Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα

επειδή έβαλα το google pay για πληρωμές, χρειάζεται αναγκαστικά και fingerprint το οποίο και έβαλα. Έχω πρόβλημα όμως ειδικά στο σπίτι όπου δεν θέλω να κάθε 3 και λίγο να το ανοίγω με αποτύπωμα. Βάζω στο smartlock όταν είμαι σπίτι να απενργοποιείτε όμως δεν δουλεύει καλά. Αν και το έχω ορίσει πολύ κοντά στο σπίτι 3-4 φορές δουλευει αλλά μετα από λίγο πάλι ζητάει αποτύπωμα. (χωρίς να έχουν περάσει οι 4 ώρες). Υπάρχει λύση, γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα 2-3 μέρες τώρα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

15 minutes ago, gup_ said:

Καλημέρα

επειδή έβαλα το google pay για πληρωμές, χρειάζεται αναγκαστικά και fingerprint το οποίο και έβαλα. Έχω πρόβλημα όμως ειδικά στο σπίτι όπου δεν θέλω να κάθε 3 και λίγο να το ανοίγω με αποτύπωμα. Βάζω στο smartlock όταν είμαι σπίτι να απενργοποιείτε όμως δεν δουλεύει καλά. Αν και το έχω ορίσει πολύ κοντά στο σπίτι 3-4 φορές δουλευει αλλά μετα από λίγο πάλι ζητάει αποτύπωμα. (χωρίς να έχουν περάσει οι 4 ώρες). Υπάρχει λύση, γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα 2-3 μέρες τώρα?

Ξέχνα το SmartLock. Περσινά ξινά σταφύλια.

Φαντάζομαι έχεις WiFi στο σπίτι.
Φτιάξε μια ρουτίνα μέσω Bixby Routines όπως η παρακάτω:
https://ibb.co/Zmy9x9z
Κάθε φορά που συνδέεται στο router (κάθε φορά που μπαίνεις σπίτι δηλαδή) το τηλέφωνο θα μένει ξεκλείδωτο. Μόλις αποσυνδεθεί (κάθε φορά που θα φεύγεις από το σπίτι) η ρουτίνα θα απενεργοποιείται και το τηλέφωνο θα κλειδώνει.

Γενικά το Bixby Routines είναι ένα πάρα πολύ χρήσιμο εργαλείο. "Σκάλισέ" το λίγο...😉

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, pavlidisc said:

Γενικά το Bixby Routines είναι ένα πάρα πολύ χρήσιμο εργαλείο. "Σκάλισέ" το λίγο

Πω, το είχα ξεχάσει αυτό.. ήθελα να το δω όταν το αγοράσα αλλά δεν.. το σύνδεσα ήδη όταν είμαι σπίτι ή στο αυτοκίνητο.. έχω και ένα σύστημα αυτοματισμού στο σπίτι και θα μου φανεί χρήσιμο σε πολλές ενέργειες που ήθελα να κάνω..

ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα την αναβάθμιση Ιουλίου!Όλα μια χαρά!Δεν είδα αν άλλαξε κατι αλλά όλα είναι μια χαρά!

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, elteo said:

Aν το αγοράσει κάποιος τώρα μέχρι πότε έχει ΟS updates & security updates?

Εχω την εντυπωση οτι θα παρουμε 2 major updates και μετα τα updates αυτα αλλα 2-3 χρονια security updates

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, elteo said:

Aν το αγοράσει κάποιος τώρα μέχρι πότε έχει ΟS updates & security updates?

Εως android 14 και securite update αυγουστος 2025

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω,

υπάρχει τρόπος να έχω άλλο ήχο στα εισερχόμενα sms και αλλον στις υπόλοιπες ειδοποιήσεις ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, taliban said:

Nα ρωτήσω,

υπάρχει τρόπος να έχω άλλο ήχο στα εισερχόμενα sms και αλλον στις υπόλοιπες ειδοποιήσεις ?

Τι εννοεις παντου μπορεις να βαλεις διαφορετικους ηχους...

Επισης μπορεις να προσθεσεις ηχους κατεβαζοντας και τους αποθηκευεις στο φακελο ταρχεια μου -notifications και ringtones αντιστοιχα.

 

Για το social εχουν ρυθμισεις μεσα πχ.

Facebook μπαινεις ρυθμισεις-ειδοποιησεις πας εδω 

spacer.png

 

Μπαινεις και μετα ξαναμπαινεις εδω και τον αλλαζεις.

spacer.png

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, elteo said:

Quick Question : το επίμαχο θέμα της αυτονομίας πως το βλέπετε? βγάζει άνετα ημέρα?

Δεν υπάρχει θέμα αυτονομίας θα σου βγάλει τη μέρα άνετα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, elteo said:

Quick Question : το επίμαχο θέμα της αυτονομίας πως το βλέπετε? βγάζει άνετα ημέρα?

Την ημερα την βγαζει .Σε μενα φτανει κι δευτερη μερα .

Αν τηρεις καποιες συμβουλες η μπαταρια δεν θα σε "προδωσει" σε μια μερα .

  • Βαλε την επιλογη εξοικονομιση ενεργειας.
  • Φορτιζε το κινητο οταν φτασει κοντα στο 20% και να φορτιζει μεχρι το 85% κι με τον δικο του φορτιστη
  • Ρυθμισε να εχει την φωτηνοτητα χαμηλη και να μην δουλευει συνεχεια στην υψηλοτερη συχνοτητα herz
  • Αδρανοποιησε της εφαρμογες που δουλευουν στο παρασκηνιο και δεν της χρειαζεσε

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φροντίδα μπαταρίας και συσκευής
3 τελείες επάνω δεξιά.
Αυτοματοποίηση.
Προσαρμ. εξοικονόμηση ενέργειας. 

Ενεργοποιήστε το, δώστε στο κινητό 15-20 μέρες να μάθει την καθημερινότητά σας, και θα εκπλαγείτε με το πόσο αποτελεσματικό είναι!

Υ.Γ
Προσωπικά επειδή δεν κάνω πολύ χρήση της συσκευής δεν το χρησιμοποιώ. Στο Android 11 το χρειάστηκα για κάνα 3μηνο (λόγω αυξημένων εργασιακών απαιτήσεων) και έμεινα άφωνος. Έτυχε να βάλει εμπρός την εξοικονόμηση ενέργειας στην 11:00 το πρωί επειδή "είδε" αυξημένη χρήση (συγκρίνοντας με προηγούμενες μέρες) και κατανάλωση...και να την κόψει στις 14:00 που είχε πέσει η χρήση.
Γενικά, δώστε του μια ευκαιρία.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις παντου μπορεις να βαλεις διαφορετικους ηχους...
Επισης μπορεις να προσθεσεις ηχους κατεβαζοντας και τους αποθηκευεις στο φακελο ταρχεια μου -notifications και ringtones αντιστοιχα.
 
Για το social εχουν ρυθμισεις μεσα πχ.
Facebook μπαινεις ρυθμισεις-ειδοποιησεις πας εδω 
292438130_2052346728270795_1912081272351084007_n.jpg?stp=cp0_dst-jpg_e15_fr_q65&_nc_cat=109&ccb=1-7&_nc_sid=110474&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ohc=VlIxsCQ2NjkAX-sa2SO&_nc_ht=scontent.fath5-1.fna&oh=00_AT9R7vyvRyDTYFWZ7U4lz0tz6HrB2zvtDpdAOyP7phZj9A&oe=62D47064
 
Μπαινεις και μετα ξαναμπαινεις εδω και τον αλλαζεις.
293230385_2052346824937452_3837799175810577548_n.jpg?stp=cp0_dst-jpg_e15_fr_q65&_nc_cat=108&ccb=1-7&_nc_sid=110474&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ohc=uijnQdY_o1EAX-qUQ_C&tn=DQYTB0eb58Eb7Q0D&_nc_ht=scontent.fath5-1.fna&oh=00_AT8262VIk2wd9czjekPt6n0DBM8OYFaWIDN9Wr8m3OCaGw&oe=62D4E6D3
Παράδειγμα από δύο εφαρμογές....
Μηνύματα και tapatalk, με πετάει σε αυτή την επιλογή που δεν έχω δυνατότητα επιλογής ήχου, περνει και για τους δύο τον ήχο που έχω επιλέξει μέσα από τις ρυθμίσεις του τηλ93ebabc2c08b453f82f0d174fdd114a7.jpgf49d77db88e8d0a1590e2190a0e2030a.jpg

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά , μια ερώτηση αν και κάτοχος του a31, μετά την αναβάθμιση σε android 14 όταν κάνω ή δέχομαι κλήση δίπλα από την ένδειξη της μπαταρίας εμφανίζεται το εικονίδιο του μικροφώνου και όταν απαντήσω μετατρέπεται σε τελεία.

Η εμφάνιση του εικονιδίου τι σημαίνει ότι ενεργοποιείται αυτόματα το μικρόφωνο ;

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, juno said:

Καλημέρα παιδιά , μια ερώτηση αν και κάτοχος του a31, μετά την αναβάθμιση σε android 14 όταν κάνω ή δέχομαι κλήση δίπλα από την ένδειξη της μπαταρίας εμφανίζεται το εικονίδιο του μικροφώνου και όταν απαντήσω μετατρέπεται σε τελεία.

Η εμφάνιση του εικονιδίου τι σημαίνει ότι ενεργοποιείται αυτόματα το μικρόφωνο ;

Πού βρήκες το Android 14; Είσαι πολύ insider! 🙂

Ναι, από το Android 12 βγαίνουν αυτές οι ενδείξεις όταν χρησιμοποιείται το μικρόφωνο ή η κάμερα, για λόγους ασφαλείας -- μήπως κάποια εφαρμογή τα ενεργοποιούσε χωρίς να το ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το είδες την ώρα της κλήσης, ήταν προφανώς το τηλέφωνο.

Εννοούσα ότι αν δεις το σημαδάκι χωρίς να χρησιμοποιείς κάποια εφαρμογή, σημαίνει ότι κάποια εφαρμογή που δεν ξέρεις έχει ανοίξει μικρόφωνο ή κάμερα! Αν κατεβάσεις την κουρτίνα, η κουκίδα μεγαλώνει και αν την πατήσεις σου λέει ποιος το χρησιμοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να του βάλεις δικό σου dns όπως πχ το adguard?
Φυσικά και μπορείς

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

1) Εγγραφή κλήσης έχει δυνατότητα να κάνει;

2) Τι θήκη και γιαλί προστασίας προτείνεται;

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, xalaros said:

1) Εγγραφή κλήσης έχει δυνατότητα να κάνει;

2) Τι θήκη και γιαλί προστασίας προτείνεται;

Καλημερα φιλε μου.Νομιζω εχει ναι(καπου εχει παρει το ματι μου Voice Recorder)

Απο θηκη και τζαμακι εγω του φοραω SPIGEN

Καλοριζικο και καλοδουλευτο!

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

1) Εγγραφή κλήσης έχει δυνατότητα να κάνει;
2) Τι θήκη και γιαλί προστασίας προτείνεται;
1) Όπως έρχεται μαμά εννοείται πως όχι, τώρα με τίποτα πατέντες που κάνουν μπορεί να ενεργοποιηθεί.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...