Jump to content

Samsung Galaxy Watch 4 / 4 classic


doganos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα παιδιά.

πως μπορώ να έχω μέτρηση πίεσης και καρδιογραφηματος σε συσκευή xiaomi.

χρειάζεται root  το κινητό ή το ρολόι?

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Από χθες αγόρασα και χρησιμοποιώ το Samsung Galaxy Watch 4 και σε συνδυασμό με το Samsung s21 ultra έχω κάποιες παρατηρήσεις-ερωτήσεις:

  1. Παρατηρώ πως όταν το ρολόι αποσυνδέεται από το κινητό με μέσω bluetooth, το ρολόι δεν συνδέεται άμεσα στo wifi και να δέχεται κλήσεις και ειδοποιήσεις αυτόνομα. Συνδέεται έως 3 λεπτά μετά! Να τονίσω πως το κινητό είναι μόνιμα συνδεδεμένο σε wifi/4g. Εσάς σε πόσο χρόνο συνδέεται στο διαθέσιμο wifi και δέχεται κλήσεις;
  2. Για τη χρήση των χαρτών για να βρει στίγμα πρέπει να έχεις ανοίξει στο κινητό τους χάρτες και να έχεις gps; Αυτόνομα μόνο με το κινητό συνδεδεμένο στο κινητό δεν γίνεται; Ποια διαδικασία ακολουθείτε;
  3. Στο κινητό μου όταν μου έρχεται viber έχω επιλέξει από την εφαρμογή να μην κάνει προεπισκόπηση στην εφαρμογή οπότε όταν το ξεκλειδώσω βλέπω τι γράφει! Όταν έρχεται στο ρολόι μου λέει ποιος έστειλε αλλά με παραπέμπει στο κινητό να δω τι μου έστειλαν(αν αλλάξω τη ρύθμιση στο viber έρχεται κανονικά και μπορώ να απαντήσω αλλά φαίνεται και στην οθόνη κλειδώματος του κινητού που δεν επιθυμώ). Δε γίνεται στο κινητό όταν είναι κλειδωμένο το κινητό να μην κάνει προεπισκόπηση στην οθόνη αλλά να το βλέπω στο ρολόι και να μπωρω να απαντώ; Θα ήθελα στο κινητό να μην κάνει προεπισκόπηση στην οθόνη κλειδώματος σε viber και messenger καθώς το αφήνω στο γραφείο και δε θέλω να βλέπουν τι έρχεται!
  4. Όταν μου έρχεται email στο gmail μου, μου δείχνει το κείμενο αλλά όχι κάτι επισυναπτόμενο όπως φωτογραφία και μπορώ να απαντήσω! Είναι φυσιολογικό να μη βλέπω τα επισυναπτόμενο όπως φωτογραφία ;

Ευχαριστώ όποιον έχει διάθεση να απαντήσει. 

Edited by LELELO
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,
Από χθες αγόρασα και χρησιμοποιώ το Samsung Galaxy Watch 4 και σε συνδυασμό με το Samsung s21 ultra έχω κάποιες παρατηρήσεις-ερωτήσεις:
  1. Παρατηρώ πως όταν το ρολόι αποσυνδέεται από το κινητό με μέσω bluetooth, το ρολόι δεν συνδέεται άμεσα στo wifi και να δέχεται κλήσεις και ειδοποιήσεις αυτόνομα. Συνδέεται έως 3 λεπτά μετά! Να τονίσω πως το κινητό είναι μόνιμα συνδεδεμένο σε wifi/4g. Εσάς σε πόσο χρόνο συνδέεται στο διαθέσιμο wifi και δέχεται κλήσεις;
  2. Για τη χρήση των χαρτών για να βρει στίγμα πρέπει να έχεις ανοίξει στο κινητό τους χάρτες και να έχεις gps; Αυτόνομα μόνο με το κινητό συνδεδεμένο στο κινητό δεν γίνεται; Ποια διαδικασία ακολουθείτε;
  3. Στο κινητό μου όταν μου έρχεται viber έχω επιλέξει από την εφαρμογή να μην κάνει προεπισκόπηση στην εφαρμογή οπότε όταν το ξεκλειδώσω βλέπω τι γράφει! Όταν έρχεται στο ρολόι μου λέει ποιος έστειλε αλλά με παραπέμπει στο κινητό να δω τι μου έστειλαν(αν αλλάξω τη ρύθμιση στο viber έρχεται κανονικά και μπορώ να απαντήσω αλλά φαίνεται και στην οθόνη κλειδώματος του κινητού που δεν επιθυμώ). Δε γίνεται στο κινητό όταν είναι κλειδωμένο το κινητό να μην κάνει προεπισκόπηση στην οθόνη αλλά να το βλέπω στο ρολόι και να μπωρω να απαντώ; Θα ήθελα στο κινητό να μην κάνει προεπισκόπηση στην οθόνη κλειδώματος σε viber και messenger καθώς το αφήνω στο γραφείο και δε θέλω να βλέπουν τι έρχεται!
  4. Όταν μου έρχεται email στο gmail μου, μου δείχνει το κείμενο αλλά όχι κάτι επισυναπτόμενο όπως φωτογραφία και μπορώ να απαντήσω! Είναι φυσιολογικό να μη βλέπω τα επισυναπτόμενο όπως φωτογραφία ;
Ευχαριστώ όποιον έχει διάθεση να απαντήσει. 
Η σύνδεση με WiFi στο ρολόι θέλει κάποια δευτερόλεπτα όχι λεπτά και δεν αργεί.
Στους χάρτες θα έχει ξεχωριστή πλοήγηση μέσω του ρολογιού αργότερα είναι κάτι που αναμένεται. Τώρα μπορείς να βάλεις τη διεύθυνση από το ρολόι και να ακούς τις οδηγίες από το τηλέφωνο ή από τα buds κανονικά και φυσικά να βλέπεις τη διαδρομή στο τηλέφωνο και στο ρολόι.
Για το Viber χωρίς να έχει προεπισκόπηση στο τηλέφωνο είναι έτσι όπως το περιγράφεις οπότε θέλει τη ρύθμιση που λες ότι θέλεις να αποφύγεις.
Στο Gmail δε φαίνονται τα συνημμένα παρά μόνο τίτλος και κείμενο.


Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, costsa41 said:

Η σύνδεση με WiFi στο ρολόι θέλει κάποια δευτερόλεπτα όχι λεπτά και δεν αργεί.
Στους χάρτες θα έχει ξεχωριστή πλοήγηση μέσω του ρολογιού αργότερα είναι κάτι που αναμένεται. Τώρα μπορείς να βάλεις τη διεύθυνση από το ρολόι και να ακούς τις οδηγίες από το τηλέφωνο ή από τα buds κανονικά και φυσικά να βλέπεις τη διαδρομή στο τηλέφωνο και στο ρολόι.
Για το Viber χωρίς να έχει προεπισκόπηση στο τηλέφωνο είναι έτσι όπως το περιγράφεις οπότε θέλει τη ρύθμιση που λες ότι θέλεις να αποφύγεις.
Στο Gmail δε φαίνονται τα συνημμένα παρά μόνο τίτλος και κείμενο.


Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φίλε μου καλέ τις προηγούμενες ημέρες που έψαχνα για ρολόι και ρώτησα εδώ ήσουν ο πρώτος που απάντησε.. Εννοείται ότι ακολούθησα τη συμβουλή σου και δεν το μετάνιωσα.. Σε υπερευχαριστώ για τις απαντήσεις..

Link to comment
Share on other sites

On 27/4/2022 at 2:04 ΜΜ, RUSH said:

Για τους κατόχους του LTE μοντέλου που το δουλεύουν με multisim της cosmote. Το πρόβλημα είναι ότι μόνο η φυσική κάρτα sim του τηλεφώνου μπορεί να δεχθεί sms (παρόλο που η eSIM του ρολογιού στέλνει κανονικά). Αν το ρολόι δεν είναι συνδεδεμένο με ΒΤ με το τηλέφωνο, δεν έρχεται ειδοποίηση για εισερχόμενο SMS.

Μετά από αποτυχημένες προσπάθειες με διάφορες εφαρμογές που προωθούν sms σε email, βρήκα την λύση στην λειτουργία SMS synch του Pushbullet. Σε εισερχόμενο sms ακόμα και όταν το ρολόι λειτουργεί αυτόνομα, έρχεται ειδοποίηση απ' το Pushbullet με το περιεχόμενο του μηνύματος καθώς και το όνομα της επαφής.

Καλησπέρα. Μήπως είναι εύκολο να εξηγήσεις τι ρύθμιση έκανες στο pushbullet για να σου στέλνει τα sms στο ρολόι όταν λειτουργεί αυτόνομα; Έχω ενεργοποιήσει στην εφαρμογή του κινητού το sms synch αλλά δεν μου έρχονται τα sms στο ρολόι. ( Έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία multisim της cosmote και για κλήσεις -δεδομένα δουλεύει κανονικά)

Edited by jkvet
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μήπως είναι εύκολο να εξηγήσεις τι ρύθμιση έκανες στο pushbullet τις να σου στέλνει τα sms στο ρολόι όταν λειτουργεί αυτόνομα; Έχω ενεργοποιήσει στην εφαρμογή του κινητού το sms synch αλλά δεν μου έρχονται τα sms στο ρολόι. ( Έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία multisim της cosmote και για κλήσεις -δεδομένα δουλεύει κανονικά)
Στην εφαρμογή του τηλεφώνου "Galaxy wearable", - - > ρυθμίσεις ρολογιού - - > ειδοποιήσεις - - > ειδοποιήσεις εφαρμογής, εχεις ενεργοποιημενα τα sms?

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, coulis said:

Στην εφαρμογή του τηλεφώνου "Galaxy wearable", - - > ρυθμίσεις ρολογιού - - > ειδοποιήσεις - - > ειδοποιήσεις εφαρμογής, εχεις ενεργοποιημενα τα sms?

Tapa
 

Ναι είναι ενεργοποιημένα. Αυτό είναι θέμα της υπηρεσίας multisim της cosmote όπου τα sms πηγαίνουν μόνο στην κύρια κάρτα sim (κινητό) και όχι στην esim του ρολογιού όταν αυτό δουλεύει ανεξάρτητα από το κινητό. Ψάχνω λοιπόν να βρω ένα τρόπο να φτάνουν τα sms και στο ρολόι.

Να στείλεις sms μπορείς κανονικά. Μόνο να λάβεις δεν μπορείς

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι ενεργοποιημένα. Αυτό είναι θέμα της υπηρεσίας multisim της cosmote όπου τα sms πηγαίνουν μόνο στην κύρια κάρτα sim (κινητό) και όχι στην esim του ρολογιού όταν αυτό δουλεύει ανεξάρτητα από το κινητό. Ψάχνω λοιπόν να βρω ένα τρόπο να φτάνουν τα sms και στο ρολόι.
Να στείλεις sms μπορείς κανονικά. Μόνο να λάβεις δεν μπορείς
 
Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα ότι έχεις το μοντέλο με την esim, οπότε δεν γνωρίζω πως λειτουργούν οι 2 sim.


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μήπως είναι εύκολο να εξηγήσεις τι ρύθμιση έκανες στο pushbullet για να σου στέλνει τα sms στο ρολόι όταν λειτουργεί αυτόνομα; Έχω ενεργοποιήσει στην εφαρμογή του κινητού το sms synch αλλά δεν μου έρχονται τα sms στο ρολόι. ( Έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία multisim της cosmote και για κλήσεις -δεδομένα δουλεύει κανονικά)
Δεν θυμάμαι να έχω αλλάξει κάτι άλλο. Θα το κοιτάξω περαιτέρω και θα σου πω.
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, costsa41 said:

Η σύνδεση με WiFi στο ρολόι θέλει κάποια δευτερόλεπτα όχι λεπτά και δεν αργεί.
Στους χάρτες θα έχει ξεχωριστή πλοήγηση μέσω του ρολογιού αργότερα είναι κάτι που αναμένεται. Τώρα μπορείς να βάλεις τη διεύθυνση από το ρολόι και να ακούς τις οδηγίες από το τηλέφωνο ή από τα buds κανονικά και φυσικά να βλέπεις τη διαδρομή στο τηλέφωνο και στο ρολόι.
Για το Viber χωρίς να έχει προεπισκόπηση στο τηλέφωνο είναι έτσι όπως το περιγράφεις οπότε θέλει τη ρύθμιση που λες ότι θέλεις να αποφύγεις.
Στο Gmail δε φαίνονται τα συνημμένα παρά μόνο τίτλος και κείμενο.


Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 


 

Εμένα πάντως δεν συνδέεται με wifi ,προσπάθησα αρκετά ,τελικά τα παράτησα, δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταιει

Edited by Ferb
GALAXY S3,S4,S5, LG G3,GALAXY A5 και τωρα s10+:!:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δεν συνδέεται με wifi ,προσπάθησα αρκετά ,τελικά τα παράτησα, δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταιει
Κάνε μια επανεκκίνηση. Δες και την εφαρμογή στο ρολόι. Όπως καταλαβαίνεις είναι απαράδεκτο να μη συνδέεται γιατί αυτό ακριβώς πρέπει να κάνει. Αν δεν καταφέρεις κάτι εννοείται ότι θα πας στο service.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω κινητική αναπηρία και κινούμαι με αμαξίδιο. 
Για τις μεγάλες αποστάσεις χρησιμοποιώ το Smartdrive που ουσιαστικά είναι μια έξτρα ρόδα που με βοηθάει.

Μπορείς να δεις εδώ πως λειτουργεί https://www.permobil.com/en-us/products/power-assist/smartdrive-mx2

Ο χειρισμός του γίνεται με ένα Ticwatch E2 που είναι ΤΡΑΓΙΚΟ. Είναι αδιανόητα αργό αλλά κυρίως έχει τραγική αυτονομία και μου έχει τύχει να μείνω στα μισά της ημέρας.

Θα με βόλευε πολύ να βάλω την εφαρμογή στο Samsung Watch 4 που έχω αλλά στο Play Store μου λέει ότι δεν είναι συμβατή με τη συσκευή μου.

Η εφαρμογή λέγεται Smartdrive MX2+

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;   

 

Edited by Pitsi

In my dream I was drowning my sorrows

But my sorrows, they learned to swim

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, costsa41 said:

Κάνε μια επανεκκίνηση. Δες και την εφαρμογή στο ρολόι. Όπως καταλαβαίνεις είναι απαράδεκτο να μη συνδέεται γιατί αυτό ακριβώς πρέπει να κάνει. Αν δεν καταφέρεις κάτι εννοείται ότι θα πας στο service.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εμένα κάνει περίπου 1 λεπτό τελικά να συνδεθεί.. τις πρώτες φορές δεν συνδεόταν .. μετά συνδέεται από μισό λεπτό μέχρι ενάμισι..

 

Η μπαταρία με τη χρήση που του κάνω σήμερα είναι στο 43% απο χθές(2η μέρα). Το ανοίγω 9 και μισή το πρωί και το κλείνω 9 που πάω σπίτι..όσο είμαι σπίτι το βγάζω και η χρήση είναι βήματα ειδοποιήσεις,2-3λεπτα ομιλία; απαντήσεις από viber και φωτεινότητα αυτόματη..με καλύπτει αρκετά μπορώ να πω..

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, RUSH said:
20 ώρες πριν, jkvet said:
Καλησπέρα. Μήπως είναι εύκολο να εξηγήσεις τι ρύθμιση έκανες στο pushbullet για να σου στέλνει τα sms στο ρολόι όταν λειτουργεί αυτόνομα; Έχω ενεργοποιήσει στην εφαρμογή του κινητού το sms synch αλλά δεν μου έρχονται τα sms στο ρολόι. ( Έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία multisim της cosmote και για κλήσεις -δεδομένα δουλεύει κανονικά)

Δεν θυμάμαι να έχω αλλάξει κάτι άλλο. Θα το κοιτάξω περαιτέρω και θα σου πω.

Έχεις δίκιο. Δεν χρειαζόταν κάτι άλλο. Απλα έπρεπε να περιμένω να εμφανιστεί το σηματάκι που δείχνει ότι συγχρονιζεται με το cloud για να αρχίσει να δέχεται τις ειδοποιήσεις.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Κι εγώ μετά από επανειλημμένα τηλεφωνήματα στην Cosmote κατάφερα να ενεργοποιήσω την υπηρεσία multisim η οποία μέχρι στιγμής δουλεύει καλά.Σε κατάστημα της Cosmote μου έλεγαν ότι δε γίνεται. Ακόμα επικρατεί ένα μπάχαλο στο συγκεκριμένο κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς ενώ η υπηρεσία παίζει σωστά, υπάρχει ελλειπής ενημέρωση και είναι καθαρά θέμα τύχης σε ποιόν υπάλληλο θα πέσεις και το κατά πόσο θέλει να ασχοληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το κάτω κουμπί μου που δε λειτουργεί το έχει κάνει δύο φορές.
Βασικά μετά από restart φτιάχνει. Και τις δύο φορές μου έγινε μετά από φόρτιση.
Θα περιμένουμε update λογικα.
Παράξενα πράγματα...

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

αρχικά να σε ευχαριστήσω για το χρόνο σου.


Το πρώτο link, όπως και οπουδήποτε έχω ψάξει να κατεβάσω την εφαρμογή, μου βγάζει σφάλμα "Error – NoSuchDevice"
 

In my dream I was drowning my sorrows

But my sorrows, they learned to swim

Link to comment
Share on other sites

προερχομαι απο Huawei GT2

η μερα με την νυχτα οσον αφορα στο functionality απο καθε αποψη. Προσωπικα με βολεψε αφανταστα στις ανεπαφες συναλλαγες και κυριως στην απαντηση των μηνυματων, η φωνητικη πληκτροληγηση δουλευει τελεια. 

Ενα ακομη σημειο που ηταν μελανο στην εμπειρια μου με το Hua ηταν η δρομολογηση των κλησεων. Με ρολοι και ακουστικα συνδεδεμενα πανω στο κινητο, στις κλησεις μου πηγαινε την φωνη στο ρολοι και αναγκαζομουν να την αλλαζω. Και ολα αυτα με Samsung A32 5G. Πλεον δουλευει οπως θα επρεπε να παιζει

Μιαμιση ημερα με βγαζει η μπαταρια, οκ not great, not terrible, το αφηνω και φορτιζει ολο το βραδυ, ετσι κι αλλως το κυκλωμα κοβει το εξτρα ρευμα οταν γεμισει η μπαταρια, οπως εχω παρατηρησει

 

1. Πως μπορω να βαλω σημεια στιξης οταν υπαγορευω καποιο μηνυμα?ΠΧ θελω να βαλω ερωτηματικο στο τελος.

2. Ενω εχω κλειστα την μετρηση blood oxygen during sleep και το snoring detection και γενικα ολες τις μετρήσεις, το φορεσα καναδυο φορες στον υπνο και απο τοτε βρισκει καθε φορα ποσο εχω κοιμηθει, χωρις να το φοραω!Πως το κανει αυτο?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Να απαντήσω σε 2 ερωτήματα που ειχα κάνει και κατάλαβα τι πρέπει να κανω(είχε απαντήσει και ο φίλος costsa41)

1. Σε ερώτημα αν μια κλήση πάει στο ρολόι η στα freebuds Pro ή απάντηση είναι πως προτιμάει τα freebuds Pro οποτε οκ(εχω galaxy s21 ultra). 

2. Είχα ρωτήσει αν γίνεται μια ειδοποίηση όπως viber όταν το κινητό είναι κλειδωμένο να αποκρύπτει το περιεχόμενο στην οθόνη κλειδώματος αλλά να εμφανίζει το μήνυμά στο ρολόι. Η λύση είναι με ρύθμιση στο κινητό:κλείδωμα οθόνης-ειδοποιήσεις-απόκρυψη περιεχομένου.

3. Τελικά πέρασα και το Google pay και όλα καλά..

Edited by LELELO
Link to comment
Share on other sites

Από το κακό στο χειρότερο
Μάλλον δεν θα την περάσω

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RUSH said:

Το ίδιο ετοιμαζόμουν και εγώ να βάλω από ελληνικό site βέβαια..

To Galaxy Watch 4 γίνεται άχρηστο μετά από την αναβάθμιση λογισμικού

https://www.techaholic.gr/2022/11/07/to-galaxy-watch-4-ginetai-achristo-meta-apo-tin-anavathmisi-logismikou/?amp

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...