Jump to content

TCL 20 5G


spy14
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για κάμερα realme 9 pro plus, samsung a52s,καλή επιλογή και το moto edge 20,  oneplus ούτε για αστείο πλέον, google καλό αλλά υπολειτουργεί στην Ελλάδα. Γενικά εκεί που έχουν πάει οι τιμές δυσκολεύουν τα πράγματα στη μεσαία κατηγορία, εγώ που θέλω οιοσδήποτε sd card είναι ακόμα πιο δύσκολα. 

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 421
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

11 minutes ago, chios said:

Για κάμερα realme 9 pro plus, samsung a52s,καλή επιλογή και το moto edge 20,  oneplus ούτε για αστείο πλέον, google καλό αλλά υπολειτουργεί στην Ελλάδα. Γενικά εκεί που έχουν πάει οι τιμές δυσκολεύουν τα πράγματα στη μεσαία κατηγορία, εγώ που θέλω οιοσδήποτε sd card είναι ακόμα πιο δύσκολα. 

Το κινητό όπως είπαμε δεν είναι μόνο κάμερα.εχω κατεβάσει g cam την τελευταία εκδοση και βγάζει πιο καθαρά από το Samsung a52s.απο το realme 6 pro μέχρι το 9pro μπορώ να πω πως βγάζουν την ημέρα ίδιες καθαρές φωτογραφίες. Τώρα μια μεγάλη διαφορά είναι πχ το tcl 20 5g που έχω δεν έρχεται με γρήγορη φόρτιση.ενω όλα αυτά έχουν.το Samsung έχει καλή amoled οθόνη .το παν είναι το κινητό που αγοράζεις να πάρει πάνω από δύο αναβάθμισεις και να μην έχει προβλήματα.επισης να έχει μια μεγάλη μπαταρία.εγω το tcl το φορτίζω δύο και τρεις φορές μέσα στην ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είδες τόσο μεγάλη διαφορά στις φωτογραφίες αλλάζοντας εφαρμογή, το ίδιο μπορεί να γίνει βάζοντας gcamera και στο a52s. Έχει και καλύτερες κάμερες, επίσης έχει snapdragon, και έχει πουλήσει πολύ περισσότερο οπότε η υποστήριξη ίσως και για gcam να είναι καλύτερη.
Επίσης, η γρήγορη φόρτιση δεν είναι απαραίτητα πλεονέκτημα. Ειδικά αν θέλεις να το κρατήσεις για χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν το tcl 20 5g θέλω να ρωτήσω πόσες ώρες σας βγάζει η μπαταρία 🔋.και με πόσες εφαρμογές συγκεκριμένα αντέχει το κινητό σας.

Link to comment
Share on other sites

Από τις 7 το πρωί το φορτίζω στις 12 το βράδυ με συχνή χρήση.τις τελευταίες μέρες παρατήρησα κάποιες φορές όχι όλες τις μέρες ότι ήθελε φόρτιση ποιο νωρίς.το εχω βέβαια και ένα χρόνο οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει φθορά της μπαταρίας.εφαρμογες συνολικά του κινητού και αυτές που του έχω φορτώσει είναι περίπου 120.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αυτη την στιγμη ηρθε μια ενημερωση συστηματος.δεν ξερω ακομα τι ακριβως ειναι.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου το έφερε η μάνα μου, λέγοντας ότι κάτι έπαθε το βλαμμένο, και είχε όντως ενημέρωση συστήματος. Μικρή φαίνεται, ευελπιστώ ενημέρωση ασφαλείας. Κάτι είναι και αυτό. Το περνάω και θα δούμε.

Μόλις μου το έφερε η μάνα μου, λέγοντας ότι κάτι έπαθε το βλαμμένο, και είχε όντως ενημέρωση συστήματος. Μικρή φαίνεται, ευελπιστώ ενημέρωση ασφαλείας. Κάτι είναι και αυτό. Το περνάω και θα δούμε.

 

Τελικά update ασφαλείας. Ιούνιος 2022. Τα ζώα μου αργά, με 6 μήνες διαφορά. Ας πρόσεχα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ναι και σε μένα ήρθε δεν κράτησε πολύ.ελεγα μήπως πάρουμε το android 12.τελικα έπεσα έξω . παντός το κινητό το αγόρασα πέρσυ. φέτος αρχές Μαρτίου πήγε με μια ενημέρωση android στο 11.και από τον Μάρτιο μέχρι τώρα πήρα μόνο μια ενημέρωση συστήματος.και βλέπω δεν άλλαξε κάτι.κριμα όμως η tcl που δεν δίνει αναβάθμισεις android σε όλα τα τηλέφωνα της.αυτο είναι μεγάλο μείον.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πέρσυ κάπου τέλη Φλεβάρη με αρχές Μάρτιου ήρθε το android 11.λετε η tcl να κάνει το θαύμα και να δώσει στο tcl 20 5g την αναβάθμιση σε android 12?🤔😊άλλωστε τον Νοέμβριο σταματάνε οι ενημερώσεις.οτι γίνει αυτό το χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει καμία νέα ενημέρωση πουθενά που να λέει ποια τηλέφωνα της tcl θα αναβαθμιστούν στο android 12? Η θα μείνουμε εμείς οι κάτοχοι του tcl 20 5g στο android 11.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι φάση;μου βγάζει σηματακι  volte ενώ δεν έχω πειράξει κάτι.μπηκα στο μενού και το απενεργοποίησα.δεν το είχα βάλει πάντως σίγουρα.μαλλον μπήκε αυτόματα.

Screenshot_2023-03-16-14-09-32-654.jpg

Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Cosmote.και εμφανίστηκε σε κλήση με το volte ενα σηματακι hd στο ιστορικό της κλήσης.

Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, spy14 said:

Cosmote.και εμφανίστηκε σε κλήση με το volte ενα σηματακι hd στο ιστορικό της κλήσης.

Ε καλό είναι αυτό. Εγώ θα έλεγα να το αφήσεις ενεργοποιημένο 

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Θα έχω κάποια επίπτωση στην μπαταρία,η κάποιες έξτρα χρεώσεις στην τιμή;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, spy14 said:

Θα έχω κάποια επίπτωση στην μπαταρία,η κάποιες έξτρα χρεώσεις στην τιμή;

Τίποτα απολύτως...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που πρόσεξα με το volte είναι ότι με αφήνει να σερφαρω με δεδομενα την ώρα που κάνω κλήση  και βάζω ανοιχτή συνομιλία,ενώ πριν έριχνε τα δεδομενα και δεν άφηνε να σερφαρεις.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, spy14 said:

Κάτι που πρόσεξα με το volte είναι ότι με αφήνει να σερφαρω με δεδομενα την ώρα που κάνω κλήση  και βάζω ανοιχτή συνομιλία,ενώ πριν έριχνε τα δεδομενα και δεν άφηνε να σερφαρεις.

Μία από τις δυνατότητες του volte εκτός από την τέλεια ποιότητα στις κλήσης είναι και αυτή.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, spy14 said:

Κάτι που πρόσεξα με το volte είναι ότι με αφήνει να σερφαρω με δεδομενα την ώρα που κάνω κλήση  και βάζω ανοιχτή συνομιλία,ενώ πριν έριχνε τα δεδομενα και δεν άφηνε να σερφαρεις.

Αυτή ειναι η λογική του VoLTE.
Σου δρομολογεί την φωνή μέσω LTE ενώ χωρίς αυτό έπρεπε να την δρομολογήσει μέσω 3G, γι αυτό και σου έριχνε την σύνδεση.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα που δεν έχει 3G, σε ρίχνει σε 2G με πολύ χειρότερη ποιότητα. Δεν υπάρχει λόγος να μην το έχεις ανοιχτό, εάν χρησιμοποιείς το τηλέφωνο για κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εμείς οι κάτοχοι του tcl 20 5g θα μείνουμε με το android 11 ? γνωρίζει κανεις? Πως είναι δυνατόν να δίνει αναβαθμίσεις στο 10 και στο 20 ναμην δίνει δύο android.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, pantelis pa said:

Τελικά εμείς οι κάτοχοι του tcl 20 5g θα μείνουμε με το android 11 ? γνωρίζει κανεις? Πως είναι δυνατόν να δίνει αναβαθμίσεις στο 10 και στο 20 ναμην δίνει δύο android.

Τη σειρά 10 έπαψε να την αναβαθμίζει. Έμεινε στο Android 11 με επίπεδο ασφάλειας κάπου στο '21 αν δε κάνω λάθος. Τη σειρά 20 την αναβαθμίζει σιγά σιγά 

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Έδωσαν σε κάποια site τα μοντέλα που θα αναβαθμιστούν.το tcl 20 5g μέχρι στιγμής δεν είναι μέσα.τον Νοέμβριο σταματάνε οι ενημερώσεις για το συγκεκριμένο κινητό.εκπληξη θα είναι για μένα αν πάρει τελικά το android 12.την επόμενη φορά θα πάω στην realme στο gt 2.

Link to comment
Share on other sites

On 22/3/2023 at 11:52 ΠΜ, pantelis pa said:

Τελικά εμείς οι κάτοχοι του tcl 20 5g θα μείνουμε με το android 11 ? γνωρίζει κανεις? Πως είναι δυνατόν να δίνει αναβαθμίσεις στο 10 και στο 20 ναμην δίνει δύο android.

άλλο το 20 5G κι άλλο το 20R 5G ;

Στο δικό μου 20R 5G πήρε την αναβάθμιση σε android 12.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...