Jump to content

TCL 20 5G


spy14
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό, συνήθως χρησιμοποιώ έτοιμο xml για την συσκευή μου.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 421
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά είχα ένα πολύ σπαστικό πρόβλημα μου πραγματικά ήθελα να το βάλω για πούλημα μόνο και μόνο γιαυτό. Λόγω δουλειάς (delivery) δουλεύω πάρα πολύ το gps και συγκεκριμένα το Igo το οποίο με βολεύει πολύ. Είχα πρόβλημα με το συγκεκριμένο gps πολλές φορές δεν έκανε wake up τον δεκτη gps και επρεπε να μπαίνω στο gps status για να ξυπνησει και να δουλέψει. Εξαιρετικά εκνευριστικο ειδικά όταν βρέχει και θες γρηγορες κινησεις. Ε με το update διορθωκε και σωθηκα χαχαχα. Αμα έβαζαν και double tap to wake θα ηταν ονειρο για εμενα αλλα ενταξει μην τα θελουμε και ολα δικα μας! 😛

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, spy14 said:

Αυτό είναι το r.ναι για δεύτερο σίγουρα αξίζει.

Ευχαριστώ πολύ για την άποψη. Με ενδιαφέρει για πολύ light δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα όχι, με mediatek και 720p ανάλυση σε 6,5 ίντσες. Ούτε καν για τρίτο.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο που διόρθωσε το κινητό με το android 11.ειναι μπορεί να έχω μισή εικόνα να βλέπω μπάλα και στην άλλη μισή να γράφω μύνημα στο Facebook.στο messenger.παλια δεν σε άφηνε σε όλες τις εφαρμογές τώρα γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μπαίνω σε ένα συγκεκριμένο καφέ .στο ίντερνετ δεν με βάζει σε όλες τις εφαρμογές.πχ στο Τουίτερ δεν μπαίνει πολλές φορές αλλά και σε πολλά ακόμα.που λέτε να οφείλεται?,

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο που παρατήρησα και δεν μου αρέσει, είναι πως δεν λειτουργεί η εναλλαγή από VoWiFi σε VoLTE την ώρα της κλήσης. Δηλαδή αν έχω flight mode και ανοιχτό WiFi , συνδέεται με VoWiFi και παίρνω τηλέφωνο, αν κατά τη διάρκεια βγάλω το flight mode και συνδεθεί σε δίκτυο κινητής δεν γυρίζει σε VoLTE. Πρέπει να κλείσω το WiFi για να το κάνει αυτό.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση μια στις 1000 του χρόνου να γίνει το θαύμα και να δώσει και το android 12?μιλάμε πάντα για το μοντέλο tcl 20 5 g.επειδη ο Μάρτιος από ότι παρατήρησα είναι ο μήνας των αναβαθμίσεων.

Link to comment
Share on other sites

Τον Μάρτιο κιόλας; Νομίζω θα χρειαζόταν κάτι πολύ περισσότερο από θαύμα για κάτι τέτοιο ...

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Α, οκ. Δεν κατάλαβα καλά και νόμιζα σε λίγες μέρες. Θα δείξει, αν και κρατάω μικρό καλάθι. Αν ξεκινούσε να δίνει ενημερώσεις ασφαλείας, έστω και ανά τρίμηνο, θα είχα πιο πολλές ελπίδες.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Εδώ γράφουν τα τηλέφωνα που θα πάρουν android 12>.λέτε να γίνει κανένα θαύμα και να πάρει και το δικό μας?γιατί λέει tcl 20.Asus Zenfone 8

OnePlus 9 και OnePlus 9 Pro

Oppo Find X3 Pro (μόνο για συγκεκριμένες περιοχές)

Realme GT

Sharp (ακολουθεί ενημέρωση)

Tecno Camon 17

TCL 20 και TCL 20 Pro 5G

Vivo iQOO 7 Legend

Xiaomi Mi 11, Mi 11 Ultra, Mi 11i και Mi 11X Pro

ZTE Axon 30 Ultra 5G

Υπάρχει κάτι νέο στο Android 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Mark_K said:

Ένα άλλο που παρατήρησα και δεν μου αρέσει, είναι πως δεν λειτουργεί η εναλλαγή από VoWiFi σε VoLTE την ώρα της κλήσης. Δηλαδή αν έχω flight mode και ανοιχτό WiFi , συνδέεται με VoWiFi και παίρνω τηλέφωνο, αν κατά τη διάρκεια βγάλω το flight mode και συνδεθεί σε δίκτυο κινητής δεν γυρίζει σε VoLTE. Πρέπει να κλείσω το WiFi για να το κάνει αυτό.

Sent from my TCL 20 5G
 

Αν μια κλήση πραγματοποιήται μέσω VoWifi δε γίνεται να γίνει εναλλαγή σε VoLTE. Βασικά, αν για κάποιο λόγο, κοπεί το WiFi τερματίζεται και η κλήση. Για να γίνει η εναλλαγή αυτόματα θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένα και το WiFi και τα δεδομένα. Δοκιμασμένο σε 10L, αλλά νομίζω ότι γίνεται σε όλα τα Android

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ισχύει αυτό. Στο Samsung κανονικά γίνεται εναλλαγή από VoWiFi σε VoLTE αν απενεργοποιήσω το flight mode, και γενικά έτσι πρέπει να γίνεται. Και στο TCL έγινε αυτό, αλλά μόνο αφού έκλεισα το WiFi, χωρίς να πέσει η κλήση. Απλά θα έπρεπε να γίνεται χωρίς αυτή την κίνηση, εφόσον έχεις ορίσει προτεραιότητα σε δίκτυο κινητής.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Mark_K said:

Όχι δεν ισχύει αυτό. Στο Samsung κανονικά γίνεται εναλλαγή από VoWiFi σε VoLTE αν απενεργοποιήσω το flight mode, και γενικά έτσι πρέπει να γίνεται. Και στο TCL έγινε αυτό, αλλά μόνο αφού έκλεισα το WiFi, χωρίς να πέσει η κλήση. Απλά θα έπρεπε να γίνεται χωρίς αυτή την κίνηση, εφόσον έχεις ορίσει προτεραιότητα σε δίκτυο κινητής.

Sent from my TCL 20 5G
 

Ίσως εννοείς κάτι άλλο και δεν έχω καταλάβει εγώ. Πάντως στο Android αν είσαι σε κλήση μέσω VoWiFi δε μπορεί να γίνει καμία εναλλαγή παρά μόνο αν έχεις ενεργοποιημένα και τα δεδομένα. Στο 10L έτσι γίνεται και το επιβεβαιώνουν και διάφοροι, ξένοι, YouTubers. Τώρα, η αλήθεια είναι ότι η Samsung είναι μια κατηγορία από μόνη της και μπορεί να τα έχει διορθώσει όλα αυτά

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το έχεις καταλάβει σωστά. Καταρχάς, τα δεδομένα σε καμία περίπτωση δεν παίζουν ρόλο, και η κλήση με volte πραγματοποιείται κανονικά και με κλειστό το διακόπτη των δεδομένων. Από εκεί και έπειτα, η σωστή συμπεριφορά είναι να γίνεται εναλλαγή από wifi σε δίκτυο κινητής και το αντίθετο χωρίς να διακόπτεται η κλήση. Εγώ μόλις το δοκίμασα στο TCL το εξής. Κλείνω δεδομένα, ενεργοποιώ flight mode, ανοίγω wi-fi, και εμφανίζεται φυσιολογικά η ένδειξη VoWiFi. Καλώ έναν αριθμό και λειτουργεί κανονικά. Στη συνέχεια, χωρίς να έχει τερματιστεί η κλήση, απενεργοποιώ το flight mode, εμφανίζεται η ένδειξη του δικτύου κινητής και εδώ κανονικά θα έπρεπε να μου το γυρίζει σε VoLTE, αλλά το κρατάει σε VoWiFi. Στη συνέχεια κλείνω το WiFi και τότε πραγματοποιείται η εναλλαγή χωρίς να τερματιστεί η κλήση. Δοκίμασέ το και στο δικό σου TCL αν θες. Κάλεσε τον αριθμό που σου λέει το υπόλοιπο π.χ.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Mark_K said:

Μάλλον δεν το έχεις καταλάβει σωστά. Καταρχάς, τα δεδομένα σε καμία περίπτωση δεν παίζουν ρόλο, και η κλήση με volte πραγματοποιείται κανονικά και με κλειστό το διακόπτη των δεδομένων. Από εκεί και έπειτα, η σωστή συμπεριφορά είναι να γίνεται εναλλαγή από wifi σε δίκτυο κινητής και το αντίθετο χωρίς να διακόπτεται η κλήση. Εγώ μόλις το δοκίμασα στο TCL το εξής. Κλείνω δεδομένα, ενεργοποιώ flight mode, ανοίγω wi-fi, και εμφανίζεται φυσιολογικά η ένδειξη VoWiFi. Καλώ έναν αριθμό και λειτουργεί κανονικά. Στη συνέχεια, χωρίς να έχει τερματιστεί η κλήση, απενεργοποιώ το flight mode, εμφανίζεται η ένδειξη του δικτύου κινητής και εδώ κανονικά θα έπρεπε να μου το γυρίζει σε VoLTE, αλλά το κρατάει σε VoWiFi. Στη συνέχεια κλείνω το WiFi και τότε πραγματοποιείται η εναλλαγή χωρίς να τερματιστεί η κλήση. Δοκίμασέ το και στο δικό σου TCL αν θες. Κάλεσε τον αριθμό που σου λέει το υπόλοιπο π.χ.

Τι να πω, ίσως το άλλαξαν σε τελευταία αναβάθμιση. Θα το δοκιμάσω...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Α, δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται με Vodafone. Η συγκεκριμένη εταιρία έχει το WiFi calling λίγο λειψό, και δεν αποκλείω να έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που γράφεις αν είσαι με Vodafone. Με cosmote που λειτουργεί υποδειγματικά (σε συσκευές που είναι συμβατές και υποστηρίζονται επίσημα) πραγματοποιεί εναλλαγή κανονικά μεταξύ των δύο τύπων.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Mark_K said:

Α, δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται με Vodafone. Η συγκεκριμένη εταιρία έχει το WiFi calling λίγο λειψό, και δεν αποκλείω να έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που γράφεις αν είσαι με Vodafone. Με cosmote που λειτουργεί υποδειγματικά (σε συσκευές που είναι συμβατές και υποστηρίζονται επίσημα) πραγματοποιεί εναλλαγή κανονικά μεταξύ των δύο τύπων.

Sent from my TCL 20 5G
 

Μάλλον έχεις δίκιο για τη Vodafone. Μου το έχουν πει κι άλλοι...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα πήγε με την 3η φόρτιση. Φαίνεται να διορθώθηκε η υπερβολική κατανάλωση που έβλεπα στην αναμονή πριν το update.
3f09f6a0d2e5009dfa3d7745bb0cd661.jpg

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Παντός αν το λιώσεις το τηλέφωνο πχ αν είσαι συνέχεια μέσα στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης πάνω από 14 ώρες δεν κρατάει η μπαταρία.εγω το είχα φορτίσει το είχα λιώσει ειμουν συνέχεια στο Τουίτερ στο φεισμπουκ και στο ινσταγκραμ και είδα ότι πήγε η μπαταρία 30% .δηλαδή συνολικά κράτησε κάπου 13 με 14 ώρες. Τώρα με το android 11 δεν το έχω προσέξει πόσο ακριβώς κρατάει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη g cam μια που προτείνατε. στο night sight παρατήρησα δεν έχει την ένδειξη ενεργοποίηση flash.οποτε για βράδυ φωτογραφίες  μόνο χωρίς φλας  μπορώ να τραβηξω.συμβαινει κ σε εσας?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...