Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια και απο μένα

Το πήρα και εγώ προχτές. Ολα καλά και μπαίνω κατ'ευθείαν στο θέμα.

ΔΕΝ συνδέετε με τίποτα με το usb καλώδιο με το PC. Λείπει η επιλογή από το κινητό η επιλογή τι να κάνει οταν συνδεθει με usb.

Επίσης το Pc δεν βλέπει το samsung. Δεν αντιδρά με την σύνδεση.

Πηγα στο κινητό , εκανα αυτο με 7 φορες πάτημα στο τηλέφωνο για Debug Usb αλλά και παλι τίποτα

"

παντος μου βγάζει ένδειξη για φόρτιση από το usb του PC άρα δουλευει το καλώδιο."

Με το προηγούμενο κινητό γινόταν αμέσως, Εδω δες διδακτορική διατριβή.

Τι πρέπει να κάνω επιτελους! για να συνδεθεί και να μεταφέρω φωτογραφιες ?

Edited by nkoumo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εμενα το εντοπισε αμεσως χωρις να κανω κατι.

Αν θες ομως ξαναμπες στο μενου της συσκευης για ''επιλογες προγραμματιστη'',και βρες την επιλογη ''Προεπιλεγμενη διαμορφωση USB''..εχει και το συμβολακι της θυρας USB για να καταλαβεις ποια επιλογη ειναι.

Εγω δεν εχω επιλεγμενη την επιλογη για εντοπισμο σφαλματων USB(USB debugging)

Απο εκει κανεις οποια ρυθμιση θελεις και αποθηκευεται για την επομενη φορα που θα ξαναενωθεις μεχρι να την αλλαξεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, granazias said:

Εμενα το εντοπισε αμεσως χωρις να κανω κατι.

Αν θες ομως ξαναμπες στο μενου της συσκευης για ''επιλογες προγραμματιστη'',και βρες την επιλογη ''Προεπιλεγμενη διαμορφωση USB''..εχει και το συμβολακι της θυρας USB για να καταλαβεις ποια επιλογη ειναι.

Εγω δεν εχω επιλεγμενη την επιλογη για εντοπισμο σφαλματων USB(USB debugging)

Απο εκει κανεις οποια ρυθμιση θελεις και αποθηκευεται για την επομενη φορα που θα ξαναενωθεις μεχρι να την αλλαξεις εσυ.

To δοκίμασα , τίποτα

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, nkoumo said:

To δοκίμασα , τίποτα

 

Φαντάζομαι δοκίμασες σε άλλη USB θύρα του PC, σε άλλο PC / Laptop, με άλλο καλώδιο...;
Δες κι εδώ:  https://www.youtube.com/watch?v=ZvR3zxaZ6io

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να εγκαταστήσεις και τους official usb οδηγούς

https://developer.samsung.com/mobile/android-usb-driver.html

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, stark said:

Φαντάζομαι δοκίμασες σε άλλη USB θύρα του PC, σε άλλο PC / Laptop, με άλλο καλώδιο...;
Δες κι εδώ:  https://www.youtube.com/watch?v=ZvR3zxaZ6io

 

 

11 minutes ago, kyramas said:

Δοκίμασε να εγκαταστήσεις και τους official usb οδηγούς

https://developer.samsung.com/mobile/android-usb-driver.html

 

Eβαλα Drivers και παλι τίποτα, μεχρι που αλλαξα καλώδιο και εντάξει !!!. Αν ειναι δυνατόν! Μολις το αγόρασα και το καλωδιο δεν λειτουργει? Εβαλα καλωδιο από φορτιστή Honor 20pro

Link to comment
Share on other sites

Σε ανάλογες περιπτώσεις σχεδόν πάντα ευθύνονται τα καλώδια. Γράφουν ότι είναι και για φόρτιση και για μεταφορά δεδομένων αλλά πολλές φορές το δεύτερο δεν ισχύει.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, the_shaman said:

παιδες ειμαι νεος κάτοχος του κινητού αυτου, όπως προανέφερα.

χρησιμοποιώ το κινητο (ανέπαφες) για τις συναλλαγές εδώ και μήνες, χθες για πρώτη φορα (με το κινητο αυτο) πήγα σε ένα κατάστημα να πληρώσω κατι, προτού φτιάσω στο ταμείο , μπήκα στης ρυθμίσεις -συνδέσεις - NFC και ανέπαφες πληρωμες (ηταν προεπιλεγόμενο το gpay (οπου είχα βαλει την ρεβολουτ), επιλεγώ την winbank για να πληρώσω. παω στο Pos κοντά μου ανοιγει η winbank δίνω εγκρίση μέσω δακτυλικού και άργησε να βγει το χαρτάκι αλλά βγήκε λέγοντας οτι απορρίφτηκε η συναλλαγη. το προσπάθησα 3 φορες ακόμα χωρίς αποτέλεσμα. το περίεργο στην ολη φάση , ήταν οτι  κάθε φορα που πλησίαζα το pos άνοιγε η εφαρμογή (winbank) κανονιά, στο pos ρωτούσε αν θέλω εξαργύρωση με Yellows.... στο χαρτάκι που έβγαινε (απόρριψης) τα 4 τελευταία ψηφιά δεν ειχαν καμία σχέση με την καρτα μου (με καμία καρτα μου). γύρισα σπιτι επικοινώνησα με την τράπεζα, αλλα δεν ειδαν καμία κίνηση απο οσες εκανα και δεν μπόρεσαν να με βοηθήσουν.

Σημερα πηγα σε ενα σουπερ και ειπα να ξανα δοκιμάσω, αλλα δυστυχώς παλι η συνναλλγη απορρίφθηκε. έβγαλα την κανονική καρτα πληρωσα και εφυγα.

λογικα κατι γίνεται στο κινητο, καποια αλλη ρυθμιση (δεν ξερω...). αν κάποιος ξερει ή γνωριζει κατι που εγω δεν το καταλαβαινω. ας με ενημερωσει. ευχαριστω

Κατά 90% φταίει η εφαρμογή της τράπεζας.. είχα και εγώ θέματα με eurobank σε άλλο κινητο έκανε τα ίδια και μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις κόλλαγε το pos του καταστήματος και το έβγαζαν από την πρίζα να ξεκολλήσει.. μέχρι που ενεργοποίησαν το gpay το οποίο είναι άψογο.. σύνδεσε το gpay με τις κάρτες σου και μην ασχολείσαι με τις εφαρμογές των τραπεζών.

Για να σου στρώσει λίγο τώρα πρεπει να κάνεις απεγκατάσταση της εφαρμογής και ενεργοποίηση ξανα.. αλλά το πιθανότερο είναι να σου ξανακοlλήσει.. οπότε πάλι gpay.

Για τα τελευταία ψηφία που λες ότι είναι διαφορετικά με την καρτά σου ισχύει... διότι δημιουργεί μια νέα εικονική κάρτα όταν ενεργοποιείς την εφαρμογή.  

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimitrispm said:

Κατά 90% φταίει η εφαρμογή της τράπεζας.. είχα και εγώ θέματα με eurobank σε άλλο κινητο έκανε τα ίδια και μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις κόλλαγε το pos του καταστήματος και το έβγαζαν από την πρίζα να ξεκολλήσει.. μέχρι που ενεργοποίησαν το gpay το οποίο είναι άψογο.. σύνδεσε το gpay με τις κάρτες σου και μην ασχολείσαι με τις εφαρμογές των τραπεζών.

Για να σου στρώσει λίγο τώρα πρεπει να κάνεις απεγκατάσταση της εφαρμογής και ενεργοποίηση ξανα.. αλλά το πιθανότερο είναι να σου ξανακοlλήσει.. οπότε πάλι gpay.

Για τα τελευταία ψηφία που λες ότι είναι διαφορετικά με την καρτά σου ισχύει... διότι δημιουργεί μια νέα εικονική κάρτα όταν ενεργοποιείς την εφαρμογή.  

Κι εγώ GPAY χρησιμοποιώ, απλά μιας κι ο φίλος αναφέρθηκε σε Winbank / Πειραιώς, να πούμε ότι οι κάρτες της Πειραιώς δεν μπαίνουν ακόμα στο GPAY. Λογικά σύντομα θα γίνει κι αυτό (αν σκεφτούμε ότι μπαίνουν σε Apple Pay και εδώ και λίγο καιρό πλέον και σε Garmin Pay).

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ GPAY χρησιμοποιώ, απλά μιας κι ο φίλος αναφέρθηκε σε Winbank / Πειραιώς, να πούμε ότι οι κάρτες της Πειραιώς δεν μπαίνουν ακόμα στο GPAY. Λογικά σύντομα θα γίνει κι αυτό (αν σκεφτούμε ότι μπαίνουν σε Apple Pay και εδώ και λίγο καιρό πλέον και σε Garmin Pay).
Προς το παρών η μόνη λύση για Google Pay και κάρτες Εθνικής/Πειραιώς είναι η Curve.
Κάνεις λογαριασμό, συνδέεις τις κάρτες των τραπεζών σου στην εφαρμογή της Curve, και συνδέεις την κάρτα της Curve στο Google Pay.

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν παίρνεις όλους του bonus πόντους από την τράπεζα σου, αλλά αν θέλεις να χρησιμοποιείς το κινητό για τις πληρωμές, συμβιβάζεσαι μέχρι να δεήσουν οι τράπεζες και να κάνουν συνεργασία με την Google.
Οι πληρωμές στο χτίσιμο αφορολόγητου με την Curve μετράνε κανονικά.

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Στο αυτοκίνητο κάνω με Google Assistant. "Hey Google, call xxx" ή "Hey Google, dial xxx".
Προϋπόθεση ότι οι επαφές είναι με λατινικά γράμματα γραμμένες και synced στο google contacts. Αν δεν σου αναγνωρίζει μερικές, μπορείς να περάσεις και phonetic name. Π.χ. στο Giannis περνάς phonetic το Yannis.

Link to comment
Share on other sites

Στο αυτοκίνητο κάνω με Google Assistant. "Hey Google, call xxx" ή "Hey Google, dial xxx".
Προϋπόθεση ότι οι επαφές είναι με λατινικά γράμματα γραμμένες και synced στο google contacts. Αν δεν σου αναγνωρίζει μερικές, μπορείς να περάσεις και phonetic name. Π.χ. στο Giannis περνάς phonetic το Yannis.
ελληνικά δεν υποστηριζονται; να έχεις τις επαφές ελληνικά και να την πεις κανονικά Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Ένα  άλλο που μου κάνει  ακόμα  δεν το πήρα  είναι που κάποιες φορές από  μόνο ανοίγει η κάμερα απο το,   Viber για να σκαναρει κάποιο  qr codes. 

Δεν μπορώ  να καταλάβω  τι κόλλημα  έχει  φάει  με αυτό.  Έχει κανείς καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, nkoumo said:

Ένα  άλλο που μου κάνει  ακόμα  δεν το πήρα  είναι που κάποιες φορές από  μόνο ανοίγει η κάμερα απο το,   Viber για να σκαναρει κάποιο  qr codes. 

Δεν μπορώ  να καταλάβω  τι κόλλημα  έχει  φάει  με αυτό.  Έχει κανείς καμιά ιδέα?

Μήπως να ξανά εγκαταστήσεις το viber? 

Link to comment
Share on other sites

Ένα  άλλο που μου κάνει  ακόμα  δεν το πήρα  είναι που κάποιες φορές από  μόνο ανοίγει η κάμερα απο το,   Viber για να σκαναρει κάποιο  qr codes. 
Δεν μπορώ  να καταλάβω  τι κόλλημα  έχει  φάει  με αυτό.  Έχει κανείς καμιά ιδέα?
Η κύρια συσκευή για το Viber είναι το τηλέφωνό σου. Όλες οι άλλες (pc και tablets) είναι secondary devices. Όταν αλλάζεις τηλέφωνο και ενεργοποιείται εκ νέου με sms στην κύρια συσκευή, ζητάει να κάνει ξανά ενεργοποίηση και στις δευτερεύουσες. Το πιθανότερο είναι κάποια από αυτές άνοιξε και τρέχοντας το Viber έβγαλε QR code και ανοίγει αυτόματα την κάμερα στο κινητό για να το σκανάρει. Σκέψου που αλλού έχεις εγκαταστήσει το Viber και λογικά θα το βρεις.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, dimitrispm said:

Κατά 90% φταίει η εφαρμογή της τράπεζας.. είχα και εγώ θέματα με eurobank σε άλλο κινητο έκανε τα ίδια και μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις κόλλαγε το pos του καταστήματος και το έβγαζαν από την πρίζα να ξεκολλήσει.. μέχρι που ενεργοποίησαν το gpay το οποίο είναι άψογο.. σύνδεσε το gpay με τις κάρτες σου και μην ασχολείσαι με τις εφαρμογές των τραπεζών.

Για να σου στρώσει λίγο τώρα πρεπει να κάνεις απεγκατάσταση της εφαρμογής και ενεργοποίηση ξανα.. αλλά το πιθανότερο είναι να σου ξανακοlλήσει.. οπότε πάλι gpay.

Για τα τελευταία ψηφία που λες ότι είναι διαφορετικά με την καρτά σου ισχύει... διότι δημιουργεί μια νέα εικονική κάρτα όταν ενεργοποιείς την εφαρμογή.  

ευχαριστώ για τις πληροφορίες. θα κανω μερικες δοκιμες. 3 χρονια με το honor 10, δεν ειχα ποτε θεμα με την εφαρμογη, περίεργη φαση να περνεις νεα συσκευη και να μην δουλευει κατι σωστα. ειδικα κατι που το χρειάζεσαι καθημερινά. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, coolnetgr said:

Στο αυτοκίνητο κάνω με Google Assistant. "Hey Google, call xxx" ή "Hey Google, dial xxx".
Προϋπόθεση ότι οι επαφές είναι με λατινικά γράμματα γραμμένες και synced στο google contacts. Αν δεν σου αναγνωρίζει μερικές, μπορείς να περάσεις και phonetic name. Π.χ. στο Giannis περνάς phonetic το Yannis.

Θα το δοκιμασω, σε ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Mark_K said:

Η κύρια συσκευή για το Viber είναι το τηλέφωνό σου. Όλες οι άλλες (pc και tablets) είναι secondary devices. Όταν αλλάζεις τηλέφωνο και ενεργοποιείται εκ νέου με sms στην κύρια συσκευή, ζητάει να κάνει ξανά ενεργοποίηση και στις δευτερεύουσες. Το πιθανότερο είναι κάποια από αυτές άνοιξε και τρέχοντας το Viber έβγαλε QR code και ανοίγει αυτόματα την κάμερα στο κινητό για να το σκανάρει. Σκέψου που αλλού έχεις εγκαταστήσει το Viber και λογικά θα το βρεις.

Sent from my Galaxy S10e
 

Πραγματι εχω το Viber ακόμα και στο παλιο κινητό που το έχω ανοιχτό (χωρις Sim  ) άλλα εχει wifi και στοPC.

Οταν το νεο κινητό  ξανα ανοιξει αυτόματα την κάμερα για να σκαναρει qr code, πιο qr ψαχνει να βρει και απο που?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μπορώ να το ξέρω. Άνοιξε μία μία όλες τις δευτερεύουσες συσκευές και σκάναρε για να ενεργοποιηθούν. Έτσι κι αλλιώς μέχρι να γίνει αυτό, είναι σαν να μην έχουν Viber.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ilka71 said:
7 ώρες πριν, coolnetgr said:
Στο αυτοκίνητο κάνω με Google Assistant. "Hey Google, call xxx" ή "Hey Google, dial xxx".
Προϋπόθεση ότι οι επαφές είναι με λατινικά γράμματα γραμμένες και synced στο google contacts. Αν δεν σου αναγνωρίζει μερικές, μπορείς να περάσεις και phonetic name. Π.χ. στο Giannis περνάς phonetic το Yannis.

ελληνικά δεν υποστηριζονται; να έχεις τις επαφές ελληνικά και να την πεις κανονικά Γιάννης

Έχω το κινητό στα Αγγλικά οπότε δεν ξέρω. Ίσως με κάποια third party εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό στα Αγγλικά οπότε δεν ξέρω. Ίσως με κάποια third party εφαρμογή.
στα αγγλικά έχω το μενού αλλά οι επαφές βέβαια στα ελληνικά
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει έλεος,  πάλι αναγκάστηκα να βγάλω την κάρτα από την τσάντα,  2 φορές με κόλλησε από το κινητό. Δεν είναι λογικό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, the_shaman said:

Εντάξει έλεος,  πάλι αναγκάστηκα να βγάλω την κάρτα από την τσάντα,  2 φορές με κόλλησε από το κινητό. Δεν είναι λογικό αυτό.

Η κάρτα Sim σου κολλάει; 

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...