Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι
Πας απο
Ναυαρχίδα σε midrange

Στάλθηκε από το ELE-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

19 ώρες πριν, johnkarak said:

Το σκέφτομαι σοβαρά να είναι το A52s ο αντικαταστάτης του Galaxy S9 που έχω 3 χρόνια περίπου τώρα...!!

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

θα είναι τρομερή αναβάθμιση καμία σχέση με το s9, θα καταλάβεις τι πάει να πει snapdragon τρομερή μπαταρία καμία σχέση με την σαπίλα του σ9

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, celtic1453 said:

Όχι
Πας απο
Ναυαρχίδα σε midrange

Στάλθηκε από το ELE-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μα και εσύ που ρωτάς εδώ απο παλιότερη ναυαρχίδα της εταιρειας(p30) εισαι σε mid range....

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, johnkarak said:

Το σκέφτομαι σοβαρά να είναι το A52s ο αντικαταστάτης του Galaxy S9 που έχω 3 χρόνια περίπου τώρα...!!

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θα δεις τεραστιες διαφορες στην αυτονομία/μπαταρια,ειδικά αν το δουλέψεις στα 60hz.

Επίσης ξέρεις από τώρα οτι θα έχεις επισημη υποστήριξη για τουλάχιστον 3 χρόνια. 

Δεν θα έχεις ασυρματη φόρτιση(εαν την χρησιμοποιεις τώρα καθόλου),και σε αισθηση στο χέρι χωρις θηκη θα την φας την ξενέρας πηγαίνοντας σε πλαστινο τηλέφωνο.

Απο την άλλη φθηνότερη κατασκευή σημαινει οτι θα εισαι και πιο ανετος στο πως χρησιμοποιεις το κινητο. Στα ακριβότερα κινητα τα νταντεύουμε απο χρήση γιατι αν πάθουν κάτι,είναι πολύ ακριβή η επισκευή.

Στο S21 ultra πχ,αν σου πεσει κάτω η οθόνη και ραγισει λίγο,θέλει 350ευρώ περιπου,όσο κοστίζει το A52s ξέρω γω.

Το μόνο που θα πρότεινα σε οποιον θελει να το κρατήσει το κινητό για χρόνια,θα ηταν να αγοράσει την 8gb ram έκδοση αν δεν έχει μεγάλη χρηματική διαφορά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μα και εσύ που ρωτάς εδώ απο παλιότερη ναυαρχίδα της εταιρειας(p30) εισαι σε mid range....
Όχι και ναυαρχίδα το Ρ30

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, celtic1453 said:

Όχι και ναυαρχίδα το Ρ30

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk
 

P30 και p30pro οι τελευταιες ναυαρχιδες της Huawei με Android,ετσι τις παρουσιαζε η ιδια η εταιρεια.

Αλλιως αν ειναι να ειμαστε αυστηροι,ουτε το S9 ηταν η ναυαρχιδα της Samsung,αλλα το Note 9.

Απο εκει και πέρα,φαντάζομαι το γνωρίζει ο συμφορουμίτης ότι πέφτει σε κατηγορία,αλλιως θα κοιτούσε στην S σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ευτυχώς που η Samsung έχει αντιπροσωπεια στην χώρα μας και κοιταμε και σε σκρουτζομαγαζα/bestprice

Γιατι αν ήταν οπως σε Xiaomi μερια,και μιλάγαμε για τιμές αλυσίδων μόνο στα 480ευρώ για το 6/128,δεν αξίζει ουτε για αστειο σε σχέση με τα 

  • 370ευρώ του Mi 11 lite 5G 
  • 400ευρώ Oneplus Nord 2
  • 305ευρώ του Realme GT Master Edition από Ιταλικό amazon.

Ειδικά το τελευταίο παρόλο που του λειπουν πράγματα σε σχέση με το Samsung,έχει άριστη τιμή για Snap778 συσκευή και με 65W φορτιστή.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ας περιορίσουμε τις off topic συζητήσεις και ας επιστρέψουμε στα της συσκευής του τίτλου. Έχουμε άλλα θέματα για αυτές τις συζητήσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2 minutes ago, s_wind said:

Δεν εχω δει καθολου θεματα με 6 Gb ram . Τρεχουν ολες οι βασικες εφαρμογες fb , insta, messegner ,opera, youtube vanced κτλ.το διαθεσιμο  υπολοιπο δειχνει παντα απο 2 εως 2,6 giga.

Μια χαρά είσαι! 😉

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, s_wind said:

Δεν εχω δει καθολου θεματα με 6 Gb ram .

Εγω δεν μίλησα για το σήμερα όμως.

3 μεγάλες αναβαθμίσεις θα πάρει η συσκευή,αρα τα 8gb ram όσο να ναι μελλοντικά θα βοηθήσουν σε αυτό.

Και δεν ξέρω και τι χρήση κάνει ο καθένας(ποσες και τι εφαρμογές κρατάει στο παρασκήνιο).

Για Android μιλάμε που γεμίζει η ram για πλάκα.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό σου δίνει τη RΑΜ Plus. 

Για να έχεις 10 Giga μνήμη γι αυτές τις δουλειές. 

Btw,  τέτοιες ανησυχίες δεν είχαμε ούτε το 2011 όταν μας ήρθε ξαφνικά ένα καλοκαίρι στο HTC Desire η αναβάθμιση από Android 2.1 σε 2.2  froyo. 

Μιλάμε για τη ριζικότερη αναβάθμιση που έχει γίνει στην ιστορία των Android συσκευών. Τότε το κινητό είχε μόλις 512 mb Ram."

Τα 6 gb είναι υπεραρκετά για όσους κάνουν μια casual καθημερινή χρήση κτλ. (για το 95% των χρηστών δλδ) 

Δεν πρέπει να είμαστε αριθμολάγνοι. Όπως τα 6.000 MP. Χωρίς σωστή υλοποίηση είναι άχρηστα. 

Όλα είναι θέμα marketing πλέον. Μην τσιμπάτε. 

Άλλο παράδειγμα. Πριν 2 χρόνια πολλοί έτριβαν τα μάτια τους με τη δύναμη του Snapdragon 855.

Ο 778g που φοράει το A52s, είναι στα σημεία καλύτερος από τον 855 των "ναυαρχίδων". 

Μέσα σε δύο χρόνια δεν έχουν αλλάξει πολλά. Ούτε οι συνήθειες ενός χρήστη smartphone.

Link to comment
Share on other sites

On 18/9/2021 at 2:53 ΠΜ, PRATINAS said:

......

 😂

 

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2021 at 12:17 ΠΜ, s_wind said:

Η "απολυτη" μεμβρανη μπηκε στα mediamarkt χωρις ιχνος ατελειας.Παρακατω φωτο μεμβρανη  επισης θηκη βιβλιο πολυ λεπτη , γινεται και σταντ για θεαση media ματ αισθηση στην πλατη για να μη γλιστραει , μπροστα με εμφανιση οθονης και κλειστο το καπακι με υφη δηλαδη πατας να δεις κατι χωρις να το ανοιξεις...

Μπορεις να δωσεις λιγες παραπάνω πληροφοριες για την μεμβράνη απο mediamarkt(κοστος,αν παιζει ρολο απο που έχεις αγοράσει το κινητό κλ)?Κοιταζα για τζαμάκια(spigen πχ) αλλα διαβάζω απο μερικους για θεματα με το δακτυλικο,και κλασσικα στο site της media δεν αναφέρουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 18€ έχει αν θυμάμαι καλά. Έχει ένα μηχάνημα που μοιάζει με εκτυπωτή, το οποίο τροφοδοτούν με ένα φύλλο που έχει την μεμβράνη και την κόβει στις διαστάσεις του κινητού. Το μόνο θέμα σου είναι να περιλαμβάνει η βάση τους με τα διαθέσιμα μοντέλα το τηλέφωνό σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση,άλλα μάλλον θα κοιτάξω για τζαμάκι spigen στα 9ευρώ αν τελικά πάω στο A52s ,γιατι κοντά 20ευρώ για screen protector για το συγκεκριμένο κινητό τα θεωρω πολλά. 

Είχα κλειδώσει στο τηλέφωνο του τίτλου,αλλά κάποιες αλλαγές στην τιμή σε bestprice σε ανταγωνιστικά μοντέλα σήμερα με έβαλαν πάλι στο ψάξιμο.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Το τσίμπησα χθες τελικά το A52s, είναι ο αντικαταστάτης του S9 που είχα 3 χρόνια.

Πρώτες εντυπώσεις απλά εξαιρετικές!

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...