Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα!Η σκοτεινή λειτουργία όντως προσφέρει καλύτερη μπαταρία και προστασία από burn in?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 ώρα πριν, Shinig said:

Καλημέρα!Η σκοτεινή λειτουργία όντως προσφέρει καλύτερη μπαταρία και προστασία από burn in?

Ναι. Πρόσεξε όμως: Τα σκοτεινά σημεία φθείρονται λιγότερο, αλλά σε μία οθόνη που δείχνει συνέχεια έντονες αντιθέσεις σκοτεινού/φωτεινού (πχ εικονίδια), πιθανό burn-in θα είναι πιο εμφανές αν φορτώσεις πχ μία ομοιόμορφη γκρίζα οθόνη.

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Shinig said:

Καλημέρα!Η σκοτεινή λειτουργία όντως προσφέρει καλύτερη μπαταρία και προστασία από burn in?

Λιγο απ ολα ναι.

Επισης προτεινεται να βαλεις το κιτρινο η το μπλε απο την προσβασιμοτητα-βελτιωσεις ορατοτητας. Το κιτρινο εχει δεχτει πολυ προσφατα  αναβαθμιση με τον τελευταιο framework του android 12 . Το μπλε ειναι λιγο πιο παλιο μαλλον ψιλοβαριεται ο προγραμματιστης .:classic_biggrin:

Μετα μπορεις να επιλεξεις ξεχωριστα οτι εικονιδια θες για αλλαγη

Και τα δυο παραπανω κιτρινο και μπλε  εχουν καλες αντιθεσεις στις γραμματοσειρες  και τα λιγοτερα σφαλματα απο ολα τα "Μαυρα"  θεματα του store.

Και τα δυο παραπανω ειναι ολοκληρωμενα δεν υπαρχουν κενα λευκου σε διαφορα tab η png του συστηματος οπως εχουν τα μαυρα θεματα του store  τα οποια δημιουργουνται οταν εχεις και ενεργη την σκοτεινη λειτουργια απο την κουρτινα.Δηλαδη τα μενου του λειτουργικου παραμενουν μαυρα παντου χωρις κενα με λευκο.

Τα περισσοτερα που εχει το store δεν εχουν αναβαθμιστει .Πρεπει να ψαχνεις ποτε το αναβαθμισε τελευταια φορα ο καθε προγραμματιστης γιατι πολλοι τα παρατανε ,  να κοιτας δηλαδη τις ημερομηνιες εκδοσης του θεματος το παρεχει στις πληροφοριες πριν το κατεβασεις.

Παντα το μαυρο θεμα ανεξαρτητα οτι προσφερει ειναι ενα κλικ πιο αργο απο ενα λευκο θεμα αλλα οκ κανενα προβλημα .

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Jim30 said:

Σε a52 4g το τελευταίο update έχει πολύ καλύτερη μπαταρία!

Στάλθηκε από το SM-A525F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλυτερη μπαταρια θα εχει γιατι:

Αναβαθμιστηκε απο την sammy και καποια σφαλματα του προηγουμενου διορθωθηκαν.

Εγινε βελτιστοποιηση εφαρμογων η οποια γινεται αυτοματα μετα απο καθε αναβαθμιση και ετσι εγινε βελτιστοποιηση και στις εφαρμογες που κατεβαζες-αναβαθμιζες συνεχως απο το play.

Σε κακο στησιμο της συσκευης απο τον κατοχο μετα απο αναβαθμιση ειναι παντα καλυτερα γιατι δεν εχουν παρει ακομα μπρος οι εφαρμογες που τρεχουν αδιακοπα στο παρασκηνιο και φαινεται παντα καλυτερο.Στην Αρχη:classic_biggrin:

 

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη μπαταρια θα εχει γιατι:
Αναβαθμιστηκε απο την sammy και καποια σφαλματα του προηγουμενου διορθωθηκαν.
Εγινε βελτιστοποιηση εφαρμογων η οποια γινεται αυτοματα μετα απο καθε αναβαθμιση και ετσι εγινε βελτιστοποιηση και στις εφαρμογες που κατεβαζες-αναβαθμιζες συνεχως απο το play.
Σε κακο στησιμο της συσκευης απο τον κατοχο μετα απο αναβαθμιση ειναι παντα καλυτερα γιατι δεν εχουν παρει ακομα μπρος οι εφαρμογες που τρεχουν αδιακοπα στο παρασκηνιο και φαινεται παντα καλυτερο.Στην Αρχηbiggrin.png
 
Όταν λες στη αρχή τι εννοεις μετά θα πηγαίνει χειρότερα ?εμένα όλες οι εφαρμογές είναι σε πλήρη αδράνεια εντωμεταξυ!

Στάλθηκε από το SM-A525F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Jim30 said:

Όταν λες στη αρχή τι εννοεις μετά θα πηγαίνει χειρότερα ?εμένα όλες οι εφαρμογές είναι σε πλήρη αδράνεια εντωμεταξυ!

Στάλθηκε από το SM-A525F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μιλαω γενικα .

Ολες οι εφαρμογες θελουν να ξυπνανε αυτη ειναι η δουλεια τους.

Τωρα το τι  βαζει ο καθενας στη συσκευη του ειναι δικο του προβλημα  .

Στην αρχη εννοω μετα απο καθε αναβαθμιση ειναι ολα ποιο νοικοκυρεμενα. Ε μετα αναλογα τα ενεργα η τα ανενεργα δικαιωματα των εγκατεστημενων εφαρμογων εχουν τις αναλογες διεργασιες συστηματος με τις αναλογες επιπτωσεις στην διαχειριση μπαταριας.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Shinig said:

Καλημέρα!Η σκοτεινή λειτουργία όντως προσφέρει καλύτερη μπαταρία και προστασία από burn in?

Πάντως πέρα από το τι θα κάνεις για να  προστατέψεις την οθόνη, ένα αξιόπιστο κ γρήγορο τεστάκι για να δεις αν είναι οκ, είναι να κατεβάσεις pics με βασικά χρώματα και κατά καιρούς να τα βάζεις και να παρατηρείς. Ειδικα στο γκρι κανει μπαμ αν εχει burn in... Προσωπικά έχω κάνει ένα φάκελο που τον ονόμασα amoled test με βασικά χρώματα. Αυτό που φοβάμαι είναι τις ρημαδες τις ενδείξεις σήματος και μπαταρίας στα δεξιά που στο 90% των περιπτώσεων είναι πάνω στην οθόνη... (σε portrait, όταν το κρατάς κανονικά το κινητό.)

Screenshot_20220701-132901_Gallery.jpg

Edited by akumiris
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, akumiris said:

Πάντως πέρα από το τι θα κάνεις για να  προστατέψεις την οθόνη, ένα αξιόπιστο κ γρήγορο τεστάκι για να δεις αν είναι οκ, είναι να κατεβάσεις pics με βασικά χρώματα και κατά καιρούς να τα βάζεις και να παρατηρείς. Ειδικα στο γκρι κανει μπαμ αν εχει burn in... Προσωπικά έχω κάνει ένα φάκελο που τον ονόμασα amoled test με βασικά χρώματα. Αυτό που φοβάμαι είναι τις ρημαδες τις ενδείξεις σήματος και μπαταρίας στα δεξιά που στο 90% των περιπτώσεων είναι πάνω στην οθόνη... (σε portrait, όταν το κρατάς κανονικά το κινητό.)

Screenshot_20220701-132901_Gallery.jpg

Νταξει δεν ειναι δα και τοσο ευαισθητες οι οθονες το burn in περα απο αυτα που ξερουμε ειναι και θεμα εργοστασιακο πολλες φορες.Δηλαδη εαν εχει προβλημα θα στο βγαλει πολυ γρηγορα.Εαν οχι πολυ σπανια θα παθεις στην πορεια.Εγω σπο καθαρη τυχη δεν εχω παθει τοσα χρονια και φυσικα εφαγαν αρκετο λιωσιμο οι συσκευες που περασαν απο,τα χερια μου.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, s_wind said:

Νταξει δεν ειναι δα και τοσο ευαισθητες οι οθονες το burn in περα απο αυτα που ξερουμε ειναι και θεμα εργοστασιακο πολλες φορες.Δηλαδη εαν εχει προβλημα θα στο βγαλει πολυ γρηγορα.Εαν οχι πολυ σπανια θα παθεις στην πορεια.Εγω σπο καθαρη τυχη δεν εχω παθει τοσα χρονια και φυσικα εφαγαν αρκετο λιωσιμο οι συσκευες που περασαν απο,τα χερια μου.

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό που λες αλλά καλού κακού για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο καλό είναι να τσεκάρεις ενίοτε. Την έχω πάθει με galaxy s3, note και note 2, οπότε αν καείς από το χυλό, φυσας και το γιαούρτι! Να ναι καλά το άψογο service της samsung που σε μισή ώρα άλλαξε οθόνη και στα τρία! Βέβαια όπως κ να το κάνεις κ το android πλέον είναι πιο optimized για τις oled  αλλά και οι ίδιες οι οθόνες έχουν βελτιωθεί πολύ σε σχέση με τις πρώιμες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι παλιές οθόνες που λες είχαν όντως τρελό πρόβλημα burn in.Τωρα πια θέλει να είσαι και λίγο ταλέντο για να τα καταφέρεις

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panosfx said:

Αυτές οι παλιές οθόνες που λες είχαν όντως τρελό πρόβλημα burn in.Τωρα πια θέλει να είσαι και λίγο ταλέντο για να τα καταφέρεις

Ναι και μάλιστα σε μια εποχή που αν θυμάμαι καλά, δεν είχε ενσωματώσει η google ακόμα gestures στο ui, υπήρχαν μόνο buttons κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Στον solid όπως φαίνεται και στη φωτό, εμφανίζονται δύο ίδιοι δίσκοι.
Πώς γίνεται να το απενεργοποιήσω?d79287899d16ff0792407ffecd0af73b.jpg

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

@s_windέχω δει είχες και ένα.apk για την οθόνη υπάρχει ακόμα?Αυτο σεταρει οθόνη όπως οι ρυθμίσεις που έχεις δώσει?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Shinig said:

@s_windέχω δει είχες και ένα.apk για την οθόνη υπάρχει ακόμα?Αυτο σεταρει οθόνη όπως οι ρυθμίσεις που έχεις δώσει?

Α δεν ξερω για ποιο λες .Γιατι τι προβλημα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Όχι τίποτα κανένα πρόβλημα με την οθόνη του κινητού!Απλά λέω αν έκανε έξτρα ρυθ οθόνης από αυτές που έχεις προτείνει!

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Shinig said:

Όχι τίποτα κανένα πρόβλημα με την οθόνη του κινητού!Απλά λέω αν έκανε έξτρα ρυθ οθόνης από αυτές που έχεις προτείνει!

Δεν αυτο το βιντεο βαζοντας καλη σχετικα φωτεινοτητα.

Εαν το βλεπεις καλα εισαι οκ.

Αλλιως να σου ανεβασω apk  να κανεις καποιες διορθωσεις εαν δεν το βλεπεις καλα ειναι υπερβολικα σκοτεινο  .Αυτο θα σημαινει οτι εργοστασιακα η συσκευη ηρθε με ψιλο-κακο καλιμπραρισμα αλλα οκ διορθωνεται.

Βιντεο--->>>   https://youtu.be/NLOp_6uPccQ

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, s_wind said:

Δεν αυτο το βιντεο βαζοντας καλη σχετικα φωτεινοτητα.

Εαν το βλεπεις καλα εισαι οκ.

Αλλιως να σου ανεβασω apk  να κανεις καποιες διορθωσεις εαν δεν το βλεπεις καλα ειναι υπερβολικα σκοτεινο  .Αυτο θα σημαινει οτι εργοστασιακα η συσκευη ηρθε με ψιλο-κακο καλιμπραρισμα αλλα οκ διορθωνεται.

Βιντεο--->>>   https://youtu.be/NLOp_6uPccQ

 

Με χαμηλή φωτεινότητα και το βλέπω μια χαρά καθόλου σκοτεινό εκεί που δεν πρέπει !Θυμήθηκα την εφαρμογή Screen balance a52s!Αυτή εννοείς?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Shinig said:

Με χαμηλή φωτεινότητα και το βλέπω μια χαρά καθόλου σκοτεινό εκεί που δεν πρέπει !Θυμήθηκα την εφαρμογή Screen balance a52s!Αυτή εννοείς?

Ενταξει τοτε εισαι κομπλε .

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος τη ρύθμιση για να μη κόβεται το ίντερνετ όταν κλείνουμε την οθόνη;
Δοκίμασα με WiFi και με data.
Το ίδιο αποτέλεσμα.

Παράδειγμα.
Ακούω webradio και κλείνοντας την οθόνη μετά από λίγο (1-2 λεπτά) σταματάει η ροή.

Όσο κι αν έψαξα στις ρυθμίσεις δεν μπόρεσα να βρω κάποια λύση.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Athlos_PDA said:

Ακούω webradio και κλείνοντας την οθόνη μετά από λίγο (1-2 λεπτά) σταματάει η ροή.

Νομίζω έχει να κάνει με αυτό που ακους και όχι τόσο με το wifi. όπως στο youtube όταν φύγει από το προσκήνιο και να μην κλείσει το τηλέφωνο, σταματάει. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι που μπορείς να ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Athlos_PDA said:

Γνωρίζει κάποιος τη ρύθμιση για να μη κόβεται το ίντερνετ όταν κλείνουμε την οθόνη;
Δοκίμασα με WiFi και με data.
Το ίδιο αποτέλεσμα.

Παράδειγμα.
Ακούω webradio και κλείνοντας την οθόνη μετά από λίγο (1-2 λεπτά) σταματάει η ροή.

Όσο κι αν έψαξα στις ρυθμίσεις δεν μπόρεσα να βρω κάποια λύση.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Γιατί ακούς webradio μέσω σελίδας του chrome; εμένα με την εφαρμογή του e radio δεν σταματάει και μετά το κλείσιμο της οθόνης.

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ακούς webradio μέσω σελίδας του chrome; εμένα με την εφαρμογή του e radio δεν σταματάει και μετά το κλείσιμο της οθόνης.
Όχι δεν ισχύει αυτό.
Δοκίμασα και από apps όπως της ΕΡΤ και από το app Fly104 και έκανε τα ίδια. Θα κάνω μια προσπάθεια και με το app του e-radio από περιέργεια και μόνο.

Edit. Με το e-radio παίζει χωρίς πρόβλημα.


Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Athlos_PDA said:

Όχι δεν ισχύει αυτό.
Δοκίμασα και από apps όπως της ΕΡΤ και από το app Fly104 και έκανε τα ίδια. Θα κάνω μια προσπάθεια και με το app του e-radio από περιέργεια και μόνο.

Edit. Με το e-radio παίζει χωρίς πρόβλημα.

 

φροντίδα μπαταρίας και συσκευής - μπαταρία - όριο χρήσης στο παρασκήνιο - και αφαίρεσε τις εφαρμογές σε αδράνεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...