Jump to content

TCL 20 5G


spy14
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

21 minutes ago, Mark_K said:

Αν πατήσεις το + σημαίνει πως θες να φτιάξεις νέο προφίλ APN, άρα είναι φορολογικό να είναι όλα κενά.
Δοκίμασε να κάνεις ένα νέο. Δώσε του ότι όνομα θες, και στο πεδίο apn γράψε internet.vodafone.gr Όλα τα υπόλοιπα άσε τα κενά, και σώσε το και επέλεξέ το να δεις μπας και χρησιμοποιώντας αυτό σου λύσει το πρόβλημα.

Sent from my TCL 20 5G
Δυστυχώς το εκλεισα το άνοιξα .πάτησα στα δεδομένα και πάλι δεν άνοιξαν.πρεπει να πηγαίνω εδώ στις τρεις τελιτσες και να πατάω εκει.εφόσον το ανοίξω μια φορά το κινητό κ μετά θα ενεργοποιηθουν τα δεδομένα.

Screenshot_2022-04-15-10-59-05-210.jpg

9 minutes ago, pantelis pa said:

Δείξε μου λίγο εσένα πως είναι η καρτέλα η συγκεκριμένη.

Αυτές οι τρεις τελιτσες κάνουν επαναφορά προεπιλογων.γιατι εφόσον κλείσω και ανοίξω το κινητό πρέπει να πηγαίνω μια φορά σε αυτό το σημείο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 421
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μπορώ να το εξηγήσω. Θα βάλω πιο μετά την κάρτα της Vodafone να δω πως συμπεριφέρεται.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι τρεις τελιτσες κάνουν επαναφορά προεπιλογων.γιατι εφόσον κλείσω και ανοίξω το κινητό πρέπει να πηγαίνω μια φορά σε αυτό το σημείο?
Δοκίμασα και έβαλα κάρτα Vodafone cu μόνη της, αντικαθιστώντας την cosmote που έχω κανονικά. Δουλεύει σωστά. Με το που ξεκινάει έχει κανονικά σήμα 4G/5G και δεν χρειάζεται να κάνω καμία ενέργεια. Δοκίμασα και 3 επανεκκινήσεις, και λειτουργεί απροβληματιστα. Άρα θα έλεγα πως για το θέμα που αντιμετωπίζεις ευθύνεται είτε η κάρτα σου, είτε το δίκτυο που είναι ενδεχομένως πολύ χάλια στην περιοχή σου.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Για κλείσε και άνοιξε το κινητό σου.κ πατά μετά τα δεδομένα ανοίγουν αμέσως?

13 minutes ago, Mark_K said:

Δοκίμασα και έβαλα κάρτα Vodafone cu μόνη της, αντικαθιστώντας την cosmote που έχω κανονικά. Δουλεύει σωστά. Με το που ξεκινάει έχει κανονικά σήμα 4G/5G και δεν χρειάζεται να κάνω καμία ενέργεια. Δοκίμασα και 3 επανεκκινήσεις, και λειτουργεί απροβληματιστα. Άρα θα έλεγα πως για το θέμα που αντιμετωπίζεις ευθύνεται είτε η κάρτα σου, είτε το δίκτυο που είναι ενδεχομένως πολύ χάλια στην περιοχή σου.

Sent from my TCL 20 5G
 

Πχ τώρα αν ανοίξω τα δεδομένα θα ανοίξουν αμέσως.οπως σε έχω πει αυτό το πρόβλημα είναι μόνο όταν κάνω απενεργοποίηση του τηλεφώνου.όταν το κλείνω τότε πρέπει να πάω στις 3  τελιτσες.κανονικα έπρεπε με ένα πάτημα στα δεδομένα να άνοιγαν . κατάλαβες τι εννοώ ?

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι εννοείς, αλλά δεν χρειάστηκε να ανοίξω τα δεδομένα. Με το που ξεκινάει είναι ενεργά. Εσύ τα ανοιγοκλείνεις συνεχώς; Δηλαδή τα κλείνεις πριν το σβήσεις;

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Όχι .όταν θα κλείσω το κινητό κ το ανοίξω και πάτησω στα δεδομένα δεν θα ανοίξουν.πρεπει να πάω στη φωτογραφία που έβαλα πιο επάνω.δεν τα ανοιγοκλείνω.απλα αν μια φορα το κλείσω πρέπει να γίνει αυτή η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα το κινητό και το άνοιξα .δεν έγινε κάτι δεν ενεργοποιηθηκαν.δες τις δύο εικόνες με κλειστά δεδομένα και ανοικτα.δες το σύμβολο είναι ανενεργό.ουτε καν κουνήθηκε.εστω και 3g ας πήγαινε.

Screenshot_2022-04-15-13-27-59-087.jpg

Screenshot_2022-04-15-13-28-15-527.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω ξανά μετά γιατί τώρα έφυγα από το σπίτι και δεν έχω τη Vodafone μαζί μου. Αλλά δεν νομίζω ότι θα βρω κάτι. Σου είπα, ή η κάρτα σου ή το δίκτυο είναι το πρόβλημα.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όντος αυτό που λες η κάρτα η το δίκτυο.τοτε μάλιστα άρα το κινητό δεν έχει προβλημα απλά τρώει αυτό το μικρό σκάλωμα.το δίκτυο αποκλείεται να είναι διότι εδώ που μένω εχει4g αλλά για περιμένε θα βγάλω την κάρτα και θα την ξαναβάλω ,τη sim εννοω για να δω θα μου βγαλει ξανά το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα την κάρτα sim τη. Ξανά εβαλα .εφόσον φυσικά είχα κλείσει τελείως το κινητό  .πατησα στα δεδομένα και τελικά πάλι δεν ανοιξαν.οποτε το προβλήμα είναι στο λογισμικό.ουτε το δίκτυο φταίει ούτε η κάρτα κρίμα.καλα με είπαν στο τηλέφωνο που μίλησα με τη vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μην λες μεγάλη κουβέντα. Δεν πάνε πολλά χρόνια που χρησιμοποιούσα Vodafone και είχε θέμα. Μπορεί να μην είχε το δικό σου, αλλά κολλούσε σε 3G ή να μην μπορεί να κατεβάσει τίποτα παρά μόνο αν ανοιγόκλεινες το flight mode. Τώρα έχει φτιάξει, αλλά αν εκεί που είσαι είναι οριακό το δίκτυο δεν αποκλείεται να κάνει κάτι και να το "μπερδεύει". Αν ήταν πρόβλημα λογισμικού, θεωρώ πως θα το έκανε σε όλους. Τουλάχιστον σε εμένα δείχνει να δουλεύει σωστά. Θα επανέλθω μετά από περισσότερες δοκιμές.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι θέμα λογισμικού, εφόσον φοράμε όλοι το ίδιο, θα έπρεπε όλοι να έχουμε το ίδιο πρόβλημα. Από τη στιγμή που δεν το έχουν άλλοι, μάλλον κάτι άλλο φταίει.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λες αυτό το ενδεχόμενο? τότε μακάρι να είναι κάτι άλλο.παντος μόνο όταν το απενεργοποιω το κινητό το κάνει αυτό .πριν το έβαλα στο flight mode και μετά το άνοιξα έβαλα τα δεδομένα και τα ενεργοποίησε αμέσως.αρα το πρόβλημα είναι μόνο αν το κλείσω τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις βάλει καμία περίεργη εφαρμογή και το προκαλεί αυτό;

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα ξανά με κάρτα Vodafone, και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Ανοιγοκλείνεις δεδομένα και γίνεται στιγμιαία και χωρίς πρόβλημα. Έπειτα από επανεκκίνηση, το ίδιο. Με WiFi μου έβγαλε κι εμένα την βλακεία ειδοποίηση που όπως υποπτευόμουν οφείλεται στο WiFi calling της Vodafone.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για το wi fi calling.για τα δεδομένα που όταν κλείνω το κινητό και μετά το ανοίγω δεν λειτουργουν.μηπως μπερδεύτηκες λιγο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εσύ μπερδεύτηκες. Ανέφερα απλά ότι μου εμφάνισε κι εμένα την ίδια ειδοποίηση που δεν βγαίνει, και οφείλεται στο wifi calling, όπως λέγαμε εχθές. Δεν το συσχετίζω με το πρόβλημα των δεδομένων. Νομίζω ότι (προσπαθώ να) γράφω καθαρά ελληνικά.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Α εντάξει τότε αλλάζει.εγω παντός το wi fi calling κατά κάποιο τρόπο το έσβησα.και παρατηρησα καθώς το γύρισα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις η μπαταρία κρατάει πιο πολύ.το μόνο πρόβλημα είναι τα δεδομένα όπως σε έχω πει .που αν κλείσω το κινητό και το ανοίξω πρέπει να ακολουθήσω μια συγκεκριμένη διαδικασία για να ανοίξουν .κ αυτό για μια φορά.γιατι να πηγαίνω στις 3 τελιτσες δεξιά συνέχεια απορώ.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, pantelis pa said:

Α εντάξει τότε αλλάζει.εγω παντός το wi fi calling κατά κάποιο τρόπο το έσβησα.και παρατηρησα καθώς το γύρισα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις η μπαταρία κρατάει πιο πολύ.το μόνο πρόβλημα είναι τα δεδομένα όπως σε έχω πει .που αν κλείσω το κινητό και το ανοίξω πρέπει να ακολουθήσω μια συγκεκριμένη διαδικασία για να ανοίξουν .κ αυτό για μια φορά.γιατι να πηγαίνω στις 3 τελιτσες δεξιά συνέχεια απορώ.

Ίσως είναι χαζό αλλά γιατί δε λες στη Vodafone να σου στείλουν τις ρυθμίσεις internet; Δε ξέρω τι ηλικία έχεις, αλλά μια φορά και ένα καιρό εμείς οι μεγαλύτεροι (36 τώρα) αυτό κάναμε...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο από ρυθμίσεις. Ένα προφίλ apn με ότι όνομα θες και στο πεδίο apn να γράφει internet.vodafone.gr
Κάτι άλλο παίζει. Εγώ επιμένω να δοκιμάσει και με άλλες κάρτες, ακόμα και Vodafone να δει αν έχει διαφορά. Εναλλακτικά, ένα ακόμη reset και να δει αν το κάνει χωρίς να εγκαταστήσει πολλές εφαρμογές. Είναι πολύ περίεργο. Για να έχει μηχανικό πρόβλημα η συσκευή νομίζω πως είναι εξαιρετικά απίθανο.. software λόγω του λογισμικού αποκλείεται, μιας και άλλοι δεν έχουμε το παραμικρό. Εγώ ποντάρω στο δίκτυο. Και φυσικά αν πήρε τηλέφωνο και τους είπε ότι η συσκευή του πήρε update, το πιο εύκολο είναι να το ρίξουν σε αυτό για να μην ασχοληθούν.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Α εντάξει τότε αλλάζει.εγω παντός το wi fi calling κατά κάποιο τρόπο το έσβησα.και παρατηρησα καθώς το γύρισα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις η μπαταρία κρατάει πιο πολύ.το μόνο πρόβλημα είναι τα δεδομένα όπως σε έχω πει .που αν κλείσω το κινητό και το ανοίξω πρέπει να ακολουθήσω μια συγκεκριμένη διαδικασία για να ανοίξουν .κ αυτό για μια φορά.γιατι να πηγαίνω στις 3 τελιτσες δεξιά συνέχεια απορώ. 

1 hour ago, Mark_K said:

Δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο από ρυθμίσεις. Ένα προφίλ apn με ότι όνομα θες και στο πεδίο apn να γράφει internet.vodafone.gr
Κάτι άλλο παίζει. Εγώ επιμένω να δοκιμάσει και με άλλες κάρτες, ακόμα και Vodafone να δει αν έχει διαφορά. Εναλλακτικά, ένα ακόμη reset και να δει αν το κάνει χωρίς να εγκαταστήσει πολλές εφαρμογές. Είναι πολύ περίεργο. Για να έχει μηχανικό πρόβλημα η συσκευή νομίζω πως είναι εξαιρετικά απίθανο.. software λόγω του λογισμικού αποκλείεται, μιας και άλλοι δεν έχουμε το παραμικρό. Εγώ ποντάρω στο δίκτυο. Και φυσικά αν πήρε τηλέφωνο και τους είπε ότι η συσκευή του πήρε update, το πιο εύκολο είναι να το ρίξουν σε αυτό για να μην ασχοληθούν.

Sent from my Galaxy S10e
 

Έβαλα αυτό to apn.εκλεισα το κινητό το άνοιξα μετά πάτησα στα δεδομένα και πάλι τίποτα.κατι μάλλον πείραξα .καλύτερα να πάρω ξανά τηλέφωνο στην εταιρεία.δεν γίνεται να είναι το προβλημα από το λογισμικό.

Screenshot_2022-04-15-23-33-25-749.jpg

3 minutes ago, pantelis pa said:

Α εντάξει τότε αλλάζει.εγω παντός το wi fi calling κατά κάποιο τρόπο το έσβησα.και παρατηρησα καθώς το γύρισα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις η μπαταρία κρατάει πιο πολύ.το μόνο πρόβλημα είναι τα δεδομένα όπως σε έχω πει .που αν κλείσω το κινητό και το ανοίξω πρέπει να ακολουθήσω μια συγκεκριμένη διαδικασία για να ανοίξουν .κ αυτό για μια φορά.γιατι να πηγαίνω στις 3 τελιτσες δεξιά συνέχεια απορώ. 

Έβαλα αυτό to apn.εκλεισα το κινητό το άνοιξα μετά πάτησα στα δεδομένα και πάλι τίποτα.κατι μάλλον πείραξα .καλύτερα να πάρω ξανά τηλέφωνο στην εταιρεία.δεν γίνεται να είναι το προβλημα από το λογισμικό.

Screenshot_2022-04-15-23-33-25-749.jpg

Επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου έκανα πολλές φορές και δεν έγινε κάτι.reset που ακριβώς κάνω κ τι χάνω με αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...