Jump to content

Realme GT Master Edition


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κάποιο "επίσημο" δίκτυο καταστημάτων σαν την infoquest με τα xiaomi για να έχεις διετή εγγύηση; από αναβαθμίσεις και υποστήριξη τι ακούγεται; 

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 752
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

  • Administrators
1 hour ago, vastegial_74 said:

Έχει κάποιο "επίσημο" δίκτυο καταστημάτων σαν την infoquest με τα xiaomi για να έχεις διετή εγγύηση;

Ναι, τα Realme εισάγονται επίσημα στη χώρα μας από την Smart4All και παρέχεται κανονικά διετής εγγύηση από το δίκτυο καταστημάτων που πωλούνται επίσημα, όπως Πλαίσιο, Κωτσόβολος κτλ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς VPN, κατέβασε μόνο του.

( Μετά απενεργοποίησα τις αυτόματες ενημερώσεις με wifi).

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, athanasios1112 said:
2 ώρες πριν, athanasios1112 said:

Χωρίς VPN, κατέβασε μόνο του.

( Μετά απενεργοποίησα τις αυτόματες ενημερώσεις με wifi).

? 😀😀

Σίγουρα έχεις GT master και όχι GT 5g? 😀😀

Edited by manwlis77
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, manwlis77 said:

Σίγουρα έχεις GT master και όχι GT 5g? 😀😀

Κοίταξε το screenshot, έχει την α09.

Screenshot_2021-12-31-22-36-49-45_341863684efb323a7ec188c6aa7460f3.jpg

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, athanaso77 said:

Ναι, τα Realme εισάγονται επίσημα στη χώρα μας από την Smart4All και παρέχεται κανονικά διετής εγγύηση από το δίκτυο καταστημάτων που πωλούνται επίσημα, όπως Πλαίσιο, Κωτσόβολος κτλ.

εγγυση καλυπτει η http://www.t2p.gr που βρισκεται στο ελληνικο αυτο ειναι το επισημο και ολα τα μεγαλα μαγαζια εκει το στελνουν

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
36 minutes ago, Tr3LaRaS said:

εγγυση καλυπτει η http://www.t2p.gr που βρισκεται στο ελληνικο αυτο ειναι το επισημο και ολα τα μεγαλα μαγαζια εκει το στελνουν

Δεν το έχω ακούσει ποτέ το συγκεκριμένο μαγαζί και στο site τους δεν αναφέρουν πουθενά τη Realme, παρά μόνο τις ZTE, Chuwi & Energizer. Ενδεχομένως να έχουν κάνει κάποια συμφωνία με τον επίσημο εισαγωγέα που όπως προείπα είναι η Smart4All. Δεν θα τους ήταν βέβαια και τόσο δύσκολο να βάλουν και το brand της Realme αν το υποστήριζαν επίσημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, athanaso77 said:

Δεν το έχω ακούσει ποτέ το συγκεκριμένο μαγαζί και στο site τους δεν αναφέρουν πουθενά τη Realme, παρά μόνο τις ZTE, Chuwi & Energizer. Ενδεχομένως να έχουν κάνει κάποια συμφωνία με τον επίσημο εισαγωγέα που όπως προείπα είναι η Smart4All. Δεν θα τους ήταν βέβαια και τόσο δύσκολο να βάλουν και το brand της Realme αν το υποστήριζαν επίσημα.

εχουν κανει συμφωνια με την smart4all και αν παρεις την smart4all θα σου πουν οτι το σερβις ειναι η t2p

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι σοβαρά να προβώ στην αγορά του, αλλά το μόνο που με προβληματίζει είναι η απουσία του gorilla glass, κατά τ άλλα είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε αυτή την τιμή και με αυτά τα specs 

 

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι σημαίνει οτι δεν εχει gorilla glass ; Εχει καποιο αλλο . Δηλαδή δεν θα είναι λογικά κάτι απλο που γεμίζει γραμμές απο το νύχι .

Ωστοσο ρε παιδιά ετσι οπως εχουν γινει πλεον τα κινητά θελουν κ την μεμβρανη τζαμακι τους . Πολύ οθονη κ πολυ κοντά στις άκρες ειναι . 

Το κινητό έχει πολύ καλη οθόνη φιλε κ με την ζελατίνα της μαμας που το εχει η γυναίκα μου δεν καταλαβαίνω κάτι . 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
9 ώρες πριν, nikoseggo said:

σκέφτομαι σοβαρά να προβώ στην αγορά του, αλλά το μόνο που με προβληματίζει είναι η απουσία του gorilla glass, κατά τ άλλα είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε αυτή την τιμή και με αυτά τα specs 

 

Γιατί, έχεις την εντύπωση ότι συσκευές με Gorilla Glass δεν γεμίζουν γρατσουνιές ή δεν σπάνε αν δεν τις προσέξεις;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει 5g κανονικά και στους τρεις παρόχους, μετά από την αποστολή SMS στον τάδε πάροχο;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kostasw said:

Πόσες ώρες οθόνη βγάζετε; 

Νομίζω είναι λίγο απογοήτευση η μπαταρία του. 

Και εγώ προσπαθώ να δω τι παίζει, στην αρχή είδα 8 ώρες οθόνη αλλά μετά μετά βίας έφτανα τις 6. Βέβαια το φόρτιζα μέχρι 90-92%. Εχθές που το ξέχασα και φόρτισε μέχρι 100% είχα 2 ώρες το βράδυ που σερφάριζα με 120Ηz την οθόνη στο 10% φωτεινότητα συν power saving mode και Wifi, έπεσε στο 90%. Δηλαδή με 10% μπαταρία έβγαλε 2 ώρες οθόνη. Από εχθές αυτήν στην στιγμή είμαι στις 7Η 22min οθόνη και 33% μπαταρία. Πιστεύω παίζει ρόλο και πόσο τις 100% φορτίζουμε την μπαταρία, μιας και πολλοί δεν το αφήνουμε να πάει στο 100% για την μακροζωία της.

Screenshot_2022-01-03-23-11-50-16_b7ff6dd0e181029d8492f0876df908d6.thumb.jpg.0f069b6ec88728ed240042b979d3a0da.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι πανω απ' το μέσο όρο η μπαταρία τους. Επίσης το ηχείο αν και ένα είναι πολύ καλό. Για μένα το μόνο μείον είναι η κάμερα. Καλή το πρωί αλλά προς το κακή το βράδυ. Τέλος το τηλέφωνο έχει τρομερό ui. Πολύ σβέλτο

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

το κινητο το αγορασα απτο e-shop και ειχε μονο μια ταινια ασφαλειας, χωρις ζελατινα.

πηγα να δω την εγγυηση online την πρωτη μερα αγορας αλλα δεν αναγνωριζε το imei. μετα απο μερικες μερες το αναγνωρισε αλλα εμφανιζει Activation Time 2 εβδομαδες πριν την αγορα.

εστειλα sms για να ενεργοποιησω το 5G αλλα η Cosmote απανταει πως δεν υποστηριζει τη συσκευη. (δεν δοκιμασα να ενεργοποιησω την sim σε αλλη, υποστηριζόμενη συσκευη). το sms με παραπεμπει στο site της με πληροφοριες σχετικα με το 5G οπου εχει αλλο συνδεσμο το οποιο με παει στο eshop της cosmote για τις υποστηριζομενες συσκευες και εκει εχει και το Realme GT ME. και σκεφτομαι χαμηλοφωνα, ποσα κιλα μακακες ειναι. ή μηπως φταιει το e-shop και εχουν κλειδωσει απο την Csomote συγκεκριμενες συσκευες βαση imei ή s/n.

περιεργο πραμα η μπαταρια του. το εχω φορτιση μονο 2 φορες εως 100% και παντα πριν πεσει κατω απο 20%. συνηθως εως 80% το αφηνω να φορτιση. η φορτιση ειναι οντως πολυ γρηγορη. την τελευταια φορα που το φορτισα 100%, οταν επεστρεψα σπιτι το βαζω σε airplane mode και πεφτω για υπνο. η μπαταρια οταν ξυπνησα ηταν 81% αλλα δεν θυμαμε ποσο ηταν οταν το εβαλα σε airplane mode. κοιμηθηκα 6 ωρες. οταν ξυπνησα απλα διαβασα για κανα 10λεπτο μηνυματα στο viber. η μπαταρια επεσε απο 81% σε 76% μεσα σε 10 λεπτα αλλα οταν μιλισα μεσω viber για 50 λεπτα η μπαταρια επεσε μονο στο 70%. σε teardown που εχω δει στο youtube βλεπω πως εχει 2 μπαταριες μεσα.

πολυ ενοχλητικο το auto brightness. ιδικα σε περιβαλλον με οχι πολυ φωτισμο το auto brightness πεφτει τερμα χαμηλα και δυσκολευομε να διαβασω την οθονη. μερικες φορες οταν παταω το power button να δω την ωρα η καμια ειδοποιηση υπαρχει delay 1" μεχρι να αλλαξει η φωτεινοτητα οταν υπαρχει αλλαγη περιβαλλοντος. σε απολυτο σκοταδι δεν εχω θεμα. οταν πεφτει ηλιος στην οθονη με full brightness μπορω να διαβασω την οθονη, οχι ανετα ομως.

το μοναδικο ηχειο που εχει δεν ειναι κακο αλλα δεν με τρελανε κιολας.

 

πρωτη φορα αντιμετωπιζω το θεμα με την υπερβολικη σκονη που κολλαει η οθονη. εχει ακομα την εργοστασιακη λεπτη μεμβρανη.

 

οι προηγουμενες μου συσκευες ηταν μονο samsung mid range και δοκιμασα το iphone se 2020 πριν αγορασω το Realme GT ME.

 

σαν ui μαρεσει πολυ, το ειχα βαρεθει το one ui. το ui του iphone δεν προλαβα να το συνηθισω, δεν με βολεψε η μπαταρια του SE.

απο ταχυτητα πολυ καλο, δεν εχει κολλησει πουθενα.

 

 

ξερει καποιος να μου πει ποσα χρονια θα υποστηριζεται η συσκευη απο την Realme?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, bodyact said:

ξερει καποιος να μου πει ποσα χρονια θα υποστηριζεται η συσκευη απο την Realme?

Λογικά 2 μεγάλες Android αναβαθμίσεις(δηλαδή μέχρι και Android 13),και 2 με 3 χρόνια security updates.

Link to comment
Share on other sites

για το 5G/volte/vowifi πάρε τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών....θα στο φτιάξουν...και εμένα ήρθε μήνυμα για μη συμβατότητα (στο site το έχει κανονικά συμβατό)

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει να προτείνει καμιά ρύθμιση για να βελτιωθεί λίγο η μπαταρία θα ήμουν ευγνώμων.

Με ελάχιστο σερφαρισμα μέσα στην μέρα με περίπου μια ώρα Hot spot και περίπου μια ώρα ράδιο Internet είμαι στο 28% με μόλις 3 ώρες οθόνη. 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάθε χρήση που κάνει ο καθένας είναι διαφορετική για κάποιους το τηλέφωνο έχει καλή μπαταρία για άλλους όχι, γενικά το κινητό έχει μικρή μπαταρία αν ήθελες αυτονομία επέλεξες λάθος συσκευή. Εγώ θα έλεγα να κάνεις μια επαναφορά και να το στήσεις από την αρχή.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν κάποιος ενδιαφέρεται για αγορά δίνω το δικό μου, γκρι 128 gb, αγορά πριν 2 βδομάδες με απόδειξη απο πλαίσιο, τιμη 240

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...