Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τέλεια :)
Ευχαριστώ πολύ παίδες

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα καινούργιος κάτοχος και γω προερχόμενος από το Oneplus 8T.

Το μόνο που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει καμία gcam που να λειτουργεί γιατί όσες δοκίμασα freeζάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες να ρωτήσω, πρώην κάτοχος του s7 με android 7, πήρα και γω το Α52s εδώ και ένα μήνα.. στο s7 είχε την επιλογή για εκκαθάριση της μνήμης cache στο μενού "διαχείριση συσκευής".. Στο Α52s δεν το βρίσκω στο "βελτιστοποίηση συσκευής".. μήπως υπάρχει πουθενά αλλού και δεν το βλέπω?? και πως κάνουμε εκκαθάριση στο cache τελοσπάντων?? Ευχαριστώ πολύ!

1) Nokia 3330, 2) Nokia 6600, 3) Nokia N81, 4) Nokia C6-01, 5) Samsung Galaxy S5 Neo, 6) Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2 ώρες πριν, kimius said:

Καλησπέρα παίδες να ρωτήσω, πρώην κάτοχος του s7 με android 7, πήρα και γω το Α52s εδώ και ένα μήνα.. στο s7 είχε την επιλογή για εκκαθάριση της μνήμης cache στο μενού "διαχείριση συσκευής".. Στο Α52s δεν το βρίσκω στο "βελτιστοποίηση συσκευής".. μήπως υπάρχει πουθενά αλλού και δεν το βλέπω?? και πως κάνουμε εκκαθάριση στο cache τελοσπάντων?? Ευχαριστώ πολύ!

Πλέον δεν υπάρχει κανένας λόγος να ασχολείσαι με τέτοια θέματα. Άσε τη συσκευή να δουλέψει όπως είναι φτιαγμένη να δουλέψει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Tasos12koufales said:

Παιδιά καλησπέρα καινούργιος κάτοχος και γω προερχόμενος από το Oneplus 8T.

Το μόνο που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει καμία gcam που να λειτουργεί γιατί όσες δοκίμασα freeζάρουν.

Κατεβάζεις gcam από εδώ https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-bsg/f/dl61/

Και στην συνέχεια 

Ορίστε τα XML για το α52s. Ελπίζω να μην τα αποθήκευσα ανάποδα 😅 
 


   https://t.me/hellasmobiles/540391
 


    Στο λινκ θα βρείτε τόσο ένα XML με μόνο τη διόρθωση για να μην κολλάει όσο και αυτές που έχω στήσει για νύχτα και μέρα (θέλει ακόμα αρκετή δουλειά). Ο αισθητήρας που έχω έχει πέμπτο γράμμα L. Όσοι έχετε S θα ήθελα να δω δείγματα σας (φίλος που δοκίμασε φαίνεται να του παίζει πάλι καλύτερα από στοκ).
 


    Επίσης, βρήκα λίγο χρόνο και έστησα τα κουμπια του manual focus που έχουν οι τελευταίες gcam (τα εξηγώ αναλυτικά στο link) ώστε να ταιριάζουν στην εστίαση του κινητού μας. 
 


    Θα χρειαστείτε την εφαρμογή του τελεγκραμ για να κατεβάσετε τα αρχεία.  
     
    Υ.Γ. Πρέπει να έχω ξεχάσει καρφωτό shutter στο night (όχι το αυτόματο) από όταν έκανα συγκριτικά και ήθελα να αποφύγω biasness από τυχόν random shutter speeds. Οπότε αύριο θα τα αντικαταστήσω τα αρχεία αν και εύκολα το αφαιρείτε και μόνοι σας. Αυτό δεν επηρεάζει το αυτόματο night αλλά μόνο την επιλογή night στο μενού. 
 
https://myphone.gr/forum/topic/190162/?do=findComment&comment=7007096

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σε όλους.

Κάτοχςο του κινητού λιγότερο από ένα μήνα θα ήθελα  να πώ κάτι και παρακαλώ παραθέστε γνώμνες και αντίστοιχες εμποειρίες...

παρατήρησα μια πολύ μικρή γρατζουνιά- σημάδι στο εξωτερικό τζάμι της  οθόνης... Σαν κουκίδα. Η συσκευή δεν φορά τζαμάκι προιστασίας παρά μόνο θήκη στο πίσω μέρος. ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΠΈΣΕΙ ΚΆΤΩ, είναι μόνιμα μέσα σε τσέπη χωρίς κάτι άλλο και ούτε έχει καθαριστεί με  βρώμικο πανί ή κάτι που θα προκαλούσε γρατζουνιά. Η Samsung αρνιέται να αλλάξει δωρεάν το τζάμι, λέει πως πάει πακέτο με την οθόνη κλπ κλπ....,Πως είναι δυνατόν μια συσκευή με γκοριλα γκλας να παρουσιάζει τόσο εύκολα γρατζουνιές ???

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, geovrettos1908 said:

Πως είναι δυνατόν μια συσκευή με γκοριλα γκλας να παρουσιάζει τόσο εύκολα γρατζουνιές ???

 

Άλλο πράγμα η αντοχή σε θραύση και άλλο σε χάραξη. Για την ακρίβεια είναι αντιστρόφως ανάλογα. Όσο μεγαλώνει το ένα, μικραίνει το άλλο. Η corning φτιάχνει το gorilla glass σύμφωνα με τις απαιτήσεις των κατασκευαστών και η οδηγία που έχει είναι να ανεβάζει με κάθε νέα έκδοση την αντοχή σε θραύση εις βάρος της αντοχής σε χάραξη.

Κάθε άλλο παρά τυχαίο είναι αυτό προφανώς, αφού μια σπασμένη οθόνη η εταιρεία οφείλει να την αντικαταστήσει εντός εγγύησης συνήθως, ενώ μία χαραγμένη οθόνη είναι απλά ένα επιπλέον κίνητρο να αγοράσεις νέα συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι οφείλει να σου αντικαταστήσει σπασμένη οθόνη. Γυαλί είναι και αν δεν το προσέξεις μπορεί να σπάσει. Αν ήταν να σου άλλαζαν οθόνη με κάθε σπάσιμο, δεν θα συνέφερε κανέναν κατασκευαστή. Μόνο αν έχεις ασφαλίσει τη συσκευή, πληρώνοντας ένα σχετικά μεγάλο ποσό, που σε καλύπτει συνήθως για ένα σπάσιμο. Όσο για το χάραγμα, είναι εύκολο να γίνει. Αρκεί να έρθει σε επαφή και να τριφτεί με κάποιο σωματίδιο πιο σκληρό από το ίδιο. Και σε τσέπη μέσα, δεν αποκλείεται να γίνει κάτι τέτοιο.

Sent from my Galaxy S10e



Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
6 ώρες πριν, geovrettos1908 said:

Γεια και χαρά σε όλους.

Κάτοχςο του κινητού λιγότερο από ένα μήνα θα ήθελα  να πώ κάτι και παρακαλώ παραθέστε γνώμνες και αντίστοιχες εμποειρίες...

παρατήρησα μια πολύ μικρή γρατζουνιά- σημάδι στο εξωτερικό τζάμι της  οθόνης... Σαν κουκίδα. Η συσκευή δεν φορά τζαμάκι προιστασίας παρά μόνο θήκη στο πίσω μέρος. ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΠΈΣΕΙ ΚΆΤΩ, είναι μόνιμα μέσα σε τσέπη χωρίς κάτι άλλο και ούτε έχει καθαριστεί με  βρώμικο πανί ή κάτι που θα προκαλούσε γρατζουνιά. Η Samsung αρνιέται να αλλάξει δωρεάν το τζάμι, λέει πως πάει πακέτο με την οθόνη κλπ κλπ....,Πως είναι δυνατόν μια συσκευή με γκοριλα γκλας να παρουσιάζει τόσο εύκολα γρατζουνιές ???

 

Γιατί, ποιος ισχυρίστηκε ότι το Gorilla Glass δεν γρατσουνίζεται; Δεν υπάρχει συσκευή που να μην γρατσουνίζεται η οθόνη, αν δεν βάλεις tempered glass ή ζελατίνα, δεν τις γλυτώνεις τις γρατσουνιές, ακόμα και από το βάλε - βγάλε στην τσέπη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το S20+ με GG6 3 μερες το ειχα χωρις προστασια, και σε  θηκη πουγκι και απεκτηαε 2 γρατζουνιες. Μετα το GG3 γρατζουνανε πολυ ευκολα και υποτιθεται οτι σπανε πιο δυσκολα... 

Το ιδιο ειχα παθει και ατις προηγουμενες συσκευες  S10e και S8, στις λιγες μερεςς που ειχα μεινει χωρις προστασια απεκτησαν γρατζουνιες. Οσο και να προσεχεις θα συμβει.

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου είναι και θέμα παρτίδας, όχι μόνο γενιάς. Huawei mate 8, έκανε γρατζουνιές για πλακά (gorilla glass 3), αναγκάστηκα και έβαλα tempered. Lg V30 δεν καταλάβαινε τίποτα, σχεδόν 2 χρόνια χωρίς προστασία, έκανε ελάχιστες ρηχές, που διακρίνονταν με μεγάλη δυσκολία, και συνεχίζει έτσι στον αδερφό μου που το έδωσα (gorillla glass 5). Lg G8X Thinq αυτό που έχω τώρα, χρειάστηκε να αλλάξω 2 φορές εντός εγγύησης την οθόνη (πακέτο και το τζάμι). Οι δύο πρώτες είχαν αρκετό θέμα με γρατζουνιές. Η τρίτη που έχω τώρα, είναι σκυλί! (υποτίθεται όλες gorilla 6). Άντε βγάλε άκρη τώρα.

Προσωπικά κάθε νέα μου συσκευή την χρησιμοποιώ αρχικά  χωρίς γυαλί, καθώς προτιμώ ξεκάθαρα αυτή την αίσθηση. Αν στην πορεία αρχίσουν τα προβλήματα πράττω αναλόγως.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Μίας κ μιλάμε για οθόνες κ γρατσουνιές αν θέλετε βοηθήστε . Σκέφτομαι να το αγοράσω Χριστούγεννα δώρο στην γυναίκα μου. Τι τζάμι προτείνετε; Όλα είναι full face . Καλύπτει κ την μπροστινή κάμερα; Υπάρχει περίπτωση το τζαμακι να επιρεασει την ευκρίνεια της κάμερας; Να αγοράσω να την βάλω μόνος μου ή στα media Mark θα μου τοποθετήσουν αν τους πω εγώ; 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4 minutes ago, challenge143 said:

Μίας κ μιλάμε για οθόνες κ γρατσουνιές αν θέλετε βοηθήστε . Σκέφτομαι να το αγοράσω Χριστούγεννα δώρο στην γυναίκα μου. Τι τζάμι προτείνετε; Όλα είναι full face . Καλύπτει κ την μπροστινή κάμερα; Υπάρχει περίπτωση το τζαμακι να επιρεασει την ευκρίνεια της κάμερας; Να αγοράσω να την βάλω μόνος μου ή στα media Mark θα μου τοποθετήσουν αν τους πω εγώ; 

https://www.skroutz.gr/s/28104490/Spigen-ALM-Glass-FC-Tempered-Glass-Black-Galaxy-A52.html
 

Πολύ καλή ποιότητα και με οδηγό για να μη κάνεις λάθος στην τοποθέτηση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις το παρακατω tember glass να μας πει εντυπωσεις ?

https://www.skroutz.gr/mp/82651699/Tempered-Glass-Esr-Screen-Shield-3d-2-pack-Galaxy-A52-Lte-5g-Black.html

Το τζάμι αυτο καλύπτει και την μπροστινή κάμερα.  Επιρεασει την ευκρίνεια της κάμερας;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 ώρες πριν, powerup said:

Εχει κανεις το παρακατω tember glass να μας πει εντυπωσεις ?

https://www.skroutz.gr/mp/82651699/Tempered-Glass-Esr-Screen-Shield-3d-2-pack-Galaxy-A52-Lte-5g-Black.html

Το τζάμι αυτο καλύπτει και την μπροστινή κάμερα.  Επιρεασει την ευκρίνεια της κάμερας;

Και αυτό είναι πολύ καλό, δε θα έχεις κανένα θέμα. Η ESR έχει ανεβεί πολύ τελευταία και μαζί με τη Spigen αποτελούν τις καλύτερες επιλογές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, challenge143 said:

Μίας κ μιλάμε για οθόνες κ γρατσουνιές αν θέλετε βοηθήστε . Σκέφτομαι να το αγοράσω Χριστούγεννα δώρο στην γυναίκα μου. Τι τζάμι προτείνετε; Όλα είναι full face . Καλύπτει κ την μπροστινή κάμερα; Υπάρχει περίπτωση το τζαμακι να επιρεασει την ευκρίνεια της κάμερας; Να αγοράσω να την βάλω μόνος μου ή στα media Mark θα μου τοποθετήσουν αν τους πω εγώ; 

https://www.skroutz.gr/s/31833493/Spigen-GLAS-tR-ALIGNmaster-Tempered-Glass-x2-Pieces-Galaxy-A52.html?from=recommendations

Έχω βάλει το παραπάνω γυαλί με άψογο αποτέλεσμα σε συνδυασμό με τη θήκη Liquid crystal clear της ιδιας εταιρίας.

Καλύπτει την μπροστινή κάμερα χωρίς να αλλοιώνει το αποτέλεσμα,και δεν έχει το μαύρο περίγραμμα γύρω γύρω που έχουν αλλα.

Καλύπτει σχεδόν όλη την οθόνη,αφήνοντας μόνο πολύ λίγο κενό ώστε να μη επιρρεάζεται από την θήκη,έχει άψογη απόκριση αφής,και μάλιστα πολύ καλύτερη ανταπόκριση στο δαχτυλικο αποτυπωμα σε σχέση με μια μεμβράνη που είχα πριν.

Για δαχτυλιες ούτε λόγος,λόγω της πολύ καλής ολεοφοβικης του επίστρωσης.

Επίσης συμφέρει και λόγω του ότι έχει 2 γυαλια στο πακέτο μαζί με τον οδηγό τοποθέτησης.

 

Edited by granazias
Edit
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν δεν το πάρω από μεγάλη αλυσίδα καταστήματος κ το πάρω από σκρουτζ.  Τι να κοιτάξω ; εκτός την σφραγίδα της ταινίας έχει κ ζελατίνα εξωτερικά το κουτί  ; από το arena 777 που το έχει 318 ευρώ έχει  ψωνίσει κανείς; 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, challenge143 said:

Παιδιά αν δεν το πάρω από μεγάλη αλυσίδα καταστήματος κ το πάρω από σκρουτζ.  Τι να κοιτάξω ; εκτός την σφραγίδα της ταινίας έχει κ ζελατίνα εξωτερικά το κουτί  ; από το arena 777 που το έχει 318 ευρώ έχει  ψωνίσει κανείς; 

Εχω παρει 2 a52s απο εκει, πριν 1,5 μηνα, γιατι ειχα δει οτι εχουν και φυσικο καταστημα σε περιπτωση που επρεπε να το επιστρεψω. Δεν θυμαμαι να ειχαν καποια ζελατινα, παρα μονο ταινια ασφαλειας. Στην μια συσκευασια ηταν παραβιασμενη η μια απο τις δυο ταινιες ασφαλειας, πιθανων να ηταν απο επιστροφη γιατι ανοιγοντας το κινητο ειδα μια...ασχετη επαφη καταχωρημενη και μια εφαρμογη απο βονταφον, παρ ολα αυτα ηταν κανονικα στην ζελατινα του το κινητο.  Δεν μπηκα σε διαδικασια αλλαγης, μιας και η συσκευη κυκλοφορησε σεπτεμβρη, οποτε θεωρησα οτι δεν εχει....χρησιμοποιηθει ιδιαιτερα και δεν ειχα καμια ορεξη για....επιστροφες.

Στο διαστημα που εχω τις συσκευες, δεν παρατηρησα καποιο λειτουργικο προβλημα... Απο οπου κι αν το παρεις, για να σαι ησυχος, τσεκαρε τις ταινιες ασφαλειας, και αν μπορεις, βγαλε ενα unbox video και start up της συσκευης, για να σαι σιγουρος

Edited by lionor
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, lionor said:

Εχω παρει 2 a52s απο εκει, πριν 1,5 μηνα, γιατι ειχα δει οτι εχουν και φυσικο καταστημα σε περιπτωση που επρεπε να το επιστρεψω. Δεν θυμαμαι να ειχαν καποια ζελατινα, παρα μονο ταινια ασφαλειας. Στην μια συσκευασια ηταν παραβιασμενη η μια απο τις δυο ταινιες ασφαλειας, πιθανων να ηταν απο επιστροφη γιατι ανοιγοντας το κινητο ειδα μια...ασχετη επαφη καταχωρημενη και μια εφαρμογη απο βονταφον, παρ ολα αυτα ηταν κανονικα στην ζελατινα του το κινητο.  Δεν μπηκα σε διαδικασια αλλαγης, μιας και η συσκευη κυκλοφορησε σεπτεμβρη, οποτε θεωρησα οτι δεν εχει....χρησιμοποιηθει ιδιαιτερα και δεν ειχα καμια ορεξη για....επιστροφες.

Στο διαστημα που εχω τις συσκευες, δεν παρατηρησα καποιο λειτουργικο προβλημα... Απο οπου κι αν το παρεις, για να σαι ησυχος, τσεκαρε τις ταινιες ασφαλειας, και αν μπορεις, βγαλε ενα unbox video και start up της συσκευης, για να σαι σιγουρος

Δεν το είδες όταν το παρελαβες την ταινία ασφαλείας; Άρα έχει σε δύο σημεία ταινία ασφαλείας να κοιτάξω;

Link to comment
Share on other sites

Εχει δυο ταινιες ασφαλειας το κουτι, αριστερα και δεξια, για να μην μπορει να ανοιχτει. Στο συγκεκριμενο, ηταν παραβιασμενη η μια ταινια. Φυσικα και το ειδα, για αυτο και παντα  βγαζω βιντεακι σε καθε unboxing που κανω, για να εχω αποδεικτικο αν τυχον δεν λειτουργει η συσκευη. Παραξενευτηκα ομως, γιατι και την μια ταινια να κοψεις, δεν ανοιγει το κουτι, πρεπει να κοψεις και την αλλη. Για αυτο και ...συνεχισα το ξεπακεταρισμα. 

Αλλα να σου πω και κατι, ειναι να μην σου τυχει... Πριν 4-5 χρονια ειχα παρει ενα ταμπλετ samsung απο καποιο καταστημα...kaizer, με ταινιες ασφαλειας κομπλε. Μετα απο κανα 10ημερο...παπαλα. Το πηγα αντιπροσωπεια και εγινε αλλαγη πλακετας! Κι ομως, ακομα το ταμπλετ λειτουργει μια χαρα!

Δεν πιστευω οτι και απο μεγαλα καταστηματα να παρεις, θα σαι εξασφαλισμενος. Αυτα ισως δεχονται πιο ευκολα επιστροφη για οποιοδηποτε λογο (πχ μετανοιωσες για το...χρωμα...). Αλλα και τις επιστροφες, τι νομιζεις οτι τις κανουν; Λες να τα...πετανε; Παλι προς πωληση δεν τα βαζουν;

Link to comment
Share on other sites

Αστοχίες μπορεί να συμβούν παντού. Και να πάρεις κάτι και να εμφανίσει πρόβλημα τόσο σύντομα, αν και όχι τόσο συνηθισμένο, μπορεί να γίνει. Το ζήτημα είναι να το αντιμετωπίσει σωστά το σέρβις ή το κατάστημα αν είναι μέσα στην πρώτη βδομάδα.
Τις επιστροφές από αλλαγή γνώμης λογικό είναι είναι να τις πουλήσουν ξανά. Αλλά το σωστό είναι με ενημέρωση του επόμενου αγοραστή και κάποια έκπτωση.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορω να καταλαβω οταν συμβαινουν αστοχιες γιατι ενοχληστε ειλικρινα, παω το αλλαζω και τελος τοσα χρονια μου εχουν συμβει τα παντα...

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, s_wind said:

 

Καλημέρα σε όλους!! Έχω το κινητό 2 βδομάδες προερχόμενη από s7.  Δεν μπορώ να πω ότι είδα τραγικές διαφορές ως προς την ταχύτητα και τις κάμερες..  Το one ui υπέροχο μου αρέσει πολύ καμία σχέση με το προηγούμενο κινητό.. Γενικά οκ είμαι ικανοποιημένη από το συγκεκριμένο.. Ένα πράγμα με παραξένεψε σήμερα και αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει..  Άνοιξα για να δω τι ειδοποιήσεις έχω στην οθόνη κλειδώματος και μετά δεν έσβησε καθολου για να εμφανιστεί η AOD.. έμενε ανοιχτή μόνιμα και έπρεπε να πατήσω εγώ το κουμπί να κλειδώσει για να εμφανιστεί η AOD..  πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό..  έχει τύχει σε κανεναν;; γνωριζει κάποιος που μπορεί να οφείλεται;; μήπως επεσα σε ελαττωματική συσκευή;; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!! Καλά Χριστούγεννα και καλές γιορτές σε όλους!!

Edited by elenaki96
Link to comment
Share on other sites

Δες τον χρόνο που έβαλες να κλείνει η οθόνη.  Αν στο κάνει συχνά κάνε μια επαναφορά, δες αν χρεισιμοποιηεις τον launcher της samsung η έχεις βάλει δικό σου κ αν δεν λυθεί  κάνε  εργοστασιακων ρυθμίσεων επαναφορά κ είσαι οκ . 

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...