Jump to content

Εμβόλιο covid 19


Fotisapple
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλα τα μέλη του φορουμ. Θα ήθελα να σας ρωτήσω την άποψή σας σχετικά με το εμβόλιο της covid 19. Είμαι ανάμεσα σε αυτο της Johnson και σε αυτο της pfizer. Θα ηθελα να μου πειτε εσεις που κανατε τα 2 αυτα εμβολια τι παρενέργειες ειχατε. Να πω οτι ειμαι 21 ετων και το pfizer το φοβαμαι για Μυοκαρδητιδα. Όσους γιατρούς και αν ρώτησα μου λένε την κλασσική απάντηση οτι ολα τα εμβολια ειναι καλα.    

Edited by Fotisapple
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 658
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Συμπτώματα εννοώντας λίγο πυρετό και πόνο στα κόκαλα για μια μέρα πχ; σιγά τα συμπτώματα ρε παιδιά. Το έχουμε κάνει τόσο θέμα για λίγο πυρετό, ενώ πριν το εμβόλιο δε κάναμε πυρετό; είπαμε. Τώρα αν εννοείς σύμπτωμα το να έκανε θρομβωση κάποιος, εκεί αλλάζει το πράμα.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DjTony said:

Συμπτώματα εννοώντας λίγο πυρετό και πόνο στα κόκαλα για μια μέρα πχ; σιγά τα συμπτώματα ρε παιδιά. Το έχουμε κάνει τόσο θέμα για λίγο πυρετό, ενώ πριν το εμβόλιο δε κάναμε πυρετό; είπαμε. Τώρα αν εννοείς σύμπτωμα το να έκανε θρομβωση κάποιος, εκεί αλλάζει το πράμα.. 

Ευχαριστώ αρχικα για την απάντηση. Ξερεις κατι ειμαι 21 ετων και το pfizer ακούγεται οτι στους νέους άντρες 18-30 κανει μυοκαρδητιδα και φοβαμαι.     

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Fotisapple said:

Ευχαριστώ αρχικα για την απάντηση. Ξερεις κατι ειμαι 21 ετων και το pfizer ακούγεται οτι στους νέους άντρες 18-30 κανει μυοκαρδητιδα και φοβαμαι.     

Δε καταλαβαίνω πως βγάζουν συμπέρασμα ότι κάνει μυοκαρδιτιδα τα διάφορα site.. Δηλαδή όσοι έχουν κάνει το εμβόλιο παγκοσμίως έχουν προβλήματα; αληθεια δε διαβάζω τίποτα γιατί μόνο κακό κάνει η τόση παραπληροφόρηση.. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, DjTony said:

Δε καταλαβαίνω πως βγάζουν συμπέρασμα ότι κάνει μυοκαρδιτιδα τα διάφορα site.. Δηλαδή όσοι έχουν κάνει το εμβόλιο παγκοσμίως έχουν προβλήματα; αληθεια δε διαβάζω τίποτα γιατί μόνο κακό κάνει η τόση παραπληροφόρηση.. 

Νομιζω το εχει παραδεχθεί ο CDC αυτο για τα MRNA. Εγω κοιτουσα για Johnson ομως εκει φοβαμαι για θρομβωση.  

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει της pzifer.εχω διλογχια και ανεύρυσμα αορτής.ο καρδιολόγος μου μου είπε να το κάνω άφοβα.η μόνη παρενέργεια που είχα ήταν την επόμενη μέρα που κοιμόμουν όρθιος.τιποτα άλλο.off topic το έκανε και η γυναίκα μου πριν ένα μήνα και από προχθές είναι θετική στον ιό.πρεπει και μετά να κάνεις ότι έκανες ανεμβολιαστος.εγω μέχρι στιγμής ευτυχώς δεν έχω κολλήσει.

Edited by spy14
  • Like 1

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Fotisapple said:

Καλημέρα σε όλα τα μέλη του φορουμ. Θα ήθελα να σας ρωτήσω την άποψή σας σχετικά με το εμβόλιο της covid 19. Είμαι ανάμεσα σε αυτο της Johnson και σε αυτο της pfizer. Θα ηθελα να μου πειτε εσεις που κανατε τα 2 αυτα εμβολια τι παρενέργειες ειχατε. Να πω οτι ειμαι 21 ετων και το pfizer το φοβαμαι για Μυοκαρδητιδα. Όσους γιατρούς και αν ρώτησα μου λένε την κλασσική απάντηση οτι ολα τα εμβολια ειναι καλα.    

Οι γιατροί που ρώτησες είναι οι πιο αρμόδιοι να απαντήσουν. Ως άνθρωποι αισθανόμαστε πιο αξιόπιστες τις πληροφορίες από τον κοινωνικό μας κύκλο, αλλά για τέτοιες αποφάσεις απευθυνόμαστε ΠΑΝΤΑ στους ειδικούς.

Τούτου λεχθέντος, όλα τα εμβόλια που είναι διαθέσιμα στην Ελλάδα είναι καλά, με τα mRNA να είναι προτιμότερα για την ηλικιακή σου ομάδα :).

Edited by minast
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, minast said:

Οι γιατροί που ρώτησες είναι οι πιο αρμόδιοι να απαντήσουν. Ως άνθρωποι αισθανόμαστε πιο αξιόπιστες τις πληροφορίες από τον κοινωνικό μας κύκλο, αλλά για τέτοιες αποφάσεις απευθυνόμαστε ΠΑΝΤΑ στους ειδικούς.

Τούτου λεχθέντος, όλα τα εμβόλια που είναι διαθέσιμα στην Ελλάδα είναι καλά, με τα mRNA να είναι προτιμότερα για την ηλικιακή σου ομάδα :).

Ξέρεις πόσοι κάνουν εμβόλιο γιατί τους το λέει η κυρά Αθήνα απο απέναντι η γειτόνισσα ή ο μπάρμπα Ηλίας; ενώ αν τους το πει γιατρός δε το κάνουν από αντίδραση; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minast said:

Οι γιατροί που ρώτησες είναι οι πιο αρμόδιοι να απαντήσουν. Ως άνθρωποι αισθανόμαστε πιο αξιόπιστες τις πληροφορίες από τον κοινωνικό μας κύκλο, αλλά για τέτοιες αποφάσεις απευθυνόμαστε ΠΑΝΤΑ στους ειδικούς.

Τούτου λεχθέντος, όλα τα εμβόλια που είναι διαθέσιμα στην Ελλάδα είναι καλά, με τα mRNA να είναι προτιμότερα για την ηλικιακή σου ομάδα :).

Σιγουρα εχεις δικιο σε αυτο που λες ομως ηθελα να ακουσω και την γνωμη και αλλων ατομων για αυτο ρωτησα.

 

Γιατι λες οτι τα MRNA ειναι καλυτερα για την ηλικια μου? Θελω να πω εχει επιβεβαιωθεί η Μυοκαρδητιδα, αντιθετα με το Johnson δεν εχει ακουστεί κατι για νεους αντρες ηλικίας 18-30.  

Link to comment
Share on other sites

και εγώ Phizer έκανα (42χρ) και ο πατέρας μου με μπαλονάκια και αλλαγή βαλβίδας phizer και αυτός!

Τόσοι άνθρωποι ανα τον κόσμο κάνανε phizer και δεν πάθανε τίποτα!

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για ολο το χρονο σας παιδια.

Εγω θελω να ρωτησω ξανα, το J&J θεωρείτε οτι ειναι ασφαλές? Το λεω γιατι ειναι μια δοση οπως και να το κανεις και δεν εχει ακουστεί για μυοκαρδητιδες οπως τα mRNA.   

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Fotisapple said:

Σας ευχαριστω πολυ για ολο το χρονο σας παιδια.

Εγω θελω να ρωτησω ξανα, το J&J θεωρείτε οτι ειναι ασφαλές? Το λεω γιατι ειναι μια δοση οπως και να το κανεις και δεν εχει ακουστεί για μυοκαρδητιδες οπως τα mRNA.   

Δεν έχω κανέναν γνωστό να το έχει κάνει, δεν έχω άποψη ΑΛΛΑ ακούγεται ότι είναι ίδιο με το Astra, που κατά τη γνώμη μου δεν έχει κάτι, 9 στους 10 γνωστούς μου αυτό έχουν κάνει. 

 

Έχω μάθει από έγκυρη πηγή ότι το Astra ας πούμε το παίρνουν 3€ το εμβόλιο ενώ το Pfizer 18. Τα νούμερα τώρα είναι περίπου 1-2€ συν πλην. Δε θυμάμαι ακριβώς τα νούμερα. Οπότε για αυτό κάνανε πόλεμο στο Astra.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Fotisapple said:

Σιγουρα εχεις δικιο σε αυτο που λες ομως ηθελα να ακουσω και την γνωμη και αλλων ατομων για αυτο ρωτησα.

 

Γιατι λες οτι τα MRNA ειναι καλυτερα για την ηλικια μου? Θελω να πω εχει επιβεβαιωθεί η Μυοκαρδητιδα, αντιθετα με το Johnson δεν εχει ακουστεί κατι για νεους αντρες ηλικίας 18-30.  

επιβεβαιωμενη ισως είναι αλλα το ποσοσστο δεν γνωριζεις.Σε αυτη την ηλικια κανουν phizer εκτός απο αυτους που ειχαν νοσησει και εκαναν το J.(τ΄ρα και αυτοι παιρνουν χαρτι ανοσίας για 6 μηνες)

1 hour ago, Fotisapple said:

Σας ευχαριστω πολυ για ολο το χρονο σας παιδια.

Εγω θελω να ρωτησω ξανα, το J&J θεωρείτε οτι ειναι ασφαλές? Το λεω γιατι ειναι μια δοση οπως και να το κανεις και δεν εχει ακουστεί για μυοκαρδητιδες οπως τα mRNA.   

Σε αυτη την ηλικια Phizer

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, vasilllios said:

επιβεβαιωμενη ισως είναι αλλα το ποσοσστο δεν γνωριζεις.Σε αυτη την ηλικια κανουν phizer εκτός απο αυτους που ειχαν νοσησει και εκαναν το J.(τ΄ρα και αυτοι παιρνουν χαρτι ανοσίας για 6 μηνες)

Σε αυτη την ηλικια Phizer

Θα το ψαξω αν ειναι. Αρα θεωρεις το J&J επικίνδυνο??  

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, bill33 said:

Σοβαρά τώρα;Ρωτάς σε φόρουμ αντι να ρωτήσεις γιατρό;

Εχω ρωτησει 3 γιατρους και μου λενε οτι ολα ειναι ασφαλή και να μην φοβάμαι. Απλα ρωταω και αποψεις απο ατομα που εχουν κανει το εμβόλιο επειδή ακουμε στις τηλεοράσεις κατα καιρους διαφορα.    

Link to comment
Share on other sites

Μην ακούς τι λένε στις τηλεοράσεις. Άκου τους γιατρούς. Εγώ προσωπικά έκανα Moderna, παρενέργειες οι κλασικές, λίγο πόνο στον ώμο και λίγο πυρετό για 24 ώρες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Fotisapple said:

Εχω ρωτησει 3 γιατρους και μου λενε οτι ολα ειναι ασφαλή και να μην φοβάμαι. Απλα ρωταω και αποψεις απο ατομα που εχουν κανει το εμβόλιο επειδή ακουμε στις τηλεοράσεις κατα καιρους διαφορα.    

και αντί να ακους τους ειδικους θες να ακούσεις τις σαχλαμάρες του bill33 και του κάθε άσχετου;

Σοβαρέψου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Fotisapple said:

Σας ευχαριστω πολυ για ολο το χρονο σας παιδια.

Εγω θελω να ρωτησω ξανα, το J&J θεωρείτε οτι ειναι ασφαλές? Το λεω γιατι ειναι μια δοση οπως και να το κανεις και δεν εχει ακουστεί για μυοκαρδητιδες οπως τα mRNA.   

Ξανά: Όλα είναι ασφαλή.
Οι σοβαρές παρενέργειες όλων είναι εξαιρετικά σπάνιες, το ίδιο και η μυοκαρδίτιδα, που φαίνεται να σε απασχολεί - που παρεμπιπτόντως είναι ιάσιμη.
Οι μέχρι τώρα μελέτες από πολλά εκατομμύρια δόσεις στην ηλικιακή σου ομάδα δίνουν αθροιστικά λίγο μεγαλύτερη πιθανότητα παρενεργειών σε AZ και J&J, ενδεικτικά θρομβωτικά επεισόδια.
Όμως η πιθανότητα για αυτά είναι στην ίδια τάξη μεγέθους με το να κερδίσεις το Λόττο με μία στήλη. Αυτή είναι η σύνοψη. Υπάρχουν και δεδομένα για αυτά, αλλά τα έχουν ήδη διαβάσει οι γιατροί που σε συμβολεύουν.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αν κι εγώ δεν το εχω κάνει και δεν εχω και σκοπό να το κάνω,τουλάχιστον αν δεν εξελιχθεί κι άλλο,το να ρωτάς σε forum νομίζω πως δεν είναι σωστό.

Δεν ήμαστε αρμόδιοι και τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Για θετικά η αρνητικά αποτελέσματα,μάλλον πως εις βάθος χρόνου θα φανούν.

  • Like 3

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, minast said:

Ξανά: Όλα είναι ασφαλή.
Οι σοβαρές παρενέργειες όλων είναι εξαιρετικά σπάνιες, το ίδιο και η μυοκαρδίτιδα, που φαίνεται να σε απασχολεί - που παρεμπιπτόντως είναι ιάσιμη.
Οι μέχρι τώρα μελέτες από πολλά εκατομμύρια δόσεις στην ηλικιακή σου ομάδα δίνουν αθροιστικά λίγο μεγαλύτερη πιθανότητα παρενεργειών σε AZ και J&J, ενδεικτικά θρομβωτικά επεισόδια.
Όμως η πιθανότητα για αυτά είναι στην ίδια τάξη μεγέθους με το να κερδίσεις το Λόττο με μία στήλη. Αυτή είναι η σύνοψη. Υπάρχουν και δεδομένα για αυτά, αλλά τα έχουν ήδη διαβάσει οι γιατροί που σε συμβολεύουν.

Ευχαριστώ για την απάντηση!! Ξέρω ότι οι πιθανότητες είναι ελάχιστες αλλά φοβάμαι μην τύχουν σε εμένα. Έχω διαβάσει για το Blood clots στο εμβόλιο της J&J όμως αν θυμάμαι καλά αφορά κυρίως γυναίκες και όχι άντρες. Θα το ψαξω λιγο ακομα και θα δω.      

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είμαστε γιατροί εδώ μέσα και το παιδί που άνοιξε το θέμα το ξέρει αυτο.

Ούτε θα κάνει ότι του πει ο άγνωστος patrik. 

Απλά είναι ανάμεσα σε 2 εμβόλια και ρωτάει πιο έχει (από αυτούς που το έκαναν) τις λιγότερες παρενέργειες. 

Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ. 

Επίσης αν γίνει το οτιδήποτε δε νομίζω ότι θα μας ζητήσει τα ρέστα. 

Σε ένα φόρουμ για κινητά είμαστε και όχι σε ιατρικο σεμινάριο.

Εγω είμαι 40 χρόνων και έκανα το phizer. Παρενέργειες οι κλασικές πόνο στο χέρι και ατονία για 2 μέρες.

Στην πρώτη δόση έκανα και δέκατα για μια μέρα 37.3

Δεν θα μπω σε κάποια αντιπαράθεση με καποιο μέλος. Ούτε μαλωνω κανέναν σε αυτά που γράφει πιο πάνω. Απλά γράφω αυτό που αισθάνομαι. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ταξιδιωτης22 said:

Αν κι εγώ δεν το εχω κάνει και δεν εχω και σκοπό να το κάνω,τουλάχιστον αν δεν εξελιχθεί κι άλλο,το να ρωτάς σε forum νομίζω πως δεν είναι σωστό.

Δεν ήμαστε αρμόδιοι και τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Για θετικά η αρνητικά αποτελέσματα,μάλλον πως εις βάθος χρόνου θα φανούν.

Και εγω το κανω ξεκαθαρα μονο για το πανεπιστήμιο ναι για τίποτα άλλο, στην εστίαση κάθομαι έξω έτσι και αλλιώς. Οι μακροπροθεσμες παρενέργειες επίσης ειναι ενα κομματι που με απασχολεί καθως τα εμβολια αυτα δοκιμάζονται μολις 1.5 χρονο.      

1 minute ago, patrik said:

Σίγουρα δεν είμαστε γιατροί εδώ μέσα και το παιδί που άνοιξε το θέμα το ξέρει αυτο.

Ούτε θα κάνει ότι του πει ο άγνωστος patrik. 

Απλά είναι ανάμεσα σε 2 εμβόλια και ρωτάει πιο έχει (από αυτούς που το έκαναν) τις λιγότερες παρενέργειες. 

Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ. 

Επίσης αν γίνει το οτιδήποτε δε νομίζω ότι θα μας ζητήσει τα ρέστα. 

Σε ένα φόρουμ για κινητά είμαστε και όχι σε ιατρικο σεμινάριο.

Εγω είμαι 40 χρόνων και έκανα το phizer. Παρενέργειες οι κλασικές πόνο στο χέρι και ατονία για 2 μέρες.

Στην πρώτη δόση έκανα και δέκατα για μια μέρα 37.3

Δεν θα μπω σε κάποια αντιπαράθεση με καποιο μέλος. Ούτε μαλωνω κανέναν σε αυτά που γράφει πιο πάνω. Απλά γράφω αυτό που αισθάνομαι. 

Ευχαριστω λολυ για την ωραια απάντηση!!😁😁

 

Βλέπω παντως οτι οι περισσότεροι κανετε το pfizer. Το Johnson δεν το βλεπω τοσο πολυ.   

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ρωτησεις κανενα για ενα προιον εργαστηριου.Οι γονεις μεγαλωνουν τα παιδια και το πρωτο που μαθαινουμε ειναι να κανουμε υγιεινη ζωη μακρια απο φαρμακα εταιριων . .Εισαι ενα παιδι μικρο σε ηλικια , προφανως υγιεστατο   δυνατο με καθαρο αιμα.Η επιλογη ειναι δικη σου.Εαν ρωτας τι βαζει ο καθενας στις φλεβες του δεν υπαρχει ποτε αντικειμενικη απαντηση.

Edited by s_wind
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, s_wind said:

Δεν θα ρωτησεις κανενα για ενα προιον εργαστηριου.Οι γονεις μεγαλωνουν τα παιδια και το πρωτο που μαθαινουμε ειναι να κανουμε υγιεινη ζωη μακρια απο φαρμακα εταιριων . .Εισαι ενα παιδι μικρο σε ηλικια , προφανως υγιεστατο   δυνατο με καθαρο αιμα.Η επιλογη ειναι δικη σου.Εαν ρωτας τι βαζει ο καθενας στις φλεβες του δεν υπαρχει ποτε αντικειμενικη απαντηση.

Ευχαριστω για αυτη την ωραια απάντηση!! Ο μονος λογος που θα το κανω ειναι του πανεπιστημίου και μονο. Για αυτο ελεγα για το Johnson καθως ειναι μονο μια δοση.   

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Εμβόλιο covid 19
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...