Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 minutes ago, haigoeo said:

Θα πάρω της Samsung τότε αν είναι να φορτίσει λίγο πιο γρήγορα. Θέλει και άλλο καλώδιο ή κάνει αυτό που έχει μέσα;

Αν πάρεις Samsung έχει μέσα καλωδίο δεν κάνει το ίδιο που έχει μέσα το τηλέφωνο 

Edited by sotosok
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά καλησπέρα και από μένα . Υπάρχει κάποια εφαρμογή για αυτόματη απενεργοποιηση και ενεργοποίηση του κινητού. Έχοντας έρθει από ένα redmi πρέπει να πω ότι με έχει στενοχωρήσει λίγο το κινητό. Σε απλά πράγματα όπως η φωνητικη πληκτρολογηση σε μνμ ή η απενεργοποιηση ή το δαχτυλικο αποτυπώμα που είναι λίγο δύσχρηστο,  έχει θέματα σε σχέση με αυτό που είχα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Antretng said:

Εδώ εχω τις προτεινόμενές μου ρυθμίσεις https://t.me/hellasmobiles/652491 

Οκ μπηκα και κατεβασα το apk για τις ρυθμισεις για μερα αλλα με το που ανοιγει η εφαρμογη παγωνει η εικονα που δειχει η καμερα. Επισης που ακριβως κανεις το διπλο ταπ για να φορτωσεις το xml? 

Kyrillos' rom v9.5 - Cpu:1200Mhz - G3MOD 2.3 OC
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Antretng said:

Την έχω δώσει στη γυναίκα οπότε προφανώς πλέον δεν την σκαλίζω (παντόφλα 😛 ).Αλλά από τις φώτος που βγάζει, αν καμια φορά βγάλει στοκ το καταλαβαίνουμε χωρίς καν να δούμε info (αρκετός θόρυβος, παστέλιασμα και desaturation).

Γενικά η διαφορά στοκ με gcam τη νυχτα ειναι τόσο χαοτική που μου φαίνεται απιστευτο να την φτασει ποτέ με update. Από όσο καταλαβαίνω, αυτό που έφερε το update ήταν νέα modes/δυνατότητες όπως το eis σε 4k.

Όντως Αντρέα η μαμά τα έχει αυτά κ κυρίως στα πρόσωπα . παρόλο την 4.1  το παστέλι στα πρόσωπα πάει σύννεφο κ σε καλό φωτισμό. Με την gcam που έχεις φτιάξει , έχεις καταφέρει να το εξάλειψη ς αυτό? Γιατί όταν βλέπω τις φωτογραφίες που έχει τραβήξει η γυναίκα μου το παιδί η αλήθεια είναι ότι ξενερώνω με το παστέλιασμα.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, nathanlyk said:

Οκ μπηκα και κατεβασα το apk για τις ρυθμισεις για μερα αλλα με το που ανοιγει η εφαρμογη παγωνει η εικονα που δειχει η καμερα. Επισης που ακριβως κανεις το διπλο ταπ για να φορτωσεις το xml? 

Tab κανείς δίπλα από το πλήκτρο περνάς το xml για να μην παγώνει

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, nathanlyk said:

Οκ μπηκα και κατεβασα το apk για τις ρυθμισεις για μερα αλλα με το που ανοιγει η εφαρμογη παγωνει η εικονα που δειχει η καμερα. Επισης που ακριβως κανεις το διπλο ταπ για να φορτωσεις το xml? 

Δίπλα από το κουμπί στο κενό που έχει. 

14 minutes ago, challenge143 said:

Όντως Αντρέα η μαμά τα έχει αυτά κ κυρίως στα πρόσωπα . παρόλο την 4.1  το παστέλι στα πρόσωπα πάει σύννεφο κ σε καλό φωτισμό. Με την gcam που έχεις φτιάξει , έχεις καταφέρει να το εξάλειψη ς αυτό? Γιατί όταν βλέπω τις φωτογραφίες που έχει τραβήξει η γυναίκα μου το παιδί η αλήθεια είναι ότι ξενερώνω με το παστέλιασμα.

Δεν την έχεις δοκιμάσει ακόμα; Βαλτην. Χαοτική διαφορά 

Link to comment
Share on other sites

Θελεις να πεις οτι ενω χρησιμοποιησες την gcam συνεχιζει η καμερα να εχει μετριες επιδοσεις τη νυχτα ,indoor κι στα προσωπα ?
Το αντίθετο με την gcam απογειώνεται

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, sotosok said:

Tab κανείς δίπλα από το πλήκτρο περνάς το xml για να μην παγώνει

Το βρηκα. Παλι κολλαει...

Δοκιμασα τα 3 πρωτα λινκ για εγκατασταση της εφαρμογης και παντα το xml που ειναι για να μην κολλαει αφου πρωτα σβησω cache και δεδομενα στο νεο  apk

Edited by nathanlyk
Kyrillos' rom v9.5 - Cpu:1200Mhz - G3MOD 2.3 OC
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Antretng said:

Δίπλα από το κουμπί στο κενό που έχει. 

Δεν την έχεις δοκιμάσει ακόμα; Βαλτην. Χαοτική διαφορά 

Είναι ότι δεν κατέχω την διαδικασία κ διαβάζω ότι το παλληκάρι που προσπαθεί δεν τα έχει καταφέρει ακόμα. Μήπως παίζει ρόλο ότι το κινητό είναι σε 4.1?

Link to comment
Share on other sites

Καλα που το βλεπετε το παστελι εγω βαζοντας την σελφι απο τα 12mp στα 32mp και την ομαλοτητα προσωπου  απο τα φιλτρα στο 0 μια χαρα λεπτομερεια εχει στα προσωπα  απορω που τα βλεπετε τα παστελια.🙂

Μπας και αφηνετε την αναλυση της σελφι στσ 12 γιατι στα 32 ειναι πολυ καλες οι φωτο.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, s_wind said:

Καλα που το βλεπετε το παστελι εγω βαζοντας την σελφι απο τα 12mp στα 32mp και την ομαλοτητα προσωπου  απο τα φιλτρα στο 0 μια χαρα λεπτομερεια εχει στα προσωπα  απορω που τα βλεπετε τα παστελια.🙂

Μπας και αφηνετε την αναλυση της σελφι στσ 12 γιατι στα 32 ειναι πολυ καλες οι φωτο.

Δεν μιλάμε για την σελφι τουλάχιστον εγώ δεν χρεισημοποιω. Μιλάμε για την κύρια κάμερα .

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, s_wind said:

Καλα που το βλεπετε το παστελι εγω βαζοντας την σελφι απο τα 12mp στα 32mp και την ομαλοτητα προσωπου  απο τα φιλτρα στο 0 μια χαρα λεπτομερεια εχει στα προσωπα  απορω που τα βλεπετε τα παστελια.🙂

Μπας και αφηνετε την αναλυση της σελφι στσ 12 γιατι στα 32 ειναι πολυ καλες οι φωτο.

Τι σχέση έχει η ανάλυση με το αν παστελιαζει το noise reduction? 

Ισως έχεις χαμηλότερες απαιτήσεις στη φωτογραφία 🙂 . Δεν είναι κακο. Αλλά ότι σε χαμηλότερο φωτισμό, φωτογραφικα η στοκ είναι μετρια είναι αλήθεια. 

57 minutes ago, challenge143 said:

Είναι ότι δεν κατέχω την διαδικασία κ διαβάζω ότι το παλληκάρι που προσπαθεί δεν τα έχει καταφέρει ακόμα. Μήπως παίζει ρόλο ότι το κινητό είναι σε 4.1?

Μπα καμία σχέση. Κάνεις install τη gcam, την ανοίγεις, πατάς διπλο ταπ στο κενό που έχει δίπλα από το κουμπί του κλείστρου και από εκεί κινείσαι στου φακέλους του κινητού σου να βρεις το xml και να κάνεις restore. 

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, challenge143 said:

Δεν μιλάμε για την σελφι τουλάχιστον εγώ δεν χρεισημοποιω. Μιλάμε για την κύρια κάμερα .

Πες την γυναικα σου εαν θελει να τραβαει προσωπα με την κυρια καμερα και οχι την σελφι  να βαλει την λειτουργια πορτρετο και με ρυθμισεις ενταση εφε στο 0 και στα φιλτρα επανω δεξια  λειο δερμα στο 0.

Να επανελθεις να πεις τα αποτελεσματα  🙂

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Antretng said:

 

Ευχαριστώ θα το προσπαθήσω αύριο αν βρω χρόνο. Κοιτούσα κάποιες φωτογραφίες με το παλιό OnePlus 8pro κ σε μέρα κ σε in door κ στα μάτια μου είναι μεγάλη η διαφορά κ για αυτό θα προσπαθήσω να βάλω την gcam .

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, s_wind said:

Πες την γυναικα σου εαν θελει να τραβαει προσωπα με την κυρια καμερα και οχι την σελφι  να βαλει την λειτουργια πορτρετο και με ρυθμισεις ενταση εφε στο 0 και στα φιλτρα επανω δεξια  λειο δερμα στο 0.

Να επανελθεις να πεις τα αποτελεσματα  🙂

Λες να μην το ξέρω να βάλω το φίλτρο μηδέν; 😛

Τεσπα. Όταν δοκιμάσεις τη gcam πες μου αν επιμένεις ακόμα ότι είναι καλή η στοκ 😉

3 minutes ago, challenge143 said:

Ευχαριστώ θα το προσπαθήσω αύριο αν βρω χρόνο. Κοιτούσα κάποιες φωτογραφίες με το παλιό OnePlus 8pro κ σε μέρα κ σε in door κ στα μάτια μου είναι μεγάλη η διαφορά κ για αυτό θα προσπαθήσω να βάλω την gcam .

Αν δεν βγάλεις άκρη, θα βγάλω αύριο βιντεάκι να φορτώνω xml. Είναι όμως πραγματικά πολύ εύκολο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, s_wind said:

Πες την γυναικα σου εαν θελει να τραβαει προσωπα με την κυρια καμερα και οχι την σελφι  να βαλει την λειτουργια πορτρετο και με ρυθμισεις ενταση εφε στο 0 και στα φιλτρα επανω δεξια  λειο δερμα στο 0.

Να επανελθεις να πεις τα αποτελεσματα  🙂

Καμία σχέση s.wind επειδή το έχω παλέψει κ με την ρύθμιση αυτή, εγώ προσωπικά γιατί η γυναίκα δεν κατέχει κ με δακτυλιες από πίσω θα τραβάει... 😁 Η κάμερα του είναι μέτρια στα δικά μας μάτια. ΠΙστευω καταλάβενει ο Αντρέας τι εννοώ έστω και με λίγο κροπ το ψηφιακό ζουμ πως αλλιωνει.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, challenge143 said:

Καμία σχέση s.wind επειδή το έχω παλέψει κ με την ρύθμιση αυτή, εγώ προσωπικά γιατί η γυναίκα δεν κατέχει κ με δακτυλιες από πίσω θα τραβάει... 😁 Η κάμερα του είναι μέτρια στα δικά μας μάτια. ΠΙστευω καταλάβενει ο Αντρέας τι εννοώ έστω και με λίγο κροπ το ψηφιακό ζουμ πως αλλιωνει.

Είναι μέτρια γενικότερα η στοκ. Ακόμα και κινητά χωρίς ois είχαν καλύτερο αποτέλεσμα με τη στοκ. Είναι λες και η Samsung έβαλε το ois καταλάθος και μετά σκόπιμα έβαλε κόφτη στο λογισμικό 😛

Link to comment
Share on other sites

Just now, Antretng said:

Είναι μέτρια γενικότερα η στοκ. Ακόμα και κινητά χωρίς ois είχαν καλύτερο αποτέλεσμα με τη στοκ. Είναι λες και η Samsung έβαλε το ois καταλάθος και μετά σκόπιμα έβαλε κόφτη στο λογισμικό 😛

Ελα ρε συ εβαλε κοφτη ? Εχω φιλους με κινητα  που εχουν καταστηματα εδω στην Αθηνα τα εχουμε κοιταξει αρκετα εξονυχιστικα μια χαρα ειναι οι καμερες του A52s  νταξει το δε One Ui ειναι πλεον σε αλλο επιπεδο σε σχεση με οτι υπαρχει εκει εξω.Σιγα μη βαλει κοφτες η sammy τωρα τυχον βελτιωσεις υπαρχουν σε update που ερχονται περιοδικα μη ξεχναμε οτι μετα απο 7 μηνες κυκλοφοριας ειναι ολο και πιο θεαματικες οι βελτιωσεις.🙂

Link to comment
Share on other sites

Χα χα χα ακριβώς έτσι  όπως τα λες Αντρέα.

Edited by challenge143
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, s_wind said:

Ελα ρε συ εβαλε κοφτη ? Εχω φιλους με κινητα  που εχουν καταστηματα εδω στην Αθηνα τα εχουμε κοιταξει αρκετα εξονυχιστικα μια χαρα ειναι οι καμερες του A52s  νταξει το δε One Ui ειναι πλεον σε αλλο επιπεδο σε σχεση με οτι υπαρχει εκει εξω.Σιγα μη βαλει κοφτες η sammy τωρα τυχον βελτιωσεις υπαρχουν σε update που ερχονται περιοδικα μη ξεχναμε οτι μετα απο 7 μηνες κυκλοφοριας ειναι ολο και πιο θεαματικες οι βελτιωσεις.🙂

Επειδή το θέμα κάμερας το λιώνω, θα μου επιτρέψεις να έχω άλλη γνώμη. Και αυτό φαίνεται και στο night mode όπου κάνει πολύ μικρότερη έκθεση από ότι τα ακριβότερα μοντέλα. 

Το κόφτης αν θες αντικατέστησε το με το "δεν την ενδιαφέρει να πετύχει το βέλτιστο αποτέλεσμα" και είμαστε οκ. Το κόφτη το είπα λίγο χαριτολογώντας.

Πάντως με το realme 7 pro ή ακόμα και το poco x3 pro, που δεν έχουν ois, με τη στοκ είχαν καλύτερο αποτέλεσμα στις νυχτερινές. Βέβαια αν βάλεις gcam και στα δύο, το a52s απογειώνεται και ανοίγει κατά πολύ η ψαλίδα υπέρ του.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

S.wind μην το παίρνεις προσωπικά. Ο κάθε ένας έχει διαφορετική άποψη κ βλεψει πάνω στο θέμα φωτογραφία ς κ κάμερας. Έχω δει από συναδέλφους φωτογραφία που μου λένε κοίτα πως το τράβηξε η κινηταρα μου κ για να μην το στεναχωρήσω του είπα μπράβο πολύ καλή είναι. Ο κάθε ένας έχει διαφορετικά γούστα κ θέλω

2 minutes ago, challenge143 said:

S.wind μην το παίρνεις προσωπικά. Ο κάθε ένας έχει διαφορετική άποψη κ βλεψει πάνω στο θέμα φωτογραφία ς κ κάμερας. Έχω δει από συναδέλφους φωτογραφία που μου λένε κοίτα πως το τράβηξε η κινηταρα μου κ για να μην το στεναχωρήσω του είπα μπράβο πολύ καλή είναι. Ο κάθε ένας έχει διαφορετικά γούστα κ θέλω

Και επειδή έχω δει δουλειά του Αντρέα πάνω σε στήσιμο gcam. Τον εμπιστεύομαι γιατί έχω καταλάβει ότι έχουμε τα ίδια γούστα κ ας μην ξέρω καλά τις ορολογίες των καμερών

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό κλασσικά, όταν ρωτάει κάποιος για πρόταση κινητού, τον ρωταμε πόσο απαιτητικός είναι στη κάμερα, οθόνη, ταχύτητα, αυτονομία κλπ. Δεν έχουν όλοι ίδιες απαιτήσεις ούτε είμαστε όλοι το ίδιο ψείρες σε όλα τα χαρακτηριστικά.

Καλό χρυσό το a52s, αλλά όχι και καλη η στοκ στις νυχτερινές. Εκεί πονάει αλλά ευτυχώς η gcam το διορθώνει και εκμεταλλεύεται πλήρως το hw.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο οι νυχτερινές Αντρέα. Για πήγαινε τράβα μέσα στο σπίτι με καλό φωτισμό τα παιδιά σου γενικά πρόσωπα να δεις πόσο καλή φωτογραφία βγάζει.  

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Antretng said:

Για αυτό κλασσικά, όταν ρωτάει κάποιος για πρόταση κινητού, τον ρωταμε πόσο απαιτητικός είναι στη κάμερα, οθόνη, ταχύτητα, αυτονομία κλπ. Δεν έχουν όλοι ίδιες απαιτήσεις ούτε είμαστε όλοι το ίδιο ψείρες σε όλα τα χαρακτηριστικά.

Καλό χρυσό το a52s, αλλά όχι και καλη η στοκ στις νυχτερινές. Εκεί πονάει αλλά ευτυχώς η gcam το διορθώνει και εκμεταλλεύεται πλήρως το hw.

Α εγω λειτουργω εντελως διαφορετικα.

Το πρωτο που προτεινω παντα σε ερωτηση υποψηφιου ειναι να τον προτρεπω αμεσα να παρει samsung καθαρα  λογο One Ui οχι ως sammy φανατικος και πρασινα αλογα για να μη παρεξηγηθω .Η καθημερινοτητα του δεν ειναι η καμερα ως πρωτος παραγοντας αλλα ο τροπος λειτουργιας της συσκευης.Την καμερα θα την χρησιμοποιησει  καποια δευτερα η καποια λεπτα το λειτουργικο ομως ολη μερα εκει η sammy ειναι μπροστα απο τον ανταγωνισμο και δεν προκειται κανεις να την φτασει .

Η κουβεντα καμερες -μπαταριες κτλ. γινεται σε δευτερο χρονο.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...