Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκ... Μετά από το βιντεάκι με την σύγκριση, θα δηλώσω όντως Proud Owner. Πάντως για τα κόκκινα κτλ που λέει ο φίλος, στην stock camera, μόνο με τον μπροστινό φακό,βλέπω ότι το δικό μας τα δείχνει κάπως φωτεινά-ξεβαμμενα. 
 
Υ.Γ: Να ενημερώσω ότι μετά από πέρασμα του τελευταίου firmware update μέσω Odin, η συσκευή ειναι bug free (επιτέλους). Ηρέμησα χωρίς να κάνω hard reset κτλ κτλ. 
Ποιο firmware πέρασες;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

6 ώρες πριν, Antretng said:

Οδηγό για τη στοκ κάμερα; Εννοείς τα shutter speeds και iso?

Τέτοιος εισαι. Νιώθω violated 🤣

 

Ναι, ανάλογα με τις συνθήκες. 

Violated λέει... 😂 😂 😂                                                              

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, siberiantiger said:
20 ώρες πριν, djtron said:
Οκ... Μετά από το βιντεάκι με την σύγκριση, θα δηλώσω όντως Proud Owner. Πάντως για τα κόκκινα κτλ που λέει ο φίλος, στην stock camera, μόνο με τον μπροστινό φακό,βλέπω ότι το δικό μας τα δείχνει κάπως φωτεινά-ξεβαμμενα. 
 
Υ.Γ: Να ενημερώσω ότι μετά από πέρασμα του τελευταίου firmware update μέσω Odin, η συσκευή ειναι bug free (επιτέλους). Ηρέμησα χωρίς να κάνω hard reset κτλ κτλ. 

Ποιο firmware πέρασες;

Το τρέχον, απλά το έκανα από Odin. Εάν εξαιρέσεις το όποιο battery drain που έχει παρατηρηθεί στις δύο τελευταίες ενημερώσεις, το κινητό δεν έχει κανένα bug πλέον. Καμία σχέση με τον χαμό που είχε κάνει η ΟΤΑ αναβάθμιση. 

Edited by djtron
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, katsiletra said:

Ναι, ανάλογα με τις συνθήκες. 

Violated λέει... 😂 😂 😂                                                              

Όταν βγαζεις κάτι που έχει κίνηση (πχ παιδάκι που τρέχει) θέλεις γρήγορο shutter speed για να αποφύγεις motion blur. Όταν είναι κάτι ακίνητο, σε χαμηλό φωτισμό βάζεις όσο πιο αργό κλείστρο μπορείς χωρίς να έχει camera shake (ιδανικό όταν έχεις τρίποδο). 

Κάθε φορά που διπλασιάζει το χρόνο έκθεσης ή iso ανεβαίνει ένα στοπ το exposure. Άρα, αν διπλασιάσεις iso (πχ από 1000 το πας 2000), για να διατηρήσεις σταθερό το exposure θα πρέπει να βάλεις το μισό χρόνο έκθεσης (πχ αν έβαζε πριν 1/10 τώρα θα βάλεις 1/20).

Βέβαια με manual χάνεις το image stacking (πολλαπλά frames για αποτελεσματικότερη αφαίρεση θορύβου). Οπότε, για ίδιο shutter/iso θα έχεις χειρότερο αποτέλεσμα.

Παιξε λίγο και θα τα βρεις. 😉

 

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2023 at 12:54 ΜΜ, Antretng said:

Στη gcam δεν ειναι το κλασσικό bracketing του hdr που κάποιες λήψεις ειναι με υπερεκθεση και κάποιες με υποέκθεση. Αντίθετα, είναι ολες με παρόμοια (υπο)εκθεση και μετα με επεξεργασία ανοίγει τις σκιες. Η λογική ειναι ότι μεσω stacking των πολλαπλών frames, με κάποια τεχνική τύπου median (έχει διάφορα merge αν δεις στις ρυθμίσεις), αφαιρεί το θόρυβο αρκετά πιο αποτελεσμαστικά.

Για αυτό κιόλας τα pixels εχουν γενικά τη τάση για υψηλότερο θόρυβο σε ημερήσιες με υψηλή αντίθεση σε σχέση με ανταγωνισμό.

Κατάλαβα. Κάνω τις τελευταίες μέρες τις δοκιμές μου. Όντως έχουν διαφορετικά output των raw σε σχέση με το Open Camera τουλάχιστον. Βγάζουν το raw πολύ μετά το processing pipeline. Το αποτέλεσμα είναι πολύ λιγότερος θόρυβος με μια μικρή μείωση στην ευκρίνεια. Δοκιμάζω και τις διάφορες εκδόσεις να δω ποια μου κάνει καλύτερα. 

Edited by johngamer
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, siberiantiger said:
2 ώρες πριν, vaggos13 said:
Εντύπωση μου, ή η αυτονομία έχει γ@μηθεί με το τελευταίο update;

Εντελώς όμως...

Συμφωνώ και εγώ ....ίσως να έχει χαθεί ένα 15 με 20%

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

μην βαζετε updates 

Οτι δουλευει σωστα δεν το πειραζουμε

Εγω το φορτιζω μεχρι 85 και με εξοικονομιση με μια ωρα οθονης στο 8 ωρο με wifi πεφτει 10%

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, adi32 said:

μην βαζετε updates 

Οτι δουλευει σωστα δεν το πειραζουμε

Εγω το φορτιζω μεχρι 85 και με εξοικονομιση με μια ωρα οθονης στο 8 ωρο με wifi πεφτει 10%

Ο ένας λέει πως μετά το τελευταίο update πήρε την κάτω βόλτα η αυτονομία, ο επόμενος λέει πως μην βάζετε τίποτα. 

Εσύ, ποιο ήταν το τελευταίο update που έκανες και έχεις αυτά τα νούμερα; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rebelos2019 said:

Ο ένας λέει πως μετά το τελευταίο update πήρε την κάτω βόλτα η αυτονομία, ο επόμενος λέει πως μην βάζετε τίποτα. 

Εσύ, ποιο ήταν το τελευταίο update που έκανες και έχεις αυτά τα νούμερα; 

Έχω μείνει στην 5.0 με ενημέρωση ασφαλείας Φεβρουαρίου 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, adi32 said:

Έχω μείνει στην 5.0 με ενημέρωση ασφαλείας Φεβρουαρίου 

Τι να πω, για να δούμε πως θα πάει και αυτό 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, taliban said:

Συμφωνώ και εγώ ....ίσως να έχει χαθεί ένα 15 με 20%

Δυστυχώς παιδιά ναι δεν είναι καλό το update η μπαταρία είναι σε πτώση.. τι τα πειράζεις ρε Sammy?  Καλα δεν ήμασταν? 

Παιδιά κάτι άλλο αν ξέρετε ήρθε μια ειδοποίηση στο κινητό για εύρεση συσκευής ή ανάκτηση κλήσεων κλπ δεν θυμάμαι. Πάτησα να την δω κ τρεμοπαιζε η οθόνη. Έβγαινα γινόταν κανονικά. Έμπαινα αναβοσβηνε ξανά. Τωρα εντάξει. Μονο σε αυτο το μενου το έκανε αυτο..Ξέρει κανείς τι παιχτηκε εδώ? Να ψαχτω παραπάνω ;;;

@s_nova και @Antretng τι πιστεύετε για αυτο;

 

Edited by christos_087
Link to comment
Share on other sites

Με την ενημέρωση Μαΐου πάντως το κινητό είναι ποιο σβέλτο από ποτέ!

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Proud HTC User!
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παιδιά ναι δεν είναι καλό το update η μπαταρία είναι σε πτώση.. τι τα πειράζεις ρε Sammy?  Καλα δεν ήμασταν? 
Παιδιά κάτι άλλο αν ξέρετε ήρθε μια ειδοποίηση στο κινητό για εύρεση συσκευής ή ανάκτηση κλήσεων κλπ δεν θυμάμαι. Πάτησα να την δω κ τρεμοπαιζε η οθόνη. Έβγαινα γινόταν κανονικά. Έμπαινα αναβοσβηνε ξανά. Τωρα εντάξει. Μονο σε αυτο το μενου το έκανε αυτο..Ξέρει κανείς τι παιχτηκε εδώ? Να ψαχτω παραπάνω ;;;
@s_nova και @Antretng τι πιστεύετε για αυτο;
 
Και μένα έχω δει να με καλούν και να τρεμοπαίζει κάποιες στιγμές η οθόνη μετά το τελευταίο update καταστροφής. Να ελπίζω ότι δεν είναι αυτό που είχε αναφερθεί ότι πρέπει να φάει αλλαγή μητρικής, οθόνης και δεν θυμάμαι τι άλλο για να στρώσει;
Γιατί σε κείνη την περίπτωση ποιος το στήνει ξανά...

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, sgatzo said:

ελπίζω ότι δεν είναι αυτό που είχε αναφερθεί ότι πρέπει να φάει αλλαγή μητρικής, οθόνης και δεν θυμάμαι τι άλλο για να στρώσει;

λογικα αυτο θα ειναι το οποιο το εκανε μονο με ανοικτα  δεδομενα σε περιχη με κακο σημα

 

Link to comment
Share on other sites

Κανένα θέμα με την αυτονομία και την οθόνη του ενάμιση χρόνο τώρα, δουλεύει μαζί μου από το πρωί χωρίς θέματα

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, christos_087 said:

Δυστυχώς παιδιά ναι δεν είναι καλό το update η μπαταρία είναι σε πτώση.. τι τα πειράζεις ρε Sammy?  Καλα δεν ήμασταν? 

Παιδιά κάτι άλλο αν ξέρετε ήρθε μια ειδοποίηση στο κινητό για εύρεση συσκευής ή ανάκτηση κλήσεων κλπ δεν θυμάμαι. Πάτησα να την δω κ τρεμοπαιζε η οθόνη. Έβγαινα γινόταν κανονικά. Έμπαινα αναβοσβηνε ξανά. Τωρα εντάξει. Μονο σε αυτο το μενου το έκανε αυτο..Ξέρει κανείς τι παιχτηκε εδώ? Να ψαχτω παραπάνω ;;;

@s_nova και @Antretng τι πιστεύετε για αυτο;

 

Δεν το εχω πια το τηλεφωνο οπότε δεν ξερω να σου πω με σιγουρια.

Στο κάνει μονο οταν πατας τη συγκεκριμένη ειδοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Antretng said:

Δεν το εχω πια το τηλεφωνο οπότε δεν ξερω να σου πω με σιγουρια.

Στο κάνει μονο οταν πατας τη συγκεκριμένη ειδοποίηση;

Ναι η οποία μου εμφανίστηκε μόνο μια φορά κ ποτέ ξανά. Έκτοτε δεν το ξαναείδα. Έκανα και wipe cache partition (δεν ξέρω αν βοηθήσει) 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, christos_087 said:

Δυστυχώς παιδιά ναι δεν είναι καλό το update η μπαταρία είναι σε πτώση.. τι τα πειράζεις ρε Sammy?  Καλα δεν ήμασταν? 

Παιδιά κάτι άλλο αν ξέρετε ήρθε μια ειδοποίηση στο κινητό για εύρεση συσκευής ή ανάκτηση κλήσεων κλπ δεν θυμάμαι. Πάτησα να την δω κ τρεμοπαιζε η οθόνη. Έβγαινα γινόταν κανονικά. Έμπαινα αναβοσβηνε ξανά. Τωρα εντάξει. Μονο σε αυτο το μενου το έκανε αυτο..Ξέρει κανείς τι παιχτηκε εδώ? Να ψαχτω παραπάνω ;;;

@s_nova και @Antretng τι πιστεύετε για αυτο;

 

Και το δικό μου το έκανε αυτό με την συγκεκριμένη ειδοποίηση .

Είναι η πρώτη φορά που είδα την οθόνη να τρεμοπαίζει 

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, sotosok said:

Κανένα θέμα με την αυτονομία και την οθόνη του ενάμιση χρόνο τώρα, δουλεύει μαζί μου από το πρωί χωρίς θέματα

Μια από τα ίδια.  Καμιά πτώση μπαταρίας 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, nik187 said:

Και το δικό μου το έκανε αυτό με την συγκεκριμένη ειδοποίηση .

Είναι η πρώτη φορά που είδα την οθόνη να τρεμοπαίζει 

Χμμ και από τότε δεν το ξαναείδες κι εσύ ε?..μάλλον κάτι παροδικό θα ήταν.. 

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια.  Καμιά πτώση μπαταρίας 
Συσκευές με κανονική χρήση σε λειτουργία 1+ χρόνο είναι δεδομένο ότι η μπαταρία θα έχει μια σχετική πτώση

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

@nik187 @Antretng@s_novaΠαιδια εχω εξελιξη επι του θεματος του τρεμοπαιγματος.. Όταν δέχτηκα μια κλήση το απόγευμα ο dialer ήταν γεμάτος χιόνια κ λίγα χρώματα δεν φαινόταν καν ποιος καλούσε. Πάτησα το κουμπί κλεισίματος της οθόνης και επανήλθε... Τι πιστεύετε?  Θα υπάρξει θέμα? Είναι Ζήτημα λογισμικού ή εσωτερικού του κινητού?  Νικ συνέβη κάτι τέτοιο και σε σένα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...