Jump to content

Google Pay επίσημα στην Ελλάδα


epot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήρθε το Google pay με official τρόπο και στην Ελλάδα και ορίστε (όχι ότι δε το ξέραμε αλλά) Μόνο η alphabank έχει αξιωθεί. Αυτά για να βλέπουμε γιατί μένουμε πίσω

 

 

Screenshot_20210911-084452.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω την εφαρμογή της Alpha (wallet) και δουλεύει καλά με το nfc, έχει νόημα να βάλω το gpay;
Εννοώ θα έχει κάποια διαφορά;

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, kermitlabross said:

Εγώ που έχω την εφαρμογή της Alpha (wallet) και δουλεύει καλά με το nfc, έχει νόημα να βάλω το gpay;
Εννοώ θα έχει κάποια διαφορά;

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι, είναι πιο γρήγορη

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kermitlabross said:

Εγώ που έχω την εφαρμογή της Alpha (wallet) και δουλεύει καλά με το nfc, έχει νόημα να βάλω το gpay;
Εννοώ θα έχει κάποια διαφορά;

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εγώ θα χρησιμοποιούσα το gpay λόγω γενικότερης καλύτερης διασύνδεσης με ολόκληρο το λειτουργικό. Από την άλλη, αν χρησιμοποιείς της alpha και έχεις κάποιο θέμα, τους βαράς ένα τηλέφωνο και βγάζεις άκρη. 

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις ηδη alpha wallet δεν υπαρχει καμια αναγκη να βαλεις και το google pay.

επειδη εχω alpha wallet δεν ειχα κανενα προβλημα με πληρωμες και ταχυτητες.

 

Link to comment
Share on other sites

ι πληρωμες με τορολοι παντως ειναι ευκολια κι γρηγορη διαδικασια. επισης αν εχεις παραπανω απο μια καρτα (αργοτερα που θα μπουν και αλλες τραπεζες ) θα ειναι παλι ευκολια να τα εχεις ολα μαζεμενα σε ενα πρτοφολι και να μην χρειαζεται να ανοιγεις διαφορετικες εφαρμογεσ.

adok13
Link to comment
Share on other sites

πήγα να προσθέσω την χρεωστική της Alpha Bank και στο σημείο που έλεγε να ποιον τρόπο θα γίνεται η επιβεβαίωση δείχνει το παλιό μου κινητό! πήρα την τράπεζα και φυσικά από πέρσι φαίνεται μόνο το ΝΈΟ μου κινητό! μπέρδεμα... έσβησα και ξαναπέρασα στο Google account μου την κάρτα αυτή αλλά πάλι τίποτα. καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, ilka71 said:

πήγα να προσθέσω την χρεωστική της Alpha Bank και στο σημείο που έλεγε να ποιον τρόπο θα γίνεται η επιβεβαίωση δείχνει το παλιό μου κινητό! πήρα την τράπεζα και φυσικά από πέρσι φαίνεται μόνο το ΝΈΟ μου κινητό! μπέρδεμα... έσβησα και ξαναπέρασα στο Google account μου την κάρτα αυτή αλλά πάλι τίποτα. καμιά ιδέα;

Μήπως πρέπει να το ενημερώσεις και στο Google account;

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ilka71 said:
11 ώρες πριν, nikoskat said:
Μήπως πρέπει να το ενημερώσεις και στο Google account;

στο Google account που βάζουμε τηλ;

στο gpay, settings, account info, name and address.

και στο google, στην εικονα προφιλ σου, manage your google account, personal info, phone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pay επίσημα στην Ελλάδα
στο gpay, settings, account info, name and address.
και στο google, στην εικονα προφιλ σου, manage your google account, personal info, phone.
και στα 2 είναι το νέο μου κινητό. μόνο στην κάρτα αυτή είναι το παλιό παρότι στην τράπεζα έχουν το νέο και εκεί!
Link to comment
Share on other sites

τελικά πήρα πάλι την αλφα με συνεδεσαν με το σωστό τμήμα και διορθώθηκε το κινητό!

άλλες ερώτησεις

1) άλλη τράπεζα πλην αλφα συνεργάζεται με gpay; πήγα να περάσω της εθνικής δεν την πήρε

2) πως λειτουργεί; πχ σε pos σε σούπερ μάρκετ πλησιάζω το κινητό με ενεργό το NFC; και εάν θέλει πιν (πχ πάνω από 50 ευρώ αγορά) το βάζω όπως με την κλασική κάρτα στο μηχάνημα pos?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ilka71 said:

τελικά πήρα πάλι την αλφα με συνεδεσαν με το σωστό τμήμα και διορθώθηκε το κινητό!

άλλες ερώτησεις

1) άλλη τράπεζα πλην αλφα συνεργάζεται με gpay; πήγα να περάσω της εθνικής δεν την πήρε

2) πως λειτουργεί; πχ σε pos σε σούπερ μάρκετ πλησιάζω το κινητό με ενεργό το NFC; και εάν θέλει πιν (πχ πάνω από 50 ευρώ αγορά) το βάζω όπως με την κλασική κάρτα στο μηχάνημα pos?

Προς το παρόν μόνο Alpha. Αναμένεται Eurobank. Παίζουν και μη συστημικοί όπως Viva, Revolut, κ.α.

Έχω την εντύπωση ότι η ταυτοποίηση γίνεται στο κινητό (πχ με βιομετρικά). Δεν είμαι βέβαιος ότι θα ζητήσει PIN το POS, αλλά ας το επιβεβαιώσει και κάποιος που έχει προλάβει να το χρησιμοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

επισης βλεπω και στην εφαρμογη της εθνικης εχει δικη της εφαρμογη?αλλα καπου σε βαζει να επιλεξεις στο nfc ποια εφαρμογη θες gpay η   εθνικης οποτε δεν βολευει να αλλαζεις καθε φορα.

 

στο gpay εαν ,καποτε,βαλεις πχ 3 καρτες και στο μαρκετ θες απο αλφα και μετα απο λιγο σε αλλο καταστημα θες απο εθνκη(οοταν μπει) πρεπει να μπαινεις μεσα στην εφαμογη gpay να αλλαζεις την default?

και τελος για να πληρωσεις με gpay πρεπει να ανοιξεις την οθονη κινητου και την εφαμοργη gpay?

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Το GPay λειτουργεί όπως ακριβώς και οι ανέπαφες συναλλαγές με την φυσική κάρτα. Δε θυμάμαι από ποιο ποσό και πάνω ζητάει PIN αλλά λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο.

Το έχω χρησιμοποιήσει μόνο μια φορά για μικρό ποσό και χρειάστηκε μόνο να ξεκλειδώσω το κινητό, τίποτα άλλο.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

έχοντας ανοικτό το NFC για πληρώσω με GPAY πρέπει να ανοίξω την εφαρμογή; η κατευθείαν πλησιάζω το κινητό;

εάν όμως θέλω να πληρώσω με άλλη κάρτα όχι την προεπιλεγμενη πρέπει να ανοίξω την εφαρμογή και να αλλάξω την προεπιλεγμενη κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

1) δεν χρειάζεται να ανοίξεις την εφαρμογή
2) ναι για να επιλέξεις άλλη κάρτα πρέπει να ανοίξεις την εφαρμογή GPay

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν θέλεις να πληρώσεις με την εφαρμογή της Πειραιώς ή της Εθνικής (και έχεις προεπιλεγμένη για nfc πληρωμές την Gpay), ανοίγεις πρώτα την εφαρμογή που θέλεις, πλησιάζεις το κινητό στο pos και πληρώνεις. Τουλάχιστον εγώ έτσι κάνω.

Sent from my G8341 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ρε παιδιά η καλύτερη δοκιμή είναι η live πάντα. Πάντως εγώ όταν είχα την curve κάρτα και την είχα περάσει στο gpay, δεν έκανα απόλυτως τίποτα από το να ξεκλειδώσω μόνο το τηλέφωνο και να το περάσω από το μηχάνημα. Αμέσως άνοιγε η εφαρμογη gpay και περνούσε η πληρωμή.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ενημερωτικά… αφαιρέθηκαν κάποια post ανούσιων αντιπαραθέσεων. Την επόμενη φορά θα υπάρξουν κυρώσεις πρόσβασης στο φόρουμ.  Σας ενημερώνω για να μην έχετε μετά δικαιολογίες.

Εκ της ομάδας διαχείρισης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
14 minutes ago, ilka71 said:

μπορεί κάποιος να μου υποδείξει που είναι το θέμα για το apple pay;

https://myphone.gr/forum/topic/175832/?do=getNewComment

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...