήσει πιν ανεξαρτήτως ποσού.

αυτό το ξέρω για την εθνική, δεν ξέρω αν το έχουν και άλλες τράπεζες.

Από το app της εθνικής όμως μπορείς να αλλάξεις το ποσό και να το μηδενίσεις αν θες

Link to comment
Share on other sites

σωστά, ανέπαφη συναλλαγή με όριο τα 50 ευρώ για να μη ζητήσει πιν στην τρέχουσα συναλλαγή.
μπορείς να κάνεις πολλές συναλλαγές με ποσά αυτό το ξέρω για την εθνική, δεν ξέρω αν το έχουν και άλλες τράπεζες.
Από το app της εθνικής όμως μπορείς να αλλάξεις το ποσό και να το μηδενίσεις αν θες
Υπάρχει τέτοια ρύθμιση;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, vag74 said:

Υπάρχει τέτοια ρύθμιση;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εγώ με εθνική που κοίταξα την εφαρμογή δε βρήκα τέτοια ρύθμιση.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με εθνική που κοίταξα την εφαρμογή δε βρήκα τέτοια ρύθμιση.
Και εγώ δεν την βρήκα

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

στο app της εθνικής, επιλέξτε την κάρτα, μετά την επιλογή management και τέλος contactless limit.

το default είναι 150 ευρώ, μπορείς να ορίσεις άλλο

υποθέτω το ίδιο γίνεται επίσης από το web banking, δεν το έψαξα

Edited by papdoux
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε Redmi Note 8T την έχει αυτή την ρύθμιση. Το μόνο αρνητικό είναι ότι ενεργοποιώ αυτή την ρύθμιση κανονικά, κι αν μπω μετά ξανά στο μενού το δείχνει απενεργοποιημένο. Προφανώς είναι bug.

Link to comment
Share on other sites

στο app της εθνικής, επιλέξτε την κάρτα, μετά την επιλογή management και τέλος contactless limit.
το default είναι 150 ευρώ, μπορείς να ορίσεις άλλο
υποθέτω το ίδιο γίνεται επίσης από το web banking, δεν το έψαξα
Κάτι δε μας λες καλά, εκεί δεν μπορείς να ρυθμίσεις τίποτα, το δοκίμασες και αλλάζει;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, coulis said:

Αυτός είναι κ ένας απο τους λόγους που εχω μείνει στο alpha wallet. Πρεπει να βαλεις μοτιβο - πιν - αποτύπωμα (ανάλογα τι έχεις), εαν συμφωνείς με την συναλλαγή, οτι ποσό κι αν είναι.
Παλαιότερα λειτουργούσε χωρις πιν για μικροποσα, αλλα αρχισε να φωνάζει ο κόσμος γιατι εβλεπε μικροσυναλλαγές που δεν ειχε κάνει.
Αν θυμάστε συνέβαινε στο μετρό, στα λεωφορεία κ σε μέρη με στρίμωγμα. Οι "διάφοροι" ακουμπαγαν την τσάντα τους που ειχε κάποιο pos, σε τσάντες "θυμάτων" κ γινόταν η μικρό συναλλαγή. Το λαθος τους βεβαια ηταν οτι ειχαν κ μονιμα ανοιχτό το nfc

Tapa




 

Urban myth είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...