Jump to content

Samsung Galaxy Watch 4 / 4 classic


doganos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, ερχόμενος από apple watch αγόρασα εδώ και λίγο καιρό το samsung watch 4. Συνέδεσα στο google pay τη Revolut κάρτα μου ,αλλά δυστυχώς πολλές φορές όταν πάω να πληρώσω μου βγάζει ανεπιτυχής προσπάθεια. Αυτό το πρόβλημα δεν το είχα με το ρολόι της apple . Αντιμετωπίζει άλλος τετοιο πρόβλημα ?

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ρολόι δεν ζητάει ξεκλείδωμα κάθε φορά που πας να πληρώσεις.Ζηταει το PIN όταν το βάλεις στον καρπό σου,και μέχρι να το ξαναβγαλεις δεν ξαναζηταει .
Επίσης εγώ προσωπικά από την ώρα που το έστησα με το Google Pay από την 1η μέρα που βγήκε και μέχρι σήμερα δεν έχω ούτε μια αποτυχημένη πληρωμή.
Έχω συνδέσει μόνο την κάρτα της Eurobank .
Δεν ξέρω μήπως σας το κάνει αν έχετε συνδεδεμένες πολλές.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, panosfx said:

Το ρολόι δεν ζητάει ξεκλείδωμα κάθε φορά που πας να πληρώσεις.Ζηταει το PIN όταν το βάλεις στον καρπό σου,και μέχρι να το ξαναβγαλεις δεν ξαναζηταει .

οχι φίλε μου δεν ειναι κλειδωμα εφαρμογής , η εφαρμογή ζητάει κλείδωμα του google pay , επίσης εβαλα το μοτιβο και μεχρι να το βγαλω ειδα και έπαθα δε μπορουσα να μπω στο ρολόι γιατί δεν επιανε (ισως εφταιγε που ημουν ξαπλωμενος)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, απλά για την πληροφορία, γρατσούνισα το τζάμι του και πήγα για αλλαγή στη smartec.

96€ η αλλαγή και έγινε σαν καινούργιο
Άλλαξε τζαμί με πλαίσιο
(Στη μία φωτό είναι το ανταλλακτικό και στην άλλη φώτο είναι το τελικό αποτέλεσμα)4e8929b1f1cf6ac2ef503a816f6af738.jpgef43e310fa3f9d0207be7661830d4b8f.jpg

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, 

Έχεις κανένας από εσάς το watch Active 2 να δοκιμάσει αν το λουράκι του watch 4 κάνει στο Active 2; 

To λέω γιατί μαρέσει ο σχεδιασμός που έχουν του 4 στο κλιπ που κουμπώνουν και θέλω να δω αν κάνουν!

Ευχαριστώ!

Αυτό εννοώ στην εικόνα!

Screenshot_20220219-171040_AliExpress.jpg

Edited by Giannis_95
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Απλώς τα λουράκια του GW4, δεν "καμπυλώνουν" αρκετά οπότε η προσαρμογή στον καρπό δεν είναι πάντα ιδανική. Αν έχεις μεγάλο καρπό, βέβαια, θεωρώ δεν θα έχεις θέμα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, eltsele said:

Απλώς τα λουράκια του GW4, δεν "καμπυλώνουν" αρκετά οπότε η προσαρμογή στον καρπό δεν είναι πάντα ιδανική. Αν έχεις μεγάλο καρπό, βέβαια, θεωρώ δεν θα έχεις θέμα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μεγάλο καρπό οπότε παραμένω στο παλιό στυλ! 😅 

Βέβαια θα τσιμπήσω κάποιο φθηνό με αυτό το στυλ από Κίνα ίσα για την δοκιμή!

Ευχαριστώ πολύ παιδιά και εσένα Panosfx!

Edited by Giannis_95
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Eίναι το πρώτο μου smartwatch , λοιπόν μου αρέσει σαν ρολόι  αλλα για την χρήση σαν ρολόι εκ των προτέρων και το μόνο χρήσιμο που βρίσκω σε αυτή την συσκευή είναι ο φακός + οτι μπορώ να πάω για τρέξιμο και να κατεβάσω κάποια λίστα απο το spotify και να την ακούσω ofline με bt ακουστικά , αντε και να απαντήσω σε καμία κλήση ή να την απορρίψω ή για να δω ποιος με καλεί χωρίς να πάω μέχρι το κινητό .. Το ρολόι έχει πολλά θεματάκια και δεν αξίζει η αγορά του κατά την γνώμη μου  και εξηγούμε..

  • το κύριο πρόβλημα σε εμένα τουλάχιστον είναι με τον ήχο,  όταν είναι συνδεμένο με το κινητό ο ήχος είναι πάρα πολύ χαμηλός, ειδικά αν εμπλέκεται και κανενα bt ακουστικό αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην ακούγεται ούτε το speaker του ρολογιού  άλλα ούτε και το bt σε μια κλήση η στη προπόνηση , ελπίζω να λυθεί με καποιο update .
  •  Το lte που παιρνει e sim ίσως θα είχε νόημα για εμένα άλλα με την τραγική μπαταρία που εχει το απλό το ξεχνάμε..
  • google map : Εδώ γελάμε! Προσπαθώ να κατανοήσω ποια είναι η χρήση του αν πρέπει να εχω μαζί μου και το κινητό και να μην μπορώ να κατεβάσω στο ρολόι ofline χαρτες! Θα μου πείτε γίνεται  βέβαια αν μιλήσεις στο ρολόι θα ανοίξει την εφαρμογή και απο το κινητό , αν μετά κλείσεις την εφαρμογή από το κινητό τότε θα έχει φορτώσει τον χάρτη και στο ρολόι όμως αν ειναι να κάνω αυτή την διαδικασία τότε το ρολόι μου είναι άχρηστο ρε samsung, παράδειγμα στη δουλειά έχω 5 παραγγελίες και δεν ξέρω τις οδούς,  θέλω να μιλήσω στο ρολόι γρήγορα και να βρώ τις περιοχές ώστε να ταιριάζουν μεταξύ τους , ε αυτό δεν γίνετα..  Θα πρέπει να έχω μαζί μου το κινητό άλλα και σε ενα ταξίδι πάλι θα πρέπει να έχω το κινητό μαζί άρα οκ ψιλο - άχρηστο. οπως καταλαβατε δεν δουλευει σαν χάρτης για να βρεις ενα spot αλλα μονο σαν gps για να πάς απο το σημείο α στο σημείο β με οδηγίες κάτι που οκ δεν ήταν ξεκάθαρο οταν το αγόρασα .
  • google pay!  Δουλευει οκ , άλλα θα έπρεπε να σου δίνει την επιλογή και χωρίς κλείδωμα βέβαια οι γνώμες εδώ διίστανται . Επίσης όταν κάνεις την πληρωμή μετά δεν σου κλείνει το nfc όπως θα έπρεπε και σου τρώει μπαταρία αν το ξεχάσεις ή δεν το πάρεις χαμπάρι δηλαδή έλεος ρε Samsung..
  • Αντίστροφη μέτρηση ειναι κάτι που μου χρειάζεται στη δουλειά μου, ενώ ειναι πολύ βολική η στεφάνη ώστε να  ρυθμίζεις τον χρόνο , το πρώτο λάθος ειναι ότι δεν μπαίνει σαν tiles ,εντάξει βρεθηκε λύση το έβαλα να ανοίγει με 2 κλικ του κεντρικού κουμπιού άλλα θα το ήθελα πολυ σαν tiles  Δεύτερο λάθος το ότι δεν μπορώ να σβήσω η να επεξεργαστώ τους προκαθορισμένους χρόνους αν είναι δυνατών..
  • Δεν εχει πληθώρα εφαρμογών δυστυχώς ειναι μετρημένες στα δάχτυλα.
  • Η εφαρμογή samsung health τρέχει συνέχεια στο παρασκήνιο και καταναλώνει μπαταρία (αν υπάρχει καποια αλλη επιλογή ας μου πεί κάποιος παρακαλώ )

 

Σύνοψη : το casio των 30 ευρώ μου είναι πολύ ποιο χρήσιμο στην καθημερινότητα μου .

 

 

Edited by puntix
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι από την αρχή ήσουν προκατειλημμένος ότι το Casio σου είναι καλύτερο.
Το nfc δεν ξοδεύει την μπαταρία που πιστεύεις ότι ξοδεύει. Επίσης όταν πραγματοποιεις πληρωμή μέσω κινητού σου κλείνει το nfc μετά την συναλλαγή και δεν το ξέρω???
Κωδικό βάζεις όταν το φοράς η όταν το βγάζεις και θέλεις να το χρησιμοποιήσεις.
Οι κλήσεις είναι άψογες και στο galaxy watch 3 που είχα αλλά και στο 4.
Έχω πολλές κλήσεις την ημέρα και με καμία δεν είχα θέμα σε ένταση ακόμα και όταν έχω συνδεδεμένα παράλληλα Bluetooth αυτοκινήτου η τα wf-1000xm4 μου.
Όταν γράφεις ότι δεν έχει πληθώρα εφαρμογών, ποιο ρολόι έχει περισσότερες??
Για το health Samsung δεν έχω άποψη.


Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, guy_fawkes said:

Εγώ νομίζω ότι από την αρχή ήσουν προκατειλημμένος ότι το Casio σου είναι καλύτερο.

εγραψα οτι ειναι ποιο χρήσιμο οχι οτι είναι καλυτερο τεχνολογικά .

16 minutes ago, guy_fawkes said:

Το nfc δεν ξοδεύει την μπαταρία που πιστεύεις ότι ξοδεύει. Επίσης όταν πραγματοποιεις πληρωμή μέσω κινητού σου κλείνει το nfc μετά την συναλλαγή και δεν το ξέρω???

δεν ξέρω πόσο ξοδευει ουτε εχω πληρώσει με κινητό να σου πώ την αλήθεια

17 minutes ago, guy_fawkes said:

Κωδικό βάζεις όταν το φοράς η όταν το βγάζεις και θέλεις να το χρησιμοποιήσεις.

δεν ξερω για ποιο κωδικό μιλάς , αν μιλάς για το google pay ναι εχεις δίκιο οταν το φοράς δεν ζητάει

18 minutes ago, guy_fawkes said:

Οι κλήσεις είναι άψογες και στο galaxy watch 3 που είχα αλλά και στο 4.
Έχω πολλές κλήσεις την ημέρα και με καμία δεν είχα θέμα σε ένταση ακόμα και όταν έχω συνδεδεμένα παράλληλα Bluetooth αυτοκινήτου η τα wf-1000xm4 μου.

δεν ξερω τι φταίει με το δικό μου, ακομη και στνδεμενο να εχω το ρολοι με το κινητο και να εχω σε ζευξη τα huawey με το κινητο , αν ειμαι σε κληση δεν ακουω τίποτα σχεδόν

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, puntix said:

εγραψα οτι ειναι ποιο χρήσιμο οχι οτι είναι καλυτερο τεχνολογικά .

δεν ξέρω πόσο ξοδευει ουτε εχω πληρώσει με κινητό να σου πώ την αλήθεια

δεν ξερω για ποιο κωδικό μιλάς , αν μιλάς για το google pay ναι εχεις δίκιο οταν το φοράς δεν ζητάει

δεν ξερω τι φταίει με το δικό μου, ακομη και στνδεμενο να εχω το ρολοι με το κινητο και να εχω σε ζευξη τα huawey με το κινητο , αν ειμαι σε κληση δεν ακουω τίποτα σχεδόν

Καλημέρα φίλε μου, θεωρώ ότι έκανες λάθος που το αγόρασες. Είναι ένα smartwatch κι όχι αυτό που πιθανώς φανταζόσουν. Βέβαια, εσύ το "κατηγορείς" για εφαρμογές τις οποίες ενώ τις υποστηρίζει ωραιότατα, εσένα δε σε καλύπτουν κι ακόμη περισσότερο δεν τις έχεις καν δουλέψει  π.χ. το nfc. Δεν έχεις χρησιμοποιήσει καν το gpay και σκέφτεσαι την κατανάλωση του nfc που ίσως είναι πολλή και δεν κλείνει αυτόματα εάν τύχει ποτέ να το ανοίξεις. Αλήθεια τώρα?

Δοκίμασε το πρώτα, κάνε αυτά για το οποίο το πήρες κι αν δε σε καλύπτει, μπορείς να το κατηγορήσεις όσο θες.

Στα λέω με πολύ φιλική διάθεση, δεν σε ξέρω προσωπικά και ούτε θέλω να σε προσβάλω. 

 

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι πολλοί κάνουν το λάθος να θεωρούν το smartwatch αντικατάσταση του κινητού τηλεφώνου. Το smartwatch είναι «επέκταση» του κινητού τηλεφώνου στον καρπό του χεριού μας. Επίσης είναι μια βιομετρική συσκευή που την φοράς συνέχεια (κάτι που δεν μπορείς να κανείς με το κινητό σου).
Κατά την γνώμη μου ποτέ οι εταιρείες και να μπορούσαν δεν θα ήθελαν να φτιάξουν ένα smartwatch που να αντικαταστήσει το κινητό τηλέφωνο. Όπως το iPad δεν θα γίνει ποτέ φορητός υπολογιστής.
Επίσης αφορισμοί του τύπου το συμβατικό ρολόι μου είναι πιο χρήσιμο από ένα smartwatch δεν είναι σοβαροί. Και το ποδήλατο μου για μένα, μπορεί να είναι πιο χρήσιμο από το αυτοκίνητο μου, αυτό όμως δεν αποτελεί μέτρο σύγκρισης.


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2022 at 12:34 ΜΜ, puntix said:

 

  1. Ενω καταφερα να περάσω στο google pay την καρτα μου , δεν με βολεψε καθόλου το οτι πρέπει να κλειδώσεις όλο το ρολόι , δηλαδή θα ήθελα να κλειδώνει μονο η εφαρμογή ή τελος παντων να εχει δαχτυλικό αποτυπωμα , η φαση με το pin και ειδικά με μοτιβο κλειδωμα δεν βολευει καθολου στο ρολόι ,

Το κλειδωμα καθε φορα που το βγαζεις απο το χερι σου, ειναι απαραιτητο αν χρησιμοποιεις το google pay. Ο λογος ειναι σκεψου να σου κλεψουν το ρολοι και να βαρανε αβερτα ανεπαφες συναλλαγες.  Για αυτο το εχουν υποχρεωτικο.

 

Link to comment
Share on other sites

On 22/2/2022 at 10:09 ΜΜ, psyched said:

 

Καλημέρα σε όλους!

Από ότι φαίνεται βγήκε διορθωτική αναβάθμιση,  περίπου 105 ΜΒ. Αντε να δούμε...

image.jpg

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

On 25/2/2022 at 8:46 ΠΜ, steliosk said:

Καλημέρα σε όλους!

Από ότι φαίνεται βγήκε διορθωτική αναβάθμιση,  περίπου 105 ΜΒ. Αντε να δούμε...

image.jpg

Σου εχει ερθει? Εμενα δεν δειχνει να εχει καμια αναβαθμιση.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, gnkgr said:

Σου εχει ερθει? Εμενα δεν δειχνει να εχει καμια αναβαθμιση.

Όχι ακόμα... Αναμονή 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, costsa41 said:

Δεν το πιστεύω!! Άλλαξα τηλέφωνο και για να συνδεθεί στο νέο έπρεπε να κάνω επαναφορά!!!!!

Έτσι γίνεται δυστυχώς...

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω 2 ερωτήσεις.

1. Η κόρη μου έχει το μικρό Galaxy 4 και μου είπε πως χθες και προχθές δεν της κατέγραψε καθόλου τον ύπνο της. Είχε το κινητό της σε flight mode. Έχει συμβει και σε εσάς? Λέτε να είναι πρόβλημα του αισθητήρα ή επειδή είναι παιδί λυκείου δεν είναι ρυθμισμένο για τέτοιες ηλικίες? Αυτό το πρόβλημα το είχε και πριν το μεγάλο update που έγινε πριν 2-3 εβδομάδες.

2. Αν κάποιος έκανε το νέο update αν μπορεί να μας πει αν εφτιαξαν το πρόβλημα με το tap to wake όταν έχεις ενεργοποιημενη τη λειτουργία εξοικονόμησης? 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος, αν βγάζει μία ημέρα κ νύχτα με AOD  .

Έχω παραγγείλει την έκδοση LTE , κ έχω το pixel 6 pro .... 

Η καθημερινή χρήση που θέλω να κάνει είναι, 2 ώρες fitness/ μέτρηση παλμών/ οξύμετρο/ ειδοποιήσεις/λειτουργία ύπνου.

Με το apple watch 7 πού είχα , το επόμενο πρωί μου άφηνε υπόλοιπο μπαταρίας 40%.

Η Samsung έχει δώσει κάποιο χρονοδιάγραμμα, για την υποστήριξη των άλλων android συσκευών (εκτός Samsung)  που θα λειτουργήσει η αρτηριακή πίεση...??

Edited by xabos
Link to comment
Share on other sites

Μιας και θα πάρεις το LTE φαντάζομαι θα του βάλεις eSIM? Αν ναι, αν το δουλέψεις με Cosmote μπορείς να μας πεις αν όντως δουλεύει (κλήσεις και δεδομένα)?

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης, απο που παράγγειλες το LTE. Από όσο έχω ψάξει, επίσημα δεν έρχεται σε καμία ελληνική αλυσίδα, οπότε με την εγγύηση πως σκέφτεσαι να το αντιμετωπίσεις? Και εμένα με ενδιαφέρει το LTE, αλλά είναι μεγάλος περιοριστικός παράγοντας ότι δεν έρχεται επίσημα στην Ελλάδα. 

Edited by kanenas00
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...