Jump to content

Εκτυπωτές που μπορούν να τυπώσουν ΜΟΝΟ με το μαύρο μελάνι


tempo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός εκτυπωτή. Η χρήση που κάνω απαιτεί αρκετές εκτυπώσεις ασπρόμαυρες αρκετά συχνά και λίγες έγχρωμες σε αραιά χρονικά διαστήματα.

Με τον προηγούμενο εκτυπωτή είχα ένα πρόβλημα (που με ταλαιπωρούσε αρκετά). Ενώ τύπωνα συνήθως ασπρόμαυρα μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα φαινόταν τελειωμένο και κάποιο ή κάποια απο τα έγχρωμα μελανάκια (είχε ξεχωριστό μελανάκι μαύρο και κάθε χρώμα - 4 μελανάκια σύνολο). Έτσι αναγκαζόμουν να αλλάζω και τα έγχρωμα μελανάκια χωρίς ουσιαστικά να έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το χρώμα τους.....το κακό ήταν ότι αν έστω και ένα έγχρωμο μελανάκι ήταν τελειωμένο ΔΕΝ με άφηνε να τυπώσω ΟΥΤΕ ασπρόμαυρο.

Υπάρχουν κάποιοι εκτυπωτές που να μην έχουν αυτήν την ιδιαιτερότητα; Δηλαδή ακόμη και αν έχει τελειώσει το έγχρωμο μελανάκι να μπορώ κανονικά να τυπώσω ασπρόμαυρο (εφόσον το μαύρο έχει μελάνι φυσικά).

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έλεγα αν το θες περισσότερο για ασπρόμαυρες εκτυπώσεις να το ψάξεις να πάρεις έναν εκτυπωτή lazer αποκλειστικά γιαυτή την δουλειά που λειτουργεί με toner και όχι μελανάκια. Προσωπικά είμαι υπερικανοποιημένος απο τον hp1102 καθώς το toner είναι φθηνότερο απο τα μελάνια και κρατάει πολύ περισσότερο

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, bbbb said:

Προσωπικά θα έλεγα αν το θες περισσότερο για ασπρόμαυρες εκτυπώσεις να το ψάξεις να πάρεις έναν εκτυπωτή lazer αποκλειστικά γιαυτή την δουλειά που λειτουργεί με toner και όχι μελανάκια. Προσωπικά είμαι υπερικανοποιημένος απο τον hp1102 καθώς το toner είναι φθηνότερο απο τα μελάνια και κρατάει πολύ περισσότερο

είναι μια λύση αλλά την χρειάζομαι και την εγχρωμη εκτύπωση έστω και σπάνια.....για αυτό ψάχνω εκτυπωτή σύμφωνα με την αρχική μου ερώτηση.

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
23 hours ago, tempo said:

Υπάρχουν κάποιοι εκτυπωτές που να μην έχουν αυτήν την ιδιαιτερότητα; Δηλαδή ακόμη και αν έχει τελειώσει το έγχρωμο μελανάκι να μπορώ κανονικά να τυπώσω ασπρόμαυρο (εφόσον το μαύρο έχει μελάνι φυσικά).

Στον Canon που έχω εγώ ο οποίος δέχεται πέντε μελάνια, δεν υπάρχει αυτή η απαίτηση. Το πρόβλημα πάντως με το να δείχνουν τελειωμένα τα μελάνια μετά από καιρό χωρίς χρήση το είχα και εγώ. Ξέρεις πως το έλυσα; Σταμάτησα να αγοράζω μελάνια γνήσια αξίας 16€ το ένα και έβαλα imitation αξίας 0,67€ το ένα τα οποία δίνουν το ίδιο αποτέλεσμα ακόμα και σε φωτογραφικό χαρτί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, athanaso77 said:

Στον Canon που έχω εγώ ο οποίος δέχεται πέντε μελάνια, δεν υπάρχει αυτή η απαίτηση. Το πρόβλημα πάντως με το να δείχνουν τελειωμένα τα μελάνια μετά από καιρό χωρίς χρήση το είχα και εγώ. Ξέρεις πως το έλυσα; Σταμάτησα να αγοράζω μελάνια γνήσια αξίας 16€ το ένα και έβαλα imitation αξίας 0,67€ το ένα τα οποία δίνουν το ίδιο αποτέλεσμα ακόμα και σε φωτογραφικό χαρτί.

ποιόν Canon έχεις ακριβώς;

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
On 28/8/2021 at 7:45 ΜΜ, bbbb said:

Προσωπικά θα έλεγα αν το θες περισσότερο για ασπρόμαυρες εκτυπώσεις να το ψάξεις να πάρεις έναν εκτυπωτή lazer αποκλειστικά γιαυτή την δουλειά που λειτουργεί με toner και όχι μελανάκια. Προσωπικά είμαι υπερικανοποιημένος απο τον hp1102 καθώς το toner είναι φθηνότερο απο τα μελάνια και κρατάει πολύ περισσότερο

Είχα για πολλά χρόνια λέιζερ, μέχρι που υπέπεσε στην αντίληψη μου μία πληροφορία που αγνούσα "laser printer radiation".

Νομίζω ότι ίσως αξίζει να ρίξεις μία ματιά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...