Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάμερες παιδιά
Και βίντεο
Μέρα νύχτα

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 hour ago, celtic1453 said:

Από φωτογραφίες και κάμερες;
Τι λέει;

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

Ανοιξε ένα δικό σου θέμα να αναφέρεις εκει τι χρηματα διαθέτεις και ποιες συσκευές κοιτάς,να σου γίνουν οι ανάλογες προτάσεις.

Ελεος πια κάθε τρεις και λίγο να σπαμάρεις για κάμερες

https://myphone.gr/forum/profile/179990-celtic1453/content/

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Fulgore1 said:

2 παράπονα έχω εγώ από την συσκευή που δειχνει ότι ειναι mid range πέραν της κατασκευης.

δακτυλικό αποτύπωμα δεν είναι τόσο γρήγορο σε σχέση με άλλων εταιρειών και ειδικά το face unlock αργεί αισθητά στο ξεκλειδωμα.

Στα υπόλοιπα η συσκευή για τα χρήματα της είναι κάτι παραπάνω από αξιοπρεπής.

Ακομα και σε security patches(αν και νωρίς ακόμα),είναι σε καλύτερη μοιρα απο την τελευταια Samsung συσκευη που ειχα,το S10+.

Ενα ασχημο εφαγα την πρωτη μερα με δακτυλικο και εκανα το τρικ βαζοντας εναλλαξ τα 2 δαχτυλα δηλαδη και δεξι και αριστερο μετα εβαλα ενα δευτερο με το δεξι που χρησιμοποιω για ανοιγμα  και εστρωσε απο τοτε  μονιμα  ανοιγει ακαριαια.Για το face δεν το εχω βαλε ποτε σε καμια συσκευη οποτε δεν εχω ιδεα. 

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Και στις ναυαρχιδες παλιοτερα η Samsung υστερούσε στα του δακτυλικού βλεπε S10(πολλα τα παραπονα και στο δικο του θεμα) και μόνο φέτος με τα s21 βελτιωθηκε η κατάσταση. Τουλάχιστον σε αυτά χρησιμοποιουσε τον μοναδικό Ultrasonic αισθητήρα που υποτιθεται ειναι πιο ασφαλής(τυπου faceID των iphone/pixel 4).

Εδω όμως στο a52 χρησιμοποιει optical οπως και οι αλλες συσκευες της κατηγοριας αυτής και ζηταει και τα περισσοτερα χρήματα απο ολες τις αλλες(αρχικες τιμες). 

Βεβαια οκ προσφέρει συνολικά πάρα πολλα και έχει πεσει πλεον η τιμή του αρκετά,απλά είναι όντως κριμα γιατι η συνολικη εμπειρια χρήσης είναι επιπεδου περσινης ναυαρχίδας(με την καλη έννοια)εκτος από αυτά,κοινώς θα μπορούσε και καλύτερα σε αυτον τον τομέα.

Φυσικα οπως ανεφερα και στον συμφορουμιτη πιο πισω,και ο φορτιστής των 15W στο κουτι ενω υποστηρίζει 25W και ενω οι αλλες εταιρειες σου δινουν 65W φορτιστες(Oneplus nord 2,Realme GT/master ed.),και αυτό fail ειναι,αλλα οκ και με τον 15W φορτιστη η 1.5 ωρα για να φορτισει απο 20 εως 100% δεν είναι πολύ.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Σωστα βεβαια το συνολο των χρηστων βαζουν τζαμακια εγω περα απο μια φορα που εβαλα σε παλιοτερη συσκευη δεν ξαναεβαλα ποτε μονο μεμβρανες βαζω γιατι τις συσκευες τις βαζω σε κλειστες θηκες.Ετσι προβληματα με δακτυλικα εξαφανιστηκαν.Την μεμβρανη που βαζω απο τα mediamarkt μου δινει εγγυηση 1 χρονο οσες φορες να ξεκολλησει μου την αλλαζουν.Ειναι περιπου  σαν ποιοτητα ψιλο-νανοτεχνολογιας ακομα και μικρες αμυχες αν κανεις εαν την σκουπισεις με λιγο νοτισμενο πανακι η χαρτομαντηλο φευγει  Πολυ καλη .Οι μεμβρανες της sammy στη σμαρτεκ καλες σαν ορατοτητα  αλλα κακης ποιοτητας εαν σου ξεφυγει λιγο νυχι χαραζει αμεσα.

Για τις ταχυφορτισεις δεν ασχολουμε οτι συσκευη και να παρω τη φορτιζω με το καλωδιο της συσκευασιας αλλα με παλιακο ανταπτορα εξοδου 1Α. 

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Επειδή έχει 3,5 mm jack, ήθελα να ρωτήσω αν έχει ραδιόφωνο.

Αν δεν έχει, θα λειτουργεί αν κατεβάσουμε εφαρμογή ραδιοφώνου από το Play Store;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι θα εννοεί αν έχει fm radio, offline όχι με δεδομένα. Από την στιγμή που είναι κλειδωμένο στον επεξεργαστή και εφαρμογή να κατεβάσει δε θα μπορέσει να το ενεργοποιήσει. Μόνο internet radio.

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, mipol said:

Σ' ευχαριστώ!

Καλά είναι δυνατόν στο Samsung A52 5G να έχει ραδιόφωνο και στο A52s να μην έχει;

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2021 at 9:19 ΜΜ, celtic1453 said:

Από φωτογραφίες και κάμερες;
Τι λέει;

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk
 

Πολυ καλο! Σχεδον σε όλες τις συνθηκες! Ξεχωρισα το night mode που πραγματικα ειναι δυνατο.

Edited by christos_087
Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2021 at 10:33 ΠΜ, athanaso77 said:

Ένα καλό επώνυμο tempered glass δε δημιουργεί πρόβλημα στις φωτογραφίες.

Πηρα εντα τζαμακι της 3mk η εφαρμογη ηταν ευκολη και δεν φαινοταν καν οτι εχεις βαλει τζαμακι παρολαυτα ειχε κατσει μια μικρη σκονουλα που με ενοχλουσε το ξαναβγαζω ε αυτο ηταν πανε 6.5 ευρω 😅 τζαμπα.Νομιζω θα παω χωρις τζαμακι εφοσον φοραω θηκη απο οτι ειδα δεν καταλαβαινει κατι απο γρατζουνιες το gorilla glass 5 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, athanaso77 said:

Υπάρχει τρόπος να βγαίνουν οι σκόνες αλλά τώρα είναι αργά…

Αν μπορείς να αναφέρεις κάποιον τρόπο, γιατί έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα, χωρίς να έχω αφαιρέσει το glass.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, Green_Dragon said:

Αν μπορείς να αναφέρεις κάποιον τρόπο, γιατί έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα, χωρίς να έχω αφαιρέσει το glass.

Σηκώνεις το tempered glass προσεχτικά (δεν το βγάζεις) από κάποια γωνία που είναι πιο κοντά η σκόνη και βάζεις ανάμεσα σε οθόνη και tempered, ένα σελοτέιπ με την κόλλα προς τα πάνω, για να κολλήσει και να τραβήξει τη σκόνη από το τζαμάκι. Επαναλαμβάνεις όσες φορές χρειαστεί και προσεχείς το σελοτέιπ να είναι καθαρό για να μη περάσει δικές του σκόνες μέσα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πηρα εντα τζαμακι της 3mk η εφαρμογη ηταν ευκολη και δεν φαινοταν καν οτι εχεις βαλει τζαμακι παρολαυτα ειχε κατσει μια μικρη σκονουλα που με ενοχλουσε το ξαναβγαζω ε αυτο ηταν πανε 6.5 ευρω  τζαμπα.Νομιζω θα παω χωρις τζαμακι εφοσον φοραω θηκη απο οτι ειδα δεν καταλαβαινει κατι απο γρατζουνιες το gorilla glass 5 
 
 
Δεν ισχυει.
Και στο S10e και στο S20+ σε ελαχιστες μερες χωρις προστασια ειχα δει γρατζουνιες. Ειδικα στο S20+ το ειχα 4 μερες χωρις προστασια και σε θηκη τυπου πουγκι και παλι απεκτησε γρατζουνιες.

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Έτσι είναι. Όσο και να το προσέχεις, αν δεν φορέσεις tempered glass στην οθόνη, θα δεις τις γνωστές αραχνιές στην καλύτερη. Και αυτό σε περίπτωση που δεν σου πέσει από τα χέρια γιατί τότε είναι πολύ πιθανό να προκληθεί ζημιά που ενδεχομένως θα μπορούσε να σωθεί από το tempered glass.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά με το τζάμι είναι πολύ σχετικά. Από τα τόσα κινητά με gorilla glass που έχουν περάσει από τα χέρια μου τα περισσότερα δεν είχαν σοβαρο πρόβλημα με γρατζουνιές, με τρανή εξαίρεση περίεργως το mate 8 με gorilla 3. Το v30 δεν κατάλαβε τιποτα 2 χρόνια. Επίσης, το g8x όταν το αγόρασα σε λίγες μέρες εμφάνισε γρατζουνιές αλλά χρειάστηκε να αλλάξω οθόνη (2 φορές κιόλας) λόγω καμμένου Pixel εντός εγγύησης και το επόμενο τζάμι το έχω πάνω από χρόνο με μια μόνο πολύ άχνη γρατζουνιά που δεν ενοχλεί. Όλες οι προηγούμενες συσκευές μου επίσης κανένα πρόβλημα. 

Για να με μακρυγορω το συμπέρασμα μου είναι ότι είναι θέμα τύχης, χρήσης αλλά και πολύ πιθανόν παρτίδας του τζαμιού που έχει η κάθε συσκευή, περισσότερο και από τον τύπο του. Προφανώς με ένα καλό τζάμι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, αλλά κακά τα ψέματα ή εμπειρία της οθόνης δεν είναι η ίδια. Προσωπικά πάντα χρησιμοποιώ τις καινούριες μου συσκευές χωρίς τζάμι αρχικά και αν διαπιστώσω προβλήματα από νωρίς τότε καταφεύγω σε προστασία,πριν ξεφύγει. 

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια δεν ειναι γρατζουνιες αλλα "αραχνιες" στην επιστρωση. Ορατες αν τις ψαξεις με κλειστη οθονη και κατω απο φωτισμο.
Εχω tempered glass που εχει σπασει αυτη τη στιγμη αλλα δεν βιαζομαι να το αλλαξω. Εχει μια ρωγμη οριζοντια απο τη μια ακρη στην αλλη του κινητου αλλα με αναμενη οθονη δεν ειναι ορατη.
Σιγουρα χανεις λιγο απο την full εμπειρια με προστασια οθονης. Το S20+ πλεον το εχω 18 μηνες και δεν εχω σκοπο να το αποχωριστω συντομα ουτε να το πουλησω οταν ερθει η ωρα να αναβαθμισω (θα το κρατησω για back up αλλα αργει αυτη η ωρα) και ολο σκεφτομαι να το αφησω χωρις τζαμι αλλα δεν το εχω κανει ακομα. Ετσι και αλλιως το εχω και σε θηκη πουγκι εκτος της κανονικης... 2 θηκες θα μου πεις; Ναι γιατι οσες φορες μου εχει πεσει κινητο μου πεφτει οταν βγαινω απο το αμαξι.... Με εχει σωσει η θηκη πουγκι απο το να αλλαζω συχνα τζαμακια.

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





Link to comment
Share on other sites

Εγω απο τοτε που συνηθισα μεμβρανη με θηκη βιβλιο η οποια γινεται και σταντ βρηκα την υγεια μου και δεν ξαναασχοληθηκα με τζαμια ουτε προβληματα στις οθονες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο! Σχεδον σε όλες τις συνθηκες! Ξεχωρισα το night mode που πραγματικα ειναι δυνατο.
Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το ELE-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Εφτασε Ανω Κυψελη Αττικης με Galaxy A52s και sim  Wind ...Αντε καλοδεχουμενο επιτελους  εχω πλεον και στο σπιτι .Το x53 modem της συσκευης δινει ρεστα :classic_biggrin:

 

spacer.png

 

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Οτι βολεύει τον καθένα.

Ευτυχώς το A52 έχει optical δακτυλικό που δουλεύει με τζαμακια σε αντιθεση με τους ultrasonic των ακριβοτερων S.

 

Link to comment
Share on other sites

Έδωσα το α52 5g κ πήρα αυτό..όντως έχει διαφορά..καλύτερη κάμερα δοκιμασμένο στα ίδια ακριβώς πλάνα ίδιες συνθήκες. Αρκετά πιο γρήγορο κ πιο smooth..

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...