Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστά, όταν ανοίγεις την κάμερα μένει φορτωμένο το τελευταίο xml.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα παιδιά. 

4 ώρες πριν, Antretng said:

Θα ανεβάσω αργότερα το βράδυ την νέα που έστησα για ημερήσιες. Αξίζει και για νύχτα (αν και δεν φτάνει το παλαιότερο νυχτερινό xml που είχα ανεβάσει προφανώς).

Φίλε μου επειδή βλέπω ότι ασχολείσαι με την gcam. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ενεργοποιηθεί το μενού επαγγελματική στο ultra wide φακό; Και μια άλλη ερώτηση. Υπάρχει τρόπος στις επαφές να εμφανίζεται πρώτα το όνομα και όχι το επίθετο; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Petros2121 said:

Καλησπέρα παιδιά. 

Φίλε μου επειδή βλέπω ότι ασχολείσαι με την gcam. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ενεργοποιηθεί το μενού επαγγελματική στο ultra wide φακό; Και μια άλλη ερώτηση. Υπάρχει τρόπος στις επαφές να εμφανίζεται πρώτα το όνομα και όχι το επίθετο; 

Για την δεύτερη ερώτηση 

Ανοίγεις Επαφές-> πατάς πάνω αριστερά στις τρεις παράλληλες γραμμές -> στο μενού που σου ανοίγει πατάς πάνω δεξιά το γρανάζι και βλέπεις την ταξινόμηση των επαφών. 

Απλά πράγματα 😉😉

Edited by nik187
Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας.

Εδώ και δύο μέρες όταν με καλούν ακούω την κλήση κανονικά , όμως δεν μου εμφανίζει τίποτα στην οθόνη.

Γνωρίζετε αν είναι κάτι στες ρυθμίσεις που μπορεί να πάτησα κατά λάθος..... και πως μπορώ να το επαναφέρω στο κανονικό;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βαριεστε να ψαχνετε στις σελιδες πισω τρια πραγματα που με ρωτατε ολη την ωρα στα μηνυματα που μου στελνετε.

Φωτο1)-Αποφυγη διαφημισεων.(προσωπικο dns)

Φωτο2-3)-Ρυθμιση "ψυχρου" πανελ περισσοτερο λευκο.

Φωτο4)-Καλυτερος στερεο ηχος σε ακροαση πχ.youtube.Καθαροτερη φωνη λιγοτερο μπουκωμενα ηχεια ακομα και σε χαμηλη ενταση δωματιου.

 

spacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.png

 

 

 

 

 

 

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, nikaslan said:

Σε ευχαριστούμε Antretng!
Πες μας και τις διαφορές με το νυχτερινό xml, έτσι να έχουμε μια ιδέα, αν δε σου κάνει κόπο.

Επίσης επειδή πρώτη φορά δουλεύω Gcam, θεωρητικά πρεπει να κανουμε load το αντίστοιχο xml ανάλογα με την περίσταση, το 'ημερήσιο' τη μέρα και το 'νυχτερινό' τη νύχτα, σωστά;

Να σαι καλα!

Το νυχτερινο έχει χαμηλότερο θόρυβο, υψηλότερη οξύτητα, ίσως λιγο καλύτερη λεπτομέρια, ορθότερος κορεσμός τη νυχτα και λιγο πιο "σωστη" φωτεινότητα (πιο χαμηλός φωτισμός). Το ημερήσια (το οποίο δυστυχώς ξέχασα να ανεβασω... θα το φροντίσω αύριο) έχει καλύτερο dynamic range (δηλαδή φωτίζει σκιές και σώζει highlights), ορθότερος κορεσμός για ημερήσιες, λιγότερο σκληρό sharpening στις ημερήσιες και πολύ πιο φωτεινές-"ζωηρές" λήψεις. 

Το ημερήσιο κανεις και για νυχτα/εσωτερικούς χώρους αν θελετε μια μοναδική. Οχι ομως το αντίθετο. Το νυχτερινό χάνει αρκετά την ημέρα σε σχέση με στοκ οπότε δεν υπάρχει λόγος. 

4 ώρες πριν, Petros2121 said:

Καλησπέρα παιδιά. 

Φίλε μου επειδή βλέπω ότι ασχολείσαι με την gcam. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ενεργοποιηθεί το μενού επαγγελματική στο ultra wide φακό; Και μια άλλη ερώτηση. Υπάρχει τρόπος στις επαφές να εμφανίζεται πρώτα το όνομα και όχι το επίθετο; 

Δυστυχώς όχι. Μπορείς έμμεσα να αυξήσεις λίγο το χρόνο έκθεσης στη gcam (όπως και έχω ήδη κάνει στις νυχτερινές) αλλά ακόμα και εκεί δεν πάει πάνω από 1/2 second. Δηλαδή αν ρώταγες για μακρά έκθεση, δυστυχώς δεν υπάρχει λύση.

Υ.Γ. Στη gcam μπορεις και να κάνεις και γρηγορότερο το κλειστρο αλλά φαντάζομαι δεν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Antretng said:

Να σαι καλα!

Το νυχτερινο έχει χαμηλότερο θόρυβο, υψηλότερη οξύτητα, ίσως λιγο καλύτερη λεπτομέρια, ορθότερος κορεσμός τη νυχτα και λιγο πιο "σωστη" φωτεινότητα (πιο χαμηλός φωτισμός). Το ημερήσια (το οποίο δυστυχώς ξέχασα να ανεβασω... θα το φροντίσω αύριο) έχει καλύτερο dynamic range (δηλαδή φωτίζει σκιές και σώζει highlights), ορθότερος κορεσμός για ημερήσιες, λιγότερο σκληρό sharpening στις ημερήσιες και πολύ πιο φωτεινές-"ζωηρές" λήψεις. 

Το ημερήσιο κανεις και για νυχτα/εσωτερικούς χώρους αν θελετε μια μοναδική. Οχι ομως το αντίθετο. Το νυχτερινό χάνει αρκετά την ημέρα σε σχέση με στοκ οπότε δεν υπάρχει λόγος. 

Δυστυχώς όχι. Μπορείς έμμεσα να αυξήσεις λίγο το χρόνο έκθεσης στη gcam (όπως και έχω ήδη κάνει στις νυχτερινές) αλλά ακόμα και εκεί δεν πάει πάνω από 1/2 second. Δηλαδή αν ρώταγες για μακρά έκθεση, δυστυχώς δεν υπάρχει λύση.

Υ.Γ. Στη gcam μπορεις και να κάνεις και γρηγορότερο το κλειστρο αλλά φαντάζομαι δεν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.

Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες αλλα και την ενασχοληση. Αρα Αντρεα, θα μπορεσεις αύριο να ανεβασεις συγκεντρωτικά τα λινκ (gcam,xml νυχτα 1, xml νυχτα 2 και xml ημερήσιο) με μια μια μικρη περιγραφη για το καθε Mode ωστε να υπαρχουν όλα mazi σε ενα ποστ αν ειναι ευκολο;

Edited by christos_087
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει το νυχτερινό και η διαφορά είναι μέρα με νύχτα(!) με τη στοκ σε χαμηλό φωτισμό. Εξαιρετική δουλειά!

Ανυπομονούμε και για το ημερήσιο config.

Κάπου στη Gcam πήρε το μάτι μου επιλογή και για raw (dng). Θα με ενδιέφερε μια και ασχολούμαι (development σε ACDSee) οπότε θα το δοκιμάσω αν λειτουργεί και αξίζει τον εξτρά χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ μπορώ να ρωτήσω κάτι; Η gcam είναι πρακτικά σαν άλλη εφαρμογή κάμερας, βασισμένη πάντα στην Google camera; Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει και δεν θα ήθελα να χάσω εγγύηση ή να brickάρω το καινούργιο κινητό. Από ό,τι όμως διαβάζω δεν έχει καμία σχέση και δεν θα επηρεαστεί η εγγύηση; Έχετε κάποιον οδηγό για την εγκατάσταση ή ό,τι βρω κάνει; 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
13 ώρες πριν, Sofianna said:

Λοιπόν εγώ μπορώ να ρωτήσω κάτι; Η gcam είναι πρακτικά σαν άλλη εφαρμογή κάμερας, βασισμένη πάντα στην Google camera; Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει και δεν θα ήθελα να χάσω εγγύηση ή να brickάρω το καινούργιο κινητό. Από ό,τι όμως διαβάζω δεν έχει καμία σχέση και δεν θα επηρεαστεί η εγγύηση; Έχετε κάποιον οδηγό για την εγκατάσταση ή ό,τι βρω κάνει; 

H gcam είναι ξεχωριστή εφαρμογή κάμερας. Δεν χάνεις εγγύηση και δεν ενέχει κάποιο φόβο η συσκευή. Αναζήτησε λίγα post πιο πίσω για το ποια είναι πιο κατάλληλη έκδοση για τη συγκεκριμένη συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, athanaso77 said:

H gcam είναι ξεχωριστή εφαρμογή κάμερας. Δεν χάνεις εγγύηση και δεν ενέχει κάποιο φόβο η συσκευή. Αναζήτησε λίγα post πιο πίσω για το ποια είναι πιο κατάλληλη έκδοση για τη συγκεκριμένη συσκευή.

Τέλεια! Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, τον τελευταίο καιρό είμαι σε αναζήτηση κινητού και το Α52S φαίνεται καλή περίπτωση. Έχω το POCO F1 και δεν θα ήθελα να πάρω πάλι Xiaomi (κοιτούσα το Mi 11 Lite 5G). Ακόμα πολύ καλό μου φαίνεται και το S20 FE.

Ποιό από τα 2 θα διαλέγατε; Δεν περνάω πολλές ώρες με το κινητό ούτε παίζω games. Με ενδιαφέρει μια ωραία οθόνη, μια καλή κάμερα (stock ή gcam), σχετικά καλή αυτονομία και φυσικά ένα σωστό λειτουργικό (κάτι που δεν έχει η Xiaomi).

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

 

11 minutes ago, JimBlack said:

Καλησπέρα σας, τον τελευταίο καιρό είμαι σε αναζήτηση κινητού και το Α52S φαίνεται καλή περίπτωση. Έχω το POCO F1 και δεν θα ήθελα να πάρω πάλι Xiaomi (κοιτούσα το Mi 11 Lite 5G). Ακόμα πολύ καλό μου φαίνεται και το S20 FE.

Ποιό από τα 2 θα διαλέγατε; Δεν περνάω πολλές ώρες με το κινητό ούτε παίζω games. Με ενδιαφέρει μια ωραία οθόνη, μια καλή κάμερα (stock ή gcam), σχετικά καλή αυτονομία και φυσικά ένα σωστό λειτουργικό (κάτι που δεν έχει η Xiaomi).

Δεν είναι το κατάλληλο μέρος για τέτοιες συζητήσεις μιας και εδώ συζητάμε για τη συσκευή του τίτλου αποκλειστικά. Δες εδώ… https://myphone.gr/forum/topic/190977/?tab=comments#comment-7013633

 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

On 23/11/2021 at 10:34 ΜΜ, coolnetgr said:

Με το Package Disabler Pro μπορεί να γίνει απενεργοποίηση εφαρμογών συστήματος. Έχω κλείσει bixby και άλλα πράγματα όπως το clipboard της Samsung π.χ.

οταν γινεται η μηνιαια ενημερωση συστηματος χανονται οι ρυθμισεις με το package disabler pro?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, GMF80 said:

Οχι δεν χανονται. Ουτε καν με android update απο οτι θυμαμαι.

νομιζω οτι το χρησιμοποιεις και εσυ, κερδιζεις κατι σε μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

Στο S20+ δεν το χω βαλει. Απλα ξηλωσα καποια πραγματα με ενα προγραμματακι με adb απο XDA. Την ιδια δουλεια κανει. Εγω με τετοια πειραγματα δεν ειχα ποτε θεμας αυτονομιας τα τελευταια χρονια....

Πχ τωρα στο s20+ εχω 7 μιση ωρες οθονης σταθερα με μπαταρια 19 μηνων.

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

προσφατα εγινα κι εγω κατοχος της συσκευης,και μεσα σε αυτες τις 3 μερες χρησης,παρατηρησα ενα ανεξηγητο φαινομενο,για το οποιο πραγματικα ανησυχω μηπως και οφειλεται σε ελλαττωμα της συσκευης,την οποια παρεπιπτοντως αγορασα μεταχειρισμενη 1 ημερας.

Ο προηγουμενος κατοχος απλα την ανοιξε,τη σεταρισε,αλλα για δικους του λογους την πουλησε αμεσα.

Το θεμα μου λοιπον ειναι οτι απο τη στιγμη που ενεργοποιησα την Always on display,να εμφανιζεται κατα το αγγιγμα της συσκευης και να σβηνει μετα απο 10 δευτερολεπτα,οταν αγγιξω την οθονη για να δω πληροφοριες,ενω σβηνει μετα απο 10 δευτερολεπτα,ξαφνικα μετα απο λιγο και με διαρκεια αρκετων δευτερολεπτων,η οθονη αναβοσβηνει συνεχως δειχνοντας μου τις πληροφοριες ξανα και ξανα,και καποια στιγμη σταματαει.

Οταν μετα απο λιγο ξαναγγιξω την οθονη,γινεται παλι το ιδιο.

Επισης κατα την πλοηγηση στο ιντερνετ με τον browser,δεν εχει τυχει να μου συμβει κατα την περιηγηση στο μενου της συσκευης,η οθονη κανει κατι σαν αναβοσβημα στιγμιαια.

Εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποιον αλλο κατοχο της συσκευης?

Υπαρχει η πιθανοτητα να χρειαζεται να παει σερβις,η μπορει απλα να ειναι κατι τυχαιο και να φευγει με επαναφορα εργοστασιακων?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις ενεργο το σηκωμα για αφυπνιση οθονης και διπλο πατημα για ενεργη οθονη  στο μενου κινησεις και χειρονομιες  ?

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, s_wind said:

Μηπως εχεις ενεργο το σηκωμα για αφυπνιση οθονης και διπλο πατημα για ενεργη οθονη  στο μενου κινησεις και χειρονομιες  ?

Εχω ενεργοποιημενο το διπλο πατημα για αναμμα οθονης..οχι το σηκωμα,αλλα δοκιμασα διαφορους συνδυασμους,και παλι κανει το ιδιο αναβοσβημα της aod οταν ακουμπησω την οθονη.

Με βλεπω για ολικη επαναφορα κι ελπιζω να στρωσει και να μην τρεχω στο σερβις με το καλημερα.

Πραγματικα αν οντως επεσα σε ελαττωματικη συσκευη,πρωτη της εταιριας μετα απο αρκετα χρονια με LG χωρις ποτε να εχω το παραμικρο προβλημα,ειμαι για τζακ ποτ.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, boymanos said:

οταν γινεται η μηνιαια ενημερωση συστηματος χανονται οι ρυθμισεις με το package disabler pro?

Δεν επηρεάζει σε τίποτα τα updates, ωστόσο κάνω enable όλα τα πακέτα πριν κάνω την ενημέρωση μην τύχει και μπλοκάρει κάπου και αφού ολοκληρωθεί κάνω import το .xml και τα ξανά απενεργοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, granazias said:

Εχω ενεργοποιημενο το διπλο πατημα για αναμμα οθονης..οχι το σηκωμα,αλλα δοκιμασα διαφορους συνδυασμους,και παλι κανει το ιδιο αναβοσβημα της aod οταν ακουμπησω την οθονη.

Με βλεπω για ολικη επαναφορα κι ελπιζω να στρωσει και να μην τρεχω στο σερβις με το καλημερα.

Πραγματικα αν οντως επεσα σε ελαττωματικη συσκευη,πρωτη της εταιριας μετα απο αρκετα χρονια με LG χωρις ποτε να εχω το παραμικρο προβλημα,ειμαι για τζακ ποτ.

Μπα κανε επαναφορα θα στρωσει.Στο καινουργιο σεταρισμα να αρνηθεις τα παντα μεχρι να φθασεις στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, s_wind said:

Μπα κανε επαναφορα θα στρωσει.Στο καινουργιο σεταρισμα να αρνηθεις τα παντα μεχρι να φθασεις στο τελος.

Το ελπιζω γιατι εφαγα μεγαλη ξενερα..για πολλα χρονια απεφευγα τη συγκεκριμενη εταιρια,αλλα τωρα πραγματικα με κερδισε με την τεραστια βελτιωση που εχει γενικοτερα και ειδικα στη μεσαια κατηγορια,και η συγκεκριμενη συσκευη ειναι οντως τουμπανο.

Για το σεταρισμα αναφερεσε στον τροπο σεταρισματος που περιγραφεις στη 2η σελιδα του νημματος,που σε ρωτησε καποιος φιλος αν ειναι ο ιδιος οδηγος με το S9 ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

Σχετικα με το θεμα που ειχα αναφερει σε χθεσινη μου αναρτηση με τη δυσλειτουργια της AOD,σε κλειστη οθονη,τελικα οπως δειχνουν τα πραγματα διορθωθηκε μετα απο επαναφορα εργοστασιακων.

Πριν απο αυτο ειχα δοκιμασει το wipe cache partition,ειχε καποια βελτιωση ως προς τη συχνοτητα εμφανισης του προβληματος,αλλα οχι οριστικη επιδιορθωση.

Αξιζει να αναφερω οτι ρολο στην επιδεινωση του προβληματος,επαιξε και η αλλαγη του ρυθμου ανανεωσης οθονης απο τα 120 στα 60.

Δεν θυμαμαι να πω με σιγουρια αν ολο αυτο ξεκινησε μετα απο την αλλαγη που ειχα κανει απο τα 120 στα 60 αμεσως μετα το αρχικο σεταρισμα της συσκευης μου.

Στα 60 γινοταν πολυ πιο συχνο το φαινομενο,δειχνοντας μου ολες τις ειδοποιησεις,ενω στα 120 μου εβγαζε μονο το σημα του δακτυλικου χωρις την ενδειξη ωρας και των αλλων ειδοποιησεων,και σε μικροτερη συχνοτητα.

Εκανα λοιπον επαναφορα κι ολα μεχρι στιγμης λειτουργουν κανονικα.

Δεν ξαναδοκιμασα να ριξω το ρυθμο ανανεωσης.

Αν δω μεταγενεστερα οτι χανω πολυ σε αυτονομια,θα το δοκιμασω και θα επανελθω.

Ευχαριστω τον συμφορουμιτη @s_wind για τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...