Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

6 ώρες πριν, bromonano2 said:

Να πω κ εγώ μια αποψη πάντως. Όπως έχω ξαναπεί έχω s21 ultra και a52 s. Τα έχω στήσει πανομοιοτυπα. Λοιπόν σε καθημερινή χρήση πιάνω τον εαυτό μου να δουλεύει περισσότερο το a52s . Πρώτον και πιο σημαντικό το βαρος. Επίσης οι διάφορα μεγέθους της οθόνης υπέρ του ultra δεν ειναι τόσο χαοτική ώστε να πεις ότι δεν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου με το 52. Η φωτογραφία του a52s πάρα πολύ ποιοτική για mid (πλησιάζει ναυαρχιδας) , αλλά οκ όταν θα θελήσω φώτο θα βγάλω από την τσέπη το ultra (γιατί έχω την επιλογή, όχι ότι δεν θα πάρω καλό αποτέλεσμα από το 52s). Όσο αφορά τα της ποιότητας κατασκευης (ναι δεν είναι το ομορφο κινητο) στην τελικη σε μια θήκη μπαινουν ολα. Οπότε όσοι ψάχνεται για ένα uper midrange σε αυτά τα λεφτά πάρτε το με κλειστά μάτια. Τέτοια "λαθη" δεν τα κάνει συχνά η samsung και θυμήθητε με οτι τα α53 θα έχει κάποια χτυπητη αδυναμία σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Επίσης για καλυτερη ακομα μπαταρια (για να μην είναι μόνιμα κρφωμενα τα 120 χωρίς λογο) κατεβάστε την εφαρμογή από το xda ..

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


 

Είμαι παρόμοιας περίπτωσης με S20 Ultra και A52 λόγω ραδιοφώνου (υπάρχει και A52s αλλά το έδωσα στη γυναίκα μου).

Απλά εγώ βλέπω την διαφορά μεταξύ των δύο οθονών (μπορεί να είναι θέμα καθαρά κρίσης αν η διαφορά είναι μεγάλη ή μικρή...προσωπικά την βλέπω μεγάλη αλλά και στη φωτογραφία σε χαμηλό όμως φωτισμό και ας έχω τον φακό με Sony σύμφωνα με τις παραπίσω επισημάνσεις). Από εκεί και πέρα ναι στο θέμα βάρους αλλά εγώ πιάνω τον εαυτό μου να μην πολυασχολείται με το A52 παρά ΜΟΝΟ όταν μένω από μπαταρία και έως ότου φορτίσει το Ultra.

Θέματα με τα παραπάνω που αναφέρθηκαν με τα πλαστικά και την απόχρωση της οθόνης ΔΕΝ υπάρχουν σε καμία συσκευή στην κατοχή μου. Και ας περάσαν τέσσερα A52s από τα χέρια μου.

Ίσως ήμουν από τους τυχερούς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν εχει γινει καμια αναφορα για οθονες για το απλο Α52 δεν ξερω , αυτα ειναι εργοστασιακα και ερχονται με διαφορετικη ρυθμιση οσο για τα διακενα ανεβασε ενας παλια στα φορα μια φωτο και το πηραν σερι-κορδονι οτι συμβαινει παντου το τρολ-του τρολ .

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.

Δοκιμασα τον κωδικο *#*#4636#*#*,στο πληκτρολογιο της συσκευης που σε βαζει στις κρυφες ρυθμισεις της συσκευης,οπως εκανε ο φιλος πιο πανω με την εφαρμογη που κατεβασε,αλλα δεν μου ανοιγει τις συγκεκριμενες ρυθμισεις.

Σε αλλες συσκευες που εχω,οχι Samsung,μου τις ανοιγει κανονικα.

Το κανει και σε εσας αυτο;

Μηπως υπαρχει καποιος αλλος κωδικος για τη συγκεκριμενη συσκευη;

Απο οτι γνωριζω αυτος ο κωδικος ειναι κοινος για τις android συσκευες.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, s_wind said:

Μαλιστα.

Και στο A52s αλλαξα 3 ειχαν κοκκινες οθονες το τελευταιο αψογο λευκο ντεμι ουτε κρυο ουτε ζεστο.

Άνοιξες μεγάλη κουβέντα.

Έχοντας αλλάξει καμία 20αρια s21 ultra, fold 3, iphone 13 pro max το τελευταίο 3μηνο, μπορώ με βεβαιότητα να πω πως ΚΆΘΕ συσκευή έχει διαφορετική απόχρωση του λευκού από την άλλη (και αναφέρομαι σε ίδιο ακριβώς τηλέφωνο, σε σύγκριση με άλλο διαφορετικής παρτίδας).

Το χειρότερο, δε, είναι το screen uniformity, που στο 30-40% των περιπτώσεων δεν ήταν σωστό...

Δυστυχώς οι amoled από την πιο φθηνή, μέχρι την πιο ακριβή έχουν θέμα με αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Οπως κατσει η μπιλια.Τοσες ποσοτητες δεν βγαινουν απο ενα εργοστασιο προχθες παρελαβαν 2 γνωστοι xiaomi mi 11 lite 5g  εντελως διαφορετικες οθονες η μια μαλιστα φουλ στο πιξελιασμα . Τελικα η μια ειχε οθονη  tianma η αλλη tcl huaxing πιασε ταυγο και κουρευτο🤣

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, v@gelis said:

Άνοιξες μεγάλη κουβέντα.

Έχοντας αλλάξει καμία 20αρια s21 ultra, fold 3, iphone 13 pro max το τελευταίο 3μηνο, μπορώ με βεβαιότητα να πω πως ΚΆΘΕ συσκευή έχει διαφορετική απόχρωση του λευκού από την άλλη (και αναφέρομαι σε ίδιο ακριβώς τηλέφωνο, σε σύγκριση με άλλο διαφορετικής παρτίδας).

Το χειρότερο, δε, είναι το screen uniformity, που στο 30-40% των περιπτώσεων δεν ήταν σωστό...

Δυστυχώς οι amoled από την πιο φθηνή, μέχρι την πιο ακριβή έχουν θέμα με αυτό...

Γιατί άλλαξες 20  s21u ?

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις / ηχοι και δονηση / ηχος ειδοποιησης .

Επισης μπορεις να προσθεσεις και αλλους δικους σου  ηχους βαζοντας τους στη διαδρομη  τα αρχεια μου / εσωτερ.χωρος αποθηκευσης /  notifications .

Ιδια διαδρομη και ηχοι για κληση  στα αρχεια μου βρες φακελο ringtones.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

καθότι το κινητό δεν έχει led για ειδοποιήσεις, αλλά έχει AOD, υπάρχει κάποιος τρόπος (ρύθμιση που μου ξέφυγε, ή κάποιο πρόγραμμα) που να φωτίζει κάτι στην οθόνη, όταν αυτή είναι σβηστή, ώστε να ξέρω αν έχω κάποια ειδοποίηση; (με νοιάζει κλήσεις, viber, email)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,
 
καθότι το κινητό δεν έχει led για ειδοποιήσεις, αλλά έχει AOD, υπάρχει κάποιος τρόπος (ρύθμιση που μου ξέφυγε, ή κάποιο πρόγραμμα) που να φωτίζει κάτι στην οθόνη, όταν αυτή είναι σβηστή, ώστε να ξέρω αν έχω κάποια ειδοποίηση; (με νοιάζει κλήσεις, viber, email)
Κάνε υπομονή για Android 12. Ανάβει την aod μόνο όταν έρχεται ειδοποίηση. Αλλιως aod notify ή glipse notifications απο play store

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάνε υπομονή για Android 12. Ανάβει την aod μόνο όταν έρχεται ειδοποίηση. Αλλιως aod notify ή glipse notifications απο play store

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

και τώρα νομίζω έχει επιλογή να ανάβει η ΑΟD μόνο όταν έρχεται ειδοποίηση
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ilka71 said:
4 ώρες πριν, bromonano2 said:
Κάνε υπομονή για Android 12. Ανάβει την aod μόνο όταν έρχεται ειδοποίηση. Αλλιως aod notify ή glipse notifications απο play store

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

και τώρα νομίζω έχει επιλογή να ανάβει η ΑΟD μόνο όταν έρχεται ειδοποίηση

always/tap for 10"/scheduled είναι οι τρεις επιλογές που βλέπω εγώ.

 

4 ώρες πριν, bromonano2 said:

Κάνε υπομονή για Android 12. Ανάβει την aod μόνο όταν έρχεται ειδοποίηση. Αλλιως aod notify ή glipse notifications απο play store

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

το aod notify μου άρεσε. Θα το κρατήσω μερικές μέρες ακόμα, κι αν είναι θα το αγοράσω για επιβράβευση αλλά και ξεκλείδωμα λειτουργιών. Το κυκλάκι γύρω από την κάμερα μου φάνηκε πολύ elegant λύση

Link to comment
Share on other sites

το aod notify μου άρεσε. Θα το κρατήσω μερικές μέρες ακόμα, κι αν είναι θα το αγοράσω για επιβράβευση αλλά και ξεκλείδωμα λειτουργιών. Το κυκλάκι γύρω από την κάμερα μου φάνηκε πολύ elegant λύση
α τότε μπερδεύτηκα σόρυ!

με το aodnotify έχω ένα θέμα.. εγώ θέλω συνήθως να ΜΗΝ έχω ανοιχτή την AOD. κάποιες φορές την ανοίγω.. ΑΛΛΆ ενώ βάζω την aodnotify να ανάβει ΜΌΝΟ το φως αυτή ζητάει άδεια και για AOD! οπότε εάν την δώσω ανάβει και την AOD μαζί με το φως. εάν δεν την δώσω όλα οκ μέχρι να ανοίξω την AOD που μου την κλείνει αμέσως! (γιατί δεν έχω δώσει την άδεια μάλλον). δεν ξέρω εάν έγινα κατανοητός!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.
Δοκιμασα τον κωδικο *#*#4636#*#*,στο πληκτρολογιο της συσκευης που σε βαζει στις κρυφες ρυθμισεις της συσκευης,οπως εκανε ο φιλος πιο πανω με την εφαρμογη που κατεβασε,αλλα δεν μου ανοιγει τις συγκεκριμενες ρυθμισεις.
Σε αλλες συσκευες που εχω,οχι Samsung,μου τις ανοιγει κανονικα.
Το κανει και σε εσας αυτο;
Μηπως υπαρχει καποιος αλλος κωδικος για τη συγκεκριμενη συσκευη;
Απο οτι γνωριζω αυτος ο κωδικος ειναι κοινος για τις android συσκευες.
Έχεις δίκιο, για το ότι είναι κωδικός κοινός στο Android. Αυτό που συμβαίνει είναι πως το έχει κλειδωμένο ο Samsung dialer. Αν δοκιμάσεις με άλλον dialer, όπως με αυτόν της Google θα τρέξει κανονικά. Βέβαια με μια τέτοια λύση χάνεις το service mode (*#0011#).
Μια εναλλακτική είναι να βάλεις μια εφαρμογή που μπορεί να δημιουργήσει συντομεύσεις, και ψάχνοντας αν θυμάμαι καλά στην εφαρμογή των ρυθμίσεων μπορεί να βγει σαν συντόμευση αυτό που καλείται με τον κωδικό 4636.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ένα a52s 5g.

Όταν το έχω στο αθόρυβο και θα κάνω μια κλήση θα μπει στο δυνατό από μόνο του. Αν θα το κάνω επανεκκίνηση θα φτιάξει αλλά μέσα στην μέρα θα μου το ξανά κάνει.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, AristosIn said:

 

Καλησπέρα έχω ένα a52s 5g.

Όταν το έχω στο αθόρυβο και θα κάνω μια κλήση θα μπει στο δυνατό από μόνο του. Αν θα το κάνω επανεκκίνηση θα φτιάξει αλλά μέσα στην μέρα θα μου το ξανά κάνει.

Δες ποια τελευταία εφαρμογή έχεις εγκαταστήσει. Λογικά αυτή θα φταίει. Αλλιώς αν δεν μπορείς να βρεις άκρη επαναφορά κ δοκιμή μία μία εφαρμογή να δεις πως συμπεριφέρεται η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2021 at 10:55 ΜΜ, s_wind said:

Εδω η διαδικασια ειναι ως εξης:

Βγαζεις τη συσκευη απο το κουτι της βαζεις την σιμ.το αναβεις περιμενεις ...βαζεις ελληνικη γλωσσα ,επομενη οθονη  κανεις μονο αποδοχη χρηστη.Σε ολα τα επομενα αρνεισαι τα παντα .Φθανεις κεντρικη οθονη περιμενεις λιγα δευτερα  και κανεις απενεργοποιηση συσκευης με την σιμ μεσα. Συνδεεις την συσκευη με το καλωδιο usb με ενα pc η λαπτοπ σβηστη. Μολις αναψει ο δεκτης φορτισης κρατας πατημενο "ταυτοχρονα" το volume up  και το power on/off. Περιμενεις μεχρι να σε βαλει σε recovery mode. Θα μπεις και θα κανεις  wipe data / factory reset  μετα reboot system now.

Περιμενεις να αναψει θα βαλεις ελληνικα μετα μονο αποδοχη τελικου χρηστη και αρνεισαι ολα τα υπολοιπα(παντου παραλειψη)Εισαι κομπλε απεφυγες ολα τα εχτρα service , διεργασιες και εφαρμογες που θα ετρεχαν εαν το εστηνες τυπικα οπως κανουν οι περισσοτεροι . Κανε και οτι ειχες μαθει απο τους οδηγους για το S9

Γειά σας παίδες, αν καταφέρω να κάνω τα παραπάνω,υπαρχει κίνδυνος να κάνω κάτι ανεπανόρθωτο?? Επίσης αν δεν τα κάνω τελικά καθόλου και κάνω κανονική πρώτη εκκίνηση.. Μετά δεν μπορώ χειροκίνητα να απενεργοποιώ τις εφαρμογές μια προς μια?? 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε γιατί στην αναζήτηση για Wi-Fi δίκτυα εμφανίζονται μόνο 4 ενώ στην εφαρμογή wifi analyzer υπάρχουν δεκάδες;; Το κινητό είναι καινούργιο μίας εβδομάδας και έχω κάνει όλα τα updates. Τι συμβαίνει; γιατί δεν τα βρίσκει;; 😫

 

Screenshot_20211214-232423_Settings.thumb.jpg.be44515667e9fbc3fcded1b70c6cedfb.jpg

 

Screenshot_20211214-233509_Wifi Analyzer.jpg

Screenshot_20211214-233518_Wifi Analyzer.jpg

Edited by ntelisas
Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα άλλα δίκτυα είναι εικονικά κ να στα έβγαζε σαν δίκτυο είναι ανούσιο; γιατί βλέπω ότι σου βγάζει τα ποιο δυνατά κ αυτό είναι το σωστό, αυτά που έχεις σωστή εμβέλεια. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό νομίζω κι εγώ. Δεν θα είχε νόημα να σου εμφανίσει δίκτυα που δεν θα μπορείς να συνδεθείς. Το ότι τα βλέπει η εφαρμογή είναι λογικό γιατί δείχνει και το σήμα σε τι επίπεδο είναι. Από ένα σημείο και κάτω (σε ένταση) πρακτικά είναι μη χρήσιμα.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εικονικά δίκυα, πραγματικά είναι. Δύο από αυτά που δεν εμφανίζει είναι του γειτονά μου που μένει στο διπλανό διαμέρισμα και στα οποία κάποιες φορές συνδεόμουν, με την συγκατάθεση του προφανώς, όταν είχε βλάβη η δική μου γραμμή. Με το προηγούμενο κινητό που είχα (ένα Sony xperia XA1) τα εμφάνιζε όλα τα δίκτυα στη λίστα και μάλιστα του γείτονα ήταν από τα πρώτα. Τώρα δηλαδή εμφανίζει μόνο αυτά που έχουν πιο δυνατό σήμα ή έχει κάποιο θέμα software η συσκευή; Το κάνει και σε εσάς αυτό; Πολύ περίεργο 🤔

Edited by ntelisas
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς ότι είναι εικονικά. Απλά η στάθμη του σήματος είναι τόσο χαμηλή σε dBm που δεν μπορεί να συνδεθεί και να λειτουργήσει ρεαλιστικά η συσκευή σου με αυτά. Θα προτιμούσε κανείς να του τα δείχνει όλα και να προσπαθεί να συνδεθεί σε κάποιο και να του βγάζει αποτυχία στη συνέχεια;

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, το κινητό έχει ultra power saving mode;;;

Έχω ένα παλιό Α5 που έχει και με αυτήν την επιλογή φτάνει και έχει πολύ μεγάλη αυτονομία,

... βέβαια δουλεύει μόνο σαν τηλέφωνο και έχει πολύ βασικές λειτουργίες αλλά για μένα είναι οκ

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, HEO said:

Μια ερώτηση, το κινητό έχει ultra power saving mode;;;

Έχω ένα παλιό Α5 που έχει και με αυτήν την επιλογή φτάνει και έχει πολύ μεγάλη αυτονομία,

... βέβαια δουλεύει μόνο σαν τηλέφωνο και έχει πολύ βασικές λειτουργίες αλλά για μένα είναι οκ

Sent from my Power 3 using Tapatalk
 

Αν δεν κάνω λάθος αναφέρεσαι σε αυτήν την επιλογή κάτω κάτω:

1847079154_Screenshot_20211215-210352_Devicecare.thumb.jpg.d75ca7f437dab771cfac2540d5c53186.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος αναφέρεσαι σε αυτήν την επιλογή κάτω κάτω:
1847079154_Screenshot_20211215-210352_Devicecare.thumb.jpg.d75ca7f437dab771cfac2540d5c53186.jpg
Ίσως να είναι αυτή όταν ενεργοποιείται η οθόνη γίνεται ασπρόμαυρη;;;;

Αυτή είναι η οθόνη στο παλιό Α5

87df30c28b1b9e54397d392bce7a79ae.jpg

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...