Jump to content

Samsung Galaxy Watch 4 / 4 classic


doganos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Ενδιαφέρομαι να πάρω το watch 4, και έχω 2 βασικά ερωτήματα:

Πληρωμές μέσω nfc (χωρίς το LTE μοντέλο ή esim) μπορεί να κάνει το ρολόι; Δηλαδή συνδεδεμένο με το κινητό μέσω Bluetooth.

Επίσης η μπαταρία βλέπω είναι 24-48 ώρες; Δε πάει παραπάνω εύκολα ε; Μου φαίνεται λίγο βουνό η φόρτιση καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,
Ενδιαφέρομαι να πάρω το watch 4, και έχω 2 βασικά ερωτήματα:
Πληρωμές μέσω nfc (χωρίς το LTE μοντέλο ή esim) μπορεί να κάνει το ρολόι; Δηλαδή συνδεδεμένο με το κινητό μέσω Bluetooth.
Επίσης η μπαταρία βλέπω είναι 24-48 ώρες; Δε πάει παραπάνω εύκολα ε; Μου φαίνεται λίγο βουνό η φόρτιση καθημερινά.
Ναι κάνεις πληρωμές με nfc και Google wallet. 24 ώρες με aod 40 χωρίς. Από το να πάρεις οποιοδήποτε άλλο χωρίς να είναι πραγματικό smart watch σε λειτουργίες καλύτερα αυτό κι ας το φορτίζεις. Ειδικά αν έχεις και Samsung τηλέφωνο η εμπειρία χρήσης του απογειώνεται ειδικά με την απομακρυσμένη σύνδεση που δε χρειάζεται κινητό για να έχεις κλήσεις και ειδοποιήσεις, μόνο με WiFi τα έχεις όλα.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, costsa41 said:

Ναι κάνεις πληρωμές με nfc και Google wallet. 24 ώρες με aod 40 χωρίς. Από το να πάρεις οποιοδήποτε άλλο χωρίς να είναι πραγματικό smart watch σε λειτουργίες καλύτερα αυτό κι ας το φορτίζεις. Ειδικά αν έχεις και Samsung τηλέφωνο η εμπειρία χρήσης του απογειώνεται ειδικά με την απομακρυσμένη σύνδεση που δε χρειάζεται κινητό για να έχεις κλήσεις και ειδοποιήσεις, μόνο με WiFi τα έχεις όλα.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Σχετικά με τη λειτουργία της πληρωμής μέσω nfc, κάνεις με κάποιον τρόπο authenticate ότι είσαι εσύ που πληρώνεις; Όπως στο κινητό δηλαδή που πρέπει να το ξεκλειδώσεις για να πληρώσεις, υπάρχει κάτι αντίστοιχο με το ρολόι; 

Σχετικά με το aod, το προτιμάτε όλοι; Πχ η λογική με το να ανάψει η οθόνη όταν σηκώνεις τον καρπό δε βολεύει;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Σχετικά με τη λειτουργία της πληρωμής μέσω nfc, κάνεις με κάποιον τρόπο authenticate ότι είσαι εσύ που πληρώνεις; Όπως στο κινητό δηλαδή που πρέπει να το ξεκλειδώσεις για να πληρώσεις, υπάρχει κάτι αντίστοιχο με το ρολόι; 
Σχετικά με το aod, το προτιμάτε όλοι; Πχ η λογική με το να ανάψει η οθόνη όταν σηκώνεις τον καρπό δε βολεύει;
Νομίζω κανείς δεν πρέπει να έχει aod συνέχεια αλλά αυτό ακριβώς που είπες με το σήκωμα του χεριού να ανάβει το ρολόι. Κάποιοι ούτε κι αυτό για οικονομία μπαταρίας. Όταν φοράς το ρολόι κάνεις κανονικά πληρωμές με την κάρτα που έχεις περάσει και στο ρολόι, δηλαδή την ίδια κάρτα την περνάς ξεχωριστά στο ρολόι και στο κινητό. Όταν βγάζεις το ρολόι θα θέλει μετά pin για να λειτουργήσει το οποίο βέβαια το έχεις βάλει εσύ. Έτσι προστατεύεται από τον οποιονδήποτε πάρει το ρολόι σου και προσπαθήσει να το χρησιμοποιήσει για οτιδήποτε και φυσικά και για το πορτοφόλι που έχει.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, costsa41 said:

Νομίζω κανείς δεν πρέπει να έχει aod συνέχεια αλλά αυτό ακριβώς που είπες με το σήκωμα του χεριού να ανάβει το ρολόι. Κάποιοι ούτε κι αυτό για οικονομία μπαταρίας. Όταν φοράς το ρολόι κάνεις κανονικά πληρωμές με την κάρτα που έχεις περάσει και στο ρολόι, δηλαδή την ίδια κάρτα την περνάς ξεχωριστά στο ρολόι και στο κινητό. Όταν βγάζεις το ρολόι θα θέλει μετά pin για να λειτουργήσει το οποίο βέβαια το έχεις βάλει εσύ. Έτσι προστατεύεται από τον οποιονδήποτε πάρει το ρολόι σου και προσπαθήσει να το χρησιμοποιήσει για οτιδήποτε και φυσικά και για το πορτοφόλι που έχει.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Α κατάλαβα! Και όταν πληρώνεις με το ρολόι ζητάει PIN για οποιοδήποτε ποσό αγοράς; 

Πάντως ενδιαφέροντα μου ακούγονται όλα, ίσως προχωρήσω στην αγορά του.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που προσθέσεις κάρτα στο ρολόι σου, για πληρωμές, θα βάζεις pin στο πρώτο boot και κάθε φορά που βγαίνει από το χέρι σου.
Στις πληρωμές τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, noisex said:

Από τη στιγμή που προσθέσεις κάρτα στο ρολόι σου, για πληρωμές, θα βάζεις pin στο πρώτο boot και κάθε φορά που βγαίνει από το χέρι σου.
Στις πληρωμές τίποτα.

Α οκ άρα βάζεις στο ρολόι pin, όχι στη κάρτα όταν ψωνίζεις, κατάλαβα! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τώρα που βγήκε το 5 οι τιμή στο 4, μεταχειρισμένο, έχει πάρει την κάτω βόλτα. Σκέφτομαι να το ξαναπάρω. Έχω όμως κάποιες ερωτήσεις. Για πράγματα που δεν είχε όταν το είχα. Μήπως τα έδωσε με καμία αναβάθμιση.
1. Στην εφαρμογή για τρέξιμο μπορείς να κάνεις δική σου, διαλειμματική προπόνηση;
2. Συνδέεται με εξωτερικό αισθητήρα παλμών;
3. Μπορείς να ανεβάσεις στο ρολόι gpx και να κάνεις την διαδρομή αργότερα; Αυτόν μάλλον δεν γίνεται γιατί το διαφημίζουν στο 5 pro σαν super χαρακτηριστικό.
Ευχαριστώ για τις οποίες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites




Επίσης η μπαταρία βλέπω είναι 24-48 ώρες; Δε πάει παραπάνω εύκολα ε; Μου φαίνεται λίγο βουνό η φόρτιση καθημερινά.


48 ώρες συνεχόμενα ανοικτό;
Λιγάκι χλωμό μου φαίνεται εκτός κι αν δεν χρησιμοποιείται.
Με κανένα 9ωρο το πολύ χρήση την μέρα και χωρίς aod,GPS ανοικτά,με το ζόρι να βγάλει και την δεύτερη μέρα άλλο ένα 9ωρο.φυσικά το βράδυ κλειστό.
Ισως να μου τρώει βέβαια μπαταρία το watchface πού χρησιμοποιώ.
Για να χει θέμα η μπαταρία του,χλωμό το βλέπω.

Sending from my beast Gt2 Pro

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

On 13/8/2022 at 11:14 ΜΜ, thanasis00 said:

Επίσης η μπαταρία βλέπω είναι 24-48 ώρες; Δε πάει παραπάνω εύκολα ε; Μου φαίνεται λίγο βουνό η φόρτιση καθημερινά.

Με κλειστά το aod, wifi, gps, καρδιακούς παλμούς και οξυγόνο την φωτεινότητα στο 3 ήχο και δόνηση για ειδοποίησης ανοικτά συνδεδεμένο με κινητό περίπου 4 ώρες την ημέρα και πληρωμές μέσα στην μέρα με το google pay, ενεργοποίηση με σήκωμα του καρπού και με tap στην οθόνη με watchface τις samsung και καταγραφή ύπνου μαζί με οξυγόνο μου βγάζει 2 μέρες, την δεύτερη μέρα το απόγευμα θέλει φόρτισμα
Από το 10% για να πάει στο 100% θέλει 1 ώρα και 40

Edited by andreas443

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τους 2 τελευταίους συνφορουμήτες. Τόσο διαρκεί το πολύ και το δεύτερο απόγευμα με το ζόρι κρατάω την μπαταρία, θέλει φόρτιση  μετά.

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Και είστε οκ με τη καθημερινή ή κάθε 2η μέρα φόρτιση; Έχετε reverse wireless charging στο κινητό; Βολεύει φόρτιση από κει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βγάζω κάθε βράδυ όταν κοιμάμαι οπότε και το φοράω κάθε πρωί πλήρως φορτισμένο και με βολεύει αφάνταστα.

 

Σπανιως το έχω φορτίσει και με το S21 ULTRA. 

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το φορτίζω όσο κάνω μπάνιο και λίγο πριν ξαπλώσω το βράδυ γιατί την νύχτα το φοράω για να μετράω τον ύπνο

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το φορτίζω όσο κάνω μπάνιο και λίγο πριν ξαπλώσω το βράδυ γιατί την νύχτα το φοράω για να μετράω τον ύπνο
Έτσι και εγώ ακριβώς και με βολεύει πολυ

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το φορτίζω κάθε απόγευμα μετά τη δουλειά, όση ώρα κάνω ένα μπάνιο και τρώω. Τις υπόλοιπες ώρες, μερα/νύχτα το φοράω συνεχώς. Πάντως κι εγώ το πουλάω για να πάω τέλη μήνα στο 5άρι. Το 4 classic 46mm Bluetooth είναι και θα το βάλω αγγελία κι εδώ οσονούπω. Αν είναι κάποιος από Αθήνα για να βρεθούμε που ενδιαφέρεται ας μου στείλει. Στα 120€ το δίνω.

Στάλθηκε από το SM-M526BR μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς τη μέτρηση του οξυγόνου στο αίμα? είδα κάποια  βιντεάκια στο youtube και το έκανα και εγώ και εντυπωσιάστηκα με το ποσο σωστό βγήκε γιατί έχω και κανονικό που μετράει το οξυγόνο!

Παιρνεις παντα αυτο που δινεις για να υπαρξει ισοροπια..
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, winer said:

παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς τη μέτρηση του οξυγόνου στο αίμα? είδα κάποια  βιντεάκια στο youtube και το έκανα και εγώ και εντυπωσιάστηκα με το ποσο σωστό βγήκε γιατί έχω και κανονικό που μετράει το οξυγόνο!

βγάζει πολύ σωστές μετρήσεις πράγματι!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κατέβασα τα καινούρια watch face του galaxy watch 5 και τα πέρασα στο 4 classic είναι παρα πολύ ωραία οποιος θέλει μπορεί να τα κατεβάσει από εδώ https://forum.xda-developers.com/t/galaxy-watch5-5-pro-watchfaces-for-watch4-4-classic.4480353/
Εδώ ένα video για να πάρετε μια ιδέα ποια είναι https://www.youtube.com/shorts/RF2m7i7neu0
Και εδώ είναι η διαδικασία για το πως να τα περάσετε https://www.youtube.com/watch?v=F_igNmBseG8&list=WL

 

Edited by andreas443

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, andreas443 said:

Καλησπέρα κατέβασα τα καινούρια watch face του galaxy watch 5 και τα πέρασα στο 4 classic είναι παρα πολύ ωραία οποιος θέλει μπορεί να τα κατεβάσει από εδώ https://forum.xda-developers.com/t/galaxy-watch5-5-pro-watchfaces-for-watch4-4-classic.4480353/
Εδώ ένα video για να πάρετε μια ιδέα ποια είναι https://www.youtube.com/shorts/RF2m7i7neu0
Και εδώ είναι η διαδικασία για το πως να τα περάσετε https://www.youtube.com/watch?v=F_igNmBseG8&list=WL

 

γεια σου φίλε ευχαριστούμε για αυτό και εγώ από τη σειρά μου σας προτείνω αυτή την εφαρμογή που προσωπικά μου αρέσει πάρα πολυ. Αυτό που κάνει είναι αφού μπει στο ρολόι και στο κινητό επικοινώνεις από το κινητό στο ρολόι και το αντίστροφο! γίνεται walkie-talkie δηλαδή μεταξύ τους:)

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.arbelsolutions.pttwearos

Παιρνεις παντα αυτο που δινεις για να υπαρξει ισοροπια..
Link to comment
Share on other sites

τώρα τα είδα φίλε είναι πολύ ωραια και η διαδικασία είναι όπως κάνεις sideload apk εφαρμογές και ο φίλος που το δείχνει στο YouTube δείχνει το σωστό πρόγραμμα και τον ακολουθώ καιρό.

Παιρνεις παντα αυτο που δινεις για να υπαρξει ισοροπια..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, μετά από 5 μήνες χρήσης του Watch-4 θέλω να καταθέσω την απογοήτευσή μου...

Δεν μιλάω για την μπαταρία που έχει τη γνωστή απόδοση, αλλά για διάφορα άλλα θεματάκια που καταντούν εκνευριστικά πολλές φορές.

  • Η εφαρμογή Health αποφασίζει μόνη της πότε θα είναι στα ελληνικά και πότε στα αγγλικά
  • Η ίδια εφαρμογή έχει τραγικό συγχρονισμό GPS, μπορεί να περάσουν πάνω από 10sec σε ανοικτό πεδίο για να συγχρονίσει, ενώ άλλες εφαρμογές (π.χ. Google Fit) σε 2-3 sec είναι ΟΚ
  • Η οθόνη ανοίγει με το ανασήκωμα του καρπού, όποτε αποφασίσει αυτή
  • Η σύνδεση με το τηλέφωνο χάνεται στο διπλανό δωμάτιο.

Του έχω κάνει 2 φορές επαναφορά ενώ το κλείνω κάθε βράδυ ενώ φορτίζει. Επίσης επειδή τα θέματα εμφανίζονται τυχαία, δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να το στείλω στην αντιπροσωπία για έλεγχο...

Δεν είχα στο παρελθόν smartwatch οπότε δεν μπορώ να κάνω σύγκριση, αλλά σαν απλός χρήστης δε μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος ιδίως για την κατηγορία τιμής που ανήκει...

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bruno said:

Καλημέρα στην παρέα, μετά από 5 μήνες χρήσης του Watch-4 θέλω να καταθέσω την απογοήτευσή μου...

Δεν μιλάω για την μπαταρία που έχει τη γνωστή απόδοση, αλλά για διάφορα άλλα θεματάκια που καταντούν εκνευριστικά πολλές φορές.

  • Η εφαρμογή Health αποφασίζει μόνη της πότε θα είναι στα ελληνικά και πότε στα αγγλικά
  • Η ίδια εφαρμογή έχει τραγικό συγχρονισμό GPS, μπορεί να περάσουν πάνω από 10sec σε ανοικτό πεδίο για να συγχρονίσει, ενώ άλλες εφαρμογές (π.χ. Google Fit) σε 2-3 sec είναι ΟΚ
  • Η οθόνη ανοίγει με το ανασήκωμα του καρπού, όποτε αποφασίσει αυτή
  • Η σύνδεση με το τηλέφωνο χάνεται στο διπλανό δωμάτιο.

Του έχω κάνει 2 φορές επαναφορά ενώ το κλείνω κάθε βράδυ ενώ φορτίζει. Επίσης επειδή τα θέματα εμφανίζονται τυχαία, δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να το στείλω στην αντιπροσωπία για έλεγχο...

Δεν είχα στο παρελθόν smartwatch οπότε δεν μπορώ να κάνω σύγκριση, αλλά σαν απλός χρήστης δε μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος ιδίως για την κατηγορία τιμής που ανήκει...

 

Κάτι συμβαίνει με το ρολόι καλό θα ήταν να το πας να το δούνε εγώ εκτός από το gps που δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει όλα τα άλλα λειτουργούν κανονικά όπως πρέπει

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Νέος κάτοχος του ρολογιού.

σας έχει τύχει να μην μπορείτε να περάσετε κάρτες της Εθνικής και της Πειραιώς στο google wallet στο ρολόι ενώ είναι περασμένες και λειτουργούν κανονικά στο κινητό? 

Μόνο της Alpha πέρασαν απροβλημάτιστα. στις άλλες όλο βγάζει και καλά πρόβλημα με τα στοιχεία της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...