Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 4/11/2022 at 3:46 ΜΜ, billmes1981 said:

Μου ήρθε χθες ο φορτιστής με το καλώδιο αλλά το παρέλαβα από το κατάστημα eshop μόλις πριν λίγο. Εντυπώσεις... όταν χρειαστεί να φορτίσω το κινητό. Πάντως έρχονται γυμνά, εννοώ χωρίς κάποια συσκευασία στο κατάστημα! Με έκανε εντύπωση. 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μου ήρθε χθες ο φορτιστής με το καλώδιο αλλά το παρέλαβα από το κατάστημα eshop μόλις πριν λίγο. Εντυπώσεις... όταν χρειαστεί να φορτίσω το κινητό. Πάντως έρχονται γυμνά, εννοώ χωρίς κάποια συσκευασία στο κατάστημα! Με έκανε εντύπωση. 

Και σε εμένα σήμερα ήρθε με courier, χύμα μέσα σε ενα χαρτοκουτο. Φόρτιση θα κάνω το βράδυ και βλέπουμε πως θα πάει.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ από μεγάλο κατάστημα στα 12ευρω το είχα πάρει σφραγισμένο με το κουτί της Samsung κ με ταινία ασφαλείας  με τα βιβλιαράκια της μέσα κ σε θηκη.  Τυχαίος το βρήκα στο συρτάρι μου κ παραθέτω φωτογραφίες έτσι απλά συζήτηση να γίνεται.  

20221108_204742.jpg

20221108_204651.jpg

20221108_204640.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Εδώ και μερικές ημέρες αντιμετωπίζω πρόβλημα με την πλοήγηση στο google maps. Έκανα απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του προγράμματος, καθαρισμό μνήμης, ακόμα και hard reset / ολική επαναφορά του τηλεφωνου αλλά το πρόβλημα παραμένει και είναι το εξής: 

Ενώ βρίσκει πάντα την τοποθεσία μου, την ώρα που έχω βάλει πλοήγηση για κάπου και κινούμαι με το αμάξι, σκαλώνει και βγάζει "αναζήτηση gps". Aν σταματήσω να κινούμαι, πχ σε φανάρι, βρίσκει πάλι το σήμα και με δείχνει κανονικά που βρίσκομαι. 

Να σημειώσω πως παράλληλα έβαλα στην ίδια εφαρμογή τον ίδιο προορισμό σε ένα xiaomi τριετίας της γυναίκας μου και δούλευε απροβλημάτιστα.

Μυρίζει hardwareικό το θεματάκι ή υπάρχει γενικότερα θέμα μετά το τελευταίο firmware; 

Το κινητό το έχω πάνω από χρόνο χωρίς να μου έχει παρουσιάσει προβλήματα...

 

Edited by Mobytas
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κάτι που εμποδίζει το σήμα GPS θηκη με ενσωματωμένο μαγνητική πίσω; αν ναι βάλτο από την θήκη κ δοκίμασε το.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει και αυτό, χωρίς αποτέλεσμα δυστυχώς. Έκανα και από τη φροντιδα συσκευής στα settings τα διαγνωστικά και δεν βρίσκει κάποιοι θέμα στην τοποθεσία. Κατέβασα πριν λίγο και την εφαρμογή gps status έκανα τα διαγνωστικά κι εκεί και μόνον στους αισθητήρες των βημάτων "χτυπάει" γιατί ενώ περπατάω δεν μετράει βήματα. Στο Trex 2 που έχω, τα βήματα μετράνε κανονικά όμως. Αν και αυτά τα μετράει το ρολόι, αλλά τεσπά. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω ρε γ#μτ...

Link to comment
Share on other sites

Κάνω άλλη μια φορά την ερώτηση....υπάρχει τρόπος να έχω στα sms διαφορετικό ήχο από αυτόν των γενικών ειδοποίησεων ??

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, taliban said:

Κάνω άλλη μια φορά την ερώτηση....υπάρχει τρόπος να έχω στα sms διαφορετικό ήχο από αυτόν των γενικών ειδοποίησεων ??

Νομίζω όχι!Έχω δοκιμάσει αλλά δεν

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, taliban said:

Κάνω άλλη μια φορά την ερώτηση....υπάρχει τρόπος να έχω στα sms διαφορετικό ήχο από αυτόν των γενικών ειδοποίησεων ??

Βεβαίως και υπάρχει αλλά θέλει πολύ ψάξιμο..την έπαθα κι εγώ αλλά το βρήκα τελικά.

Μπαίνεις Μηνυματα πατάς τις 3 τέλειες πάνω δεξιά - ρυθμίσεις - ειδοποιήσεις - κατηγορίες ειδοποιήσεων - και μετά σου δίνει 3 επιλογές..πατάς στο γενικές ειδοποιήσεις κι εκεί σου βγάζει επιλογή Ήχος και τον αλλάζεις.

Μετά ξαναπάς ένα βήμα πίσω κι επιλέγεις και την άλλη λειτουργία Νέα μηνύματα και σε ξαναβάζει στο ίδιο μενού με πριν κι αλλάζεις κι εκεί τον ήχο.

Είναι λίγο Γολγοθάς αλλά γίνεται τελικά.

10 minutes ago, Shinig said:

Νομίζω όχι!Έχω δοκιμάσει αλλά δεν

Ισχύουν και για εσένα αυτά που έγραψα πριν 😉

Link to comment
Share on other sites

επιτέλους !!!

Μεγάλη βοήθεια ! Thanks !

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, granazias said:

Βεβαίως και υπάρχει αλλά θέλει πολύ ψάξιμο..την έπαθα κι εγώ αλλά το βρήκα τελικά.

Μπαίνεις Μηνυματα πατάς τις 3 τέλειες πάνω δεξιά - ρυθμίσεις - ειδοποιήσεις - κατηγορίες ειδοποιήσεων - και μετά σου δίνει 3 επιλογές..πατάς στο γενικές ειδοποιήσεις κι εκεί σου βγάζει επιλογή Ήχος και τον αλλάζεις.

Μετά ξαναπάς ένα βήμα πίσω κι επιλέγεις και την άλλη λειτουργία Νέα μηνύματα και σε ξαναβάζει στο ίδιο μενού με πριν κι αλλάζεις κι εκεί τον ήχο.

Είναι λίγο Γολγοθάς αλλά γίνεται τελικά.

Ισχύουν και για εσένα αυτά που έγραψα πριν 😉

Πωπω ολόκληρη διαδικασία για να αλλάξεις έναν ήχο!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, taliban said:

επιτέλους !!!

Μεγάλη βοήθεια ! Thanks !

Χαρά μου που βοήθησα!

35 minutes ago, evris2013 said:

Πωπω ολόκληρη διαδικασία για να αλλάξεις έναν ήχο!

Άστα να πάνε..και στην αρχή που το έψαχνα βαρέθηκα να σκαλίζω εδώ κι εκεί και τα παράτησα..λέω τελικά δεν υπάρχει αυτή η επιλογή.

Μετά από καιρό μου τη βιδωσε μια μέρα και λέω ας ξαναψαξω και το ανακάλυψα επιτέλους.

Μου έχει γίνει συνήθεια από τα LG που είχα για πολλά χρόνια,αλλά εκεί γινόταν εύκολα η αλλαγή και ξενέρωσα στην αρχή.

Περίπου η ίδια διαδικασία είναι και στην εφαρμογή messages της google.

Τέλος καλό όμως.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, granazias said:

Χαρά μου που βοήθησα!

Άστα να πάνε..και στην αρχή που το έψαχνα βαρέθηκα να σκαλίζω εδώ κι εκεί και τα παράτησα..λέω τελικά δεν υπάρχει αυτή η επιλογή.

Μετά από καιρό μου τη βιδωσε μια μέρα και λέω ας ξαναψαξω και το ανακάλυψα επιτέλους.

Μου έχει γίνει συνήθεια από τα LG που είχα για πολλά χρόνια,αλλά εκεί γινόταν εύκολα η αλλαγή και ξενέρωσα στην αρχή.

Περίπου η ίδια διαδικασία είναι και στην εφαρμογή messages της google.

Τέλος καλό όμως.

Ναι εγώ της Google έβαλα. Της Samsung δεν μου κάθεται καλά. Στο Xiaomi που είχα πριν όλα αυτά πιο εύκολα και απλά ήταν. Ακόμα και τον ήχο κλήσης μπορούσες να τον βάλεις από όποιο σημείο του τραγουδιού ήθελες το ίδιο και για το τέλος. Εδώ δεν βλέπω να υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Εκτός κι αν την έχουν καλά κρυμμένη κι αυτήν. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, elenaki96 said:

Η συγκεκριμένη θήκη προστατεύει όμως τις πίσω κάμερες;;

Δεν τις προστατεύει, αφού παραμένουν εκτεθειμένες. Η μόνη θήκη, πάντα σε back cover μορφή, που βρήκα με κάλυμμα για τις κάμερες είναι μια της nillkin, αυτή εδώ συγκεκριμένα https://www.skroutz.gr/s/28209361/Nillkin-Camshield-Back-Cover-Πλαστικό-Μαύρο-Galaxy-A52.html?from=featured&product_id=109735757  . Ίσως υπάρχει και άλλη θήκη με προστασία πίσω για τις κάμερες την οποία δεν έχω υπόψη. Τα μόνα αρνητικά της συγκεκριμένης θήκης είναι ότι η συσκευή βγαίνει δύσκολα από τη θήκη και δίνει την αίσθηση 'πάχους' στη συσκευή.

11 ώρες πριν, challenge143 said:

Πάντως εγώ από μεγάλο κατάστημα στα 12ευρω το είχα πάρει σφραγισμένο με το κουτί της Samsung κ με ταινία ασφαλείας  με τα βιβλιαράκια της μέσα κ σε θηκη.  Τυχαίος το βρήκα στο συρτάρι μου κ παραθέτω φωτογραφίες έτσι απλά συζήτηση να γίνεται.  

20221108_204742.jpg

20221108_204651.jpg

20221108_204640.jpg

Γενικά και οι απομιμήσεις των φορτιστών μπορεί να κυκλοφορούν μέσα σε συσκευασίες που προσομοιάζουν με τις γνήσιες συσκευασίες των γνήσιων φορτιστών της samsung. Θέλει μεγάλη προσοχή κατά την αγορά και οι διαφορές, κυρίως, εντοπίζονται στην γραμματοσειρά, τόσο επάνω στη συσκευασία όσο και επάνω στον φορτιστή. Πάντως το σημείο αγοράς νομίζω είναι αυτό που προσφέρει 'εξασφάλιση' σχετικά με τη γνησιότητα του φορτιστή.

Edited by Tasos30

 

 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Tasos30 said:

Δεν τις προστατεύει, αφού παραμένουν εκτεθειμένες. Η μόνη θήκη, πάντα σε back cover μορφή, που βρήκα με κάλυμμα για τις κάμερες είναι μια της nillkin, αυτή εδώ συγκεκριμένα https://www.skroutz.gr/s/28209361/Nillkin-Camshield-Back-Cover-Πλαστικό-Μαύρο-Galaxy-A52.html?from=featured&product_id=109735757  . Ίσως υπάρχει και άλλη θήκη με προστασία πίσω για τις κάμερες την οποία δεν έχω υπόψη. Τα μόνα αρνητικά της συγκεκριμένης θήκης είναι ότι η συσκευή βγαίνει δύσκολα από τη θήκη και δίνει την αίσθηση 'πάχους' στη συσκευή.

Γενικά και οι απομιμήσεις των φορτιστών μπορεί να κυκλοφορούν μέσα σε συσκευασίες που προσομοιάζουν με τις γνήσιες συσκευασίες των γνήσιων φορτιστών της samsung. Θέλει μεγάλη προσοχή κατά την αγορά και οι διαφορές, κυρίως, εντοπίζονται στην γραμματοσειρά, τόσο επάνω στη συσκευασία όσο και επάνω στον φορτιστή. Πάντως το σημείο αγοράς νομίζω είναι αυτό που προσφέρει 'εξασφάλιση' σχετικά με τη γνησιότητα του φορτιστή.

Από που τον αγόρασες αν επιτρέπεται;

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, elenaki96 said:

Η συγκεκριμένη θήκη προστατεύει όμως τις πίσω κάμερες;;

Σε περίπτωση που το ακουμπάς με την πλάτη δεν βρίσκουν κάτω αλλά είναι ανοικτές χωρίς καπάκι

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Shinig said:

Από που τον αγόρασες αν επιτρέπεται;

Αν εννοείς τον φορτιστή, ήθελα να αγοράσω έναν στα 25w για να τον έχω στο γραφείο. Έψαξα σε σχόλια και κριτικές τι να αποφύγω, δεδομένου πως πολλά άτομα είχαν παράπονα από τον φορτιστή που αγόρασαν (σε άλλους δεν είχε γρήγορη φόρτιση, σε άλλους χάλασε σε 1-3 μήνες από την αγορά τους κ.α περιπτώσεις)  και γενικά φαινόταν πως ήταν ρίσκο αν θα βγει οριτζιναλ ή απομίμηση ο φορτιστής. Τελικά κατέληξα από επιλογή για να είμαι σίγουρος, να πάω στο πλαίσιο, απλά επειδή ήταν πιο κοντά σε μένα. Κόστισε 34 ευρώ και μέχρι στιγμής όλα είναι νορμαλ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Tasos30 said:

 

Γενικά και οι απομιμήσεις των φορτιστών μπορεί να κυκλοφορούν μέσα σε συσκευασίες που προσομοιάζουν με τις γνήσιες συσκευασίες των γνήσιων φορτιστών της samsung. Θέλει μεγάλη προσοχή κατά την αγορά και οι διαφορές, κυρίως, εντοπίζονται στην γραμματοσειρά, τόσο επάνω στη συσκευασία όσο και επάνω στον φορτιστή. Πάντως το σημείο αγοράς νομίζω είναι αυτό που προσφέρει 'εξασφάλιση' σχετικά με τη γνησιότητα του φορτιστή.

Απομίμηση να ξέρεις σε μεγάλες αλυσίδες όπως έγραψα  κοτσοβωλο, media mark public κτλ απαγορεύεται ρητά δεν υπάρχει περίπτωση γιατί υπάρχει η σφραγίδα κ το part code επάνω γι αυτό αναφέρομαι σε αυτές τις αλυσίδες. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, challenge143 said:

Απομίμηση να ξέρεις σε μεγάλες αλυσίδες όπως έγραψα  κοτσοβωλο, media mark public κτλ απαγορεύεται ρητά δεν υπάρχει περίπτωση γιατί υπάρχει η σφραγίδα κ το part code επάνω γι αυτό αναφέρομαι σε αυτές τις αλυσίδες. 

Ναι, σωστά. Για αυτό έγραψα πως το σημείο πώλησης λειτουργεί σαν 'εγγύηση'. Ξέρεις πως αν αγοράσεις από εκεί, σίγουρα αγοράζεις γνήσιο προϊόν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Tasos30 said:

 

Γενικά και οι απομιμήσεις των φορτιστών μπορεί να κυκλοφορούν μέσα σε συσκευασίες που προσομοιάζουν με τις γνήσιες συσκευασίες των γνήσιων φορτιστών της samsung. Θέλει μεγάλη προσοχή κατά την αγορά και οι διαφορές, κυρίως, εντοπίζονται στην γραμματοσειρά, τόσο επάνω στη συσκευασία όσο και επάνω στον φορτιστή. Πάντως το σημείο αγοράς νομίζω είναι αυτό που προσφέρει 'εξασφάλιση' σχετικά με τη γνησιότητα του φορτιστή.

Πάντως από το eshop κατάστημα που τα παρέλαβα στη Θεσσαλονίκη, γυμνά μου τα παρέδωσε φορτιστή και καλώδιο. Κι όταν τον ρώτησα αν έχουν εγγύηση, με είπε ότι μόνο ο φορτιστής έχει 1 χρόνο εγγύηση. Το καλώδιο δεν το έβρισκε στο PC για να δει αν έχει εγγύηση. Το καλώδιο ήρθε από Αθήνα ξεχωριστά. Το περίμενα για να μου τα δώσουν όλα μαζί ως μια παραγγελία, διότι τα είχαν ξεχωριστά. 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αντιμετωπίζω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα.... Όσο έχω την θήκη το κινητό δουλεύει μια χαρά, όλα οκ... Όταν βγάλω την θήκη η οθόνη δεν αποκρίνεται... Νεκρή... Μόνο τα πλαϊνά κουμπιά δουλεύουν. Μόλις βάλω πάλι την θήκη, χωρίς επανεκκίνηση, όλα φυσιολογικά ξανά... Χωρίς την θήκη αν το πιάσω σφιχτά στο χέρι μου δουλεύει. Έβγαλα το τζάμι γιατί νόμιζα ότι είναι από αυτό αλλά τα ίδια.. Μου έχει πέσει μια δυο φορές αλλά με την θήκη και δεν φαίνεται να έχει ξεκουμπωσει κάτι... Πολύ περίεργο έχει κανείς καμιά ιδέα τι φταίει;

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, zirk said:

Καλησπέρα! Αντιμετωπίζω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα.... Όσο έχω την θήκη το κινητό δουλεύει μια χαρά, όλα οκ... Όταν βγάλω την θήκη η οθόνη δεν αποκρίνεται... Νεκρή... Μόνο τα πλαϊνά κουμπιά δουλεύουν. Μόλις βάλω πάλι την θήκη, χωρίς επανεκκίνηση, όλα φυσιολογικά ξανά... Χωρίς την θήκη αν το πιάσω σφιχτά στο χέρι μου δουλεύει. Έβγαλα το τζάμι γιατί νόμιζα ότι είναι από αυτό αλλά τα ίδια.. Μου έχει πέσει μια δυο φορές αλλά με την θήκη και δεν φαίνεται να έχει ξεκουμπωσει κάτι... Πολύ περίεργο έχει κανείς καμιά ιδέα τι φταίει;

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 

Κάτι θα χαλάρωσε που δεν φαίνεται οπτικά. Γι αυτό όταν του βάζεις τη θήκη ή το σφίγγεις με το χέρι λειτουργεί. Από τι ύψος έπεσε και πως έπεσε, έστω και με τη θήκη;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κάτι θα χαλάρωσε που δεν φαίνεται οπτικά. Γι αυτό όταν του βάζεις τη θήκη ή το σφίγγεις με το χέρι λειτουργεί. Από τι ύψος έπεσε και πως έπεσε, έστω και με τη θήκη;
Έπεσε με την πάνω δεξιά γωνία και μετά με την πλάτη. Είχε θήκη και τζάμι. Έπεσε όπως έβγαινα από το αυτοκίνητο. Δεν ξέρω αν το είχε καιρό αυτό το πρόβλημα γιατι δεν έβγαζα την θήκη. Ετυχε σήμερα και την έβγαλα να το καθαρίσω και το παρατήρησα

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, zirk said:

Έπεσε με την πάνω δεξιά γωνία και μετά με την πλάτη. Είχε θήκη και τζάμι. Έπεσε όπως έβγαινα από το αυτοκίνητο. Δεν ξέρω αν το είχε καιρό αυτό το πρόβλημα γιατι δεν έβγαζα την θήκη. Ετυχε σήμερα και την έβγαλα να το καθαρίσω και το παρατήρησα

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 

Και εμένα μου έπεσε απο τα χέρια βγαίνοντας απο το αυτοκίνητο και πήγε 2-3 μέτρα πιο πέρα και σε χωμάτινο μέρος με πετραδάκια χωρίς θήκη και χωρίς τζαμάκι(δεν βάζω ποτέ θήκες και τζαμάκια στα τηλέφωνά μου) και δεν έκανε κίχ. Δέν νομίζω να είναι τόσο ευαίσθητα στις μικρές πτώσεις. Περίμενε το επόμενο update μή τυχών διορθωθεί με την επόμενη έκδοση λογισμικού αλλιώς αναγκαστικά στον μάστορα..

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου έπεσε απο τα χέρια βγαίνοντας απο το αυτοκίνητο και πήγε 2-3 μέτρα πιο πέρα και σε χωμάτινο μέρος με πετραδάκια χωρίς θήκη και χωρίς τζαμάκι(δεν βάζω ποτέ θήκες και τζαμάκια στα τηλέφωνά μου) και δεν έκανε κίχ. Δέν νομίζω να είναι τόσο ευαίσθητα στις μικρές πτώσεις. Περίμενε το επόμενο update μή τυχών διορθωθεί με την επόμενη έκδοση λογισμικού αλλιώς αναγκαστικά στον μάστορα..
Αυτό θα κάνω αφού δουλεύει, ίσως κάνω και ένα factory reset αν βρω χρόνο μήπως και στρώσει...

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...