Jump to content

TCL 20 5G


spy14
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

39 minutes ago, Mark_K said:

Το apk που είχα εγκαταστήσει από ότι βλέπω έχει τίτλο MGC_8.1.101_A9_GVr_ENG.apk
Να μην είναι ίδιο;

Από ό,τι βλέπω, μάλλον, δεν είναι το ίδιο apk. Δοκίμασε αυτό που σου έστειλα. Είναι το τελευταίο stable & recommended release...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 421
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ήξερα ποιο από τη λίστα, και έβαλα αυτό με την κατάληξη eng. Θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά εμείς δεν θα πάρουμε στο tcl 20 5g.το android 12.μονο μια αναβάθμιση δίνει στο τηλέφωνο μας η tcl.κριμα εδώ χάνει σαν εταιρεία.αν σκεφτεί κανείς ότι η realme και η xiaomi στα ίδια λεφτά δίνουν τουλάχιστον δύο αναβάθμισεις android.την επόμενη φορά μάλλον θα πάω η σε realme  η σε google pixel.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, pantelis pa said:

Τελικά εμείς δεν θα πάρουμε στο tcl 20 5g.το android 12.μονο μια αναβάθμιση δίνει στο τηλέφωνο μας η tcl.κριμα εδώ χάνει σαν εταιρεία.αν σκεφτεί κανείς ότι η realme και η xiaomi στα ίδια λεφτά δίνουν τουλάχιστον δύο αναβάθμισεις android.την επόμενη φορά μάλλον θα πάω η σε realme  η σε google pixel.

Ένας χρήστης στο θέμα του 20L+ ανέφερε ότι το 20SE ξεκίνησε να αναβαθμίζεται σε 12...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα λινκ στο ίντερνετ γράψανε ποια μοντέλα θα αναβαθμιστούν.αλλα δεν υπάρχει το δικό μου και νομίζω ένα ακόμα.οι εφαρμογές θα ενημερωθούν μέχρι τον Νοέμβριο όμως.παντος τέτοια παράβλεψη δεν το περίμενα.πως είναι δυνατόν η χιαομι να δίνει σε πάρα πολλά τηλέφωνα της  αναβαθμίσεις και η tcl ενω έχει λίγα μοντέλα να μην μπορεί  να  δωσει σε όλα τα τηλέφωνα της. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, pantelis pa said:

Σε ένα λινκ στο ίντερνετ γράψανε ποια μοντέλα θα αναβαθμιστούν.αλλα δεν υπάρχει το δικό μου και νομίζω ένα ακόμα.οι εφαρμογές θα ενημερωθούν μέχρι τον Νοέμβριο όμως.παντος τέτοια παράβλεψη δεν το περίμενα.πως είναι δυνατόν η χιαομι να δίνει σε πάρα πολλά τηλέφωνα της  αναβαθμίσεις και η tcl ενω έχει λίγα μοντέλα να μην μπορεί  να  δωσει σε όλα τα τηλέφωνα της. 

Λίγα μοντέλα - μικρό dev team φαντάζομαι....

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες που βγάζω με το tcl 20 είναι καλύτερες από το Samsung a52s.μιλαμε πάντα με g cam.κριμα μόνο που υστερεί στις αναβαθμίσεις android.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, pantelis pa said:

Οι φωτογραφίες που βγάζω με το tcl 20 είναι καλύτερες από το Samsung a52s.μιλαμε πάντα με g cam.κριμα μόνο που υστερεί στις αναβαθμίσεις android.

Γενικά τα TCL κινητά είναι απροβλημάτιστα και δε κολλάνε ποτέ κάτι που "γλυκαινει" κάπως το γεγονός ότι κόψανε τις πολλές αναβαθμίσεις. Από εκεί και πέρα αν κάποιος είναι άνθρωπος που αλλάζει κάθε χρόνο κινητό τότε μικρό το κακό. Επίσης αν η συσκευή προορίζεται για άνθρωπο που δεν ασχολείται πολύ με τεχνολογία τότε, επίσης, μικρό το κακό. Για άτομα σα και εμάς εδώ στο forum είναι πλήγμα. Εγώ δε θα ξανά πάρω TCL (αν και είμαι μεγάλος φαν) εκτός αν αλλάξει η πολιτική της άρδην...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Βγάζει πολύ καθαρές φωτογραφίες και ειδικά το βράδυ με την g cam πετάει.οπως και να έχει πρέπει να στραφούμε προς το realme 9pro plus είναι ένα πλήρες κινητό τηλέφωνο.επισης πολύ καλό και το motorola g82 !!!τα δύο πιο πληρέστερα κινητά στη μεσαία κατηγορία.αν όμως τέλη Νοεμβρίου εμφανιστούν κάποια πιο δυνατά τότε κοιτάω και αλλού.

Link to comment
Share on other sites

https://www.ytechb.com/list-of-tcl-phones-eligible-for-android-12-update/ εδώ δείχνει ποια μοντέλα της tcl θα πάρουν το android 12.οσοι έχουν το μοντέλο tcl 20 5g δεν υπάρχει καμία ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο άρθρο που βρήκα λέει τα παρακάτω.μιλαει για αναβάθμιση σε android 12.https://tweakdroid.com/android-12/tcl-20-5g-irvine-t781/

https://tweakdroid.com/android-12/tcl-20-5g-irvine-t781/.  Για την αναβάθμιση σε android 12 στο TCL 20 5g.    

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, pantelis pa said:

Ένα άλλο άρθρο που βρήκα λέει τα παρακάτω.μιλαει για αναβάθμιση σε android 12.https://tweakdroid.com/android-12/tcl-20-5g-irvine-t781/

https://tweakdroid.com/android-12/tcl-20-5g-irvine-t781/.  Για την αναβάθμιση σε android 12 στο TCL 20 5g.    

Πιο αναξιόπιστο δεν θα μπορούσε να γραφτεί... Τι διαβάζουν τα ματάκια μου; Ξεκλείδωμα bootloader για να βάλεις android 12; Στην καλύτερη περίπτωση μιλάει για custom rom και όχι για κάτι που βγάζει ο κατασκευαστής.

Ίσως και να μην πάρει καμία άλλη αναβάθμιση το συγκεκριμένο. Εδώ από το Φλεβάρη δεν έχει το παραμικρό update, ούτε καν για να διορθώσει bugs που είναι πολλά και σημαντικά. Μερικά παραδείγματα :

Δεν μπορείς να κλείσεις την 2η sim εαν έχεις 2.

Δεν δουλεύει καθόλου σωστά η αυτόματη φωτεινότητα. Την συσκευή που την έδωσα πλέον στη μάνα μου, επειδή δεν ξέρει να τη ρυθμίζει, έχω απενεργοποιημένη την αυτόματη φωτεινότητα και το έχω θέσει να είναι μόνιμα σχετικά ψηλά. Εχθές είχε το κινητό σε τσάντα, δεν είχε κλειδώσει (δεν ξέρω πως) και πήγε η φωτεινότητα στο 0 ενώ ήμασταν έξω. Και να μην βλέπεις το παραμικρό να το ρυθμίσεις. Άχρηστο πρακτικά μέχρι να μπεις σε εσωτερικό χώρο. Αυτό δεν θα συνέβαινε εαν δούλευε σωστά η αυτόματη ρύθμιση.

Το άλλο που μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση, είναι πως ενώ είναι κλειδωμένο κανονικά το τηλέφωνο, μπορεί να το πιάσει κάποιος τρίτος που δεν έχει τη δυνατότητα να το ανοίξει (έχει κλείδωμα με fingerprint και pin), ωστόσο μπορεί κανονικά να το κάνει restart και να το απενεργοποιήσει. Δηλαδή αν θέλει να στο κλέψει κανείς και να το κλείσει να μην το βρείς είναι πανεύκολο να το κάνει. Φοβερό....

Ξέρω πως αρκετοί έχουν κόλημα με τη μάρκα και θα πουν τι λέει αυτός ο βλάκας τώρα, αφού πήραμε τηλεφωνάρα με καλά χαρακτηριστικά και μικρή τιμή. Η ουσία είναι πως δεν κάνουν τα ράσα τον παπά, και το καλό hardware από μόνο του δεν λέει τίποτα. Αν δεν υπάρχει καλή και σωστή υποστήριξη στο software, δεν κάνεις τίποτα. Η αξία του τηλεφώνου είναι και στο software, και όταν βγάζεις ένα μοντέλο και το παρατάς γιατί δεν έχεις άτομα να το υποστηρίξουν, εσύ χάνεις γιατί φαίνεσαι και αναξιόπιστος και δημιουργείς και προβλήματα στους χρήστες. Άντε να αγοράσει κανείς που θα απογοητευτεί tcl ξανά. Ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

σημερα κλεινω ακριβως ενα χρονο με το κινητο και μπορω να πω οτι ειμαι υπερευχαριστημενος.ειναι το πρωτο κινητο που θα κρατησω μεχρι οσο αντεξει.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντός του χρόνου θα το αλλάξω θα πάρω το Motorola g82!το tcl έμεινε με μια αναβάθμιση android.αυτη τη στιγμή ίδιας κατηγορίας κινητά από realme Samsung έχουν πάρει και το android 12 .εμάς δυστυχώς έμεινε στο 11.να ξέρετε πως το Νοέμβριο του 2023 σταματάνε οι ενημερώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεκτό.εμενα ποτέ δεν με ενδιέφεραν οι ενημερώσεις οπότε δεν ήταν κριτηριο μου αυτό.

Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, pantelis pa said:

Εγώ παντός του χρόνου θα το αλλάξω θα πάρω το Motorola g82!το tcl έμεινε με μια αναβάθμιση android.αυτη τη στιγμή ίδιας κατηγορίας κινητά από realme Samsung έχουν πάρει και το android 12 .εμάς δυστυχώς έμεινε στο 11.να ξέρετε πως το Νοέμβριο του 2023 σταματάνε οι ενημερώσεις.

Το g82 γιατί είναι τόσο ακριβό; αν εξαιρέσεις ότι έχει καλή κάμερα σε επεξεργαστή δεν είναι και τόσο καλός.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα μια κ έχουμε το ίδιο μοντέλο.σου έχει τύχει ναμην κουνιέται καθόλου το Facebook να έχει κολλήσει τελείως?,

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει κολλήσει αρκετές φορές και δεν κουνιέται καθόλου.δηλαδη δεν ρολαρει πουθενά.και πρέπει να πάω στο smart manager και να κάνω εκκαθάριση εφαρμογών.

10 minutes ago, chios said:

Το g82 γιατί είναι τόσο ακριβό; αν εξαιρέσεις ότι έχει καλή κάμερα σε επεξεργαστή δεν είναι και τόσο καλός.

Έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά.μπες και δες εκτός την κάμερα τι άλλο έχει.

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή στο έκανε η μετά από αναβάθμιση;μήπως δεν έκατσε καλά η αναβάθμιση;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έκατσε κάτι καλά.για αυτό δεν θέλω αναβαθμίσεις.πολλες φορές ενώ όλα λειτουργούν καλά,μετά από αναβάθμιση υπάρχουν θεματακια.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω έως μια αναβάθμιση σε ένα κινητό των 200 ευρώ είναι καλά.απορω πως δίνουν δύο και παραπάνω αναβάθμισεις η χιαομι και η realme.μονο αν δώσεις πολλά λεφτά πχ 400 κ πάνω δεν θα έχουν πρόβλημα οι αναβαθμίσεις android.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει κολλήσει αρκετές φορές και δεν κουνιέται καθόλου.δηλαδη δεν ρολαρει πουθενά.και πρέπει να πάω στο smart manager και να κάνω εκκαθάριση εφαρμογών.
Έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά.μπες και δες εκτός την κάμερα τι άλλο έχει.
Το έψαξα λίγο γενικά είναι πολύ μέτριο και σε κάμερα με τίποτα δεν αξίζει τα λεφτά που ζητάει, πολύ φθηνότερα παίζει το realme 9 Pro.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, chios said:
9 ώρες πριν, pantelis pa said:
Εμένα έχει κολλήσει αρκετές φορές και δεν κουνιέται καθόλου.δηλαδη δεν ρολαρει πουθενά.και πρέπει να πάω στο smart manager και να κάνω εκκαθάριση εφαρμογών.
Έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά.μπες και δες εκτός την κάμερα τι άλλο έχει.

Το έψαξα λίγο γενικά είναι πολύ μέτριο και σε κάμερα με τίποτα δεν αξίζει τα λεφτά που ζητάει, πολύ φθηνότερα παίζει το realme 9 Pro.

Μη το ψάχνεις.στη μεσαία κατηγορία η αυτό μπορείς να πάρεις η δύο ακόμα το realme 9proplus.η το xiaomi  redmi note11 pro plus.αν ήταν να έδινα παραπάνω χρήματα πήγαινα η στο one plus nord 2t η στο Google pixel 6a.πανω κάτω στη μεσαία κατηγορία δεν μπορείς να πάρεις ένα πολύ καλύτερο κινητό.δεν είμαι fun της xiaomi.αλλα ομως να ακούσω θέλω εσείς πιο προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...