Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η συσκευή έχει μια οθόνη 6.5 ιντσών,1080p ανάλυση με ρυθμό ανανέωσης ή 60 ή 120hz μόνιμα και τον snap778 που σε κατανάλωση δεν τρωει πολύ(δεν έχει και πολύ δυνατή κάρτα γραφικών/gpu) όπως οι ναυαρχίδες.
Αν λοιπόν την συσκευή την λιώνεις σε 120hz,5G μόνιμα ανοιχτό σε συνδιασμό και με το bloatware της Samsung + bluetooth ακουστικά/ρολόι και αν είσαι συνέχεια έξω και δουλεύει η φωτεινότητα στο μέγιστο(ή τραβάς συνέχεια φωτογραφιες),η μπαταρία δεν θα αντέξει,όχι μόνο σε αυτό αλλα σε καμία συσκευή αυτής της κατηγορίας που έχουν ανάλογες μπαταρίες.
Αν πάλι γυρίσεις σε 60HZ(δεν υπάρχει 3η επιλογή να ανεβοκατεβαίνουν τα hz) και χρησιμοποιείς και wifi ,το κινητό θα έχει αρκετά καλή αυτονομία.
Εγώ προς το παρόν το δουλεύω σε 60hz και η μπαταρια του είναι βράχος. Προφανώς και υπάρχει οπτικά διαφορα στα 120hz,αλλα προτιμάω την αξιόπιστη μπαταρία,παρά 120hz που δεν δουλεύουν σε όλες τις περιστάσεις(παιχνίδια μέχρι 60,youtube μέχρι 24 κλπ).
Πληροφοριακά προς όλους η συσκευή μπορεί να παίξει ανάμεσα σε 60 και 120 hz με αυτή την εφαρμογή που θα βρείτε στο xda

https://forum.xda-developers.com/t/app-galaxy-max-hz-refresh-rate-mods-screen-off-mods-and-more.4220239/

Thnx me later

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα παιδιά μόλις το αγόρασα και εγώ σήμερα.  Δύο πραγματάκια  για αρχή.  Με χαλάει το πλαστικό στο πίσω μέρος αλλά θα το συνηθίσω. Μέσα ειχδ φορτιστή 15watt το κινητό υποστηρίζει 25 watt φόρτιση. Πάω αγοράζω έναν γνήσιο φορτιστή Samsung 45 watt( μετά  το είδα ότι ήταν τόσο) υπάρχει κάποιο πρόβλημα για το κινητό;  Από εκεί που το πήρα μου είπαν όχι. Μου είπαν ότι ρόλο παίζουν τα volt και όχι τα wat. Και άλλες 2 ερωτήσεις.  Στον ultra wide φακό δεν έχει επιλογή για επαγγελματική λήψη; Και μια ακόμα. Το κινητό όταν πατάω το κουμπί το γνωστό για να απενεργοποιηθει μου βγάζει ένα μενού κάτω. Που είναι η επιλογή για απενεργοποιώ η για επανεκκίνηση; Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, bromonano2 said:

Πληροφοριακά προς όλους η συσκευή μπορεί να παίξει ανάμεσα σε 60 και 120 hz με αυτή την εφαρμογή που θα βρείτε στο xda

https://forum.xda-developers.com/t/app-galaxy-max-hz-refresh-rate-mods-screen-off-mods-and-more.4220239/

Thnx me later emoji16.png

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 

Το είχα δοκιμάσει πιο παλιά. Παντού 120 το έβλεπα. Μονή εξαίρεση ήταν το gmaps που ούτως ή άλλως έπαιζε στα 60. 

Υ.Γ. Για aod δεν γνωρίζω μιας και δεν χρησιμοποιώ

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Petros2121 said:

Το κινητό όταν πατάω το κουμπί το γνωστό για να απενεργοποιηθει μου βγάζει ένα μενού κάτω. Που είναι η επιλογή για απενεργοποιώ η για επανεκκίνηση; Ευχαριστώ πολύ 

Κατέβασε την κουρτίνα (δύο φορές) και θα δεις πάνω το εικονίδιο της απενεργοποίησης. Πάτα πάνω και θα σου βγάλει το μενού απενεργοποίησης. Στο κάτω μέρος γράφει ρυθμίσεις. Πάτα εκεί και επέλεξε να ενεργοποιηθεί το μενού απενεργοποίησης και θα αλλάξει (όταν πατάς το πλαϊνό κουμπί θα σου βγάζει το μενού που θέλεις.

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites



υπάρχει κάποιο πρόβλημα για το κινητό;  Από εκεί που το πήρα μου είπαν όχι. Μου είπαν ότι ρόλο παίζουν τα volt και όχι τα wat.

Να τους πεις ότι συνδέονται άμεσα μεταξύ τους. Νόμος του ohm από φυσική Γυμνασίου. P=V.I στο συνεχές ρεύμα. Δηλαδή τα watt είναι το γινόμενο των volt επί τα amper. Κανονικά το usb δίνει 5volt, αλλά στην ταχεία φόρτιση μπορεί και παραπάνω, εφόσον το υποστηρίζει το τηλέφωνο. Μπορεί δηλαδή να δουλεύει με 9-12v.
Βέβαια υπάρχει και η άποψη του να προσπαθείς να διατηρήσεις την μπαταρία σου σε όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση, πράγμα που σημαίνει να μην χρησιμοποιείς γρήγορη φόρτιση. Με μικρότερο φορτιστή ή/και να την απενεργοποιείς στα Samsung που έχει επιλογή στις ρυθμίσεις.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Δούλεψα το α52ς
Καλό είναι για 300€
Όχι παραπάνω

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Αγορα καινουργιου κινητου  μετα απο σχεδον 4 χρονια με το redmi note 3 pro SE ( δεν αντιμετωπιζω καποιο θεμα με το κινητο εκτος οτι δεν εχει ενημερωσεις) . Δεν ασχολουμε με sosial media κι με ενδιαφερει το browsing αντε κι καμια φωτογραφια της προκοπης .Τωρα αν ειχε κι ραδιο fm καλοδεχουμενο .Δεν εχω bluetooth ακουστικα.(εχω τα ενσυρματα).Θα με ενδιεφερε να κρατησω τη συσκευη αν ειναι δυνατον καποια χρονια με δυνατοτητα ενημερωσεων.Δεν παιζω παιχνιδια .

Επιλογες 

Α) Samsung Galaxy A52s 5G  6/128     297.5 €  (εμεσα)

Β) Samsung Galaxy A52s 5G  8/254.    320.    €   (εμεσα)

Γ) Samsung Galaxy S20 FE (snapdragon  865) 342 €  (εμεσα)

 

Μου φαινεται ποιο δελεαστικη η Β κι η Γ .

Ποιο να προτιμησω κι γιατι ;

Η να περιμενω κατι ποιο δυνατο σε αυτο το ευρος τιμων μεσα στους επομενους  2-3 μηνες ;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
7 minutes ago, powerup said:

Αγορα καινουργιου κινητου  μετα απο σχεδον 4 χρονια με το redmi note 3 pro SE ( δεν αντιμετωπιζω καποιο θεμα με το κινητο εκτος οτι δεν εχει ενημερωσεις) . Δεν ασχολουμε με sosial media κι με ενδιαφερει το browsing αντε κι καμια φωτογραφια της προκοπης .Τωρα αν ειχε κι ραδιο fm καλοδεχουμενο .Δεν εχω bluetooth ακουστικα.(εχω τα ενσυρματα).Θα με ενδιεφερε να κρατησω τη συσκευη αν ειναι δυνατον καποια χρονια με δυνατοτητα ενημερωσεων.Δεν παιζω παιχνιδια .

Επιλογες 

Α) Samsung Galaxy A52s 5G  6/128     297.5 €  (εμεσα)

Β) Samsung Galaxy A52s 5G  8/254.    320.    €   (εμεσα)

Γ) Samsung Galaxy S20 FE (snapdragon  865) 342 €  (εμεσα)

 

Μου φαινεται ποιο δελεαστικη η Β κι η Γ .

Ποιο να προτιμησω κι γιατι ;

Η να περιμενω κατι ποιο δυνατο σε αυτο το ευρος τιμων μεσα στους επομενους  2-3 μηνες ;

Καλησπέρα, γράφεις σε λάθος μέρος. Τέτοιες συζητήσεις αποκλειστικά εδώ... https://myphone.gr/forum/forum/117-επιλογή-συσκευής/

 

EDIT: Βλέπω άνοιξες ήδη θέμα. Συνεχίζουμε όσον αφορά την επιλογή συσκευής εκεί... https://myphone.gr/forum/topic/190977/

 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι λειτουργει.

Ομως να ξερεις οτι το Χ53 modem  του Α52s ειναι ενισχυμενο πολυ ισχυρο σε κατασταση 5G πιανω σχεδον σε ολη την Αθηνα  μαλιστα ακριβοτερες συσκευες σε πολλα σημεια δεν εκπεμπουν 5G  οπως το A52s. Το δε Gps  ειναι επισης φοβερο δινει στιγμα  ακομα και στα χειροτερα εσωτερικα σημεια που πριν δεν επιανες ποτε .

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Το είχα δοκιμάσει πιο παλιά. Παντού 120 το έβλεπα. Μονή εξαίρεση ήταν το gmaps που ούτως ή άλλως έπαιζε στα 60. 
Υ.Γ. Για aod δεν γνωρίζω μιας και δεν χρησιμοποιώ
Το τραβάω από κάμερα γιατί όταν πάω να κάνω screen recording πέφτει στα 60

https://photos.app.goo.gl/wt66MTNsmydqQJJm8

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση βρέθηκε μια καλή ευκαιρία για να το κάνω ανταλλαγή με oppo find x2 pro 5G 12Gb / 512 Gb από Amazon 5 μηνών. τι προτείνετε θέλω την γνώμη σας



Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, jonid1523 said:

Μια ερώτηση, επειδή με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο κινητό, λειτουργεί εκτός από δίκτυο 5G και σε 4G?

Εννοείται... Μάλιστα αν βάλεις 2 σιμ μόνο σε μια επιτρέπει το 5g

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, adricla said:

Ερώτηση βρέθηκε μια καλή ευκαιρία για να το κάνω ανταλλαγή με oppo find x2 pro 5G 12Gb / 512 Gb από Amazon 5 μηνών. τι προτείνετε θέλω την γνώμη σας



Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ειναι πολυ καλο δεν εχει ομως το samsung ui και χωρις υποστηριξη σερβις.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, christos_087 said:

Με ποια gcam είναι φίλε;

την MGC 8.1.1

2 σελίδες πισω θα βρεις και έτοιμες ρυθμίσεις να χρησιμοποιήσεις σαν βάση 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, bromonano2 said:

Το τραβάω από κάμερα γιατί όταν πάω να κάνω screen recording πέφτει στα 60

https://photos.app.goo.gl/wt66MTNsmydqQJJm8

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Θα ξαναδοκιμάσω τότε.

Είχες δώσει άδειες μέσω adb? Στο thread βέβαια επειδή έγραφε ότι δεν χρειάζεται δεν είχα δώσει. Δεν ήμουν βέβαια και σίγουρος αν δούλευε στο κινητό οπότε υπέθεσα ότι απλά δεν έκανε δουλειά σε μας.

12 ώρες πριν, george_21 said:

Antretng το πουλάς?? βρήκες κάτι άλλο?🤣

Περιμένω να έρθει κάποια στιγμή το 1+9pro να φλεξαρω 😛. Οπότε το έβαλα αγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την επανάληψη,αλλά μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τι ρυθμίσεις να κάνω στη συσκευή για να μειώσω την κατανάλωση της μπαταρίας? 

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να έρθει κάποια στιγμή το 1+9pro να φλεξαρω . Οπότε το έβαλα αγγελία.
Ναι έχω δώσει.

Επίσης όποιος έχει PC η ΚΑΛΥΤΕΡΗ και με διαφορά εφαρμογή για debloat είναι αυτή.

https://forum.xda-developers.com/t/tool-adb-appcontrol-1-7-ultimate-app-manager-debloat-tool-tweaks.4147837/

Με γραφικό περιβάλλον και δεν μπλέκετε με εντολές adb. Με συνεχείς αναβαθμίσεις από τον developer.


Sent from my SM-G998B using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2021 at 9:03 ΜΜ, Antretng said:

Για πάρτε μερικά δείγματα από gcam με hdr+ enhanced
 

PXL_20211118_215516910

 

PXL_20211118_215526598

 

PXL_20211118_223749305

 

2021-11-19_08-59-41

 

 

To συγκεκριμενο mode ειναι για την ημερα? Το κατεβασα δειχνει καλο!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έλαβα και τα buds+ από την προωθητική ενέργεια. Πολύ καλά για την τιμή τους (??!!).Θα ενημερώσω για ποιότητα ήχου άνεση και εφαρμογή σε μερικές ημέρες αφού είμαι σε φάση δοκιμής. Τα προηγούμενα ήταν τα JBL Tune115.

Η πρώτη εντύπωση καλή. Ωραία θήκη μικρή και συνδέθηκαν αμέσως και στο τηλέφωνο και στο pc. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεν έχουν καθόλου lag αντίθετα με τα JBL

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, kyramas said:

Μόλις έλαβα και τα buds+ από την προωθητική ενέργεια. Πολύ καλά για την τιμή τους (??!!).Θα ενημερώσω για ποιότητα ήχου άνεση και εφαρμογή σε μερικές ημέρες αφού είμαι σε φάση δοκιμής. Τα προηγούμενα ήταν τα JBL Tune115.

Η πρώτη εντύπωση καλή. Ωραία θήκη μικρή και συνδέθηκαν αμέσως και στο τηλέφωνο και στο pc. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεν έχουν καθόλου lag αντίθετα με τα JBL

Σε πόσες ημέρες παρέλαβες... εγώ ακόμα δεν έχω κάποια ενημέρωση!

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, dimitrispm said:

Σε πόσες ημέρες παρέλαβες... εγώ ακόμα δεν έχω κάποια ενημέρωση!

10 Νοεμβρίου Αίτηση

18 Νοεμβρίου Ενημέρωση Αποστολής

23 Νοεμβρίου Παραλαβή !

 

Περιμένω και το κουπόνι 50€ τώρα για το Samsung Store.

Έχει κανείς καμμιά πρόταση για in app αγορές?

Ίσως κατεβάσω κάποιο με αυτοκίνητα και τα αγοράσω όλα ! hehe

Edited by kyramas
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...