Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G

Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα Καλη Χρονια .

Ο φορουμιτης δεν ξερει να τραβα φωτο μια και οι δυο που ανεβασε ειναι χαλια.

Τραβα στο σημειο που ενας φακος προσπαθει να εστιασει την μεγαλυτερη πηγη φωτος το παραθυρο  η αντιθετα να προσαρμοστει στο φως που υπαρχει μονο  στο δωματιο με το δεντρο.

Ενα κλικ να κανει δεξια η αριστερα  ο φακος θα διαλεξει την πηγη φωτος του μεσα η του εξω.

Εαν ο φορουμιτης δεν τρολαρει τοτε ειναι ασχετος στο να τραβαει φωτο μια και αυτα συμβαινουν σε ολες τις φωτο-μηχανες δεν σημαινει αυτο οτι εχουν προβλημα

Edited by s_wind

Καλημερα Καλη Χρονια .
Τραβα στο σημειο που ενας φακος προσπαθει να εστιασει την μεγαλυτερη πηγη φωτος το παραθυρο  η αντιθετα να προσαρμοστει στο φως που υπαρχει μονο  στο δωματιο με το δεντρο.
Ενα κλικ να κανει δεξια η αριστερα  ο φακος θα διαλεξει την πηγη φωτος του μεσα η του εξω.
Εαν ο φορουμιτης δεν τρολαρει τοτε ειναι ασχετος στο να τραβαει φωτο μια και αυτα συμβαινουν σε ολες τις φωτο-μηχανες δεν σημαινει αυτο οτι εχουν προβλημα

και γιατί με το Honor κινητό του όμως βγαίνουν τζάμι;

Οι φακοί του Α52s θέλουν καλό καθάρισμα με ένα κομμάτι χαρτί κουζίνας με δύο σταγόνες Άζαξ για τα τζάμια. Είναι πασαλειμμένοι, με ένα ελάχιστο φιλμ σωματικού λίπους επάνω τους.

1hhhn-1cf85cf85.jpg

Η αλήθεια φίλε μου είναι ότι οι φωτογραφίες που μας έδειξε κ από τις δύο συσκευές ,θα προσπαθήσω να το γράψω όσο γίνεται ποιο όμορφα ευγενικά ευγενικά λόγο καλής χρονιάς....  δεν ήταν ποιοτικές ..

On 31/12/2021 at 11:40 ΠΜ, nkoumo said:

Όποιος το θέλει για φωτογραφίες να πάει αλλού. Εγώ το πήρα αποκλειστικά για αυτό και δυστυχώς έχει πρόβλημα όταν υπάρχει διάχυση φωτός. Βλέπεις σαν να υπάρχει ένα ελαφρύ λευκό πέπλο στις Φωτό Στις σέλφι είναι ακόμα ποιο έντονο.

Ακόμα θέλω να βλέπω τις φωτό από το PC από το gmail-φωτογραφίες. Το πρόβλημα είναι ότι κάνει συγχρονισμό όποτε του έρθει και όχι αμέσως. Τσαμπα τα λεφτά που έδωσα.  Κάτεβασα και την gcam αλλά είδα καμία διαφορά.

Εβαλες το xml που ειχα γραψει για νυχτερινές ή απλα με βομβαρδιζες στα pm ? 😛 

Τη συσκευη ΔΕΝ την εχω πια. Εστησα ομως ενα πολυ καλο για νυχτα. Εσυ από οτι βλέπω σε προηγούμενό σου μήνυμα, εβαλες απλα το fix και όχι το νυχτερινο xml. Σε νυχτερινες, το κινητο αυτό βαζει κατω πραγματικα πολυ ακριβοτερα κινητα (μιλαω για gcam vs gcam). Προσωπικα το εδωσα γιατι ηθελα πιο smooth κινητο. 

Και καλα που εγραψες και θυμήθηκα οτι χρωστάω δυο xml (ένα ημερήσιο και ένα προσωπα). Θα σου λεγα να δοκιμάσεις και το νυχτερινο (διάβασε λιγο πιο προσεχτικά τον οδηγό και θα το βρεις). Αν σε χαλάει ακόμα και τότε, πάω πάσο. 

Καλη χρονιά κιόλας σε όλους.
Το απόγευμα θα ανανεώσω το Note με τα δυο xml που ειχα ξεχάσει να βαλω.

Edited by Antretng

On 29/12/2021 at 10:46 ΜΜ, nkoumo said:

Eυχαριστώ πολύ! , τα κατάφερα!

Εκτος από το xml

https://t.me/hellasmobiles/540381

που είναι του Οκτωβρίου  και πράγματι ΔΕΝ κολλάει, υπάρχει κανένα νεότερο ή μου προτείνετε κάποιο αλλο?

Αυτο ειναι ΜΟΝΟ το fix για τους μερακληδες που θελαν να κανουν δικο τους στησιμο. Περαν των διορθωσεων για το κολλημα της οθονης, δεν εχει καμια αλλη ρυθμιση και προφανως παιζει χειρότερα και απο στοκ ετσι. 

Εσυ θες το night. Αν το εχεις ακομα, αυτό βαλε https://t.me/hellasmobiles/540383 (όπως γράφω δηλαδή και στις οδηγίες) 

Edited by Antretng

Αντρέα τι πήρες τώρα; για να ξέρω να σε ακολουθώ για τις gcam  που φτιάχνεις μήπως  συμπεσουνε;  😁

1 ώρα πριν, challenge143 said:

Αντρέα τι πήρες τώρα; για να ξέρω να σε ακολουθώ για τις gcam  που φτιάχνεις μήπως  συμπεσουνε;  😁

Πέρασα από 1+9pro, 1+8t και τώρα Realme GT Neo 2. Ουσιαστικά το 9 pro ήθελα για επόμενο αλλα με πόνεσε μπαταρία και άρχισα τις ανταλλαγές. Δεν έχω ιδέα ποιό θα είναι το επόμενο. Έχω στήσει βέβαια gcam για όλες τις συσκευές που έγραψα. To a52s gcam, σε νυχτερινα τοπία κόντραρε το 1+9pro. Απλά αυτό για να καταλάβετε πόσο καλή απόδοση gcam έχει η συσκευή σας 😉 

Επίσης, μόνιμα έχω δεύτερο ενα Poco x3 pro για να παίζω με roms. Να σημειωθεί ότι με gcam, παρότι δεν εχει OIS, οριακά έτρωγε το 8t. 😛 Εντελώς άλλη συμπεριφορά σε gcam το 8t από το προκάτοχο του, δηλαδή 7t, παρότι έχουν θεωρητικά ίδια κάμερα. Κάτι έχουν αλλάξει στα libs και δεν κάθεται τόσο καλά. 

Και σταματώ εδώ τα περι συσκευών και gcam μιας και είναι offtopic 🙂 

Edited by Antretng

22 ώρες πριν, nkoumo said:

1883006485_PXL_20211231_1128328391.thumb.jpg.5a6373406f49c3d16ed66c1a28b7bccd.jpg IMG_20211231_112734.thumb.jpg.4e5959edc1561fb4d9cc4433b5ff874b.jpg

Τραβηγμένη με το Α52s (1η αριστερά)  και δεξιά 2η  τραβηγμένη με Honor 20Pro δεξιά.

Της Α52s ΔΕΝ βγαίνει τόσο καθαρή. Και στο υπόλοιπο σπίτι έτσι βγαίνανε και χειρότερα!. Με το "πέπλο" εννοώ ότι δεν βγαίνουν με τόση καθαρότητα, ευκρίνεια. Είναι σαν να υπάρχει ένα ελαφρύ πέπλο ομίχλης κάτι που λείπει παντελώς από την δεύτερη. 

Στις σέλφι είναι πιο έντονο οταν υπάρχει έστω και λιγη αντιλειά.

Το πρόβλημα βελτιώνεται αισθητά όταν δεν υπάρχει καθόλου κόντρα φώς, Λίγο να υπάρχει βγαινουν σας ξεθωριασμένες .

Κατι φωτό από Xiaomi δεν θυμάμαι το μοντέλο  αλλά την τιμή περίπου 220.- βγαίνανε πολυ καθαρές και καμιά σχέδη με το Α52s me τις παραπάνψ συνθήκες.

Έχω απογοητευτεί πάρα πολύ με αυτό και δεν βλέπω και καμία λύση.

Εγώ πάλι στην αριστερή βλέπω καλύτερο δυναμικό εύρος. Δηλαδή έχει σώσει περισσότερα highlights (στη δεξια έχει μεγαλύτερο κάψιμο) και πιο φωτεινές σκιές. Αυτό που ίσως θα ήθελες θα ήταν ανέβασμα στο dehaze ή/και contrast. 

Με λιγα λογια, το προβλημά σου δεν ειναι η ποιότητα της φωτογραφίας αλλά ότι δεν ταιριάζει η επεξεργασία στα γούστα σου. 

Edited by Antretng

• Administrators
6 minutes ago, Antretng said:

Και σταματώ εδώ τα περι συσκευών και gcam μιας και είναι offtopic 🙂 

Αν σε ενδιαφέρει, νομίζω ότι θα άξιζε να ανοίξεις ένα θέμα στο Android ή στους Οδηγούς όπου να ανεβάσεις στο αρχικό post ότι έχεις από GCam και όσοι πιστοί ας προσέλθουν για συζητήσεις, απορίες κτλ.

Modpic.gif

Δες πως θα ηταν αν ανεβαιναν λιγο οι ρυθμίσεις dehaze/contrast στη gcam (η επεξεργασία εγινε με photoshop) 

627988451_PXL_20211231_1128328391-ed.thumb.jpg.d073cbd7b3733fc83fadb1d9eca4dd27.jpg

2 minutes ago, athanaso77 said:

Αν σε ενδιαφέρει, νομίζω ότι θα άξιζε να ανοίξεις ένα θέμα στο Android ή στους Οδηγούς όπου να ανεβάσεις στο αρχικό post ότι έχεις από GCam και όσοι πιστοί ας προσέλθουν για συζητήσεις, απορίες κτλ.

Δεν έχεις άδικο. Απλά δεν ξέρω αν εχω το χρόνο να το ενημερωνώ/συντηρώ σωστά το θέμα. Σκέψου κάτι xml ημερήσια έχω στήσει για το a52s και ακόμα δεν έχω φιλοτιμηθεί να ενημερώσω το παλιό note. 

Επίσης, όσο ήμουν και admin, είχα ανοίξει ένα θέμα για gcam με πληροφορίες μάλιστα τι κάνει η κάθε ρύθμιση, αλλά δυστυχώς δεν είχε τόσο απήχηση. Δηλαδή, αν δεν γίνει σχετική δημοσίευση στο thread της εκάστοτε συσκευής δεν τα βλέπαν καν οι χρήστες. Οπότε κάπως έτσι το παράτησα το άθλημα και απλά ανεβάζω έτοιμα xml στο thread της εκάστοτε συσκευής. 

• Administrators
4 minutes ago, Antretng said:

Επίσης, όσο ήμουν και admin, είχα ανοίξει ένα θέμα για gcam με πληροφορίες μάλιστα τι κάνει η κάθε ρύθμιση, αλλά δυστυχώς δεν είχε τόσο απήχηση. Δηλαδή, αν δεν γίνει σχετική δημοσίευση στο thread της εκάστοτε συσκευής δεν τα βλέπαν καν οι χρήστες. Οπότε κάπως έτσι το παράτησα το άθλημα και απλά ανεβάζω έτοιμα xml στο thread της εκάστοτε συσκευής. 

Επειδή βλέπω ότι έχει απήχηση η δουλειά σου, αν το προωθήσουμε θεωρώ ότι μπορεί να γίνει δουλειά. Καλύτερα είναι να βρίσκονται κάπου όλα μαζεμένα για να παραπέμπουμε τον κόσμο εκεί. Ακόμα και αν δεν έχεις το χρόνο ή τη διάθεση να το ενημερώνεις εγκαίρως, από το να είναι χαμένα μέσα στα thread, νομίζω ότι είναι καλύτερα έτσι. Αλλά αυτό εξαρτάται καθαρά από εσένα και το κατά πόσο θέλεις να ασχοληθείς. Καμία πίεση... 😉

Modpic.gif

Σε ευχαριστώ @athanaso77για τα καλά σου λόγια. Θα το σκεφτώ.

Κατα τα άλλα, έστω με ενα μηνα καθυστερήση, ορίστε τα xml που σας χρώσταγα. Ενημέρωσα το παλιό Note, δηλαδή το ίδιο link. Συγκεκριμένα πρόσθεσα το τελευταίο που βρήκα ότι είχα στήσει για ημερήσιες καθώς και ένα για πρόσωπα. Φυσικά αυτά για τους μερακλήδες. Δεν είναι ανάγκη να δουλεύετε όλα τα xml. 

Για ευκολία σας ξαναβάζω το Link https://t.me/hellasmobiles/540391

Καλη χρονιά και πάλι! 

3 ώρες πριν, Antretng said:

Σε ευχαριστώ @athanaso77για τα καλά σου λόγια. Θα το σκεφτώ.

Κατα τα άλλα, έστω με ενα μηνα καθυστερήση, ορίστε τα xml που σας χρώσταγα. Ενημέρωσα το παλιό Note, δηλαδή το ίδιο link. Συγκεκριμένα πρόσθεσα το τελευταίο που βρήκα ότι είχα στήσει για ημερήσιες καθώς και ένα για πρόσωπα. Φυσικά αυτά για τους μερακλήδες. Δεν είναι ανάγκη να δουλεύετε όλα τα xml. 

Για ευκολία σας ξαναβάζω το Link https://t.me/hellasmobiles/540391

Καλη χρονιά και πάλι! 

Καλή χρονιά με υγεία Αντρέα,και σε ευχαριστούμε για την πολύ καλή δουλειά που έχεις κάνει με τη gcam της συσκευής μας.

Παρακάτω θα παραθέσω μερικές φώτο νυχτερινές,που είναι τραβηγμένες με τη gcam και το xml.night που μας είχες δώσει παλαιότερα.

Να σημειωσω ότι στις νυχτερινές,οι λήψεις έχουν γίνει με στοκ κάμερα και με gcam.

Έχω προσθέσει και μερικές ημερήσιες με ντάλα ήλιο για τον συμφορουμιτη @nkoumo,για να δει αποτελέσματα από εξωτερικό χώρο με φόντο ήλιο.

Όλες είναι στο αυτόματο χωρίς καμία παρέμβαση από μέρους μου.

Πιστευω ότι οι ημερήσιες έχουν βγει αρκετά καθαρές,οπότε θεωρώ ότι για το θέμα που είχε με τις θολές φωτό που μας ανεβασε πρόσφατα,η είχε λερωμένο φακό και δεν το πρόσεξε,η όντως κάτι παίζει με τη συσκευή του,και θα πρέπει να το ψάξει άμεσα.

Καλή χρονιά και πάλι σε όλους με υγεία!

https://postimg.cc/gallery/4dqL5JV

Edited by granazias
Edit

3 ώρες πριν, granazias said:

Καλή χρονιά με υγεία Αντρέα,και σε ευχαριστούμε για την πολύ καλή δουλειά που έχεις κάνει με τη gcam της συσκευής μας.

Παρακάτω θα παραθέσω μερικές φώτο νυχτερινές,που είναι τραβηγμένες με τη gcam και το xml.night που μας είχες δώσει παλαιότερα.

Να σημειωσω ότι στις νυχτερινές,οι λήψεις έχουν γίνει με στοκ κάμερα και με gcam.

Έχω προσθέσει και μερικές ημερήσιες με ντάλα ήλιο για τον συμφορουμιτη @nkoumo,για να δει αποτελέσματα από εξωτερικό χώρο με φόντο ήλιο.

Όλες είναι στο αυτόματο χωρίς καμία παρέμβαση από μέρους μου.

Πιστευω ότι οι ημερήσιες έχουν βγει αρκετά καθαρές,οπότε θεωρώ ότι για το θέμα που είχε με τις θολές φωτό που μας ανεβασε πρόσφατα,η είχε λερωμένο φακό και δεν το πρόσεξε,η όντως κάτι παίζει με τη συσκευή του,και θα πρέπει να το ψάξει άμεσα.

Καλή χρονιά και πάλι σε όλους με υγεία!

https://postimg.cc/gallery/4dqL5JV

Να στε καλά παιδιά!

Δεν είχε βάλει xml με ρυθμίσεις. Είχε το καθαρό xml που είχε μόνο fix. 

Πιστεύω πως αν βάλει κάποια απο τα άλλα θα τον καλύψει 🙂 

Edited by Antretng

Καλημέρα και καλή χρονιά! Παρατηρώ ότι η τιμή του 8/256 ανέβηκε πολύ σε σχέση με του 6/128. Γιατί να συμβαίνει αυτό; Μήπως σπρώχνουν κόσμο προς τα S μιάς και το A52 S πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι; Αν δεν αλλάξει αυτή τη τάση δεν θα είναι καλό για μάς που μας ενδιαφέρει αποκλειστικά το 8άρι.

Nokia 3210,3410,6510,5210,5410,6230i-Sony Ericsson k750,k810-Nokia N73,N79,N86,N8,Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-LG G8X ThinQ-Samsung S21

Καλ'η χρονιά και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.

Προσωπικά και έχοντας συνέχεια ναυαρχίδες απολαμβάνω ΜΟΝΟ αναμονή 😀

On 1/1/2022 at 1:53 ΜΜ, s_wind said:

Καλημερα Καλη Χρονια .

Εσκεμμένα έβγαλα από αυτή την γωνία για να δείξω πόσο χάλια βγαίνει και με ακριβώς τις ίδιες συνθήκες τις έβγαλα και με το Honor 20pro για να δείξω την διαφορά. Εννοείτε που αν πήγαινα λίγο πέρα δόθε θα έβαγινε καλύτερα. Αλλα μην επικεντρωνόμαστε μόνο στο δέντρο , οπως έγγραψα σε παρόμοιες συνθήκες οι φωτό βγαίνουν έτσι με πρόβλημα στην ευκρίνεια και καθαρότητα.

Τώρα αν ξέρω να βγάζω φωτό δές και μια ματιά στο άλπουμ μου

https://500px.com/search?q=kopernikusgr&type=photos&sort=relevance

και κρίνε μόνος σου.

23 ώρες πριν, haki said:

Οι φακοί του Α52s θέλουν καλό καθάρισμα με ένα κομμάτι χαρτί κουζίνας με δύο σταγόνες Άζαξ για τα τζάμια. Είναι πασαλειμμένοι, με ένα ελάχιστο φιλμ σωματικού λίπους επάνω τους.

Θα το δοκιμάσω

23 ώρες πριν, Antretng said:

Εβαλες το xml που ειχα γραψει για νυχτερινές ή απλα με βομβαρδιζες στα pm ? 😛 

Τη συσκευη ΔΕΝ την εχω πια. Εστησα ομως ενα πολυ καλο για νυχτα. Εσυ από οτι βλέπω σε προηγούμενό σου μήνυμα, εβαλες απλα το fix και όχι το νυχτερινο xml. Σε νυχτερινες, το κινητο αυτό βαζει κατω πραγματικα πολυ ακριβοτερα κινητα (μιλαω για gcam vs gcam). Προσωπικα το εδωσα γιατι ηθελα πιο smooth κινητο. 

Και καλα που εγραψες και θυμήθηκα οτι χρωστάω δυο xml (ένα ημερήσιο και ένα προσωπα). Θα σου λεγα να δοκιμάσεις και το νυχτερινο (διάβασε λιγο πιο προσεχτικά τον οδηγό και θα το βρεις). Αν σε χαλάει ακόμα και τότε, πάω πάσο. 

Καλη χρονιά κιόλας σε όλους.
Το απόγευμα θα ανανεώσω το Note με τα δυο xml που ειχα ξεχάσει να βαλω.

Δεν σε βομβάρδισα , ένα pm έστειλα , ούτε καν 2ο

Πράγματι μόνο το fix έβαλα άλλά θα δοκιμάσω και τα άλλα

Thanks

20 ώρες πριν, Antretng said:

Δες πως θα ηταν αν ανεβαιναν λιγο οι ρυθμίσεις dehaze/contrast στη gcam (η επεξεργασία εγινε με photoshop) 

627988451_PXL_20211231_1128328391-ed.thumb.jpg.d073cbd7b3733fc83fadb1d9eca4dd27.jpg

Δεν έχεις άδικο. Απλά δεν ξέρω αν εχω το χρόνο να το ενημερωνώ/συντηρώ σωστά το θέμα. Σκέψου κάτι xml ημερήσια έχω στήσει για το a52s και ακόμα δεν έχω φιλοτιμηθεί να ενημερώσω το παλιό note. 

Δεν μου λέει κάτι, εννοείτε ότι με οποιοδήποτε προγραμμα επεξεργασίας εικόνας κάνεις τα πάντα.

Το θέμα ήταν να βγεί κατ'ευθείαν καθαρή . Πάντος να εισαι καλά για την προσπάθεια

23 ώρες πριν, challenge143 said:

Η αλήθεια φίλε μου είναι ότι οι φωτογραφίες που μας έδειξε κ από τις δύο συσκευές ,θα προσπαθήσω να το γράψω όσο γίνεται ποιο όμορφα ευγενικά ευγενικά λόγο καλής χρονιάς....  δεν ήταν ποιοτικές ..

να το γράψω όσο γίνεται ποιο όμορφα ευγενικά ευγενικά λόγο καλής χρονιάς......δεν με ενδιαφέρει αν είναι ποιοτικές. Τις συνθήκες φωτογράφισης με το αποτέλεσμα εξετάζω υπό άσκημες συνθήκες φωτισμού από το ίδιο σημείο με 2 διαφορετικά κινητά. Ετσι εξετάζουμε συνήθως το πόσο τραβάει η κάθε κάμερα και όχι υπό άριστες συνθήκες που εξυπακούεται ότι θα βγουν καλές.

Και μετά τις απαντήσεις μου για λύστε μου μια απορία .

Θέλω οπωσδήποτε τον συγχρονισμό μέσω της google για να βλέπω τις φωτο από το PC , gmail->Φωτογραφίες.

Ελα ντε που το κάνει ΜΟΝΟ οτα πατήσω στο κινητό ->φωτογραφίες (google)->πάνω δεξιά το εικονίδιο του λογαριασμού μου->δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας. Από μόνο του δεν το κάνει παρότι ότι στις ρυθμίσεις είναι ενεργοποιημένο ο αυτόματος συγχρονισμός. Χώρο έχω 10gb δευσμευμένο

Edited by nkoumo

1 hour ago, nkoumo said:

Δεν μου λέει κάτι, εννοείτε ότι με οποιοδήποτε προγραμμα επεξεργασίας εικόνας κάνεις τα πάντα.

Το θέμα ήταν να βγεί κατ'ευθείαν καθαρή . Πάντος να εισαι καλά για την προσπάθεια

Δεν ξέρω κατά πόσο έχεις ασχοληθεί με τη φωτογραφία, αλλά αυτό που σου έδειξα λέει πολλά. Άλλο "κακή φωτογραφία" άλλο "η επεξεργασία δεν είναι του γούστου μου". Γιατί αντικειμενικά έχει καλύτερο υλικό βγάλει το a52s από το honor που έχει κάψει περισσότερα φωτεινά και κλιπαρισμενα χρώματα στις σκιές. Άλλο αν δεν ταιριάζει η επεξεργασία στο γούστο σου. Σκέψου όμως πως οι reviewers φωτογραφικών μηχανών δεν κοιτάνε καν jpeg. Και όχι το ατομικό γούστο ενός ανθρώπου δεν είναι ο μέσος όρος. Καθένας μας έχει διαφορετικό.

Όσον αφορά τα pm, εγώ δύο έλαβα που δεν καταλαβα και το λόγο (ontopic θέμα είναι και δεν είχα αργήσει να απαντήσω). Μου στέλνεις πρώτα ότι δεν δουλευει και μετά αν έχω κάτι νεότερο λες και έχω υποχρέωση να βγάζω updates ενώ είχα ήδη ξεκινήσει να σου απαντώ στο thread. Συγνώμη αλλά δεν είναι και τόσο ευγενικό. Καταλαβαίνω το άγχος σου για τη συσκευή σου, λεφτά έδωσες, αλλά δεν βλέπω το λόγο γιατί να απαντήσω σε σένα σε pm και να μην περιμένεις απάντηση στο thread όπως κάνουν όλοι (αν μου στέλνανε και απαντούσα σε όλους μόνο με pms θα ασχολούμουν όλη μέρα). Πόσω μάλλον όταν όλα σου τα προβλήματα ήταν επειδή δεν ξόδεψες 5 λεπτά παραπάνω να διαβάσεις τον αναλυτικότατο οδηγό που είχα γράψει για μια δουλειά που μου πήρε συνολικά μέρες για να ολοκληρώσω. Μια πιο προσεκτική ανάγνωση θα σου είχε λύσει τις απορίες τόσο για το πώς κατεβαίνουν τα xml (εφαρμογή telegram) όσο και το ποιο xml πρέπει να βαλεις. 

Anyway. Καλά να είμαστε και όλα φτιάχνουν 🙂 . Ούτε έχω θυμό για όσα γράφω. Απλά εξηγώ γιατί δεν απαντώ σε pms όταν είναι ontopic σε thread (στη τελική μπορεί να έχουν και άλλοι ίδιες απορίες). Τέλος πάντων. Πίσω στο θέμα μας. Δοκιμασε τα άλλα xml και πιστεύω ότι θα είσαι μια χαρά. Βγάλε και καμιά σύγκριση και ευχαρίστως να σου λύσουμε απορίες στο thread ή στο γκρουπ αν τυχόν συνεχίζει να μην σε καλύπτει.

Καλή χρονιά με υγεία!!! Και μην "πανικοβάλλεσαι". Με λιγη υπομονή θα τα φτιάξουμε ολα 😉 

Edited by Antretng

1 hour ago, nkoumo said:

Θέλω οπωσδήποτε τον συγχρονισμό μέσω της google για να βλέπω τις φωτο από το PC , gmail->Φωτογραφίες.

Ελα ντε που το κάνει ΜΟΝΟ οτα πατήσω στο κινητό ->φωτογραφίες (google)->πάνω δεξιά το εικονίδιο του λογαριασμού μου->δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας. Από μόνο του δεν το κάνει παρότι ότι στις ρυθμίσεις είναι ενεργοποιημένο ο αυτόματος συγχρονισμός. Χώρο έχω 10gb δευσμευμένο

Μήπως στο κλείνει στο background? Εχει ολοκληρωσει την πρωτη επαναφορά του των δεδομενων του λογαριασμου στο gphotos ή ακομα συγχρονιζει; 

Edited by Antretng

1 ώρα πριν, Antretng said:

Δεν ξέρω κατά πόσο έχεις ασχοληθεί με τη φωτογραφία, αλλά αυτό που σου έδειξα λέει πολλά. Άλλο "κακή φωτογραφία" άλλο "η επεξεργασία δεν είναι του γούστου μου". Γιατί αντικειμενικά έχει καλύτερο υλικό βγάλει το a52s από το honor που έχει κάψει περισσότερα φωτεινά και κλιπαρισμενα χρώματα στις σκιές. Άλλο αν δεν ταιριάζει η επεξεργασία στο γούστο σου. Σκέψου όμως πως οι reviewers φωτογραφικών μηχανών δεν κοιτάνε καν jpeg. Και όχι το ατομικό γούστο ενός ανθρώπου δεν είναι ο μέσος όρος. Καθένας μας έχει διαφορετικό.

Όσον αφορά τα pm, εγώ δύο έλαβα που δεν καταλαβα και το λόγο (ontopic θέμα είναι και δεν είχα αργήσει να απαντήσω). Μου στέλνεις πρώτα ότι δεν δουλευει και μετά αν έχω κάτι νεότερο λες και έχω υποχρέωση να βγάζω updates ενώ είχα ήδη ξεκινήσει να σου απαντώ στο thread. Συγνώμη αλλά δεν είναι και τόσο ευγενικό. Καταλαβαίνω το άγχος σου για τη συσκευή σου, λεφτά έδωσες, αλλά δεν βλέπω το λόγο γιατί να απαντήσω σε σένα σε pm και να μην περιμένεις απάντηση στο thread όπως κάνουν όλοι (αν μου στέλνανε και απαντούσα σε όλους μόνο με pms θα ασχολούμουν όλη μέρα). Πόσω μάλλον όταν όλα σου τα προβλήματα ήταν επειδή δεν ξόδεψες 5 λεπτά παραπάνω να διαβάσεις τον αναλυτικότατο οδηγό που είχα γράψει για μια δουλειά που μου πήρε συνολικά μέρες για να ολοκληρώσω. Μια πιο προσεκτική ανάγνωση θα σου είχε λύσει τις απορίες τόσο για το πώς κατεβαίνουν τα xml (εφαρμογή telegram) όσο και το ποιο xml πρέπει να βαλεις. 

Anyway. Καλά να είμαστε και όλα φτιάχνουν 🙂 . Ούτε έχω θυμό για όσα γράφω. Απλά εξηγώ γιατί δεν απαντώ σε pms όταν είναι ontopic σε thread (στη τελική μπορεί να έχουν και άλλοι ίδιες απορίες). Τέλος πάντων. Πίσω στο θέμα μας. Δοκιμασε τα άλλα xml και πιστεύω ότι θα είσαι μια χαρά. Βγάλε και καμιά σύγκριση και ευχαρίστως να σου λύσουμε απορίες στο thread ή στο γκρουπ αν τυχόν συνεχίζει να μην σε καλύπτει.

Καλή χρονιά με υγεία!!! Και μην "πανικοβάλλεσαι". Με λιγη υπομονή θα τα φτιάξουμε ολα 😉 

Φυσικά  και δεν έχεις  υποχρέωση να απαντήσεις σε κανένα  pm ούτε σε κάποιο  thread επίσης ούτε  θεωρώ  να ειναι αγένεια  να ρωτάει κανείς κάποιον  για ενα θέμα που ξέρει  οτι έχει  ασχοληθεί και γνωρίζει.  Ο λόγος που σου έγραψα στο pm  ήταν  οτι είδα οτι είχες καιρό να ασχοληθείς με το θέμα και υπέθεσα οτι δεν ασχολείσαι άλλο και δεν μπαίνεις πια στο συγκεκριμένο thread.  Επίσης ούτε είπα οτι είσαι υποχρεωμένος να κάνεις update.  Σχετικά με την εφαρμογή telegram  που απαιτείται για το κατέβασμα των αρχείων  είχα μαύρα μεσάνυχτα  και όπως ειχα γράψει λίγο παραπάνω δεν μπορούσα να τα κατεβάσω με τίποτα και θεώρησα οτι κατι δεν πάει καλά με τα λινκ σου. Τελικά μου απάντησαν απο εδώ και τα κατάφερα.  Όποτε  βαζω και μια τέλεια εδώ  , θεωρώ οτι παραξηγηθηκες χωρίς  αιτία και φυσικά δεν υπήρχε καμία πρόθεση από έμενα να δημιουργήσω τέτοιο θέμα. 😇

Όποτε ας συνεχίσουμε .....🙂

Τα διάφορα xml που έχεις δημιουργήσει μπορούν να φορτωθούν από μια έκδοση  gcam ή το καθένα θέλει το δικό του; διότι τότε θα πρέπει αναλόγως την περίσταση να σβήνω και να εγκαθιστώ την συγκεκριμένη έκδοση gcam.apk από την αρχη

1 ώρα πριν, Antretng said:

Μήπως στο κλείνει στο background? Εχει ολοκληρωσει την πρωτη επαναφορά του των δεδομενων του λογαριασμου στο gphotos ή ακομα συγχρονιζει; 

Μόλις διαπίστωσα οτι υπάρχουν 20 βίντεο στο κινητό προς συγχρονισμό. Μήπως δίνει εκεί την προτεραιότητα  και για αυτό δεν ανεβάζει τις τελευταίες φωτογραφίες;

• Administrators
36 minutes ago, nkoumo said:

Μόλις διαπίστωσα οτι υπάρχουν 20 βίντεο στο κινητό προς συγχρονισμό. Μήπως δίνει εκεί την προτεραιότητα  και για αυτό δεν ανεβάζει τις τελευταίες φωτογραφίες;

Αυτό ακριβώς.

Modpic.gif

1 ώρα πριν, nkoumo said:

Τα διάφορα xml που έχεις δημιουργήσει μπορούν να φορτωθούν από μια έκδοση  gcam ή το καθένα θέλει το δικό του; διότι τότε θα πρέπει αναλόγως την περίσταση να σβήνω και να εγκαθιστώ την συγκεκριμένη έκδοση gcam.apk από την αρχη

Δεν παρεξηγηθηκα ακριβώς. Απλά κάνε και εσυ ενα κόπο να διαβάσεις τον οδηγό πριν ρωτήσεις ή λιγο υπομονή στο thread να σου απαντήσω είτε εγώ είτε κάποιο άλλο μέλος. Σκέψου οτι καθε στησιμο μου παίρνει άπειρες ωρες. Ολα καλά όμως. Ίσως μου βγαίνει και το φόρτωμα απο τα πολλαπλά μηνύματα που δέχομαι από διάφορα μέλη και τα "ακουσες" εσυ. 🙂

Παμε στα της gcam. Αν δεις στις οδηγιες εχω Link ακριβως την ιδια gcam. Απλά προτείνω διαφορετικό πακέτο ώστε να μπορούν να μπουν παράλληλα (ειτε για τεστάρισμα/συγκριτικα χωρις να μπλέκεσαι με xml είτε γιατι κάποιος θέλει να έχει ταυτόχρονα ημερήσιο και νυχτερινό ας πούμε). Εγω συνηθως έχω κανα 2 gcam στο εκάστοτε κινητό μου όπου την μια την εχω optimized για ημερήσιες/προσωπα και την άλλη για νυχτερινα ή εσωτερικό χώρο. 

Αν θες να κρατησεις μια μοναδικη εφαρμογη, βάλε όποιο απο τα 3 πακέτα προτείνω και εισαι οκ (πχ το ENG). Μην βάλεις κάποιο άλλο πακέτο πέραν απο τα 3 που προτεινω. Θυμαμαι ότι τα αλλα 2 είχαν bugs (πχ δεν δούλευαν οι ρυθμισεις στα χρώματα που ειχα στησει). 

Οσον αφορα τη gphotos, ειναι τελικα αυτό που σου ειπα μαλλον. Δεν εχουν ολοκληρωθεί οι προηγούμενοι συγχρονισμοι. Οπότε λογικά μεσα στις επόμενες ωρες/μέρες θα είσαι οκ. Αναλογως και ποσο γρήγορη ειναι και η σύνδεσή σου.

Edited by Antretng

2 ώρες πριν, athanaso77 said:

Αυτό ακριβώς.

Δεν θελω τα βίντεο να συχρονιστουν διότι πιάνουν πιλυ χώρο και αργούν πάρα πολύ στην μεταφόρτωση.  Υπάρχει κάποια λυση? Ψάχνω στις επιλογές αλλά δεν βρίσκω κάτι 

• The topic was locked
  • The topic was unlocked