Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλοι μου σας παρακαλώ για την εμπειρία σας, από την χρήση του κινητού. Η συσκευή υποστηρίζει HDR, HDR10, HDR10+ κτλ; Ή αλλιώς, έχετε δοκιμάσει να δείτε netflix, prime κτλ με HD; Είχατε πραγματική υψηλή ευκρίνεια ή τα χρώματα (κυρίως το μαύρο) δεν ήταν τα σωστά. Διαβάζω πως ενώ το τηλέφωνο δείχνει να υποστηρίζει HDR ωστόσο στο netflix τα βίντεο δεν είναι με την σωστή ποιότητα.
Μόλις μπήκα στην εφαρμογή του Netflix. Δε γράφει πουθενά hdr, κάτι το οποίο σημαίνει πολύ απλά ότι η συσκευή μας δεν είναι hdr certified. Στο προηγούμενο κινητό έβγαζε κανονικά το hdr σε σειρά/ταινία που το υποστήριζε. Hd εμφανίζει, ναι.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk


Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 minute ago, NikosChandolias said:

Μόλις μπήκα στην εφαρμογή του Netflix. Δε γράφει πουθενά hdr, κάτι το οποίο σημαίνει πολύ απλά ότι η συσκευή μας δεν είναι hdr certified. Στο προηγούμενο κινητό έβγαζε κανονικά το hdr σε σειρά/ταινία που το υποστήριζε.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, άρα αυτό που φοβόμουν ισχύει. Επειδή βλέπω καμιά ταινία/σειρά στο κινητό στο netflix, εάν ακόμα και τώρα δεν είναι netflix certified το κινητό, θα έχω πρόβλημα....και ήμουν έτοιμος να το παραγγειλώ σήμερα...ξανά σκέψη τώρα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,σήμερα μου εμφάνισε ένα πρόβλημα η συσκευή.
Ξαφνικά το μεσημεράκι δεν αναγνωρίζε την αφή στην οθόνη
Δεν μπορούσα να απαντήσω στις κλήσεις ούτε να κάνω επανεκκίνηση.
Έκλεισε από μπαταρία το φορτισα και ευτυχώς τώρα δουλεύει κανονικά.
Έχει συμβεί κάτι αναλογο σε καποιον ?

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις πιστεύω ότι πλέον επειδή έχουμε να κάνουμε με ένα υπολογιστή κ όχι με ένα απλό κινητό, πιστεύω ότι μπορούν να συμβούν διάφορα κ με μια απλή επανεκκίνηση να λύνεται το πρόβλημα. Θα λέγαμε ότι υπήρχε πρόβλημα αν γινόταν σε συνεχή Ρυθμό.πριν κάτι μήνες είχε πάθει η γυναίκα μου το εξής θέμα μετά από κλήση δεν ανταποκρίνοταν η αφή στο κλείσιμο. Το πρώτο που είχα παρατηρήσει κ δεν το είχε κ έχει κάνει ποτέ είναι να κάνει επανεκκίνηση την συσκευή , μετά βρεγμένα χέρια κ στην τσάντα της που το πετάει από εδώ και εκεί... Α κ τον μικρό που ορισμένες φορές το βιάζει το κινητό. Αν ήταν κάτι τυχαίο όπως στην δικιά μου συσκευή μην δώσεις σημασία αφού δεν θα στο ξανα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχασα το καλωδιο φορτησης της συσκευης οχι το φορτιστη (15w) ποιος τυπος καλωδιου ειναι και ποιο το κανει την ιδια δουλεια  και αν μπορω να αγορασω αντιστοιχο καλο απο το eshop ?

 

Edited by powerup
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνα τρίμηνο το κινητο.Αυτη η προστασία απο τυχαία αγγίγματα ειναι εντελώς άχρηστη.Εκτος του να δουλέψει καποιος τη συσκευη με δακτυλικό ή pin ωστε να μη ξεκλειδώνει στη τσέπη υπάρχει; Τζάμπα το όνομα σαμσουνγκ στη συσκευη,μου έχει σπάσει τα νευρα και με εχει φέρει σε δυσκολη θέση κάποιες φορές με τυχαίες κλησεις.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, pikosapikos said:

Το έχω κάνα τρίμηνο το κινητο.Αυτη η προστασία απο τυχαία αγγίγματα ειναι εντελώς άχρηστη.Εκτος του να δουλέψει καποιος τη συσκευη με δακτυλικό ή pin ωστε να μη ξεκλειδώνει στη τσέπη υπάρχει; Τζάμπα το όνομα σαμσουνγκ στη συσκευη,μου έχει σπάσει τα νευρα και με εχει φέρει σε δυσκολη θέση κάποιες φορές με τυχαίες κλησεις.

Μπορείς να απενεργοποιήσεις το double tap to wake the screen.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, pikosapikos said:

Το έχω κάνα τρίμηνο το κινητο.Αυτη η προστασία απο τυχαία αγγίγματα ειναι εντελώς άχρηστη.Εκτος του να δουλέψει καποιος τη συσκευη με δακτυλικό ή pin ωστε να μη ξεκλειδώνει στη τσέπη υπάρχει; Τζάμπα το όνομα σαμσουνγκ στη συσκευη,μου έχει σπάσει τα νευρα και με εχει φέρει σε δυσκολη θέση κάποιες φορές με τυχαίες κλησεις.

Το τηλέφωνο είναι καλό να είναι κλειδωμένο και για λόγους ασφάλειας. Κατά τα άλλα, μπορείς να απενεργοποιήσεις το double tap όπως ειπώθηκε ή και να το βάλεις σε θήκη τύπου "βιβλίου".

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα δοκιμάσει και αυτό στο παρελθον,ευχαρίστως να το κάνω και πάλι αν και ειναι κρίμα λογω ενος bug να αναιρούνται κάποιες λειτουργίες του όπως το double tap.

θήκη τύπου βιβλίου δεν αναιρει πως υπάρχει πρόβλημα στο συγκεκριμένο feature της συσκευης.Διάβασα και πιο πίσω πως το αντιμετώπισαν και άλλοι κάτοχοι.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, pikosapikos said:

Το ειχα δοκιμάσει και αυτό στο παρελθον,ευχαρίστως να το κάνω και πάλι αν και ειναι κρίμα λογω ενος bug να αναιρούνται κάποιες λειτουργίες του όπως το double tap.

θήκη τύπου βιβλίου δεν αναιρει πως υπάρχει πρόβλημα στο συγκεκριμένο feature της συσκευης.Διάβασα και πιο πίσω πως το αντιμετώπισαν και άλλοι κάτοχοι.

Δοκίμασε πρώτα να δεις αν ο αισθητήρας εγγύτητας - φωτεινότητας δουλεύει σωστά. Κάλυψε τον με το χέρι και δοκίμασε με αγγίγματα να δεις αν ανοίγει η οθόνη. Μπορεί το μέρος που το βάζεις να έχει πολύ άπλα στο πάνω μέρος και να μην καλύπτει τον αισθητήρα.

Edited by WPerty
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, pikosapikos said:

Το έχω κάνα τρίμηνο το κινητο.Αυτη η προστασία απο τυχαία αγγίγματα ειναι εντελώς άχρηστη.Εκτος του να δουλέψει καποιος τη συσκευη με δακτυλικό ή pin ωστε να μη ξεκλειδώνει στη τσέπη υπάρχει; Τζάμπα το όνομα σαμσουνγκ στη συσκευη,μου έχει σπάσει τα νευρα και με εχει φέρει σε δυσκολη θέση κάποιες φορές με τυχαίες κλησεις.

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.

Η συγκεκριμένη λειτουργία είναι όντως άχρηστη για εμάς που βαζουμε τη συσκευή στην πίσω τσέπη.

Παθαίνω ακριβώς τα ίδια όπως κι εσύ, έχουν γίνει κάμποσες κλήσεις χωρίς να το καταλάβω, τραβάει screenshots, ανοίγει κάμερα και φακός, σαν κινούμαι ακούω να πληκτρολογουνται αριθμοι..ότι να'ναι γενικότερα.

Αυτό όμως που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι πως γίνεται να ξεκλειδώνει αφού είχα ενεργοποιημενο το ξεκλείδωμα με δακτυλικό και μοτίβο.

Αναγκάστηκα έπειτα από πολλά χρόνια χρήσης του double tap to wake σε διάφορες συσκευές που είχα κι έχω ακόμα, να το απενεργοποιήσω.

Τόσες συσκευές και δεν είχα σε καμία θέμα, κι η χρήση ήταν πάντα στην πίσω τσέπη όπως και τώρα.

Δυστυχώς η πρώτη μου εμπειρία με συσκευή της Samsung δεν είναι και η καλύτερη, όμως σαν συσκευή γενικότερα αξίζει τα λεφτά της και με το παραπάνω.

Η αλήθεια είναι ότι όντως μειώθηκαν κατά πολύ τα τυχαία ξεκλειδωματα, αλλά δυστυχώς ακόμα γίνονται κάποια..ελάχιστα μεν αλλά συμβαίνουν.

Έχω παραγγείλει μια θήκη τύπου βιβλίου ως αναγκαστική λύση, την οποία όμως όλα αυτά τα χρόνια απέφευγα διότι λόγω δουλειάς συσσωρεύεται σκόνη σε συγκεκριμένα σημεία των συσκευών, αλλά από ότι φαίνεται δεν έχω άλλη επιλογή, και δεν θέλω να το πουλήσω για αυτό το λόγο.

Edited by granazias
Edit
Link to comment
Share on other sites

Εάν επιτρέπεται, μπορείτε να μου στείλετε σε μήνυμα κάποιο μαγαζί από skroutz/bestprice, από το οποίο αγοράσατε τη συσκευή, και είστε σίγουροι ότι δεν ήταν refurbished και δεν 'φοράει' ρομ από κάποια εταιρία κινητής, Ελληνική ή ξένη, δεν είναι branded δηλαδή (Ευρωπαϊκή έκδοση), ώστε να αποφύγω προβλήματα όπως για παράδειγμα: κακή λήψη 5G συγκεκριμένων bands, να μην εμφανίζει EUR/EUR/EUR/EUX/EUR στο csc , καθυστερήσεις στις αναβαθμίσεις όπως αναφέρουν συμφορουμιτες κτλ....Αυτό που θέλω να αποφύγω είναι να αγοράσω το τηλέφωνο και να διαπιστώσω μετά πως έχει επάνω του εφαρμογές κτλ από εταιρία κινητής. Σας ευχαριστώ για την όποια βοήθεια!

ΥΓ δεν κατοικώ στην Αθήνα οπότε η συσκευή θα έρθει με δέμα.

Edited by Tasos30

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, pikosapikos said:

Το έχω κάνα τρίμηνο το κινητο.Αυτη η προστασία απο τυχαία αγγίγματα ειναι εντελώς άχρηστη.Εκτος του να δουλέψει καποιος τη συσκευη με δακτυλικό ή pin ωστε να μη ξεκλειδώνει στη τσέπη υπάρχει; Τζάμπα το όνομα σαμσουνγκ στη συσκευη,μου έχει σπάσει τα νευρα και με εχει φέρει σε δυσκολη θέση κάποιες φορές με τυχαίες κλησεις.

Και εγώ έχω κάποιες φορές αυτό το πρόβλημα. Η λύση του γυρίζω την οθόνη να κοιτάει προς τα έξω στην κωλότσεπη.

Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, esertas said:

Και εγώ έχω κάποιες φορές αυτό το πρόβλημα. Η λύση του γυρίζω την οθόνη να κοιτάει προς τα έξω στην κωλότσεπη.

Το έχω κάνει κι αυτό.

Αποτέλεσμα; 3 σπασμένα γυαλιά στις άκρες και γεμιζαν ραγισματα παντού χωρίς καν να έχω χτυπήσει κάπου.

Απλά από την πίεση κάπου πρέπει να ακούμπησαν ατσουμπαλα οι θήκες στην άκρη των γυαλιών κι έσπαγαν.

Ποτέ δεν έκατσα πάνω τους στο αυτοκίνητο και πάντα με σχετικά χαλαρά παντελονια, όχι εφαρμοστά.

Και δοκιμασμένο με 3 διαφορετικές θήκες έτσι; Κάθε θήκη κι ένα σπασμένο γυαλί..αστα σου λέω μεγάλη απογοήτευση σε σημείο να θέλω να το πετάξω.

Και φαινομενικά όλες οι θήκες είχαν μια στοιχειώδη απόσταση από το εκαστοτε γυαλί και όλα τα γυαλιά επώνυμα συν η μία από τις 3 θήκες επίσης επώνυμη..οι άλλες 2 σιλικόνης από κινεζικό ιντερνετομαγαζο αλλά καλής ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχει αγοράσει ο πατέρας μου το συγκεκριμένο κινητό. Παρατηρώ ότι το 5g όταν είμαστε σε εξωτερικό χώρο δεν είναι σταθερό. Πχ γυρνάει για λίγο 5g και μετά από λίγη ώρα standby γυρνάει πάλι σε 4g. Δεν το κρατάει μόνιμα δηλαδή.
Είναι κάποιο Optimization για να μην καίει μπαταρία?
Έχω iphone και πάντα έχω 5g σταθερά. Στον πατέρα μου παίζει από 4g σε 5g και το αντίθετο.
Δίπλα δίπλα τα κινητα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά απο σκέψη, το παρήγγειλα σε λευκό, στην 8/256 έκδοση από bestprice. Εάν δεν κάνω λάθος σχετικά με θήκη προτείνετε spigen σωστά;

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tasos30 said:

Τελικά μετά απο σκέψη, το παρήγγειλα σε λευκό, στην 8/256 έκδοση από bestprice. Εάν δεν κάνω λάθος σχετικά με θήκη προτείνετε spigen σωστά;

Ναι SPIGEN και τζαμακι της ιδιας εταιριας..τουλαχιστον στο δικο μου ετσι το εχω

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

On 18/8/2022 at 9:15 ΠΜ, WPerty said:

Δοκίμασε πρώτα να δεις αν ο αισθητήρας εγγύτητας - φωτεινότητας δουλεύει σωστά. Κάλυψε τον με το χέρι και δοκίμασε με αγγίγματα να δεις αν ανοίγει η οθόνη. Μπορεί το μέρος που το βάζεις να έχει πολύ άπλα στο πάνω μέρος και να μην καλύπτει τον αισθητήρα.

Το δοκίμασα.Αν βαλω το δαχτυλο κατα πλατος και επάνω στη μπροστινή κάμερα με double tap enabled,δεν ανοιγει.Αν κάνω το ίδιο αλλα καλύψω με την άκρη του δακτύλου μου τη μπροστινή καμερα,ανοίγει.Υποθέτω ο σενσορας εκει στη κάμερα μπροστά είναι;

Οσον αφορα τη πρόταση να γυρίσω το κινητό απο την αλλη μεριά της τσέπης,το ίδιο συμβαίνει.

Στην ουσία αυτό που συμβαίνει ειναι πως ενώ σου εμφανίζει το μήνυμα πως ειναι ενεργοπ/νη η προστασία απο τυχαία αγγίγματα,σου επιτρέπει να κάνεις σκρολ στην οθόνη.Θεωρω πως κανονικά δε θα έπρεπε κάνει τίποτα πλην της ένδειξης των τυχαίων αγγιγμάτων.

 

Α,και πιο αχρηστο σένσορα δακτυλικού δεν εχω ξαναδεί.

Edited by pikosapikos
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, pikosapikos said:

Το δοκίμασα.Αν βαλω το δαχτυλο κατα πλατος και επάνω στη μπροστινή κάμερα με double tap enabled,δεν ανοιγει.Αν κάνω το ίδιο αλλα καλύψω με την άκρη του δακτύλου μου τη μπροστινή καμερα,ανοίγει.Υποθέτω ο σενσορας εκει στη κάμερα μπροστά είναι;

Οσον αφορα τη πρόταση να γυρίσω το κινητό απο την αλλη μεριά της τσέπης,το ίδιο συμβαίνει.

Στην ουσία αυτό που συμβαίνει ειναι πως ενώ σου εμφανίζει το μήνυμα πως ειναι ενεργοπ/νη η προστασία απο τυχαία αγγίγματα,σου επιτρέπει να κάνεις σκρολ στην οθόνη.Θεωρω πως κανονικά δε θα έπρεπε κάνει τίποτα πλην της ένδειξης των τυχαίων αγγιγμάτων.

 

Α,και πιο αχρηστο σένσορα δακτυλικού δεν εχω ξαναδεί.

Όσον αφορά το δακτυλικό αποτύπωμα, δοκίμασες το κόλπο με τη σάρωση εναλλάξ των δακτύλων π.χ. δεξιός-αριστερός αντίχειρας. βελτιώνει κατά πολύ την απόκριση αλλά και γενικότερα τη λειτουργία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις πιστεύω ότι πλέον επειδή έχουμε να κάνουμε με ένα υπολογιστή κ όχι με ένα απλό κινητό, πιστεύω ότι μπορούν να συμβούν διάφορα κ με μια απλή επανεκκίνηση να λύνεται το πρόβλημα. Θα λέγαμε ότι υπήρχε πρόβλημα αν γινόταν σε συνεχή Ρυθμό.πριν κάτι μήνες είχε πάθει η γυναίκα μου το εξής θέμα μετά από κλήση δεν ανταποκρίνοταν η αφή στο κλείσιμο. Το πρώτο που είχα παρατηρήσει κ δεν το είχε κ έχει κάνει ποτέ είναι να κάνει επανεκκίνηση την συσκευή , μετά βρεγμένα χέρια κ στην τσάντα της που το πετάει από εδώ και εκεί... Α κ τον μικρό που ορισμένες φορές το βιάζει το κινητό. Αν ήταν κάτι τυχαίο όπως στην δικιά μου συσκευή μην δώσεις σημασία αφού δεν θα στο ξανα κάνει.
Δεν λέω συμφωνω εν μέρει αλλα πως θα γίνει επανεκκίνηση όταν δεν λειτουργεί η αφή?
Αναγκάστηκα να περιμένω αρκετές ώρες να κλείσει από μπαταρία και για κακή μου τύχη έτυχε όταν είχα θέμα με το αυτοκίνητο από κάποιο αισθητήρα.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Jim_Pal said:

Δεν λέω συμφωνω εν μέρει αλλα πως θα γίνει επανεκκίνηση όταν δεν λειτουργεί η αφή?
Αναγκάστηκα να περιμένω αρκετές ώρες να κλείσει από μπαταρία και για κακή μου τύχη έτυχε όταν είχα θέμα με το αυτοκίνητο από κάποιο αισθητήρα.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κρατάς πατημένο το power button μέχρι να κάνει επανεκκίνηση. Αυτό γίνεται σε όλα τα Android τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω συμφωνω εν μέρει αλλα πως θα γίνει επανεκκίνηση όταν δεν λειτουργεί η αφή?
Αναγκάστηκα να περιμένω αρκετές ώρες να κλείσει από μπαταρία και για κακή μου τύχη έτυχε όταν είχα θέμα με το αυτοκίνητο από κάποιο αισθητήρα.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είσαι απίστευτος φίλε, αλίμονο να περιμέναμε ώρες να κλείσει από μπαταρία για μια επανεκκίνηση.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...