Jump to content

TCL 20 5G


spy14
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασα και χειροκίνητα, τίποτα. Λέει πως είναι η τελευταία. Ψάχνοντας, βρήκα ότι υπάρχει και ένα πρόγραμμα από την TCL που σου κάνει αναβάθμιση (το συνδέεις στον υπολογιστή δηλαδή και το κάνει). Μου φάνηκε λίγο κουλό για το 2021, αλλά είπα να το δοκιμάσω. Πράγματι, μόλις το έτρεξα μου είχε οδηγίες για να το συνδέσω, να το εκκινήσω σε download mode, μετά ζήτησε να επιλέξω το μοντέλο από μια λίστα, και στο τέλος μόλις πάτησα να προχωρήσει στο τελευταίο βήμα που ψάχνει για αναβάθμιση μου πέταξε ένα ωραίο μήνυμα, πως η αναβάθμιση που βρέθηκε είναι παλαιότερη από το λογισμικό που φοράει το τηλέφωνο... :D

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 421
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή αυτή την περίοδο πήραν πολλά μοντελα της alcatel αναβάθμιση περίμενε λίγο μήπως δώσουν και στα tcl.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

https://www.amazon.es/TCL-Pro-256GB-Smartphone-Snapdragon/dp/B092R4JJV2/ref=mp_s_a_1_3?crid=27GI2W1VAVK11&dchild=1&keywords=tcl+20+pro+5g&qid=1632761343&sprefix=tcl&sr=8-3

Προσφορά στο Αμαζον Ισπανίας €373 το TCL 20 Pro

 

Edited by CaptainChris
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με πηραν τηλ απο την κοσμοτε για την ανανέωση του συμβολαίου μου.επειδη υπήρχε πρόβλημα και δεν μπορούσε να γίνει on line πέρασα από ένα καταστημα.εκει μου είπαν ότι δικαιουμαι επιδότηση συσκευής και έτσι πήρα και εγώ το tcl 20 5g.πρωτες εντυπώσεις άριστες.το κινητο απλά είναι καταπληκτικό.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάτοχος εδώ και 2 μήνες και εγώ παιδιά. Πολύ τίμιο κινητό το μόνο εκνευριστηκό που έχω εντωπίσει είναι ότι στο messenger όταν στέλνεις gif σε κάποια κάνουν το κινητό να σέρνετε. Δεν ξέρω τι bug ειναι αυτο. Επίσης δεν έχει double tap to wake. Κατά τα άλλα πολύ καλή οθόνη μπαταρία κάμερα για αυτα τα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Sotos86 said:

Κάτοχος εδώ και 2 μήνες και εγώ παιδιά. Πολύ τίμιο κινητό το μόνο εκνευριστηκό που έχω εντωπίσει είναι ότι στο messenger όταν στέλνεις gif σε κάποια κάνουν το κινητό να σέρνετε. Δεν ξέρω τι bug ειναι αυτο. Επίσης δεν έχει double tap to wake. Κατά τα άλλα πολύ καλή οθόνη μπαταρία κάμερα για αυτα τα λεφτα.

Αυτό με το messenger είναι περίεργο, όντως. Δοκίμασες να απεγκαταστήσεις την εφαρμογή και να την ξανά εγκαταστήσεις;

Το double tap to wake είναι περίεργο, όντως, που δε το έχει. Σκέψου υπάρχει αυτή η λειτουργία στο 10L! Τσεκαρες στις ρυθμίσεις, στη κατηγορία "πλήκτρα και χειρονομίες"...;

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα έχει πρόβλημα με τα gif.
Το double tap to wake μου φαίνεται το πλέον άχρηστο... Αφού έτσι κι αλλιώς δεν έχει νόημα να πρέπει να κάνεις double tap και μετά να πατήσεις τον αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων. 3 κινήσεις συνολικά για να ανοίξει. Ακουμπάς απλά τον αισθητήρα και ανοίγει αμέσως. Το 10L έχει τον αισθητήρα στο πίσω μέρος, και βολεύει να έχει dt2w αν θες να δεις κάτι χωρίς να το σηκώσεις. Το δικό μας έχει τον αισθητήρα στο πλάι και είναι πολύ πιο βολικό.

Sent from my TCL 20 5G



Link to comment
Share on other sites

Είσαι εντελώς λάθος και θα σου εξηγήσω τον λόγο. Για εσένα μπορεί να είμαι άχρηστο. Για εμένα όμως που δεν έχω δακτυλικο αποτύπωμα και δουλεύω το κινητό σε μια θήκη στο μηχανάκι λόγο δουλειάς  (efood) κάθε φορά που έρχεται παραγγελία πρέπει να το βγάζω από την θήκη να πατάω το power να ξεκλειδώνω και να αποδέχομαι την παραγγελία. Είναι εξαιρετικά εκνευριστικό πιστεψε με. 

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να καταλάβω γιατί σου είναι δύσκολο, και κυρίως γιατί πρέπει να το βγάλεις από τη θήκη. Εκτός αν δεν μιλάς για δικιά του θήκη αλλά για κάποια ειδική που δεν έχει άνοιγμα για το power, αλλά αυτή είναι πολύ σπάνια περίπτωση. Για όλο τον υπόλοιπο κόσμο, είναι πραγματικά άχρηστο. Δεν υπάρχει καλύτερη υλοποίηση από τον αισθητήρα στο πλαϊνό πλήκτρο power. Άσε που το d2tw τρώει παραπάνω μπαταρία. Και δεν νομίζω να είναι τυχαίο που δεν υπάρχει στα περισσότερα τηλέφωνα πλέον. Ήταν κάτι χρήσιμο πριν βγουν οι αισθητήρες αποτυπωμάτων.

Sent from my TCL 20 5G



Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας, έχω το TCL 20 5G αγορασμένο από Γερμανό σε μία καλή προσφορά τον Μάιο που μας πέρασε. Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος. Έχετε ακούσει εάν θα πάρει Android 11 κάποια στιγμή; Είχα πριν το Redmi Note 9 Pro. Πολύ καλύτερη συσκευή, κατά τη γνώμη μου, αλλά απελπίστηκα μιας και λίγους μήνες μετά την αγορά του μου έκανε συχνές επανεκκινήσεις. Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Όταν ρυθμίζω την κάμερα στα 48MP, βγάζω τη φωτογραφία και βγαίνω από την εφαρμογή της κάμερας. Την επόμενη φορά που θα ανοίξω πάλι την κάμερα, έχει επανέλθει στα 12MP. Δεν μπορεί να μένει μόνιμα στα 48MP, ή δεν κάνω κάτι καλά εγώ με τις ρυθμίσεις της κάμερας; Πάντως δεν βλέπω να έχει καλή υποστήριξη στο θέμα των αναβαθμίσεων. Δεν έχει πάρει μέχρι τώρα καμία αναβάθμιση.   

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες είναι 12mp και μόνο εάν θέλεις εσύ πατάς το κουμπί για τα 48mp. Κάθε φορά που θέλεις μεγάλη φωτογραφία με πολλά mp πατάς το κουμπί. Αναβαθμίσεις καθε δυο με τρεις μήνες περνει, τώρα εσένα γιατί δεν έχει έρθει καμία από τον Δεκέμβριο δεν ξέρω. Προσπάθησες εσύ χειροκίνητα να δεις αν έχει ενημέρωση; Ρυθμίσεις, σύστημα, ενημερώσεις. Όπως επίσης περίεργο είναι πού δεν σου έχει έρθει το Android 11. Στείλε μήνυμα στην εταιρεία tcl.mobile.care@tcl.com η tcl mobile Greece στο Facebook.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει έρθει σε κανέναν το 11. Κι εγώ που το έχω πάρει από τον Οκτώβρη είναι με ενημέρωση ασφαλείας Φεβρουαρίου. Πλήρης απογοήτευση σε αυτό το κομμάτι το κινητό. Έχω επικοινωνήσει με υποστήριξη όπου έλαβα την εξής απάντηση :


Αξιότιμε Πελάτη,
Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με την TCL Mobile Care.
Λάβαμε το μήνυμα σας, πως δεν έχει γίνει ενημέρωση στο κινητό στην έκδοση android 11. Σας ενημερώνουμε πως η αναβάθμιση γίνεται αυτόματα όταν είναι διαθέσιμη. Σημειώνουμε πως αν το κινητό έχει αγοραστεί με πρόγραμμα παρόχου, μπορεί να υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση καθώς πραγματοποιείτε μέσω των διακομιστών του παρόχου.
Παράλληλα, αναφορικά με το θέμα της αναβάθμισης και των ενημερώσεων στο κινητό σας TCL 20 5G, σας ενημερώνουμε πως μπορείτε να κάνετε χρήση μιας εφαρμογής που μπορείτε να βρείτε στο site της TCL [mobile upgrade]
https://www.tcl.com/global/en/service-support-mobile/tcl20-5g.html
Ώστε να κάνετε έλεγχο μέσω υπολογιστή για το θέμα που αντιμετωπίζετε. Αφού εγκαταστήσετε την εφαρμογή σε υπολογιστή συνδέστε και το κινητό σας και ακολουθήστε τις οδηγίες.
Παράλληλα σας ενημερώνουμε πως αν έχετε κάποια εφαρμογή παρόχου, να είναι απενεργοποιημένη.
Σας ευχαριστούμε που επιλέξατε τα προϊόντα μας.
Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία και σας ευχόμαστε, να ‘χετε μια θαυμάσια ημέρα!
[/Quote]

Φυσικά η λύση με το πρόγραμμα δεν δουλεύει. Κάνω τη διαδικασία και μου βγάζει πως το λογισμικό που φοράει είναι νεότερο από αυτό που βρίσκει η εφαρμογή...

Γενικά μια απογοήτευση όσων αφορά το software. Είχα διαβάσει πως τα έχει η εταιρεία βελτιστοποιήσει και είναι πολύ ευχαριστημένοι άλλοι χρήστες. Δεν ξέρω αν πήρα το μαύρο πρόβατο της γκάμας, αλλά τουλάχιστον στο 20 5G παρατηρώ σημαντικά προβλήματα(bugs). Τα 2 κυριότερα που μου έρχονται στο μυαλό, είναι το απίστευτο battery drain πρώτα. Είναι η πρώτη συσκευή που μεταχειρίζομαι τελευταία που είναι αναγκαίο να την κλείνεις εντελώς αν δεν έχεις σκοπό να την δουλέψεις για λίγες ώρες καθώς αν την βάλεις απλά σε flight mode θα χάσει σημαντικό ποσοστό της ενέργειας και όχι 1-2% όπως σε άλλες συσκευές. Το είχε πει ένας τυπάκος σε ένα review και δεν το πίστευα, και να που είχε δίκιο.
Και το δεύτερο πρόβλημα που λύθηκε ωστόσο μετά από πολύ ψάξιμο, είναι πως αν δεν πειράξω τίποτα μου έκοβε ειδοποιήσεις από εφαρμογές και έψαχνε μηνύματα από messenger και Viber. Δεν θυμάμαι τι απενεργοποίησα ψάχνοντας και σταμάτησε να το κάνει, αλλά είναι απαράδεκτο να συμπεριφέρεται έτσι εξ ορισμού, χωρίς να έχετε ενεργοποιήσει καν κάποια λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας.

Sent from my Galaxy S10e
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Mark_K said:

Δεν έχει έρθει σε κανέναν το 11. Κι εγώ που το έχω πάρει από τον Οκτώβρη είναι με ενημέρωση ασφαλείας Φεβρουαρίου. Πλήρης απογοήτευση σε αυτό το κομμάτι το κινητό. Έχω επικοινωνήσει με υποστήριξη όπου έλαβα την εξής απάντηση :

 

Δοκίμασες να κάνεις hard reset να δεις αν λυθεί το πρόβλημα με την κατανάλωση μπαταρίας; Εγώ χρόνια έχω κινητά Alcatel δεν είχα ποτέ θέμα software με bugs. 

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

3 hard reset από recovery έχω κάνει από τότε που το πήρα. Πάντα το ίδιο. Και να πω ότι έχω αλλάξει αρκετές συσκευές γενικά, και πρώτη φορά το βλέπω αυτό το πράγμα σε καινούριο κινητό(που δεν έχει η μπαταρία του προβλήματα δηλαδή) να καταναλώνει τόσο στην αναμονή. Και δεν μιλάω να το έχω ανοιχτό με δεδομένα ή wi-fi και να κάθεται. Σε flight mode.
Για να καταλάβετε τι εννοώ, την συσκευή την πήρα και την χρησιμοποιώ ως δεύτερη. Όταν λέω ότι έχω 2, εννοώ ότι έχω twin κάρτες sim και έχω 2 τηλέφωνα ας το πούμε πανομοιότυπα στημένα, με σκοπό όταν κλείνω το ένα και να ανοίγω το άλλο να είναι ακριβώς το ίδιο. Χρόνια το λειτουργώ έτσι, και μπορεί να δουλέψω το 2ο για 2 ώρες ας πούμε το πρωί, και ξέροντας ότι θα το χρειαστώ ξανά το απόγευμα το βάζω σε flight mode όσο χρησιμοποιώ το πρώτο. Γενικά σε flight mode και να πέσει λίγο η στάθμη της μπαταρίας, ήταν αμελητέο μετά από 7-8 ώρες. Στο TCL θα χάσει τόσο που είναι εμφανέστατο. Μπορεί και 15-20% σε αυτό το διάστημα. Αναγκαστικά λοιπόν το κλείνω εντελώς. Την δουλειά μου τη κάνω και έτσι, απλά είναι χαζό να συμβαίνει αυτό.
Ήθελα να πιστεύω ότι θα πάρει καμία αναβάθμιση και θα διορθώσει τίποτα, αλλά δεν βλέπω φως.

Ένα άλλο bug που έχω εντοπίσει είναι πως στο μενού dual SIM, παρά το γεγονός ότι δίνει διαφορετικό χρώμα σε κάθε κάρτα sim, δεν σε αφήνει να επιλέξεις μόνος σου το χρώμα που επιθυμείς να έχει. Κάτι που όλα τα τηλέφωνα που έχω πιάσει στα χέρια μου με πανομοιότυπο μενού ρυθμίσεων (σαν να βασίζεται σε stock Android μου φαίνεται) το κάνουν.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς κατ αυτόν τον τρόπο χρησιμοποιώ κι εγώ τις δύο συσκευές μου.

Τόσο μεγάλη πτώση στην μπαταρία είναι ανεπίτρεπτη.

Κάτι συμβαίνει.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το πήγαινα στην αντιπροσωπεία για έλεγχο. Προφανώς έχει κάποιο πρόβλημα η συσκευή σου.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κανένα hardware πρόβλημα η συσκευή. Είναι καθαρά software ζήτημα. Δεν θα βρουν το παραμικρό αν το πάω. Όταν το χρησιμοποιείς κανονικά δεν το παρατηρείς καν. Μόνο αν το αφήσεις να κάθεται. Σιγά μην καθήσουν να το παρακολουθούν επί ώρες, και πάλι δεν είναι κάτι που μπορεί να διορθωθεί. Μόνο με αναβάθμιση μπορεί να λυθεί κάτι τέτοιο. Περιμένουμε να δούμε. Αν και δεν ελπίζω πολλά...

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα πώς τα πάει η TCL με τις αναβαθμίσεις;

Δίνει τακτικά;

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δύο μήνες το έχω.ενημερωση δεν έχω πάρει και εγώ αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα με το κινητό.ειναι το καλύτερο κινητό που είχα.απολυτα ικανοποιημένος.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως στο TCL 10 Pro, έχω πάρει το Android 11 παραμονή Πρωτοχρονιάς πέρσι, ενημέρωσης καθε δύο μήνες. Η συσκευή δεν έχει κανένα πρόβλημα, λειτουργεί άψογα..

Link to comment
Share on other sites

Δείτε εδώ από το 22:40 :



Λέει πως το έχει διασταυρώσει και με άλλους που το δοκίμασαν, και κάνει σε όλους το ίδιο.

Να επαναλάβω, πως η κριτική μου έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με το συγκεκριμένο μοντέλο. Δεν ξέρω τι κάνει η εταιρεία με άλλα, από ότι διαβάζω τα υποστηρίζει κανονικά με τακτικές αναβαθμίσεις. Το 20 5g, σου δίνει την εικόνα ότι το έχει εντελώς παρατημένο. Προσωπικά μου δείχνει σαν να πήραν την απόφαση να εστιάσουν στα νεότερα 20 5g Pro, 20L κλπ αφήνοντάς το στην τύχη του. Πράγμα που μου αφήνει πολύ άσχημη εντύπωση για την εταιρεία. Κυρίως επειδή σου υπόσχεται ότι θα το υποστηρίζει μέχρι το τέλος του 23, κάτι που βλέπεις πριν την αγορά. Αλλά αν σου δίνει ενημέρωση ασφαλείας μια φορά το χρόνο, το λες και σχετικά παραπλανητικό.

Αυτό αναφορικά με την μέχρι τώρα εικόνα για την υποστήριξη. Δεν είπα ότι έχει παντού προβλήματα, ή ότι δεν κάνεις τη δουλειά σου.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα έχει κανείς το TCL 20 5g.δεν μπορώ πουθενά να βρω πληροφορίες σχετικά με το χρονοδιάγραμμα αναβάθμισης των τηλεφώνων της.εχω android 10 και δεν γνωρίζω ποτέ θα πάρει το 11.δεν υπάρχει πουθενά στο ίντερνετ κάτι που να λέει ποτέ ακριβώς θα πάρει το 11.

Link to comment
Share on other sites

Για να δω μήπως δώσει το  android 11.τον άλλο μήνα.γιατι γράφει ενημέρωση κωδικού android 5 φεβρουαρίου.,(η τελευταία εννοώ που έγινε.  )ολοι με είπαν τουλάχιστον ένα android θα πάρει.στις αναβαθμίσεις γενικά έμεινε πίσω η tcl αυτό πρέπει λίγο να το κοιτάξει.διοτι ενημερώσεις δίνει μόνο στις εφαρμογές.ακομα και το παλιό Μου το κινητό το huawei ascend g 7 πήρε μια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...