Jump to content

Google Pay επίσημα στην Ελλάδα


epot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, J_F80 said:

Είναι της Εθνικής. Στο official mobile app της εθνικής υπάρχει η δυνατότητα αλλά εκεί συνδέεται ολόκληρος ο λογαριασμός και όλες η κάρτες. Εγώ θα ήθελα να συνδέω μόνο την prepaid καρτα.

Δεν νομίζω... Σου δίνει δυνατότητα επιλογής...

 

IMG_20220105_224403.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, MeddlingMageGR said:

Δεν νομίζω... Σου δίνει δυνατότητα επιλογής...

 

IMG_20220105_224403.jpg

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε.

Έβαλα την κάρτα τελικά στο Samsung pay αλλά δε μου φαίνεται πολύ ασφαλές γιατί συνδέεται με τον λογαριασμό το κινητού σου.

Μάλλον θα δοκιμάσω καλύτερα το app της Εθνικής όπως μου είπες.

Link to comment
Share on other sites

Στο app της Εθνικής επιλέγεις εσύ ποια κάρτα θα είναι ενεργή για πληρωμή μέσω κινητού.

Sent from my G8341 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ανοιξα την καρτα την revolous παιδια ομως και παλι δεν με αφηνει να την προσθεσω στo Google Pay καποια βοηθεια ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε.
Έβαλα την κάρτα τελικά στο Samsung pay αλλά δε μου φαίνεται πολύ ασφαλές γιατί συνδέεται με τον λογαριασμό το κινητού σου.
Μάλλον θα δοκιμάσω καλύτερα το app της Εθνικής όπως μου είπες.
Πέρασες ελληνική κάρτα στο samsung pay?

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ανοιξα την καρτα την revolous παιδια ομως και παλι δεν με αφηνει να την προσθεσω στo Google Pay καποια βοηθεια ;
Την έχεις ενεργοποιήσει κάνοντας μια συναλλαγή με pin?

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, HEO said:

Την έχεις ενεργοποιήσει κάνοντας μια συναλλαγή με pin?

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk
 

Την καρτα την ρεβολουερσ εννοεις φιλε μου ; Ειμαι καπως ασχετος με αυτες τις εικονικες καρτες.
Εβαλα 15 ευρω πιστοση στην καρτα μου την ρεβολουερσ απο την κυρια μου καρτα της ελληνικης τραπεζας. Αφου της ελληνικης δεν με αφηνει να την βαλω στο google pay.

On 27/12/2021 at 3:41 ΜΜ, HEO said:

H Ελληνική τράπεζα είναι κυπριακή τράπεζα και όχι ελλαδική, παλιά είχε καταστήματα στην Ελλάδα που τα πήρε η Πειραιώς και τώρα έκλεισαν.

Πάντως ο φίλος γράφει ότι την είχε ήδη σε άλλους λογαριασμούς Google pay (αν έχω καταλάβει καλά)

Sent from my Power 3 using Tapatalk
 

Σωστα καταλαβες φιλε μου ομως την αφαιρεσα απο ολους τους παλιους μου λογαριασμους. Λετε να ζητησω νεα εκδοση της απο την ελληνικη τραπεζα ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Μισό διότι δεν το έπιασα καλά....

Θέλεις να βάλεις εικονική ρεβολουτ στο Google pay??

Αν ναι και εφόσον ο λογαριασμός σου στην ρεβολουτ είναι ενεργός πας από την εφαρμογή της ρεβολουτ βρίσκεις την εικονική κάρτα και πατάς στο κουμπάκι που λέει add to Google pay...

Όσο για την ελληνική τράπεζα, λογικά ίσως ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών να έλυνε το πρόβλημα-

-----
Να προσθέσω και κάτι άλλο

Μια κάρτα μπορείς να την έχεις σε Google pay σε διαφορετικά κινητά σε διαφορετικούς λογαριασμός....το έχω κάνει και δουλεύει (κάρτα άλφα debit)




Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, HEO said:

Μισό διότι δεν το έπιασα καλά....

Θέλεις να βάλεις εικονική ρεβολουτ στο Google pay??

Αν ναι και εφόσον ο λογαριασμός σου στην ρεβολουτ είναι ενεργός πας από την εφαρμογή της ρεβολουτ βρίσκεις την εικονική κάρτα και πατάς στο κουμπάκι που λέει add to Google pay...

Όσο για την ελληνική τράπεζα, λογικά ίσως ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών να έλυνε το πρόβλημα-

-----
Να προσθέσω και κάτι άλλο

Μια κάρτα μπορείς να την έχεις σε Google pay σε διαφορετικά κινητά σε διαφορετικούς λογαριασμός....το έχω κάνει και δουλεύει (κάρτα άλφα debit)



 

Καλησπερα φιλε μου και παλι. Ως προσφατα ειχα την ελληνικη μου την καρτα μια χαρα μεχρι που δεν μπορουσα να την περασω σε 2 νεους λογαριασμους google που εφτιαξα για τα νεοτερα μου κινητα που αποκτησα (ο λογος που τους εφτιαξα ειναι για το backup των φωτογραφιων μου στο google photos) ετσι πηγα σε ολα μου τα παλιοτερα google account που ειχα και την αφαιρεσα απο εκει περα απο ολα ομως. Τωρα δυστοιχως μου εμφανιζει το προβλημα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
or-tapsi-08

Δεν προσθετε με τιποτα ουτε αυτη της ελληνικης που εχω ουτε και της Revolut

Οριστε και το σπαστικο μηνυμα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


 

Το αίτημά σας απέτυχε. Βεβαιωθείτε ότι τα στοιχεία του τρόπου πληρωμής σας είναι σωστά ή προσθέστε έναν νέο τρόπο πληρωμής στον Λογαριασμό σας Google Μάθετε περισσότερα [OR-CCSEH-
 
051885397072_2.PNG.f9a9560ea409060452cb3616ed12fdbd.PNG
Edited by ccypruss000

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου και παλι. Ως προσφατα ειχα την ελληνικη μου την καρτα μια χαρα μεχρι που δεν μπορουσα να την περασω σε 2 νεους λογαριασμους google που εφτιαξα για τα νεοτερα μου κινητα που αποκτησα (ο λογος που τους εφτιαξα ειναι για το backup των φωτογραφιων μου στο google photos) ετσι πηγα σε ολα μου τα παλιοτερα google account που ειχα και την αφαιρεσα απο εκει περα απο ολα ομως. Τωρα δυστοιχως μου εμφανιζει το προβλημα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
or-tapsi-08
Δεν προσθετε με τιποτα ουτε αυτη της ελληνικης που εχω ουτε και της Revolut

Οριστε και το σπαστικο μηνυμα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


 
Το αίτημά σας απέτυχε. Βεβαιωθείτε ότι τα στοιχεία του τρόπου πληρωμής σας είναι σωστά ή προσθέστε έναν νέο τρόπο πληρωμής στον Λογαριασμό σας Google Μάθετε περισσότερα [OR-CCSEH-   051885397072_2.PNG.f9a9560ea409060452cb3616ed12fdbd.PNG
Τι να σου πω φίλε μου

Κάπου κάτι δεν κάνεις καλά

Υπάρχουν δύο τρόποι να βάλεις μια κάρτα

Η μέσω της εφαρμογής της κάρτας (όπως σου έγραψα πιο πάνω)

Η μέσω του Google apay (όπως λέει και ο φίλος)

Τώρα η ελληνική τράπεζα δεν βλέπω μέσα από το e-banking της να έχει κάποια επιλογη. Βέβαια δεν γνωρίζω αν μπαίνει στο Google pay αλλά αφού το έκανες έτσι θα είναι.

Εν κατακλείδι ξαναπροσπάθησε.

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, HEO said:

Τι να σου πω φίλε μου

Κάπου κάτι δεν κάνεις καλά

Υπάρχουν δύο τρόποι να βάλεις μια κάρτα

Η μέσω της εφαρμογής της κάρτας (όπως σου έγραψα πιο πάνω)

Η μέσω του Google apay (όπως λέει και ο φίλος)

Τώρα η ελληνική τράπεζα δεν βλέπω μέσα από το e-banking της να έχει κάποια επιλογη. Βέβαια δεν γνωρίζω αν μπαίνει στο Google pay αλλά αφού το έκανες έτσι θα είναι.

Εν κατακλείδι ξαναπροσπάθησε.

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk
 

Φιλε μου βαζω ολα τα στοιχεια σωστα δεν ξερω τι επαθε η Google και τι φταιει και δεν τα δεχεται.
Βαζω το ονομαεπωνυμο μου οπως ειναι γραμμενο στην καρτα μου
την διευνθηση που διαμενω
την οδο μου
τον αριθμο του σπιτιου μου
μετα συπληρωνω τον ταχυδρομικο μου κωδικα zip code
μετα βαζω και τον αριθμο του τηλεφωνου μου.
Τι σκατα παει χ ;

Edited by ccypruss000

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ccypruss000 said:

Φιλε μου βαζω ολα τα στοιχεια σωστα δεν ξερω τι επαθε η Google και τι φταιει και δεν τα δεχεται.
Βαζω το ονομαεπωνυμο μου οπως ειναι γραμμενο στην καρτα μου
την διευνθηση που διαμενω
την οδο μου
τον αριθμο του σπιτιου μου
μετα συπληρωνω τον ταχυδρομικο μου κωδικα zip code
μετα βαζω και τον αριθμο του τηλεφωνου μου.
Τι σκατα παει χ ;

Δεν ξέρω απο που τα βαζεις αυτά αλλά δεν τα ζητάει.

Πας στο GPAY που είναι η εφαρμογή στο κινητό σου.Πατας add card,σε ρωτάει τι κάρτα είναι,πιστωτική χρεωστική κλπ,διαλέγεις και στην επόμενη οθονη πατάς πάνω στον τυπο κάρτας.Εκεί ή την διαβαζει μέσα απο την κάμερα που ανοίγει ή βαζεις τα στοιχεία με το χερι.

Κάνε το  όπως σου  γράφω και πες αν έβγαλες άκρη.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, bill33 said:

Δεν ξέρω απο που τα βαζεις αυτά αλλά δεν τα ζητάει.

Πας στο GPAY που είναι η εφαρμογή στο κινητό σου.Πατας add card,σε ρωτάει τι κάρτα είναι,πιστωτική χρεωστική κλπ,διαλέγεις και στην επόμενη οθονη πατάς πάνω στον τυπο κάρτας.Εκεί ή την διαβαζει μέσα απο την κάμερα που ανοίγει ή βαζεις τα στοιχεία με το χερι.

Κάνε το  όπως σου  γράφω και πες αν έβγαλες άκρη.

https://support.google.com/googleplay/thread/144356589/problem-with-my-visual-and-fysic-card-gpay?hl=en
Ανοιξα και στο Google Support το ιδιο θεμα μπας και βγαλω ακρη επιτελους.
 

Στην εφαρμογη GOOGLE PAY GPAY τα βαζω ειτε απο εδω: http://pay.google.com/

271604457_4699464073508645_5169118516935321552_n.thumb.jpg.8f790120886c74cfad71e92ee967bf91.jpg

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, bill33 said:

Εχω βάλει κοντά 10 κάρτες σε 3 διαφορετικά τηλέφωνα,οταν πήγαινα απο το ένα στο άλλο.Σε κανένα δεν είχα πρόβλημα.

Ειναι οντως παραξενο και μυστηριο αυτο. Πως διορθωνεται ομως ; Και δεν το εχω μονο εγω.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2022 at 11:24 ΠΜ, NikosChandolias said:

Στο app της Εθνικής επιλέγεις εσύ ποια κάρτα θα είναι ενεργή για πληρωμή μέσω κινητού.

Sent from my G8341 using Tapatalk
 

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δοκίμασα σήμερα δύο φορές να πληρώσω με το  app της Εθνικής και δεν γινόταν, κολλούσε.

Έχω Galaxy S21 σε android 12.

Θα δοκιμάσω το Samsung pay μήπως είναι πιο εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν παλαιότερες εκδόσεις Android στο κινητό τους (π.χ. εγώ είμαι στο 10) και δεν έχουν την επιλογή "Require device unlock for nfc", οπότε νιώθουν μια ανασφάλεια από το γεγονός πως το Google Pay λειτουργεί απλά και μόνο με το "ξύπνημα" της οθόνης (χωρίς απαίτηση για ξεκλείδωμα κινητού) για ποσά μέχρι 50 ευρώ, εφόσον έχουν το NFC enabled συνέχεια, υπάρχει η παρακάτω λύση (αφορά όσους δεν θέλουν να πρέπει να ξεκλειδώσουν το κινητό και να ενεργοποιήσουν το NFC manually κάθε φορά που είναι να κάνουν συναλλαγή): 

1) Κατεβάζουμε την εφαρμογή Automate.
Τα βήματα 2 έως 7 δεν απαιτούνται σε συσκευές που είναι root.
2) Στη συσκευή μας ενεργοποιούμε τα Developer Options.
3) Στα Developer Options κάνουμε enable το "USB debugging".
4) Κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε το ADB στο PC μας.
5) Συνδέουμε το κινητό με USB καλώδιο με το PC μας και επιλέγουμε το "File Transfer Mode" στο παράθυρο που μας βγάζει στην οθόνη του κινητού.
6) Ανοίγουμε το command prompt στο PC μας και τρέχουμε τις παρακάτω εντολές:

adb devices

  για να βρούμε το serial number της συσκευής μας
 

adb -s <serial number> shell pm grant com.llamalab.automate android.permission.WRITE_SECURE_SETTINGS

για να δώσουμε στην εφαρμογή Automate τα permissions που χρειάζεται. Δείτε κι εδώ.

7) Αποσυνδέουμε το κινητό από το PC και ανοίγουμε την εφαρμογή Automate.
8 ) Δημιουργούμε ένα νέο flow με blocks και τους παρακάτω κανόνες, συνθήκες και συνδέσεις:

When device unlocked > 
-> Yes - route connect to Enable NFC
-> No - route connect to Disable NFC

Μη ξεχάσετε να ενώσετε τα δύο ΟΚ paths εκ νέου πίσω στο IN του βασικού block (When device unlocked) ώστε να δημιουργείται loop και να τρέχει συνέχεια το flow. Επίσης καλό θα ήταν να εξαιρέσετε το Automate app από το Battery Optimization κλπ "battery saving" settings ώστε να μπορεί να τρέχει στο background χωρίς διακοπές.

Screenshot_20220108_182815_com.llamalab.automate.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον ... Thanks

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα έχει κανείς πρόβλημα σήμερα με τις ανέπαφες πληρωμές της εθνικής με το Nbg app?μου γράφει ότι η κάρτα δεν είναι συνδεδεμένη και δεν την συνδέει από την διαχείριση

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα το προβλημα μου λυθηκε τελικα με την αντικατασταση της καρτας μου.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ναι μπορείς να τις έχεις τις περνάς με την εφαρμογή pass2pay.
https://play.google.com/store/apps/details?id=color.dev.com.tangerine

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...