Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι θα τις εχεις μην αγχωνεσαι.Η συσκευη απο οποιο μερος να προερχεται λειτουργει κανονικα σε 5G  δικτυα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γενικά, ενώ μου αρέσει πολύ σαν κινητό, σε κάποια σημεία το βρίσκω λίγο αναξιόπιστο ως προς την κάμερα και έχω ανάμικτα συναισθήματα γι' αυτήν.

Προέρχομαι από Samsung Galaxy S7, το οποίο τον τελευταίο χρόνο είχε παρουσιάσει μεγάλο πρόβλημα εστίασης (ειλικρινά κάτι πρέπει να είχε κουνηθεί στον φακό) και δεν το πήγα για επισκευή, με ένα δύο χτυπήματα έφτιαχνε ως ένα βαθμό (ξεθόλωνε). Έτσι, τις τελευταίες μέρες κάνω σύγκριση με το A52s 5G.

Στα περισσότερα σημεία εννοείται δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Το A52s είναι χρόνια μπροστά. Ωστόσο, όσον αφορά το βίντεο ακόμη και το χαλασμένο S7 μου έχει πιο αξιόπιστη εστίαση (μετά τα χτυπήματα του). Γνώριζα από πριν το αγοράσω το A52s ότι στα βίντεο θα χάνει σε σχέση με τον ανταγωνισμό, αλλά δεν περίμενα σε τέτοιο βαθμό... Δοκίμασα και το UHD 30, και το FHD 30, και στο FHD 60 τα πράγματα χειροτέρεψαν. Δεν το βρίσκω αξιόπιστο. Υπάρχει κάποιο τιπ; Κάνω κάτι λάθος; Τι παραζοριζω σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού;

Για να πω και τα καλά του A52s, βγάζει φοβερές φωτογραφίες με το night mode κατά την γνώμη μου, κάνει στην κυριολεξία την νύχτα μέρα κι εμένα μου αρέσει πολύ αυτό.

Γενικά μπορείτε να μου δώσετε συμβουλές για την κάμερα;

Επίσης κάτι που έχω παρατήσει είναι ότι όταν πάω να βγάλω βίντεο κάνει πάρα πολλή ώρα να ξεκινήσει να τραβάει από την στιγμή που πατάω το κουμπί. Δεν μας τα λέει καλά... Κρασάρει η κάμερα και δεν βρίσκω τον λόγο. 

Edited by Sofianna
Αν πρέπει να το μετακινήσω στο topic με τις φωτογραφίες και βίντεο της Α σειράς μου λέτε... 
Link to comment
Share on other sites

Και έλεγα δε γίνεται να είναι τόσο καλό φωτογραφικά σε τοοοσο χαμηλή τιμή ....
Κάπου θα πάσχει....
Βίντεο λοιπόν

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη που πασχει το βιντεο? Μονο στην πισσα σκοταδι θελει φλας το βιντεο την ημερα βαζεις το super steady(το χερακι επανω) και σε εσωτερικες συνθηκες στα 30fps κτλ.Εννοειται οτι στο πολυ σκοταδι θελει φλας γιατι ζητα πολυ φως.Επισης εγω δεν εχω καθυστερησεις στο πατημα.Καλο ειναι να κανεις μια επαναφορα ρυθμισεων καμερας χωρις να πειραξεις ρυθμισεις.Εαν βαλετε χρονομετρο εχει ενα bug που θα διορθωθει σε επομενα update η συσκευη ειναι πολυ καινουργια παιδια 

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, celtic1453 said:

Και έλεγα δε γίνεται να είναι τόσο καλό φωτογραφικά σε τοοοσο χαμηλή τιμή ....
Κάπου θα πάσχει....
Βίντεο λοιπόν

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk
 

Δεν πάσχει, εξακολουθεί να είναι πάρα πολύ καλό και στο βίντεο. Απλά ίσως να το "πηγαίνω πολύ στα άκρα" του. Μιλάμε τώρα για συνθήκες χαμηλού φωτισμού τύπου, μικρή λάμπα στην άλλη άκρη του σαλονιού. Μάλλον έτυχε και κόλλησε... Κακό μεν, αλλά έτυχε... Θα επανέλθω. Εξακολουθώ να θεωρώ ότι το S7 ήταν λίγο πιο αξιόπιστο στην νιότη του, αλλά δεν είχε ούτε το 1/10 από τις λειτουργίες που έχουν τα κινητά σήμερα. 

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά Α είναι η entry/mid level της samsung σε αντίθεση με την s που είναι η κορυφαία της. Η σωστή σύγκριση του s7 ειναι με το s21. Αλλο που η τιμή που έχει το s21 μπορεί να είναι ένα 30-40% πάνω απο την αρχική τιμή του s7 και του A52s να πλησιάζει περισσότερο στην τότε τιμή του s7 αυτό δεν αλλάζει ότι συγκρίνουμε ναυαρχίδα με μεσαίας κατηγορίας κινητό

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, s_wind said:

Δηλαδη που πασχει το βιντεο? Μονο ατην πισσα σκοταδι θελει φλας το βιντεο την ημερα βαζεις το super steady(το χερακι επανω) και σε εσωτερικες συνθηκες στα 30fps κτλ.Εννοειται οτι στο πολυ σκοταδι θελει φλας γιατι ζητα πολυ φως.Επισης εγω δεν εχω καθηστερησεις στο πατημα.Καλο ειναι να κανεις μια επαναφορα ρυθμισεων καμερας χωρις να πειραξεις ρυθμισεις.

Αυτό με την καθυστέρηση στο πάτημα ομολογώ πως με προβλημάτισε λίγο. Δεν το κάνει πάντα βέβαια, μετρημένες φορές το έχει κάνει, αλλά δεν μου φτάνει αυτό, είναι ολοκαινουργιο κινητό. Είναι αρκετά μεγάλη η καθυστέρηση, μέχρι να ξεκινήσει να γράφει, εχει περάσει ας πούμε αυτό που θέλω να βγάλω. Άλλαξα την τοποθεσία αποθήκευσης από Κάρτα SD σε Εσωτερική μνήμη μήπως έφταιγε αυτό αλλά δεν. Έκανα και εκκαθάριση cache... Θα δω αν το ξανακάνει θα το ψάξω παραπάνω.

 

Edited by Sofianna
Link to comment
Share on other sites

Δεν πάσχει, εξακολουθεί να είναι πάρα πολύ καλό και στο βίντεο. Απλά ίσως να το "πηγαίνω πολύ στα άκρα" του. Μιλάμε τώρα για συνθήκες χαμηλού φωτισμού τύπου, μικρή λάμπα στην άλλη άκρη του σαλονιού. Μάλλον έτυχε και κόλλησε... Κακό μεν, αλλά έτυχε... Θα επανέλθω. Εξακολουθώ να θεωρώ ότι το S7 ήταν λίγο πιο αξιόπιστο στην νιότη του, αλλά δεν είχε ούτε το 1/10 από τις λειτουργίες που έχουν τα κινητά σήμερα. 
Αυτό και μόνο λέει πολλά
....
Κινητό του 2016!
Πιο αξιόπιστο από κινητό του 2021....

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, bbbb said:

Η σειρά Α είναι η entry/mid level της samsung σε αντίθεση με την s που είναι η κορυφαία της. Η σωστή σύγκριση του s7 ειναι με το s21. Αλλο που η τιμή που έχει το s21 μπορεί να είναι ένα 30-40% πάνω απο την αρχική τιμή του s7 και του A52s να πλησιάζει περισσότερο στην τότε τιμή του s7 αυτό δεν αλλάζει ότι συγκρίνουμε ναυαρχίδα με μεσαίας κατηγορίας κινητό

Εννοείται το ένα είναι σειρά Α και το άλλο S, αλλά μιλάμε για 5μιση χρόνια διαφορά. Θεωρώ πως είναι συγκρίσιμα και το A52s βγαίνει νικητής (σχεδόν) από κάθε άποψη σε σχέση με το S7. Επίσης το A52s σε καμία περίπτωση δεν θεωρείται entry level συσκευή της Samsung. Θα αποδώσω το πολύ μικρό αυτό bug στο γεγονός ότι είναι ολοκαινουργια συσκευή. Θα διορθωθεί με τα επόμενα updates. Όταν πήρα το S7 κυκλοφορούσε ήδη 1μιση χρόνο στην αγορά, δεν το πήρα μόλις βγήκε σε αντίθεση με το A52s.

Edited by Sofianna
Link to comment
Share on other sites

Κάποια features είναι και επίτηδες κομμένα από την μαμά εταιρεία, για να προωθήσουν και τα πιο premium προϊόντα τους.

Link to comment
Share on other sites

Μολις τοκανα σε εντελως σκοταδι χωρις φως στο δωματιο μαυριλα καργα δεν κολησε δεν αναψα κανενα φως και πατησα το φλας γραφει κανονικα .Εκανα και αναπαραγωγη ολα οκ.Ουτε καθυστερει .Καλο ειναι να γινει μεσα απο την εφαρμογη επαναφορα ρυθμισεων καμερας.Εγραψα νωριτερα οτι η εφαρμογη εχει ενα software bug οταν βαζουμε αντιστροφη χρονο-μετρηση στη φωτο δημιουργει προβλημα σε ολες τις λειτουργιες.

Μη ξαναβαλετε χρονομετρηση .

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, celtic1453 said:

Πας σε FE....
Αναγκαστικά

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk
 

Βρε celtic δεν υπαρχει συσκευη  με επιδοσεις να βγαζει 540.000 στο antutu  και παραπανω  και να εχει τετοια μπαταρια .Καταλαβες?Καλο το fe αλλα αμα πουμε καποιον που εχει A52s  να παει εκει θα δει κατι καλυτερο αλλα και αλλα που δεν θα τον αφησουν ισως ικανοποιημενο.

spacer.png

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Βρε celtic δεν υπαρχει συσκευη  με επιδοσεις να βγαζει 540.000 στο antutu  και παραπανω  και να εχει τετοια μπαταρια .Καταλαβες?Καλο το fe αλλα αμα πουμε καποιον που εχει A52s  να παει εκει θα δει κατι καλυτερο αλλα και αλλα που δεν θα τον αφησουν ισως ικανοποιημενο.
245033757_4530097817050786_7609858302743634279_n.jpg?_nc_cat=106&_nc_rgb565=1&ccb=1-5&_nc_sid=110474&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ohc=2cnOhud3IVoAX8tnTMd&_nc_ht=scontent.fath5-1.fna&oh=7b07276587e5b51494fd57f64957b220&oe=618652F6
Δεν είναι και φτηνό το ,5ς
Έχουμε.απαιτησεις

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sofianna said:

Εννοείται το ένα είναι σειρά Α και το άλλο S, αλλά μιλάμε για 6μιση χρόνια διαφορά. Θεωρώ πως είναι συγκρίσιμα και το A52s βγαίνει νικητής (σχεδόν) από κάθε άποψη σε σχέση με το S7. Επίσης το A52s σε καμία περίπτωση δεν θεωρείται entry level συσκευή της Samsung. Θα αποδώσω το πολύ μικρό αυτό bug στο γεγονός ότι είναι ολοκαινουργια συσκευή. Θα διορθωθεί με τα επόμενα updates. Όταν πήρα το S7 κυκλοφορούσε ήδη 1μιση χρόνο στην αγορά, δεν το πήρα μόλις βγήκε σε αντίθεση με το A52s.

5.5 για την ακρίβεια.

Και έχει δίκιο ο συμφορουμίτης. Το A52s είναι mid range συσκευή,που σημαίνει ότι έχεις και ανάλογες απαιτήσεις από αυτή σε διάφορους τομείς.

Σκέψου ότι το S7 είχε ip68 πιστοποίηση,1440p amoled οθόνη και ασύρματη φόρτιση(και κατασκευή από γυαλί και όχι πλαστικό) που δεν βρίσκεις ούτε σε ναυαρχίδες διαφόρων εταιρειών πλέον κάποια από αυτά.

Τωρα εαν σε ενδιέφερε πολύ το video σε νυχτερινή λήψη συγκεκριμένα και γνώριζες από πιο πρίν ότι υστερούσε,τότε μάλλον έκανες κακή αγορά εξ αρχής.

Και σε όλα τα reviews για την συσκευή αυτή,το video(ειδικά το βράδυ)δεν είναι από τα δυνατά του χαρτιά.

Αυτά που προσφέρει στην κατηγορία αυτή στο σύνολο είναι.

 

4 minutes ago, celtic1453 said:

Δεν είναι και φτηνό το ,5ς
Έχουμε.απαιτησεις

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk
 

Οποιος έχει μεγάλες απαιτήσεις,ανοίγει το πορτοφόλι του και αγοράζει ναυαρχίδες.

Δεν κοιτάζει σε mid range συσκευές και να απαιτεί να αποδίδουν σαν ναυαρχίδες.

Link to comment
Share on other sites

Ε ας παρουν ναυαρχιδα το fe εχει 100ε διαφορα με το a52s.Το τι ψαχνει καποιος τελικα  σε μια συσκευη πρεπει να αποφασισει .Θελει συσκευη που να εχει ισορροποια σε πολλους τομεις παει σε A52s .Θελει συσκευη που σε καποια απο τα χαρακτηριστικα του A52s να υπερτερει παει αλλου αλλα το αλλου εχει και παθογενειες.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Δινεις πονο στα SOT s_wind! Αλλα ειμαι σιγουρος οτι ολο και καποιοι θα αναφερουν οτι δεν εχει καλη μπαταρια! 🤣

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, GMF80 said:

Δινεις πονο στα SOT s_wind! Αλλα ειμαι σιγουρος οτι ολο και καποιοι θα αναφερουν οτι δεν εχει καλη μπαταρια! 🤣

 

Μονο πονο? Προχθες βγηκα εξω για βραδυ και μαντεψε εφυγα απο το σπιτι με μπαταρια 29% και ενιωθα απολυτα ασφαλης αλλες φορες θα επρεπε να εχω τουλαχιστον 70-80%.

Και οχι μονο αυτο εχεις πολυ  ταχυτητα ,5G καλη καμερα και μαντεψε γυρισα σπιτι με 16% μιαμιση ωρα πλοηγηση και βραδυνες φωτο.Τα εχουμε ξαναζησει αυτα ?Παψε καλε ....χαχαχ τι λεει τωρα ο καθενας απολυτα σεβαστο αλλα η αληθεια να λεγεται μια συσκευη μεσαιας κατηγοριας εχει βαλει κατω οτι κυκλοφορει εκει εξω σε θεματα καθημερινοτητας χωρις βεβαια να γινεται καποιου τυπου απαξιωση αλλα τι να κανουμε τωρα εγω φταιω?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Fulgore1 said:

5.5 για την ακρίβεια.

Και έχει δίκιο ο συμφορουμίτης. Το A52s είναι mid range συσκευή,που σημαίνει ότι έχεις και ανάλογες απαιτήσεις από αυτή σε διάφορους τομείς.

Σκέψου ότι το S7 είχε ip68 πιστοποίηση,1440p amoled οθόνη και ασύρματη φόρτιση(και κατασκευή από γυαλί και όχι πλαστικό) που δεν βρίσκεις ούτε σε ναυαρχίδες διαφόρων εταιρειών πλέον κάποια από αυτά.

Τωρα εαν σε ενδιέφερε πολύ το video σε νυχτερινή λήψη συγκεκριμένα και γνώριζες από πιο πρίν ότι υστερούσε,τότε μάλλον έκανες κακή αγορά εξ αρχής.

Και σε όλα τα reviews για την συσκευή αυτή,το video(ειδικά το βράδυ)δεν είναι από τα δυνατά του χαρτιά.

Αυτά που προσφέρει στην κατηγορία αυτή στο σύνολο είναι.

Εκ παραδρομής το 6μιση, 5μιση ήθελα να γράψω. Όπως ανέφερα και νωρίτερα, το γνώριζα από πριν ότι δεν θα έχει το καλύτερο βίντεο, ούτε μετανιώνω στο ελάχιστο την αγορά μου. Είναι για μένα η πιο ισορροπημένη συσκευή σε αυτά τα χρήματα. Αν ήθελα να πάρω κάτι με τοπ κάμερα θα κοιτούσα αλλού. Σε αυτά τα χρήματα, ξαναλέω για εμένα, είναι το καλύτερο που θα μπορούσα να είχα αγοράσει.

Link to comment
Share on other sites

S_Wind Δασκαλος! Αν εχεις και αλλα tips για καμερα ή οτιδηποτε αλλο ευπροσδεκτο..Thanks!

Παιδια το κινητο μας ειναι το καλυτερο Midrange αυτο τα λεει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Κατι ασχετο γιατι καποιος μου εστειλε μηνυμα το ξαναγραφω εδω εχει γραφτει και παλιοτερα για να μην εχουμε διαφημισεις στις εφαρμογες παμε ρυθμισεις/συνδεσεις/περισσοτερες ρυθμισεις συνδεσης/προσωπικο dns/ μπαινουμε και γραφουμε στο ονομα κεντρικου υπολογιστη το παρακατω:

dns.adguard.com

Μετα παταμε αποθηκευση .Κλεινουμε για 2 δευτερα ξανανοιγουμε τα δεδομενα και ολα κομπλε διαφημισεις τελος .Ισχυει για καποιον που λειτουργει με δεδομενα δικτυου.

 

Ετσι δεν χρειαζεται να βαλετε εφαρμογες adblock.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...