Jump to content

Google Pay επίσημα στην Ελλάδα


epot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει επιλογή για ξεκλείδωμα της εφαρμογής με δακτυλικό αποτύπωμα ή pin? Νιώθω μεγάλη ανασφάλεια που δεν μπορώ να βρω τρόπο να κλειδώνει. 

Προέρχομαι από Apple wallet που απαιτείται δαχτυλικό αποτύπωμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, aboxton said:

Υπάρχει επιλογή για ξεκλείδωμα της εφαρμογής με δακτυλικό αποτύπωμα ή pin? Νιώθω μεγάλη ανασφάλεια που δεν μπορώ να βρω τρόπο να κλειδώνει. 

Προέρχομαι από Apple wallet που απαιτείται δαχτυλικό αποτύπωμα. 

Τι θα μπορούσε να γίνει ;Αφού για να ξεκλειδώσεις το κινητό θες πιν ή δακτυλικό.Θα σου σβήσουν κάρτα;Θα προσθέσουν άλλη;Ειλικρινά ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου κινητό, moto g31 ανοίγει και χωρίς δακτυλικό αποτύπωμα. Αν πατήσω παρατεταμένα το κουμπί on/off, ανοίγει αυτόματα το gpay, αν το βάλει κάποιος στο πρόσωπό μου, ανοίγει κανονικά λόγω face unlock και βουαλα 

Αν θες πχ να βάλεις 2 πιστωτικές με συνολικό όριο περίπου 8000€ συν 2 χρεωστικές συν 2 προπληρωμένες, θα κοιμόσουν ήσυχος; 

Edited by aboxton
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, aboxton said:

Στο δικό μου κινητό, moto g31 ανοίγει και χωρίς δακτυλικό αποτύπωμα. Αν πατήσω παρατεταμένα το κουμπί on/off, ανοίγει αυτόματα το gpay, αν το βάλει κάποιος στο πρόσωπό μου, ανοίγει κανονικά λόγω face unlock και βουαλα 

Αν θες πχ να βάλεις 2 πιστωτικές με συνολικό όριο περίπου 8000€ συν 2 χρεωστικές συν 2 προπληρωμένες, θα κοιμόσουν ήσυχος; 

Βάλε το δακτυλικό και βγάλε το face id,τι έκδοση  android έχεις;Στην 12 εχει να κλειδώνει το NFC και να θέλει να ξεκλειδώσεις την συσκευή για να ενεργοποιηθεί.

Eπίσης τι θα σου κάνουν με τις κάρτες;Τα στοιχεία τους δεν τα βλέπουν για να σου τα υποκλέψουν .

Το πρόβλημα είναι να μην ανοίγει έτσι έυκολα οπως λες  το κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ήδη απενεργοποιήσει το face unlock μόλις διαπίστωσα το τι συμβαίνει. 

Android 11 έχω, αναμένεται η 12.

Κοιτα, μόνο και μόνο οι αγορές που θα μπορούσαν να κάνουν με τόσο μεγάλο όριο που έχω στις πιστωτικές, είναι ικανές να με στείλουν με εγκεφαλικά. Αυτό μόνο φοβάμαι, τίποτα άλλο. 

Ένα επιπλέον βήμα ασφαλείας, όπως αυτό που αναφέρεις με το nfc της 12, θα ήταν καλοδεχούμενο. 

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου κινητό, moto g31 ανοίγει και χωρίς δακτυλικό αποτύπωμα. Αν πατήσω παρατεταμένα το κουμπί on/off, ανοίγει αυτόματα το gpay, αν το βάλει κάποιος στο πρόσωπό μου, ανοίγει κανονικά λόγω face unlock και βουαλα 
Αν θες πχ να βάλεις 2 πιστωτικές με συνολικό όριο περίπου 8000€ συν 2 χρεωστικές συν 2 προπληρωμένες, θα κοιμόσουν ήσυχος; 
Με την ίδια λογική αν το βάλει κάποιος στο δάχτυλο σου ανοίγει!!!
Οπότε βάλε ένα κωδικό για κλείδωμα και ησύχασες!
Τουλάχιστον αν χρειαστεί να τον πάρουν θα πρέπει να σε βασανίσουν πρώτα! :)
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, aboxton said:

Το έχω ήδη απενεργοποιήσει το face unlock μόλις διαπίστωσα το τι συμβαίνει. 

Android 11 έχω, αναμένεται η 12.

Κοιτα, μόνο και μόνο οι αγορές που θα μπορούσαν να κάνουν με τόσο μεγάλο όριο που έχω στις πιστωτικές, είναι ικανές να με στείλουν με εγκεφαλικά. Αυτό μόνο φοβάμαι, τίποτα άλλο. 

Ένα επιπλέον βήμα ασφαλείας, όπως αυτό που αναφέρεις με το nfc της 12, θα ήταν καλοδεχούμενο. 

βγάλε τις κάρτες απο το google pay αν φοβάσαι τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ήδη απενεργοποιήσει το face unlock μόλις διαπίστωσα το τι συμβαίνει. 
Android 11 έχω, αναμένεται η 12.
Κοιτα, μόνο και μόνο οι αγορές που θα μπορούσαν να κάνουν με τόσο μεγάλο όριο που έχω στις πιστωτικές, είναι ικανές να με στείλουν με εγκεφαλικά. Αυτό μόνο φοβάμαι, τίποτα άλλο. 
Ένα επιπλέον βήμα ασφαλείας, όπως αυτό που αναφέρεις με το nfc της 12, θα ήταν καλοδεχούμενο. 
Γιατί δε μειώνεις το όριο στη μία κάρτα και πέρνα μόνο αυτήν.
Αλλιώς βάλε μόνο Revolut που αλλάζεις το όριο πανεύκολα οπότε θέλεις.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

 Ούτε σε σπηλιά θα ζήσω γιατί φοβάμαι ανέπαφες, ηλεκτρονικές κλπ συναλλαγές ούτε θα αλλάξω την καθημερινότητα, ζωή, οικονομικές συναλλαγές μου με βάση το gpay. 

Ευχαριστώ πολύ όλα τα μέλη που προθυμοποιήθηκαν να με βοηθήσουν, να είστε καλά. 

Link to comment
Share on other sites

 Ούτε σε σπηλιά θα ζήσω γιατί φοβάμαι ανέπαφες, ηλεκτρονικές κλπ συναλλαγές ούτε θα αλλάξω την καθημερινότητα, ζωή, οικονομικές συναλλαγές μου με βάση το gpay. 
Ευχαριστώ πολύ όλα τα μέλη που προθυμοποιήθηκαν να με βοηθήσουν, να είστε καλά. 
Λύση δική μου

nfc μόνο κάρτες για μικροεξοδα μέσω curve ειτε κανονικά

Κάρτες γενικά πάντα τις κλειδώνεις μέσω εφαρμογής τραπέζης

Αν θέλω μεγάλη συναλλαγη ξςκλιδωνω και ειτε χρησιμοποιώ google pay μέσω curve είτε συνηθέστερα φυσική κάρτα, μετά πάλι λουκέτο και αλλαγή στην curve

Πλέον ποτέ ξεκλειδωτη κάρτα κίνδυνοι γενικώς

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Και μια ωραία λύση είναι η χρήση του vault της Revolut.
Βάζεις εκεί το σύνολο των χρημάτων και βγάζεις μόνο το ποσό που θες για τη βδομάδα ή μήνα.
Οπότε και να σου κλέψουν τους κωδικούς της κάρτας, θα τραβήξουν μόνο μέχρι το ποσό που έχεις βγάλει και το υπόλοιπο θα είναι ασφαλές στο vault.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Επιβεβαιώνω για Πειραιώς visa debit. Επίσης και η άυλη prepaid mastercard δουλεύει κομπλέ.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα διάβασα ότι μπήκε και η εθνική στο google pay,εγώ χρησιμοποιώ την εφαρμογή της εθνικής,τι διαφορά θα έχει το google pay,είναι πιο ασφαλές πιο εύχρηστο;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, vag74 said:

Καλησπέρα διάβασα ότι μπήκε και η εθνική στο google pay,εγώ χρησιμοποιώ την εφαρμογή της εθνικής,τι διαφορά θα έχει το google pay,είναι πιο ασφαλές πιο εύχρηστο;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εάν έχεις παραπάνω από μία τράπεζες, μπορείς να τα έχεις όλα σε ένα σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα διάβασα ότι μπήκε και η εθνική στο google pay,εγώ χρησιμοποιώ την εφαρμογή της εθνικής,τι διαφορά θα έχει το google pay,είναι πιο ασφαλές πιο εύχρηστο;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απλά ξεκλειδώνεις το τηλέφωνο και πληρώνεις.. Δουλεύει ακαριαία.

Στάλθηκε από το Pixel 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω κι εγώ, τώρα που μπήκε η εθνική στο παιχνίδι. Κατεβάζεις την εφαρμογή για να στήσεις έτσι; Δεν είναι ενσωματωμένο κάπου στη συσκευή;
Edit: Οκ. Προφανώς θέλει την εφαρμογή. Μόλις το έστησα. Να δούμε αν πληρώνει από κινητό και ρολόι ή θα γίνουμε ρεζίλι

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω κι εγώ, τώρα που μπήκε η εθνική στο παιχνίδι. Κατεβάζεις την εφαρμογή για να στήσεις έτσι; Δεν είναι ενσωματωμένο κάπου στη συσκευή;
Edit: Οκ. Προφανώς θέλει την εφαρμογή. Μόλις το έστησα. Να δούμε αν πληρώνει από κινητό και ρολόι ή θα γίνουμε ρεζίλι
Στο ρολόι θέλει ξανά στήσιμο. Δουλεύει άψογα και στα 2.

Στάλθηκε από το Pixel 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

επισης βλεπω και στην εφαρμογη της εθνικης εχει δικη της εφαρμογη?αλλα καπου σε βαζει να επιλεξεις στο nfc ποια εφαρμογη θες gpay η   εθνικης οποτε δεν βολευει να αλλαζεις καθε φορα.

teatv.ltd
hellodear.in

 

 

Edited by Waqtnhi
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται, γιατί η συσκευή όταν πλησιάσει στο POS πρέπει να ξέρει ήδη από που θα τραβήξει τα λεφτά. Δε μπορείς να κάνεις εκείνη την ώρα την επιλογή. Είναι σα να λες να πλησιάζεις το φυσικό πορτοφόλι και να πεις, α όχι θα τα πάρεις από την άλλη κάρτα. Και η Πειραιώς έτσι είναι. Προσωπικά τα έχω περάσει όλα στο gpay και απλά αν δε θέλω να πληρώσω από την βασική μου κάρτα αλλά από άλλη, ανοίγω το wallet και επιλέγω στην κάρτα που θέλω. Την εφαρμογή της Πειραιώς πλέον δε την χρησιμοποιώ για ανέπαφες πληρωμές. 

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιώ συνέχεια και δε νομίζω ότι συγκρίνεται με κάποια από τις εφαρμογές των τραπεζών. Ακαριαίο και σίγουρο, τόσο με Εθνικής όσο και με Πειραιώς και Viva (αυτές χρησιμοποιώ). Δεν το αλλάζω.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα έχω το mi 10 lite 5g πέρασα σε viva wallet το full pass και προσπαθώ να το συνδέσω με την gogle pay και μου βγάζει αυτό 0251cb1997bf955caf1d3a68c0cd0a07.jpg

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Απλά ξεκλειδώνεις το τηλέφωνο και πληρώνεις.. Δουλεύει ακαριαία.

Στάλθηκε από το Pixel 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση,πρέπει να έχεις πάντα ενεργό το nfc.δεν έχει κίνδυνο αυτό για κλοπή από την κάρτα;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...