Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ετσι νομιζω κι εγω. Σαν να απεκτησε περισσοτερη σπιρτάδα. Στην μπαταρία ειδες καποια αλλαγή?
Το μεσημέρι την έβαλα οπότε ακόμα δεν έχω άποψη.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 minute ago, panosfx said:
5 minutes ago, christos_087 said:
Ετσι νομιζω κι εγω. Σαν να απεκτησε περισσοτερη σπιρτάδα. Στην μπαταρία ειδες καποια αλλαγή?

Το μεσημέρι την έβαλα οπότε ακόμα δεν έχω άποψη.

Α ωραια. Τσεκαρε την και γραψε τι ειδες. Παντως με την προηγούμενη ανβάθμιση ήταν στα καλυτερά της

Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία αναβάθμιση σας φαίνεται λίγο πιο smooth το τηλέφωνο ή είναι η ιδέα μου;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Το κινητό φαίνεται super smooth! Μακάρι να μην έχουμε επιπτώσεις στην μπαταρία. Μέχρι στιγμής στην θερμοκρασία μου φαίνεται κομπλέ, μιας και είμαι στην παραλία και το περίμενα ποιο ζεστό

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Proud HTC User!
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Athlos_PDA said:

@s_wind Δεν εμφανίζεται κάποια ειδοποίηση όταν υπάρχει νέα αναβάθμιση; 

Εμφανιζεται  μετα απο ενα διαστημα αφου βγει .

3 ώρες πριν, gup_ said:

Καλά, κάποιοι λάβαμε την ενημέρωση Μαίου πριν 3-4 ημέρες. Έχουμε τουλάχιστον μήνα καθυστέρηση 🙂 

Ε αυτες που δεν ειναι EUR αργουν παραπανω .

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, s_wind said:

Εμφανιζεται  μετα απο ενα διαστημα αφου βγει .

Ε αυτες που δεν ειναι EUR αργουν παραπανω .

S-Wind μπορεις παρακαλω να υπενθυμίσεις τις ρυθμίσεις για το δακτυλικό αποτύπωμα?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, christos_087 said:

S-Wind μπορεις παρακαλω να υπενθυμίσεις τις ρυθμίσεις για το δακτυλικό αποτύπωμα?

Εναλλαξ τα ιδια δακτυλα δεξιου και αριστερου χεριου  στεγνα.

Απενεργοποιηση του εφε μεταβασης .

Απενεργοποιηση του κινουμενου γραφικου στην οθονη.

Απενεργοποιηση κλιμακας κινησης παραθυρου στις επιλογες προγραμματιστη .

Το δακτυλικο λειτουργει μονο οπως αποθηκευτει  με στεγνα δακτυλα. Οποιοδηποτε υλικο εχουν πανω τους η βραχουν δεν ανοιγει δεν το επιτρεπει ο knox.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Παντως μετα απο 2-3 μηνες οφειλω να πω τα καλυτερα για το κινητο. Τα τελευταια 5-6 χρονια ειχα μονο Xiaomi & Poco συσκευες και δεν χωνευα καθολου τα Samsung. Το A52s με εχει εκπληξει ευχαριστα. Συνεχεια updates, απλο και γρηγορο λογισμικο, μπαταρια αρκετα καλη, συνδεση με Android Auto ασυρματα απροβληματιστη, οι εφαρμογες ρολαρουν μια χαρα μεχρι και το diablo που εβαλα για δοκιμη το τρεχει απροβληματιστα και χωρις να υπερθερμενεται. 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, haigoeo said:

Παντως μετα απο 2-3 μηνες οφειλω να πω τα καλυτερα για το κινητο. Τα τελευταια 5-6 χρονια ειχα μονο Xiaomi & Poco συσκευες και δεν χωνευα καθολου τα Samsung. Το A52s με εχει εκπληξει ευχαριστα. Συνεχεια updates, απλο και γρηγορο λογισμικο, μπαταρια αρκετα καλη, συνδεση με Android Auto ασυρματα απροβληματιστη, οι εφαρμογες ρολαρουν μια χαρα μεχρι και το diablo που εβαλα για δοκιμη το τρεχει απροβληματιστα και χωρις να υπερθερμενεται. 

Το A52s ειναι η καλυτερη sammy συσκευη που βγηκε ποτε.

Λειτουργικα παντα.

Οι επεξεργαστες που μπαινουν στις ανωτερες μεσαιες κατηγοριες ειναι stable χωρις προβληματα ασταθειας διοτι οι μεγιστη ισχυ των core  δεν λειτουργει ακαταστατα , ανεξελεγκτα οπως οι core των ανωτερων χαρακτηριστικων  επεξεργαστων .Εκει δεν μπορουν να ελεγχουν την διαχειριση ενεργειας οταν βρισκεται στην ανωτερη βαθμιδα πιεσης  απο εφαρμογες που βρισκονται στο προσκηνιο. 

Ενα απλο παραδειγμα :

Γραφει καποιος εδω σε μια ενοτητα:

Ειδα μιση ωρα youtube και μου εφαγε την μιση μπαταρια.

Ε απλα ο μεγαλος core κολησε στα 3Ghz  και ξεχασε να κατεβει ασε που δεν "κατανοει" ο επεξεργαστης οτι η θεαση youtube δεν χρειαζεται 3Ghz.

Δεν καθονται οι προγραμματιστες η δεν τους νοιαζει να αναπτυξουν που και ποσο πρεπει να καταναλωνει ο μεγαλος core οταν παιρνει φορα με αποτελεσμα να παιρνει κατηφορα την μπαταρια...

Μπονους :

Ετσι για την επομενη αγορα σας οποτε και οταν ειναι αυτη να κοιταξτε συσκευες με τον Snapdragon 7 Gen-1 και οχι την σειρα 8 ο οποιος θα ειναι ο επομενος stable  επεξεργαστης   για να εχετε το κεφαλι σας αλλα και την τσεπη ησυχη:classic_biggrin:

Αν και βλεπω κολησατε καλα με το A52s την εχετε καταβρει πολυ ωραια και τρυφερα...:classic_tongue:

 

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωση για τον Snapdragon 7 Gen 1 ο αντικαταστατης του 778G.Η εταιρια μαλιστα επισημανει οτι θα εχει την ιδια διαχειριση ενεργειας .

 

Η νέα πλατφόρμα 4nm φέρνει καινούργια στοιχεία όπως το AI Engine και τη λήψη εικόνων έως 200 MP. Πρόκειται για ένα σύμπλεγμα CPU Kryo χρονισμένο στα 2,4 Ghz μαζί με μια GPU Adreno 662. Σύμφωνα με την εταιρεία, το chipset χειρίζεται τα γραφικά 20% πιο γρήγορα από τον Snapdragon 778G, ενώ τα AI tasks λέγεται ότι αποδίδουν 30% καλύτερα.

 

 

Το Adreno Frame Motion Engine φέρεται να διπλασιάζει τους ρυθμούς καρέ στα παιχνίδια, διατηρώντας παράλληλα την ίδια κατανάλωση ενέργειας με τον SD 778G. Το νέο chip μπορεί να χειριστεί έως και 16 GB LP-DDR5 RAM.

O SD 7 Gen 1 διαθέτει επίσης το μόντεμ Snapdragon X62-5G με ταχύτητες λήψης 4,4 Gbps με συνδεσιμότητα 5G διπλής αναμονής και σε λειτουργίες SA και NSA. Το WiFi 6E είναι επίσης ενσωματωμένο, όπως και το Bluetooth 5.3 με Snapdragon Sound και υποστήριξη aptX.

Ο τριπλός ISP της Qualcomm Spectra προσφέρει υποστήριξη για λήψη φωτογραφιών έως 200 MP και εγγραφή βίντεο 4K HDR. Aκόμα, δύναται η λήψη φωτογραφιών HEIC 10-bit και η εγγραφή βίντεο HEVC.

 

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ που ήρθα από S21 5g ,μπορώ να πω πως δεν χαλαστηκα πολύ.
Ξενέρωσα λίγο με το smoothness που έχασα στο S21, αλλά με το σημερινό update δείχνει να διορθώθηκε αρκετά.
Ξενέρωσα και λίγο με την κάμερα αλλά έτσι κι αλλιώς σπάνια την χρησιμοποιώ.
Κατά τα άλλα έχω μπαταρία από άλλο πλανήτη που μου είχε σπάσει τα νεύρα στο S21. Είχα μια μόνιμη ανασφάλεια που τώρα δεν έχω καθώς βγάζει μέρα ότι και να κάνω.
Το μέγεθος και το βάρος το συνήθισα.
Δεν ξέρω αν η μεσαία κατηγορία είναι σαν το Α52s ή αυτό τα κάνει όλα και συμφέρει,για την χρήση που κάνω δεν μου έχει λείψει καθόλου το S21 μια βδομάδα που το έχω.
Σύνδεση με Huawei freebids και Samsung watch 4 τέλεια όπως και με το S21.
Όμως τώρα έχω αυτονομία επιτέλους!

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, panosfx said:

Πάντως κι εγώ που ήρθα από S21 5g ,μπορώ να πω πως δεν χαλαστηκα πολύ.
Ξενέρωσα λίγο με το smoothness που έχασα στο S21, αλλά με το σημερινό update δείχνει να διορθώθηκε αρκετά.
Ξενέρωσα και λίγο με την κάμερα αλλά έτσι κι αλλιώς σπάνια την χρησιμοποιώ.
Κατά τα άλλα έχω μπαταρία από άλλο πλανήτη που μου είχε σπάσει τα νεύρα στο S21. Είχα μια μόνιμη ανασφάλεια που τώρα δεν έχω καθώς βγάζει μέρα ότι και να κάνω.
Το μέγεθος και το βάρος το συνήθισα.
Δεν ξέρω αν η μεσαία κατηγορία είναι σαν το Α52s ή αυτό τα κάνει όλα και συμφέρει,για την χρήση που κάνω δεν μου έχει λείψει καθόλου το S21 μια βδομάδα που το έχω.
Σύνδεση με Huawei freebids και Samsung watch 4 τέλεια όπως και με το S21.
Όμως τώρα έχω αυτονομία επιτέλους!

Αμα θελεις να ανεβασεις το smoothness πρεπει να ανεβασεις το dp (ελαχιστο πλατος) απ τις επιλογες προγραμματιστη εγω το εχω στο 452dp φυσικα μεγαλωσα  την γραμματοσειρα γιατι μικραινουν και εχω βαλει  επισης gothic bold. Δεν εχω chrome εχω samsung browser  ουτε αλλες εφαρμογες της google περαν του maps . Η αποδοση ειναι εξαιρετικη  χωρις ασταθειες εδω και μηνες.

Οι κλιμακες παντα 0.5 εκτος απο την πρωτη off 

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Αμα θελεις να ανεβασεις το smoothness πρεπει να ανεβασεις το dp (ελαχιστο πλατος) απ τις επιλογες προγραμματιστη εγω το εχω στο 452dp φυσικα μεγαλωσα  την γραμματοσειρα γιατι μικραινουν και εχω βαλει  επισης gothic bold. Δεν εχω chrome εχω samsung browser  ουτε αλλες εφαρμογες της google περαν του maps . Η αποδοση ειναι εξαιρετικη  χωρις ασταθειες εδω και μηνες.
Οι κλιμακες παντα 0.5 εκτος απο την πρωτη off 
Είσαι θεουλης και χάρηκα πολύ που σε βρήκα εδώ!

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, s_wind said:

Το A52s ειναι η καλυτερη sammy συσκευη που βγηκε ποτε.

Λειτουργικα παντα.

Οι επεξεργαστες που μπαινουν στις ανωτερες μεσαιες κατηγοριες ειναι stable χωρις προβληματα ασταθειας διοτι οι μεγιστη ισχυ των core  δεν λειτουργει ακαταστατα , ανεξελεγκτα οπως οι core των ανωτερων χαρακτηριστικων  επεξεργαστων .Εκει δεν μπορουν να ελεγχουν την διαχειριση ενεργειας οταν βρισκεται στην ανωτερη βαθμιδα πιεσης  απο εφαρμογες που βρισκονται στο προσκηνιο. 

Ενα απλο παραδειγμα :

Γραφει καποιος εδω σε μια ενοτητα:

Ειδα μιση ωρα youtube και μου εφαγε την μιση μπαταρια.

Ε απλα ο μεγαλος core κολησε στα 3Ghz  και ξεχασε να κατεβει ασε που δεν "κατανοει" ο επεξεργαστης οτι η θεαση youtube δεν χρειαζεται 3Ghz.

Δεν καθονται οι προγραμματιστες η δεν τους νοιαζει να αναπτυξουν που και ποσο πρεπει να καταναλωνει ο μεγαλος core οταν παιρνει φορα με αποτελεσμα να παιρνει κατηφορα την μπαταρια...

Μπονους :

Ετσι για την επομενη αγορα σας οποτε και οταν ειναι αυτη να κοιταξτε συσκευες με τον Snapdragon 7 Gen-1 και οχι την σειρα 8 ο οποιος θα ειναι ο επομενος stable  επεξεργαστης   για να εχετε το κεφαλι σας αλλα και την τσεπη ησυχη:classic_biggrin:

Αν και βλεπω κολησατε καλα με το A52s την εχετε καταβρει πολυ ωραια και τρυφερα...:classic_tongue:

 

Απόλυτα σύμφωνος. Και μάλιστα προερχόμενος από s21fe, δεν μπορώ να πω προσωπικά ότι μου λειπει κατι από 'κει έντονα ειλικρινά. Και μάλιστα επαινώ την κάμερά του που τη θεωρώ πάρα πολύ καλή και αξιόπιστη σε όλες τις συνθήκες, (με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο παντου) και δεν τη θεωρώ ιδιαίτερα κατώτερη από το s21fe που είχα... Δεν ξέρω, στο τελος της ημέρας, το κινητό μου αφήνει ένα αίσθημα  ικανοποίησης σε όλους τους τομείς 2 μήνες τώρα. Επίσης πολύ καλός ήχος και ταχύτητα-smoothness παντού. Κάτοχος 8/256 άσπρου.

Edited by akumiris
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Παρατηρησα εδώ και 2με 3φορτισεις από 15%-100% κάνει 1ωρα και 50λεπτα για να φορτίσει.Ενω πριν 1ωρα και 25λεπτα.Το έχει παρατηρήσει άλλος?Γιατί το κάνει?Έχει θέμα ο φορτιστής η το κινητό?Τι να κάνω?Έχω και τον 25watt της samsung με το γνήσιο καλώδιο αλλά δεν το έχω δοκιμασει.Ξερει κάποιος να μου πει γιατί φορτίζει πιο αργά?Αν ξέρει κάποιος φίλος ας μου πει.Ευχαριστω.

Στάλθηκε από το 21051182G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Παρατηρησα εδώ και 2με 3φορτισεις από 15%-100% κάνει 1ωρα και 50λεπτα για να φορτίσει.Ενω πριν 1ωρα και 25λεπτα.Το έχει παρατηρήσει άλλος?Γιατί το κάνει?Έχει θέμα ο φορτιστής η το κινητό?Τι να κάνω?Έχω και τον 25watt της samsung με το γνήσιο καλώδιο αλλά δεν το έχω δοκιμασει.Ξερει κάποιος να μου πει γιατί φορτίζει πιο αργά?Αν ξέρει κάποιος φίλος ας μου πει.Ευχαριστω.

Στάλθηκε από το 21051182G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Το παρατήρησα και εγώ αν γυρίσεις μερικές σελίδες πίσω το αναφέρω

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Το παρατήρησα και εγώ αν γυρίσεις μερικές σελίδες πίσω το αναφέρω

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση.Ηδη ξεκινησα να τα διαβάζω...

Στάλθηκε από το 21051182G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, s_wind said:

Αμα θελεις να ανεβασεις το smoothness πρεπει να ανεβασεις το dp (ελαχιστο πλατος) απ τις επιλογες προγραμματιστη εγω το εχω στο 452dp φυσικα μεγαλωσα  την γραμματοσειρα γιατι μικραινουν και εχω βαλει  επισης gothic bold. Δεν εχω chrome εχω samsung browser  ουτε αλλες εφαρμογες της google περαν του maps . Η αποδοση ειναι εξαιρετικη  χωρις ασταθειες εδω και μηνες.

Οι κλιμακες παντα 0.5 εκτος απο την πρωτη off 

Καλημέρα!Πως μας έφτιαξες πάλι έτσι ρε Μυστη!

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2022 at 7:42 ΠΜ, Shinig said:

Καλημέρα!Πως μας έφτιαξες πάλι έτσι ρε Μυστη!

Ωραίος αλλά πως μεγαλώνει το ρολόι και λίγο τα εικονίδια των εφαρμογών?Αν γίνεται και αυτό είμαστε κομπλέ !Το έβαλα 402 για να είναι λίγο μεγαλύτερα, θα έχω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά την προτελευταία αναβάθμιση πριν λίγες ημέρες παρατήρησα ότι η αυτόματη φωτεινότητα έγινε πιο φωτεινή απ' ό,τι ήταν στις ίδιες συνθήκες φωτός. Έκανα reset στα services αλλά  δεν διορθώθηκε.Μήπως ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα ! Δεν ξερω αν εχει να κανει με το update ιουνίου ή ειναι ασχετο. Απλως το παρατηρησα κ βλεπω οτι στο homescreen το μπαλονι με το κομφετι πια δεν κινειται   any idea?

 

Edit . Το βρηκσ . Στον scrnsaver ηταν   μια χαρα δουλευει...

Edited by 2oo4
Link to comment
Share on other sites

Για να πιάσω 5G σε wind χρειάζεται κάποια ιδιαιτερη ρύθμιση?

Στην περιοχή μου έχει κανονικά 5G η wind αλλά το A52S της γυναίκας μου δεν πιάνει...

Βάζοντας τη sim της στο δικό μου S21ULTRA δεν πιάνει ενώ εγώ πιάνω κανονικά με τη δική μου SIM. Πάω για αλλαγή SIM άραγε?

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, LAGGI said:

Για να πιάσω 5G σε wind χρειάζεται κάποια ιδιαιτερη ρύθμιση?

Στην περιοχή μου έχει κανονικά 5G η wind αλλά το A52S της γυναίκας μου δεν πιάνει...

Βάζοντας τη sim της στο δικό μου S21ULTRA δεν πιάνει ενώ εγώ πιάνω κανονικά με τη δική μου SIM. Πάω για αλλαγή SIM άραγε?

Μόνο αν είναι πολύ παλιά χρειάζεται αλλαγή.

Δοκιμάστε κλήση δωρεάν στο τεχνικό τμήμα, 13700.

Ζητηστε ενεργοποίηση του 5g.

Επανεκκίνηση της συσκευής και έτοιμοι.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, p_k said:

Μόνο αν είναι πολύ παλιά χρειάζεται αλλαγή.

Δοκιμάστε κλήση δωρεάν στο τεχνικό τμήμα, 13700.

Ζητηστε ενεργοποίηση του 5g.

Επανεκκίνηση της συσκευής και έτοιμοι.

Ευχαριστώ πολύ...

Θα δοκιμάσω αύριο!

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, LAGGI said:

Ευχαριστώ πολύ...

Θα δοκιμάσω αύριο!

Και τώρα πάντως μπορείτε να δοκιμάσετε και μπορώ να πω ότι είναι καλύτερα αυτήν την ώρα, που δεν υπάρχει φόρτος εργασίας.

Εγώ τέτοια ώρα είχα καλέσει και με εξυπηρέτησαν άμεσα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, p_k said:

Και τώρα πάντως μπορείτε να δοκιμάσετε και μπορώ να πω ότι είναι καλύτερα αυτήν την ώρα, που δεν υπάρχει φόρτος εργασίας.

Εγώ τέτοια ώρα είχα καλέσει και με εξυπηρέτησαν άμεσα.

Απαντούν τέτοια ώρα?

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...