Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Η μπαταρία απο το Mi 9 τα ψιλο επαιξε (Και να την αλλαξω στο μελλον). Λεω να παρω το A52s (8gb) 

Θα απογοητευτω απο (2ετη ναυαρχιδα) θα παω σε midrange?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

5 minutes ago, sakis92 said:

Καλησπέρα. Η μπαταρία απο το Mi 9 τα ψιλο επαιξε (Και να την αλλαξω στο μελλον). Λεω να παρω το A52s (8gb) 

Θα απογοητευτω απο (2ετη ναυαρχιδα) θα παω σε midrange?

Σε σχέση με το mi9 αυτό είναι πολύ ανώτερο σε όλα του, και το πιο βασικό θα φύγεις από το άθλιο miui.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, chios said:

Σε σχέση με το mi9 αυτό είναι πολύ ανώτερο σε όλα του, και το πιο βασικό θα φύγεις από το άθλιο miui.

Με επεισες παω να το παρω 😛

Θα αλλαξω και στο Mi 9 μια μπαταρια αμα το σπρωξω και αυτο ενα 150αρι καλα ειμαστε.

Πιο future-proof το 8gb 256 ε ; 

 

Επισης απο gps πως τα παει ; Ειναι απο τα πιο βασικα για μενα (Google Maps ΄/ Here we go Πλοηγηση )

Edited by sakis92
Link to comment
Share on other sites

ΒΟΟΜ! Το 256/8 !

 

Καλως σας βρηκα!

 

Παει το δωρο χριστουγεννων το φαγαμε πριν το παρουμε. (Δωρο αδωρο)

thumbnail.jpg

Edited by sakis92
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sakis92 said:

ΒΟΟΜ! Το 256/8 !

 

Καλως σας βρηκα!

 

Παει το δωρο χριστουγεννων το φαγαμε πριν το παρουμε. (Δωρο αδωρο)

thumbnail.jpg

Καλοριζικο!

Επόμενο στάδιο γυαλακι και θήκη,κατά προτίμηση να είναι λίγο εφαρμοστή για να μην γεμίζει σκόνες η πλάτη και γύρω γύρω.

Στο δικό μου είχα μια φτηνή ελαφριού τύπου σχετικά,αλλά λόγω δουλειάς γέμιζε σκόνες από κάτω,και το μεταλλικό περίβλημα γύρω γύρω γέμιζε γρατσουνιές από τους κόκκους της σκόνης 

Έβαλα την ανεπανάληπτη Spigen crystal clear και σώθηκα..ούτε ίχνος σκόνης.

Της ίδιας εταιρίας και γυαλί που καλύπτει τέλεια όλη την οθόνη χωρίς να αφήνει τρύπα στο σημείο  της κάμερας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Αγόρασα πριν 3 μέρες το A52s και έχω το εξής πρόβλημα.. Κατά την διάρκεια των κλήσεων ακούω έναν ήχο σαν τρίξιμο, και ένα τζζζ όταν μιλάει ο άλλος, όπως ο ήχος ένος χτυπημένου ηχείου. Οι άλλοι με ακούνε κανονικά. Έχω σήμα 5G Cosmote και καλώ με ενεργό το VoLTE. Έκανα κάποιες δοκιμές μόνος μου για να καταλάβω αν είναι πρόβλημα του ακουστικού.

Δοκίμασα την αναπαραγωγή μουσικής από youtube και δεν είχε πρόβλημα. Ακούγονταν καθαρά και το πάνω και το κάτω ακουστικό. 

Δοκίμασα να απενεργοποιήσω το volte ή να καλέσω μέσω wifi calling και ακούγεται πάλι αυτό το τρίξιμο.

Δοκίμασα να βάλω SIM της Wind για να καταλάβω αν είναι θέμα του παρόχου και πάλι ακούγεται αυτός ο ήχος.

Κατά τη διάρκεια της κλήσης αν βάλω ακουστικά ΔΕΝ ακούγεται το τρίξιμο.

Επίσης δοκίμασα να κάνω ηχογράφηση της φωνής μου και στην αναπαραγωγή δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα.

Τι μπορεί να συμβαίνει;;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
10 ώρες πριν, ntelisas said:

Καλησπέρα σας,

Αγόρασα πριν 3 μέρες το A52s και έχω το εξής πρόβλημα.. Κατά την διάρκεια των κλήσεων ακούω έναν ήχο σαν τρίξιμο, και ένα τζζζ όταν μιλάει ο άλλος, όπως ο ήχος ένος χτυπημένου ηχείου. Οι άλλοι με ακούνε κανονικά. Έχω σήμα 5G Cosmote και καλώ με ενεργό το VoLTE. Έκανα κάποιες δοκιμές μόνος μου για να καταλάβω αν είναι πρόβλημα του ακουστικού.

Δοκίμασα την αναπαραγωγή μουσικής από youtube και δεν είχε πρόβλημα. Ακούγονταν καθαρά και το πάνω και το κάτω ακουστικό. 

Δοκίμασα να απενεργοποιήσω το volte ή να καλέσω μέσω wifi calling και ακούγεται πάλι αυτό το τρίξιμο.

Δοκίμασα να βάλω SIM της Wind για να καταλάβω αν είναι θέμα του παρόχου και πάλι ακούγεται αυτός ο ήχος.

Κατά τη διάρκεια της κλήσης αν βάλω ακουστικά ΔΕΝ ακούγεται το τρίξιμο.

Επίσης δοκίμασα να κάνω ηχογράφηση της φωνής μου και στην αναπαραγωγή δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα.

Τι μπορεί να συμβαίνει;;

Θα συνιστούσα επιστροφή στα πλαίσια του DOA.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. Εβλεπα ενα εκθεσιακο Α52s στον Κωτσοβολο, καθως ημουν ετοιμος να αγορασω τη συσκευη. 

Παρατηρησα ενα σοβαρο gap μεταξυ οθονης και frame.

Προφανως αυτο συμβαινει γιατι σε αυτη την περιπτωση το πισω πλαστικο καπακι ηταν ελαφρως bended.

Κατι σαν αυτο δηλαδη, που βρηκα σε αναφορες στο διαδικτυο, τωρα που το τσεκαρα:

Screenshot by Lightshot (prnt.sc)

Εχετε αντιστοιχο προβλημα στα δικα σας? Αν μιλαμε για generic θεμα, τοτε η ποιοτητα κατασκευης της συσκευης δεν ειναι σοβαρη.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, arxif said:

καλησπερα παιδια. Εβλεπα ενα εκθεσιακο Α52s στον Κωτσοβολο, καθως ημουν ετοιμος να αγορασω τη συσκευη. 

Παρατηρησα ενα σοβαρο gap μεταξυ οθονης και frame.

Προφανως αυτο συμβαινει γιατι σε αυτη την περιπτωση το πισω πλαστικο καπακι ηταν ελαφρως bended.

Κατι σαν αυτο δηλαδη, που βρηκα σε αναφορες στο διαδικτυο, τωρα που το τσεκαρα:

Screenshot by Lightshot (prnt.sc)

Εχετε αντιστοιχο προβλημα στα δικα σας? Αν μιλαμε για generic θεμα, τοτε η ποιοτητα κατασκευης της συσκευης δεν ειναι σοβαρη.

Εάν κάνεις μια πρόχειρη αναζήτηση, θα δεις πολλά παράπονα για την ποιότητα κατασκευής του συγκεκριμένου μοντέλου.

Ανεπίτρεπτο για την πρώτη σε πωλήσεις.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, p_k said:

Εάν κάνεις μια πρόχειρη αναζήτηση, θα δεις πολλά παράπονα για την ποιότητα κατασκευής του συγκεκριμένου μοντέλου.

Ανεπίτρεπτο για την πρώτη σε πωλήσεις.

Αναζητηση με τι keyword?

Μα ειναι δυνατον?

Παραπισω διαβαζω αποθεωτικα σχολια τυπου "μην κοιτατε τιποτα αλλο, πηγαιντε κατευθειαν εδω για midrange" και στα καπακια διαπιστωνω μια εικονα "παρε μια πλακετα, μια οθονη, βαλε κι ενα χαρτοκουτο για πλαισιο και... voila"...

IP67 rating δινεται σε μια συσκευη που εχει clearance 1-2mm στο πλαισιο της???

Αυτα δεν ειναι σοβαρα πραγματα 

Edited by arxif
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά, μη το πάμε στο άλλο άκρο. Η συσκευή έχει πουλήσει πολύ και λογικό είναι να ακούγονται περισσότερα προβλήματα απ΄ότι για συσκευές με λιγότερες πωλήσεις. Εννοείται λοιπόν ότι θα αναφερθούν διάφορα προβλήματα αλλά δεν είναι generic θέματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, athanaso77 said:

Τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά, μη το πάμε στο άλλο άκρο. Η συσκευή έχει πουλήσει πολύ και λογικό είναι να ακούγονται περισσότερα προβλήματα απ΄ότι για συσκευές με λιγότερες πωλήσεις. Εννοείται λοιπόν ότι θα αναφερθούν διάφορα προβλήματα αλλά δεν είναι generic θέματα.

οποτε, τελικα, εχουν αναφερθει αντιστοιχα προβλημα με το διακενο απο αλλους χρηστες ή

1) δεν εχουν παρα μονο ελαχιστοι τετοιο θεμα

2) εχει μεγαλη μεριδα, αλλα δεν το εχει τσεκαρει καθολου ή δεν την νοιαζει να εχει clearance 1-2mm η συσκευη τους?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, athanaso77 said:

Τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά, μη το πάμε στο άλλο άκρο. Η συσκευή έχει πουλήσει πολύ και λογικό είναι να ακούγονται περισσότερα προβλήματα απ΄ότι για συσκευές με λιγότερες πωλήσεις. Εννοείται λοιπόν ότι θα αναφερθούν διάφορα προβλήματα αλλά δεν είναι generic θέματα.

Και γω αυτό πιστεύω. Έχει πουλήσει πάρα πολλά κομμάτια οπότε τα προβληματικά θα είναι περισσότερα σε απόλυτα νούμερα. 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Να πω κ εγώ μια αποψη πάντως. Όπως έχω ξαναπεί έχω s21 ultra και a52 s. Τα έχω στήσει πανομοιοτυπα. Λοιπόν σε καθημερινή χρήση πιάνω τον εαυτό μου να δουλεύει περισσότερο το a52s . Πρώτον και πιο σημαντικό το βαρος. Επίσης οι διάφορα μεγέθους της οθόνης υπέρ του ultra δεν ειναι τόσο χαοτική ώστε να πεις ότι δεν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου με το 52. Η φωτογραφία του a52s πάρα πολύ ποιοτική για mid (πλησιάζει ναυαρχιδας) , αλλά οκ όταν θα θελήσω φώτο θα βγάλω από την τσέπη το ultra (γιατί έχω την επιλογή, όχι ότι δεν θα πάρω καλό αποτέλεσμα από το 52s). Όσο αφορά τα της ποιότητας κατασκευης (ναι δεν είναι το ομορφο κινητο) στην τελικη σε μια θήκη μπαινουν ολα. Οπότε όσοι ψάχνεται για ένα uper midrange σε αυτά τα λεφτά πάρτε το με κλειστά μάτια. Τέτοια "λαθη" δεν τα κάνει συχνά η samsung και θυμήθητε με οτι τα α53 θα έχει κάποια χτυπητη αδυναμία σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Επίσης για καλυτερη ακομα μπαταρια (για να μην είναι μόνιμα κρφωμενα τα 120 χωρίς λογο) κατεβάστε την εφαρμογή από το xda ..

Sent from my SM-G998B using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Καταρχην μη μπαινετε στα φορουμ και γραφετε οτι ναναι διοτι οι συσκευες βρισκονται στα σταντ των καταστηματων με αποτελεσμα να τα δει καποιος σπο κοντα και να βγαλει ενα αρκετα καλο συμπερασμα.

Η συσκευη εχει μηδαμινες υπερθερμανσεις μια και εχει πολυ καλη διαχειριση  καλυτερη απ την κατηγορια S.

Οσο για το διακενο μου βγηκαν τα ματια κατω απο εντονο φως  δεν βλεπω κατι μια και σε ολο το μηκος υπαρχει ομοιομορφια .

Οι διαφορες οθονης Α52s  και s21  ειναι μικρες γιατι στην κατηγορια S η  Sammy βαζει επιτηδες πολυ "Μπλε" .

Να μη συνεχισω το γραψιμο γιατι ....Καλο ειναι ο καθενας εαν δεν εχει εμπεριστατωμενη αποψη να μη μπαινει και γραφει οτιναναι.

 

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, s_wind said:

 

Οι διαφορες οθονης Α52s  και s21  ειναι μικρες γιατι στην κατηγορια S η  Sammy βαζει επιτηδες πολυ "Μπλε" .

 

Εβαζε. Γιατι, περασαν απο τα χερια μου 2 s21 ultra με ημερομηνια κατασκευης 11/2021 κι η σαμμυ τις ειχε σεταρει τελειως διαφορετικα, απο τα παγωμενα χρωματα των συσκευων με κατασκευη 02 εως 06, που ειχα νωριτερα...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, v@gelis said:

Εβαζε. Γιατι, περασαν απο τα χερια μου 2 s21 ultra με ημερομηνια κατασκευης 11/2021 κι η σαμμυ τις ειχε σεταρει τελειως διαφορετικα, απο τα παγωμενα χρωματα των συσκευων με κατασκευη 02 εως 06, που ειχα νωριτερα...

Τι ειδες σαυτες τις παρτιδες Βαγγελη ? Ποιο θερμα?

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα πως φταίει το 2G για τους περίεργους ήχους που ακούω κατά την διάρκεια των κλήσεων! 

Επειδή η Cosmote κατήργησε το 3G την 1η Δεκεμβρίου στην περιοχή μου, Αθήνα μένω, και επειδή δεν έχω τόσο καλή κάλυψη 4G όταν κάνω μία κλήση πέφτει το σήμα αυτόματα σε 2G GSM, με αποτέλεσμα η ποιότητα κλήσης να είναι πολύ κακή και για αυτό ακούω το τρίξιμο από το ακουστικό. 

Δηλαδή η κλήση από 4G VoLTE γυρνάει αυτόματα σε 2G, γιατί δεν υπάρχει πλέον 3G για να συνδεθεί! 

Σκέφτηκα λοιπόν να καταργήσω το 2G αλλά μέσα από το μενού του τηλεφώνου δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. 

Κατέβασα μία εφαρμογή από το Play Store που λέγεται 5G Setting που σου δίνει την δυνατότητα να μπεις στις κρυφές ρυθμίσεις του δικτύου και επέλεξα ως προεπιλογή NR/LTE/WCDMA δηλαδή 5G/4G/3G. Δείτε το screenshot. 

Με αυτόν τον τρόπο αναγκάζω το τηλέφωνο να συνδεθεί μόνο σε δίκτυα από 3G και πάνω και δεν πέφτει ποτέ η ποιότητα της κλήσης! 

Ως δια μαγείας λύθηκε το πρόβλημα!

Πιθανώς να είναι πολύ ευαίσθητο το ακουστικό στις συχνότητες του GSM.

Τώρα πλέον ο ήχος στις κλήσεις είναι άψογος! 😁

Screenshot_20211211-195318_Phone.jpg

 

 

Screenshot_20211211-202755_Call settings.jpgspan widgetpan widget

Edited by ntelisas
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα πως φταίει το 2G για τους περίεργους ήχους που ακούω κατά την διάρκεια των κλήσεων! 
Επειδή η Cosmote κατήργησε το 3G την 1η Δεκεμβρίου στην περιοχή μου, Αθήνα μένω, και επειδή δεν έχω τόσο καλή κάλυψη 4G όταν κάνω μία κλήση πέφτει το σήμα αυτόματα σε 2G GSM, με αποτέλεσμα η ποιότητα κλήσης να είναι πολύ κακή και για αυτό ακούω το τρίξιμο από το ακουστικό. 
Δηλαδή η κλήση από 4G VoLTE γυρνάει αυτόματα σε 2G, γιατί δεν υπάρχει πλέον 3G για να συνδεθεί! 
Σκέφτηκα λοιπόν να καταργήσω το 2G αλλά μέσα από το μενού του τηλεφώνου δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. 
Κατέβασα μία εφαρμογή από το Play Store που λέγεται 5G Setting που σου δίνει την δυνατότητα να μπεις στις κρυφές ρυθμίσεις του δικτύου και επέλεξα ως προεπιλογή NR/LTE/WCDMA δηλαδή 5G/4G/3G. Δείτε το screenshot. 
Με αυτόν τον τρόπο αναγκάζω το τηλέφωνο να συνδεθεί μόνο σε δίκτυα από 3G και πάνω και δεν πέφτει ποτέ η ποιότητα της κλήσης! 
Ως δια μαγείας λύθηκε το πρόβλημα!
Πιθανώς να είναι πολύ ευαίσθητο το ακουστικό στις συχνότητες του GSM.
Τώρα πλέον ο ήχος στις κλήσεις είναι άψογος!
Screenshot_20211211-195318_Phone.thumb.jpg.de34aa801e1e3dc318fdcf513e45fbd6.jpg
 
 
1333502760_Screenshot_20211211-202755_Callsettings.thumb.jpg.69dc51ddec5164c113e7948f22e8bb96.jpgspan widgetpan widget
και γιατί το έκανε και με wind που δεν έχει, νομίζω, καταργήσει το 3G;
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, s_wind said:

Τι ειδες σαυτες τις παρτιδες Βαγγελη ? Ποιο θερμα?

Ναι. Μεγάλη διαφορά προς Κ ζεστού κίτρινου... 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, ilka71 said:
1 hour ago, ntelisas said:
Τελικά βρήκα πως φταίει το 2G για τους περίεργους ήχους που ακούω κατά την διάρκεια των κλήσεων! 
Επειδή η Cosmote κατήργησε το 3G την 1η Δεκεμβρίου στην περιοχή μου, Αθήνα μένω, και επειδή δεν έχω τόσο καλή κάλυψη 4G όταν κάνω μία κλήση πέφτει το σήμα αυτόματα σε 2G GSM, με αποτέλεσμα η ποιότητα κλήσης να είναι πολύ κακή και για αυτό ακούω το τρίξιμο από το ακουστικό. 
Δηλαδή η κλήση από 4G VoLTE γυρνάει αυτόματα σε 2G, γιατί δεν υπάρχει πλέον 3G για να συνδεθεί! 
Σκέφτηκα λοιπόν να καταργήσω το 2G αλλά μέσα από το μενού του τηλεφώνου δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. 
Κατέβασα μία εφαρμογή από το Play Store που λέγεται 5G Setting που σου δίνει την δυνατότητα να μπεις στις κρυφές ρυθμίσεις του δικτύου και επέλεξα ως προεπιλογή NR/LTE/WCDMA δηλαδή 5G/4G/3G. Δείτε το screenshot. 
Με αυτόν τον τρόπο αναγκάζω το τηλέφωνο να συνδεθεί μόνο σε δίκτυα από 3G και πάνω και δεν πέφτει ποτέ η ποιότητα της κλήσης! 
Ως δια μαγείας λύθηκε το πρόβλημα!
Πιθανώς να είναι πολύ ευαίσθητο το ακουστικό στις συχνότητες του GSM.
Τώρα πλέον ο ήχος στις κλήσεις είναι άψογος! emoji16.png
Screenshot_20211211-195318_Phone.thumb.jpg.de34aa801e1e3dc318fdcf513e45fbd6.jpg
 
 
1333502760_Screenshot_20211211-202755_Callsettings.thumb.jpg.69dc51ddec5164c113e7948f22e8bb96.jpgspan widgetpan widget

και γιατί το έκανε και με wind που δεν έχει, νομίζω, καταργήσει το 3G;

Μπορει να εχει προβληματα με τις κυψελες στο μερος που βρισκεται .

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, v@gelis said:

Ναι. Μεγάλη διαφορά προς Κ ζεστού κίτρινου... 

Μαλιστα.

Και στο A52s αλλαξα 3 ειχαν κοκκινες οθονες το τελευταιο αψογο λευκο ντεμι ουτε κρυο ουτε ζεστο.

Link to comment
Share on other sites

Μια και θιξατε το θέμα, μπορεί μέσω κάποιας εφαρμογής να διορθωθεί η θερμοκρασία των χρωμάτων; 

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...