Jump to content

Βοήθεια για επιλογή συσκευής


Mike_Z
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Ήθελα την βοήθεια σας για επιλογή συσκευης. Σκέφτομαι τα εξής κινητά:

1) poco f3

2) one plus nord ce

3) xiaomi redmi note 10 pro
Διαθέτω γύρω στα 300-320 ευρώ. Aν κάτι αξίζει να κάνω μια αύξηση στο μπάτζετ μπορεί να ανέβω max στα 370 ευρώ, κοιτάω και το xiaomi mi 11 lite 5g (8/128) σε αυτά τα λεφτά. Προτιμώ αγορά απο Ελλάδα καθώς δεν έχω απολύτως καμία ιδέα στις αγορές απο κίνα και δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτες τις περιπτώσεις με εγγύηση, τελωνεία κτλ. 

Με ενδιαφέρει η οθόνη  (όσο πιο ποιοτική amoled),  καλή κάμερα, καλός επεξεργαστής. Οσο γίνονται σε αυτά τα χρήματα. Απο gaming στην χάση και στην φέξη κανα call of duty, pub g.  Επειδή έχω σκοπό να κρατήσω το κινητό καιρό όπως έχω κάνει και τώρα με την συσκευή που έχω lg nexus 5x (κοντεύει τα 6 χρόνια) θα ήθελα 5g και ένα καλό λογισμικό (είμαι fan του pure android). Οι συσκευές που γράφω πάνω είναι αυτές που κοιτάω πιο πολύ, είμαι ανοιχτός σε δικές σας προτάσεις. 

Edited by Mike_Z
Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2021 at 6:34 ΜΜ, Mike_Z said:

Καλησπέρα. Ήθελα την βοήθεια σας για επιλογή συσκευης. Σκέφτομαι τα εξής κινητά:

1) poco f3

2) one plus nord ce

3) xiaomi redmi note 10 pro
Διαθέτω γύρω στα 300-320 ευρώ. Aν κάτι αξίζει να κάνω μια αύξηση στο μπάτζετ μπορεί να ανέβω max στα 370 ευρώ, κοιτάω και το xiaomi mi 11 lite 5g (8/128) σε αυτά τα λεφτά. Προτιμώ αγορά απο Ελλάδα καθώς δεν έχω απολύτως καμία ιδέα στις αγορές απο κίνα και δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτες τις περιπτώσεις με εγγύηση, τελωνεία κτλ. 

Με ενδιαφέρει η οθόνη  (όσο πιο ποιοτική amoled),  καλή κάμερα, καλός επεξεργαστής. Οσο γίνονται σε αυτά τα χρήματα. Απο gaming στην χάση και στην φέξη κανα call of duty, pub g.  Επειδή έχω σκοπό να κρατήσω το κινητό καιρό όπως έχω κάνει και τώρα με την συσκευή που έχω lg nexus 5x (κοντεύει τα 6 χρόνια) θα ήθελα 5g και ένα καλό λογισμικό (είμαι fan του pure android). Οι συσκευές που γράφω πάνω είναι αυτές που κοιτάω πιο πολύ, είμαι ανοιχτός σε δικές σας προτάσεις. 

Από αυτά το poco f3 έχει τον καλύτερο επεξεργαστή που σημαίνει ότι ακόμη και μετα από αρκετά χρόνια δεν θα έχεις πρόβλημα με κολλήματα. Από την άλλη παίρνεις το λογισμικό MIUI με ότι αυτό συνεπάγεται. Το ίδιο λογισμικό παίρνεις και με τα redmi note 10 pro και mi 11 lite 5g. Το redmi note 10 pro το απορρίπτω γιατί, ναι μεν, έχει καλύτερη κάμερα από το f3 αλλά δεν είναι 5G και ο επεξεργαστής του δεν θα σε κρατήσει απροβληματιστα για τόσα χρόνια. Το one plus nord ce 5g έχει πολύ καλύτερο λογισμικό αλλά και σε αυτό ο επεξεργαστής του δεν είναι και κάτι τρομερό. Από την άλλη το Mi 11 lite 5g, είναι πιο "μαζεμένο" και ελαφρύτερο, έχει καλό επεξεργαστή και ίσως φαντάζει καλή επιλογή. Από εμένα 

1)Poco f3 για τον επεξεργαστή και την 120hz οθόνη 

2)Mi 11 lite 5g για τον επεξεργαστή και το σχεδιασμό του 

3)One plus nord ce 5g για το λογισμικό του. 

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ Poco F3 θα έπαιρνα από τις επιλογές σου και ας χάνει κάπως σε κάμερα

Αν και θα περίμενα έως Οκτώβριο για τυχόν νέες κυκλοφορίες

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας και άλλα topics πρόσεξα ότι είναι αρκετοί εκείνοι που αναφέρουν ένα πρόβλημα του poco f3. Αυτό έχει να κάνει με μια πρασινίλα που εμφανίζεται στην οθονη  (green tint) και επίσης δεν θεωρείται κάποιο πρόβλημα απο την εταιρία από όσο αναφέρουν οι ίδιοι. Από οτι φαίνεται είναι σεβαστός ο αρθμός χρηστών που εμφανίζει αυτο το πρόβλημα.

Edited by Mike_Z
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Bardar1s said:

Και εγώ Poco F3 θα έπαιρνα από τις επιλογές σου και ας χάνει κάπως σε κάμερα

Αν και θα περίμενα έως Οκτώβριο για τυχόν νέες κυκλοφορίες

Γενικά ξέχασα να αναφέρω οτι δεν βιάζομαι για την αγορά, ελπίζοντας βεβαία να μην έχει διαφορετική άποψη το τωρινό μου κινητό 🙂.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Mike_Z said:

Διαβάζοντας και άλλα topics πρόσεξα ότι είναι αρκετοί εκείνοι που αναφέρουν ένα πρόβλημα του poco f3. Αυτό έχει να κάνει με μια πρασινίλα που εμφανίζεται στην οθονη  (green tint) και επίσης δεν θεωρείται κάποιο πρόβλημα απο την εταιρία από όσο αναφέρουν οι ίδιοι. Από οτι φαίνεται είναι σεβαστός ο αρθμός χρηστών που εμφανίζει αυτο το πρόβλημα.

Στις περισσότερες περιπτώσεις αν δεν στο έλεγαν δεν θα το προσεχές καν. Νομίζω δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας για την αγορά. Στην περίπτωση σου θα στεκόμουν περισσότερο στο λειτουργικό της xiaomi που σε τίποτα βέβαια δεν θυμίζει pure android. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Nnoutas said:

Στις περισσότερες περιπτώσεις αν δεν στο έλεγαν δεν θα το προσεχές καν. Νομίζω δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας για την αγορά. Στην περίπτωση σου θα στεκόμουν περισσότερο στο λειτουργικό της xiaomi που σε τίποτα βέβαια δεν θυμίζει pure android. 

Σε ευχαριστώ. Το poco f3 δεν έχει και αυτό miui? Το nord ce φαίνεται ότι έχει το καλύτερο λογισμικό για τα γούστα μου όμως είναι πιο πίσω στα specs και στην κάμερα συγκρητικά με τις υπόλοιπες συσκευές. Αλλιώς θα το επαίρνα με κλειστά μάτια. Επειδή δεν είμαι ειδήμων σε ότι αφορά τα smartphones υπάρχει περίπτωση να πάρεις συσκευή και να της περάσει stock android; Αν γίνεται αξίζει και είναι εύκολο να γίνει από κάποιον άπειρο; Η εγγύηση εξακολουθεί να ισχυεί;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αν θέλεις stock Android, πας σε Pixel ή σε OnePlus που είναι ότι πιο κοντά. Σε όλα τα αλλά, παντρεύεσαι το UI τους. Αν μπεις σε διαδικασία για custom rom κτλ, δεν πρόκειται να βρεις την ησυχία σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Just now, athanaso77 said:

Αν θέλεις stock Android, πας σε Pixel ή σε OnePlus που είναι ότι πιο κοντά. Σε όλα τα αλλά, παντρεύεσαι το UI τους. Αν μπεις σε διαδικασία για custom rom κτλ, δεν πρόκειται να βρεις την ησυχία σου.

ή σε Sony

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mike_Z said:

Σε ευχαριστώ. Το poco f3 δεν έχει και αυτό miui? Το nord ce φαίνεται ότι έχει το καλύτερο λογισμικό για τα γούστα μου όμως είναι πιο πίσω στα specs και στην κάμερα συγκρητικά με τις υπόλοιπες συσκευές. Αλλιώς θα το επαίρνα με κλειστά μάτια. Επειδή δεν είμαι ειδήμων σε ότι αφορά τα smartphones υπάρχει περίπτωση να πάρεις συσκευή και να της περάσει stock android; Αν γίνεται αξίζει και είναι εύκολο να γίνει από κάποιον άπειρο; Η εγγύηση εξακολουθεί να ισχυεί;

Ναι το poco έχει miui. Νομίζω στα 300€ είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις. Και λόγω επεξεργαστή θα σου κρατήσει για χρόνια. Δεν αξίζει η διαδικασία για αλλαγή ρομ, κατά την γνώμη μου. Χωρίς να είμαι σίγουρος, χάνεις και την εγγύηση. 

Link to comment
Share on other sites

Συσκευή που θα κρατήσεις πάνω από 2 χρόνια; Τότε θα πρέπει αναγκαστικά να αποκλείσεις την Xiaomi, διάλεξε το OnePlus Nord CE, πολύ πιο σταθερό και σε βάθος χρονου! 

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2021 at 11:48 ΜΜ, Nagata said:

Συσκευή που θα κρατήσεις πάνω από 2 χρόνια; Τότε θα πρέπει αναγκαστικά να αποκλείσεις την Xiaomi, διάλεξε το OnePlus Nord CE, πολύ πιο σταθερό και σε βάθος χρονου! 

Λίγο υπερβολικός. Στην οικογένεια έχουμε 2 xiaomi τα οποία ήδη έχουν συμπληρώσει 4 χρόνια ζωής και δουλεύουν απροβληματιστα. Μη τα ισοπεδώνουμε όλα 

Link to comment
Share on other sites

Και γω έχω xiaomi συσκευή που την έχω πάνω από 5 χρόνια και λειτουργεί κανονικά, αλλά σαν την ποιότητα και την σταθερότητα της OnePlus με το Oxygen δεν βρίσκεις εύκολα. 

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, QQTilt said:

ή σε Realme 🤩

δεν είναι stock android

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, guy_fawkes said:

δεν είναι stock android

Τα Motorola, τα Sony και τα Oneplus έχουν δηλαδή stock όπως ακριβώς των Pixel? Ή απλά δεν έχουν το bloatware της Xiaomi και λέμε ότι είναι πιο κοντά στο stock?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, QQTilt said:

Τα Motorola, τα Sony και τα Oneplus έχουν δηλαδή stock όπως ακριβώς των Pixel? Ή απλά δεν έχουν το bloatware της Xiaomi και λέμε ότι είναι πιο κοντά στο stock?

το realme που ανάφερες έχει το REALMEUI που δεν είναι τίποτα άλλο απο το colorOS.

Tα Motorola είναι 100% stock android

To Sony και ιδίως της τελευταίας γενιάς έχουν Stock android αν εξαιρέσεις τα apps που έχει όπως το musicsony ή  το newssony, αλλά κατα τά άλλα τρέχουν όλα stock android

Το realme όπως σου έφραψα και πιο πάνω δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία,χωρίς να είναι κακό αυτό!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, guy_fawkes said:

το realme που ανάφερες έχει το REALMEUI που δεν είναι τίποτα άλλο απο το colorOS.

Tα Motorola είναι 100% stock android

To Sony και ιδίως της τελευταίας γενιάς έχουν Stock android αν εξαιρέσεις τα apps που έχει όπως το musicsony ή  το newssony, αλλά κατα τά άλλα τρέχουν όλα stock android

Το realme όπως σου έφραψα και πιο πάνω δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία,χωρίς να είναι κακό αυτό!

Επειδή το gsmarena δεν έχει επιλογή στα φίλτρα για stock android συσκευές, γνωρίζεις πώς μπορώ να βρω μια λίστα με αυτές?

Η Motorola για παράδειγμα έχει ανακοινώσει ότι από δω και στο εξής όλες οι συσκευές της θα φοράνε stock android? 

Αυτό που περιγράφεις για τα Sony πάντως μοιάζει αρκετά με το UI των Realme, τα οποία είναι και αυτά πολύ κοντά στο stock.

Τα Oneplus έχουν και αυτά όλα stock?

Link to comment
Share on other sites

εγώ γνωρίζω ότι τα Oneplus έχουν το oxygenOS

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Stock Android εχουν μόνο Nokia, Google και Motorola. Sony και TCL έχουν σχεδόν stock Android με λίγες εφαρμογές δικιες τούς που μπορεί να είναι και χρήσιμες. OnePlus, Realme έχουν δικό τους λειτουργικό πού είναι κοντά στο stock και είναι πολύ εύχρηστο και ελαφρύ. Samsung, Huawei και Xiaomi έχουν δικό τους εντελώς λειτουργικό που μπορεί να αρέσει η όχι, στην περίπτωση της Xiaomi συχνά μετά από κάποια ενημέρωση εμφανίζονται προβλήματα που η εταιρεία τα λύνει με νεες ενημέρωσης. 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, CaptainChris said:

Stock Android εχουν μόνο Nokia, Google και Motorola. Sony και TCL έχουν σχεδόν stock Android με λίγες εφαρμογές δικιες τούς που μπορεί να είναι και χρήσιμες. OnePlus, Realme έχουν δικό τους λειτουργικό πού είναι κοντά στο stock και είναι πολύ εύχρηστο και ελαφρύ. Samsung, Huawei και Xiaomi έχουν δικό τους εντελώς λειτουργικό που μπορεί να αρέσει η όχι, στην περίπτωση της Xiaomi συχνά μετά από κάποια ενημέρωση εμφανίζονται προβλήματα που η εταιρεία τα λύνει με νεες ενημέρωσης. 

Ακριβώς αυτό!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
10 hours ago, CaptainChris said:

Stock Android εχουν μόνο Nokia, Google και Motorola. Sony και TCL έχουν σχεδόν stock Android με λίγες εφαρμογές δικιες τούς που μπορεί να είναι και χρήσιμες. OnePlus, Realme έχουν δικό τους λειτουργικό πού είναι κοντά στο stock και είναι πολύ εύχρηστο και ελαφρύ. Samsung, Huawei και Xiaomi έχουν δικό τους εντελώς λειτουργικό που μπορεί να αρέσει η όχι, στην περίπτωση της Xiaomi συχνά μετά από κάποια ενημέρωση εμφανίζονται προβλήματα που η εταιρεία τα λύνει με νεες ενημέρωσης. 

Σωστά αλλά μια διόρθωση μόνο, οι εταιρίες που αναφέρονται ότι έχουν δικό τους λειτουργικό, φυσικά δεν έχουν δικό τους λειτουργικό αλλά δικό τους UI (User Interface) το οποίο κάθεται πάνω στο λειτουργικό το οποίο είναι ίδιο για όλες τις προαναφερθείσες εταιρίες (με εξαίρεση πλέον τη Huawei που από το Android OS έχει μεταπηδήσει στο δικό της λειτουργικό Harmony OS).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...