Jump to content

Google Pay επίσημα στην Ελλάδα


epot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση,πρέπει να έχεις πάντα ενεργό το nfc.δεν έχει κίνδυνο αυτό για κλοπή από την κάρτα;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αν φοβάσαι, απλά κλείνεις το NFC και το ανοίγεις μόνο τη στιγμή πριν κάνεις την πληρωμή.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάμε ότι για να λειτουργήσει το pay πρέπει 1ον να έχουμε ορίσει κωδικό για ξεκλείδωμα του κινητού και
2ον να το ξεκλειδώσουμε πριν κάνουμε την αγορά.
Αρα δεν νομίζω να είναι τόσο εύκολο να μας χρεώσουν άθελά μας από το nfc!

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάμε ότι για να λειτουργήσει το pay πρέπει 1ον να έχουμε ορίσει κωδικό για ξεκλείδωμα του κινητού και
2ον να το ξεκλειδώσουμε πριν κάνουμε την αγορά.
Αρα δεν νομίζω να είναι τόσο εύκολο να μας χρεώσουν άθελά μας από το nfc!


Δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα για να πληρώσεις,απλά να ανάψει η οθονη

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα για να πληρώσεις,απλά να ανάψει η οθονη

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Αυτό που λες δεν είναι λογικό, αν είναι έτσι αν κάποιος πάρει το κινητό σου μπορεί να σε χρεώσει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν είναι λογικό, αν είναι έτσι αν κάποιος πάρει το κινητό σου μπορεί να σε χρεώσει.
Δοκίμασε το

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

No unlock needed for smaller payments

Important: For tap to pay transactions under a certain amount, you may not need to unlock your phone. For regional requirements, go to the table below. 

You can only make a limited number of locked transactions before your phone asks you to unlock it. You must also  complete the transaction within a few minutes after you unlock it.

https://support.google.com/wallet/answer/12059519?hl=en-GB

 

Edited by bill33
Link to comment
Share on other sites

No unlock needed for smaller payments
Important: For tap to pay transactions under a certain amount, you may not need to unlock your phone. For regional requirements, go to the table below. 
You can only make a limited number of locked transactions before your phone asks you to unlock it. You must also  complete the transaction within a few minutes after you unlock it.
https://support.google.com/wallet/answer/12059519?hl=en-GB
 
άρα σαν την κάρτα την χρεωστική που μέχρι 50 ευρώ δεν θέλει πιν .καμία διαφορά.όσο επικίνδυνο είναι να σου κλέψουν την χρεωστική τόσο και για το κινητό..
Link to comment
Share on other sites

Αν φοβάσαι, απλά κλείνεις το NFC και το ανοίγεις μόνο τη στιγμή πριν κάνεις την πληρωμή.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Επειδή έχω samsung συσκευή μπορώ να βάλω ρουτίνα να ανοίγει το nfc όταν ανοίγει το gpay,αναγνωρίζει αυτόματα το poss και ανοίγει η εφαρμογή; δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς δουλεύει;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω samsung συσκευή μπορώ να βάλω ρουτίνα να ανοίγει το nfc όταν ανοίγει το gpay,αναγνωρίζει αυτόματα το poss και ανοίγει η εφαρμογή; δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς δουλεύει;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Βάλε το nfc να ενεργοποιηθεί όταν το ξεκλειδώνεις. Αν δεν είναι ενεργό το nfc πως θα καταλάβει το gpay ότι θα το χρησιμοποιήσεις;

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω samsung συσκευή μπορώ να βάλω ρουτίνα να ανοίγει το nfc όταν ανοίγει το gpay,αναγνωρίζει αυτόματα το poss και ανοίγει η εφαρμογή; δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς δουλεύει;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όχι, η εφαρμογή Google Pay δεν χρειάζεται να ανοίξει για να πληρώσεις.

Αν έχεις το NFC ενεργοποιημένο, και το κινητό εντοπίσει κάποιο POS, ολοκληρώνει την πληρωμή μέσω του Google Pay.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς όταν ανοίγεις το Google Wallet σε ρωτάει, εφόσον έχεις κλειστό το nfc, αν θέλεις να το ανοίξει. Άρα αυτό λύνεται έτσι. Βέβαια το όλο νόημα του wallet είναι να μη χρειάζεται καν να μπεις στην εφαρμογή, απλώς να ξεκλειδώσεις το κινητό και να πληρώσεις.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Όχι, η εφαρμογή Google Pay δεν χρειάζεται να ανοίξει για να πληρώσεις.

Αν έχεις το NFC ενεργοποιημένο, και το κινητό εντοπίσει κάποιο POS, ολοκληρώνει την πληρωμή μέσω του Google Pay.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Πρέπει να ξεκλειδώσει η οθόνη όμως; αλλιώς με κλειδωμένη οθόνη δεν κάνει συναλλαγή;οπότε είναι ασφαλές;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι, η εφαρμογή Google Pay δεν χρειάζεται να ανοίξει για να πληρώσεις.

Αν έχεις το NFC ενεργοποιημένο, και το κινητό εντοπίσει κάποιο POS, ολοκληρώνει την πληρωμή μέσω του Google Pay.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

μέχρι ένα μικρό ποσό αυτό λέμε .όχι για όλα τα ποσά ;
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ilka71 said:
1 ώρα πριν, bill33 said:
No unlock needed for smaller payments
Important: For tap to pay transactions under a certain amount, you may not need to unlock your phone. For regional requirements, go to the table below. 
You can only make a limited number of locked transactions before your phone asks you to unlock it. You must also  complete the transaction within a few minutes after you unlock it.
https://support.google.com/wallet/answer/12059519?hl=en-GB
 

άρα σαν την κάρτα την χρεωστική που μέχρι 50 ευρώ δεν θέλει πιν .καμία διαφορά.όσο επικίνδυνο είναι να σου κλέψουν την χρεωστική τόσο και για το κινητό..

Δεν είναι ακριβώς το ίδιο, γιατί την κάρτα μπορείς να την έχεις σε θωρακισμένη θήκη, όπως είναι πολύ συνηθισμένο.
Στο τηλέφωνο δεν είναι πρακτικό να κάνεις κάτι αντίστοιχο.

Όπως και να έχει, οι πιθανότητες απάτης είναι μικρές.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το nfc να ενεργοποιηθεί όταν το ξεκλειδώνεις. Αν δεν είναι ενεργό το nfc πως θα καταλάβει το gpay ότι θα το χρησιμοποιήσεις;

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν βρίσκω τέτοια ρύθμιση;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξεκλειδώσει η οθόνη όμως; αλλιώς με κλειδωμένη οθόνη δεν κάνει συναλλαγή;οπότε είναι ασφαλές;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ μέχρι τώρα πάντα πάντα ξεκλείδωνα την συσκευή για να πληρώσω (έχω δαχτυλικό αποτύπωμα για ξεκλείδωμα).

Δεν γνώριζα μέχρι και πριν λίγο που διάβασα το link που παρέθεσε ο συμφορουμίτης ότι μπορείς να πληρώσεις μικρά ποσά μόνο με την ενεργοποίηση της οθόνης.

Με κλειδωμένη οθόνη δεν πραγματοποιείται σίγουρα πληρωμή.
Είναι απόλυτα ασφαλές.

μέχρι ένα μικρό ποσό αυτό λέμε .όχι για όλα τα ποσά ;
Αύριο το πρωί που θα αγοράσω καφέ στον δρόμο για την δουλειά (€ 2,00), θα επιχειρήσω να πληρώσω ενεργοποιώντας μόνο την οθόνη, χωρίς να ξεκλειδώσω το κινητό.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk



Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vag74 said:

Δεν βρίσκω τέτοια ρύθμιση;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν είπες ότι θα βάλεις ρουτίνα;

 

1 ώρα πριν, minast said:

Δεν είναι ακριβώς το ίδιο, γιατί την κάρτα μπορείς να την έχεις σε θωρακισμένη θήκη, όπως είναι πολύ συνηθισμένο.
Στο τηλέφωνο δεν είναι πρακτικό να κάνεις κάτι αντίστοιχο.

Όπως και να έχει, οι πιθανότητες απάτης είναι μικρές.

Η οθόνη σου είναι συνέχεια ενεργοποιημένη;

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη σου είναι συνέχεια ενεργοποιημένη;
Δεν έχει τέτοια ρύθμιση στις ρουτίνες

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αύριο το πρωί που θα αγοράσω καφέ στον δρόμο για την δουλειά (€ 2,00), θα επιχειρήσω να πληρώσω ενεργοποιώντας μόνο την οθόνη, χωρίς να ξεκλειδώσω το κινητό.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk



Θα το τσεκάρω και εγώ

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, vag74 said:

Δεν έχει τέτοια ρύθμιση στις ρουτίνες

 

Nόμιζα ότι μπορείς να βάλεις ότι ενέργειες θες.

Αν είσαι σε αντροιντ12 μήπως σου έχει να ενεργοποιεί το nfc αφού ξεκλειδώσεις το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάντως κάρτα Πειραιώς χρεωστική visa δεν μπορώ να συνδέσω. Μόνιμα μου γράφει αυτό που φαίνεται στο επισυναπτόμενο. Σε επικοινωνία με την Πειραιώς μου είπαν ότι αυτό είναι θέμα της Google καθώς βλέπουν τις απόπειρες σύνδεσης όμως αποτυγχάνει από πλευράς Google. Σε επικοινωνία με την Google μου είπαν ότι δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα... Καμία ιδέα;Screenshot_20220816-002542_Google Play services.jpg

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nόμιζα ότι μπορείς να βάλεις ότι ενέργειες θες.
Αν είσαι σε αντροιντ12 μήπως σου έχει να ενεργοποιεί το nfc αφού ξεκλειδώσεις το κινητό;
Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις ότι ενέργειες θέλεις,για το δεύτερο δεν το βρήκα πουθενά και είμαι με android 12

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όντως το δοκίμασα το πρωί για μικροποσα δεν χρειάζεται να ξεκλειδώσεις την οθόνη

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έφτιαξα μία bixby ρουτίνα να ανοιγει το nfc όταν ανοίγει το wallet app αλλά δε δουλεύει, το nfc παραμένει κλειστό. στο wallet app βγάζει notification να ανοίξει το nfc. Φυσικά όταν κλείνεις το wallet app, το nfc παραμένει ανοικτό αφού δε δουλέυει η ρουτίνα.

με το alpha mywallet app, η ρουτίνα δουλεύει κανονικά, ανοίγει το nfc και με το κλείσιμο του app κλείνει το nfc.

 

Link to comment
Share on other sites

έφτιαξα μία bixby ρουτίνα να ανοιγει το nfc όταν ανοίγει το wallet app αλλά δε δουλεύει, το nfc παραμένει κλειστό. στο wallet app βγάζει notification να ανοίξει το nfc. Φυσικά όταν κλείνεις το wallet app, το nfc παραμένει ανοικτό αφού δε δουλέυει η ρουτίνα.
με το alpha mywallet app, η ρουτίνα δουλεύει κανονικά, ανοίγει το nfc και με το κλείσιμο του app κλείνει το nfc.
 
Το δοκίμασα και εγώ δεν δουλεύει με την εφαρμογή της google,έτσι και αλλιώς δεν χρειάζεται να ανοίξεις το πορτοφόλι για να δουλέψει

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα μικροποσα ποια είναι ξέρει κανείς έτσι από περιέργεια?
Μήπως συμπεφτουν με αυτά που μπορείς να ψωνίσεις με κάρτα χωρίς pin , δλδ κάτω από 50 ευρώ?
Στάλθηκε από το SM-A536B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...