Jump to content

TCL 20 5G


spy14
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 421
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Δεν με ενθουσίασε κάτι από τα νέα μοντέλα. Στα TCL ελλιπής κάμερες, το 5G χωρίς κάμερα βάθους, το 20SE από 48mp το προηγούμενο μοντέλο πέσαμε στα 16mp όπως και στα νέα Alcatel η κάμερα ultra wide πήγε περίπατο. https://www.alcatelmobile.com/ces-2021/

Περίμενα κάτι παραπάνω από την εταιρία.

Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τα άλλα τρία μοντέλα που αναφέρει ότι θα παρουσιαστούν.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Πάντα ένα αρχικό μοντέλο κάθε εταιρίας όπως το plex ,ειναι απο τα κορυφαία ,γιατί θέλει να δείξει κάτι ξεχωριστό στην αγορά.

 

Και τα δύο νέα δείχνουν φθηνά βασικά μοντέλα της εταιρίας ,και αυτό με 5G φαίνεται ερχεται με Android 10 αντι 11 ,και άγνωστο για αναβαθμίσεις.

Edited by mkaras
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα λίγο στο επίσημο site της TCL και το 5G έχει 8mp κάμερα βάθους τελικά. Επίσης το 20se βγαίνει και με 48mp κάμερα και με 128gb χωρητικότητα. Οπότε τα σχετικά άρθρα δεξιά και αριστερά δεν είναι και τόσο σωστά.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
https://www.skroutz.gr/s/27178838/TCL-20SE-64GB-Nuit-Black.html ήρθε ακόμα ένα καινούργιο κινητό της tcl.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Link to comment
Share on other sites

https://www.amazon.co.uk/TCL-20-Pro-5G/dp/B08YP2M5SK/ref=mp_s_a_1_2?dchild=1&keywords=tcl+20+5g&qid=1617792841&sprefix=tcl+20&sr=8-2

Στο Αγγλικό Αμαζον, εμφανίστηκε το TCL 20 Pro 5G. Τιμη £471. 6,67 amoled οθόνη, 6/256 μνήμη με επεξεργαστή Snapdragon 750G. 4 κάμερες με την κεντρική 48mp απο την Sony με οπτικό σταθεροποιητή. Στερεοφωνικά ηχεία. 4500 mAh μπαταρία.

Edited by CaptainChris
Link to comment
Share on other sites

https://www.amazon.co.uk/TCL-20-Pro-5G/dp/B08YP2M5SK/ref=mp_s_a_1_2?dchild=1&keywords=tcl+20+5g&qid=1617792841&sprefix=tcl+20&sr=8-2

Στο Αγγλικό Αμαζον, εμφανίστηκε το TCL 20 Pro 5G. Τιμη £471. 6,67 amoled οθόνη, 6/256 μνήμη με επεξεργαστή Snapdragon 690. 4 κάμερες με την κεντρική 48mp απο την Sony με οπτικό σταθεροποιητή. Στερεοφωνικά ηχεία. 4500 mAh μπαταρία.

 

κατι παραπλησιο ειναι και αυτο.

 

https://www.germanos.gr/product/telephony/mobile/smartphones-all/tcl-20-dual-5g-128gb-smartphone/?productId=20401747&fname=skuColor&fvalue=-127995151113600582&commerceItem=&isComingSoon=

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 months later...
  • The title was changed to TCL 20 5G
  • 2 weeks later...

Το αγόρασα εχθές για να αντικαταστήσει ένα S7 που έχω ως 2η συσκευή, αλλά με βλέπω να το χρησιμοποιώ ως κύριο. Είπα να το δοκιμάσω λόγω πολύ καλής εμπειρίας από μια τηλεόραση TCL που έχω, και μάλλον έκανα καλή επιλογή. Οθόνη μου φαίνεται φοβερή για LCD, κάμερα πολύ συμπαθητική για τα λεφτά του, και γενικά το βλέπω να πηγαίνει πολύ καλά. Έβαλα να τρέξει το geekbench παράλληλα με το S10e για να δω διαφορές. Οκ, τελείωσε γρηγορότερα το Samsung, αλλά το σκορ ήταν 780 στο single και 2000 στο multi core, με το TCL να γράφει αντίστοιχα 610/1824. Μπαταρία δεν μπορώ να κρίνω ακόμη, είμαι στην πρώτη πλήρη φόρτιση αυτή τη στιγμή. Το μέγεθος που φοβόμουν τελικά συνηθίζεται εύκολα. Φοράει Android 10 και μέχρι στιγμής δεν βρίσκει αναβάθμιση. Το μόνο μελανό σημείο, γιατί έχει ενημέρωση ασφαλείας Φεβρουαρίου του 2021.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mark_K said:

Το αγόρασα εχθές για να αντικαταστήσει ένα S7 που έχω ως 2η συσκευή, αλλά με βλέπω να το χρησιμοποιώ ως κύριο. Είπα να το δοκιμάσω λόγω πολύ καλής εμπειρίας από μια τηλεόραση TCL που έχω, και μάλλον έκανα καλή επιλογή. Οθόνη μου φαίνεται φοβερή για LCD, κάμερα πολύ συμπαθητική για τα λεφτά του, και γενικά το βλέπω να πηγαίνει πολύ καλά. Έβαλα να τρέξει το geekbench παράλληλα με το S10e για να δω διαφορές. Οκ, τελείωσε γρηγορότερα το Samsung, αλλά το σκορ ήταν 780 στο single και 2000 στο multi core, με το TCL να γράφει αντίστοιχα 610/1824. Μπαταρία δεν μπορώ να κρίνω ακόμη, είμαι στην πρώτη πλήρη φόρτιση αυτή τη στιγμή. Το μέγεθος που φοβόμουν τελικά συνηθίζεται εύκολα. Φοράει Android 10 και μέχρι στιγμής δεν βρίσκει αναβάθμιση. Το μόνο μελανό σημείο, γιατί έχει ενημέρωση ασφαλείας Φεβρουαρίου του 2021.καλοδουλευτο.οσο το εχω πιασει στα χερια μου σε μαγαζια φαινεται πολυ τιμια συσκευη.και εγω οταν αλλαξω συσκευη μαλλον για εκει με βλεπω.

 

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις και την εξοικονόμηση μπαταριας θα πάει καλύτερα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν μου χρειάζεται. Τα θέλω όλα, όπως ειδοποιήσεις που κόβει αυτό. Πλέον έχω φτάσει στο 16% με 6:32 ώρες οθόνης. Και είναι στην ουσία η 2η φόρτιση, και η χρήση που κάνω δεν είναι η τυπική (πχ έχω τρέξει 10δες speed test σε 5G). Θεωρητικά θα βελτιωθεί ακόμη λιγάκι όσο προχωράει και μαθαίνει τη χρήση μου. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα και χώρις την εξοικονόμηση πάει καλά.απλα με την εξοικονόμηση θα πάρεις το μέγιστο από την μπαταρία σε αυτονομία.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2021 at 8:54 ΠΜ, Mark_K said:

Το αγόρασα εχθές για να αντικαταστήσει ένα S7 που έχω ως 2η συσκευή, αλλά με βλέπω να το χρησιμοποιώ ως κύριο. Είπα να το δοκιμάσω λόγω πολύ καλής εμπειρίας από μια τηλεόραση TCL που έχω, και μάλλον έκανα καλή επιλογή. Οθόνη μου φαίνεται φοβερή για LCD, κάμερα πολύ συμπαθητική για τα λεφτά του, και γενικά το βλέπω να πηγαίνει πολύ καλά. Έβαλα να τρέξει το geekbench παράλληλα με το S10e για να δω διαφορές. Οκ, τελείωσε γρηγορότερα το Samsung, αλλά το σκορ ήταν 780 στο single και 2000 στο multi core, με το TCL να γράφει αντίστοιχα 610/1824. Μπαταρία δεν μπορώ να κρίνω ακόμη, είμαι στην πρώτη πλήρη φόρτιση αυτή τη στιγμή. Το μέγεθος που φοβόμουν τελικά συνηθίζεται εύκολα. Φοράει Android 10 και μέχρι στιγμής δεν βρίσκει αναβάθμιση. Το μόνο μελανό σημείο, γιατί έχει ενημέρωση ασφαλείας Φεβρουαρίου του 2021.

Το κοιταζα και εγώ το συγκεκριμένο κινητο λόγω της προσφορας του Γερμανου το καλοκαιρι που έδινε 50ευρω επιταγη για άλλη αγορα.

Στα 150ευρώ ηταν σουπερ για επισημη εγγυηση/καλη καμερα/οθονη/ καλο τσιπακι/καλη μπαταρια/6 gb ram128gb στα λεφτα αυτα,απλα ηθελα να περιμενω τις γιορτες μηπως παιξει κάτι αλλο.

Αν και το μετανιωσα που δεν το πηρα στα λεφτα αυτα,δεν γνωριζα αυτα που αναφέρεις στο τελος και αν και μικρο το ποσο,σιγουρα θα ξενερωνα.

Το οτι δεν έχει παρει τοσο καιρο Android 11 πέραν του οτι ειναι τεραστιο λαθος της εταιρειας,δειχνει οτι μαλλον δεν θα παρει και αλλη αναβαθμιση.

Το ακόμα χειρότερο ειναι αυτό που λες περι update Φεβρουαριου. 

Κριμα γιατι σαν hardware είναι αρκετα τιμια συσκευη,αλλα αν ειναι σε software υποστηριξη να ειναι τοσο χαλια,θα φάει ακυρο απο πολλους.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πήρε το μάτι μου από site του κατασκευαστή ότι θα το υποστηρίζει με ενημερώσεις ασφαλείας μέχρι το τέλος του 23, και παντού γράφει ότι θα πάρει και το 11. Δεν ξέρω γιατί ακόμη τίποτα, περιμένω και θα δω.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...