Jump to content

Samsung Galaxy Watch 4 / 4 classic


doganos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλή χρονιά και χρόνια πολλά. Πήρα σήμερα το Galaxy Watch4 44mm. Μπορώ να κατεβάσω χάρτες στο ρολόι, όπως γινόταν με το Galaxy Watch και τους Here maps;

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, costsa41 said:

Έχει τους χάρτες της Google που είναι πολύ καλοί.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πως τους κατεβάζω στο ρολόι;

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, costsa41 said:

Το ρολόι σου έχει κατάστημα όπως το τηλέφωνο. Εκεί θα βρεις και τους χάρτες και ότι άλλο χρειάζεσαι. Και στο ρολόι υπάρχει και στην εφαρμογή της samsung wearable

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αυτό που ζητάω είναι να έχω τους χάρτες εκτός σύνδεσης, να κάνω πλοήγηση χωρίς το κινητό, όπως γινόταν στο Galaxy Watch με το Here Maps. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια! Όποιος θέλει Whats app native υπάρχει πλέον τρόπος. Πολύ εύκολο το πέρασμα και δουλεύει άψογα.. Ψάξτε το στο youtube από τον ALLSTARSPACE🙂

Προσοχή μόνο..όταν συνδεθείτε στο ρολόι θα χάσετε τη σύνδεση στο κινητο.

 

Edited by dionisisss
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω, είναι φυσιολογικό αυτό που βλέπω? ή καλά θα κάνω να κάνω ένα ρισετ, δεν έχω πέρα από μερικά Watch faces & 5-6 app's τίποτα άλλο..

Στο 3αρι είχα περισσότερο χώρο και είχα και το Here  (τους χάρτες)

Screenshot_20220108-022831_Galaxy Watch4 Plugin.jpg

Edited by alfa
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για το Classic και έχω δύο ερωτήσεις: 1) Η 4G έκδοση, δεν έρχεται επίσημα Ελλάδα (αρνητικό αυτό, στο παρελθόν, έρχονταν και οι "cellular" εκδόσεις και στη χώρα μας)? και (2) Επειδή έχω πρόβλημα όρασης, γνωρίζει κανείς, αν μπορεί να υποστηρίξει την εφαρμογή προσβασιμότητας Talkback? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2022 at 9:59 ΜΜ, lendo said:

Εγώ όσο έχω καταφέρει να ασχοληθώ με το ρολόι από χθες ακόμα δεν έχω μάθει πολλά. 

Χθες μου ερχόντουσαν κανονικά ειδοποιήσεις στο messenger αλλά όχι viber. Σήμερα εκτός από τηλέφωνα δεν μου έρχεται καμία ειδοποίηση στο ρολόι. 

Έχω κάνει καμία πατάτα στις ρυθμίσεις; 345703375_Screenshot_20220103-215345_GalaxyWatch4Plugin.thumb.jpg.9a7e5e6153b886319ae7e064ee21a7bb.jpg1024533351_Screenshot_20220103-215432_GalaxyWatch4Plugin.thumb.jpg.81f119a3cce98aa9728099ad34ff62f9.jpg

Μια χαρά φαίνονται οι ρυθμίσεις. Σε ό,τι έχεις ενεργό στο ρολόι πρέπει να έρχονται κανονικά. Δοκίμασες κανένα restart μήπως για κάποιο λόγο κόλλησε; Δεν θυμάμαι να είχα ποτέ τέτοιο θέμα με τις ειδοποιήσεις.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Το εξάντλησαμε με το gboard και την ελληνική φωνητικη, αλλά αυτά είναι τα εύκολα. 

Αν θέλετε πραγματική πρόκληση, το ζητούμενο είναι να βρεθεί τρόπος να μπαίνουν τα βασικά - έστω - σημεία στίξης. Καλή η φωνητικη, αλλά αν θες να στείλεις κάτι παραπάνω από 3 λέξεις κινδυνεύεις να φανείς άνθρωπος με βασικές ελλείψεις γνώσεων συντακτικού και γραμματικής. 

Στο δια ταύτα, η Google αναφέρει ότι πχ στα αγγλικά τo punctuation γίνεται προφέροντας το αντίστοιχο σημείο στίξης, κι αυτό αποτυπώνεται. Stop, full stop, comma κλπ 

Αλλά... Τζίφος... Αν το κάνεις αυτό, αποτυπώνεται η λέξη καθεαυτή και όχι το αντίστοιχο σημείο στίξης... 

Το ψάχνω, αλλά για την ώρα κανένα αποτέλεσμα... 

ΥΓ ότι τα μηλορολογα είναι ακόμα πολύ μπροστά δε χρειάζεται να το επαναλάβουμε ... Απλά συνεχίζει να ισχύει... 

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, v@gelis said:

ΥΓ ότι τα μηλορολογα είναι ακόμα πολύ μπροστά δε χρειάζεται να το επαναλάβουμε ... Απλά συνεχίζει να ισχύει... 

Επειδή αυτό το έχω ξαναδιαβάσει και από τον athanasso77 και με ενδιαφέρει η γνώμη σας.. Τι είναι αυτό που κάνει τη διαφορά στο Apple Watch και είναι όντως μπροστά; Σε επίπεδο εφαρμογών ή δυνατοτήτων;

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν το αμφισβητώ, ρωτάω από τεχνολογικό ενδιαφέρον! Αν υπάρχει άλλο νήμα που πρέπει να τα πούμε αυτά, ευχαρίστως!

 

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
6 ώρες πριν, eltsele said:

Επειδή αυτό το έχω ξαναδιαβάσει και από τον athanasso77 και με ενδιαφέρει η γνώμη σας.. Τι είναι αυτό που κάνει τη διαφορά στο Apple Watch και είναι όντως μπροστά; Σε επίπεδο εφαρμογών ή δυνατοτήτων;

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν το αμφισβητώ, ρωτάω από τεχνολογικό ενδιαφέρον! Αν υπάρχει άλλο νήμα που πρέπει να τα πούμε αυτά, ευχαρίστως!

Για την Apple είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα γιατί φτιάχνει συσκευές για να δουλεύουν μεταξύ τους και το καταφέρνει (σχεδόν) άψογα με το δικό της λειτουργικό φτιαγμένο πάνω σε αυτές τις συσκευές.

Για τους Android κατασκευαστές δεν είναι τόσο απλό γιατί απευθύνονται σε μεγαλύτερο κοινό συσκευών και δεν είναι δυνατό να υπάρχει το ίδιο integration ανάμεσα σε τέτοια πληθώρα συσκευών αλλά και κατασκευαστών.

Επιπρόσθετα, οι συσκευές της Apple κατά 95%, είναι έτοιμες να δουλεύουν όπως προβλέπεται χωρίς να χρειάζεται να κάνει πολλά ο χρήστης  και με την έννοια ότι δεν μπορεί να αλλάξει και πολλά ο ίδιος ο χρήστης. Ενώ οι Android συσκευές έχουν μεγαλύτερη ευελιξία παραμετροποίησης, δίνονται στον χρήστη περισσότερες δυνατότητες τροποποιήσεων αλλά έτσι μπλέκονται περισσότερο τα πράγματα και αρχίζουν τα προβλήματα.

Επειδή όμως η παρούσα συζήτηση είναι εντελώς εκτός θέματος, μια τέτοια κουβέντα μπορεί να γίνει στους τεχνολογικούς διαξιφισμούς.

Ας επιστρέψουμε στα της συσκευής του τίτλου παρακαλώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτό το έχω ξαναδιαβάσει και από τον athanasso77 και με ενδιαφέρει η γνώμη σας.. Τι είναι αυτό που κάνει τη διαφορά στο Apple Watch και είναι όντως μπροστά; Σε επίπεδο εφαρμογών ή δυνατοτήτων;
Να ξεκαθαρίσω ότι δεν το αμφισβητώ, ρωτάω από τεχνολογικό ενδιαφέρον! Αν υπάρχει άλλο νήμα που πρέπει να τα πούμε αυτά, ευχαρίστως!
 

Πλέον θεωρώ ότι δεν υπάρχει κάποια μεγάλη διαφορά. Η συνεργασία Samsung-Google για το wearos 3 μόνο θετικά έφερε και θα φέρει. Όσο το μερίδιο στην αγορά μεγαλώνει με την αναβάθμιση ή τα νέα μοντέλα ρολογιών από άλλους κατασκευαστές με wearos3 τόσο περισσότερες εφαρμογές και δυνατότητες θα βλέπουμε στο ρολόι μας. Ήδη υπάρχει Reddit viewer π.χ.
Στην Ελλάδα πλέον μπορούμε να πληρώσουμε και να απαντάμε στα μηνύματα με φωνητική υπαγόρευση από το ρολόι, πράγμα που καθιστά το ρολόι πραγματικό εργαλείο. Μπορείς επίσης με Spotify και ytmusic να έχεις τα τραγούδια σου offline, όταν πας για εξωτερικές δραστηριότητες.
Τέλος για να μην κουράζω, όπως πάντα η Apple βάζει τον πήχη και οι άλλοι ακολουθούν. Στο ρολόι πλέον υπάρχει ισορροπία και φαίνεται ότι η Google ξύπνησε και πήρε πιο σοβαρά την πλατφόρμα.
Αυτά και δεν νομίζω ότι είμαστε off topic, γιατί πολλοί υποψήφιοι αγοραστές θέλουν να μάθουν από εμάς που είμαστε κάτοχοι.


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 ώρα πριν, argp74 said:

Στο ρολόι πλέον υπάρχει ισορροπία και φαίνεται ότι η Google ξύπνησε και πήρε πιο σοβαρά την πλατφόρμα.

Αν δεν ήταν η Samsung που αποφάσισε να ασχοληθεί με την πλατφόρμα, η Google από μόνη της δεν έδειχνε κανένα ενδιαφέρον για την εξέλιξή της.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, athanaso77 said:

Αν δεν ήταν η Samsung που αποφάσισε να ασχοληθεί με την πλατφόρμα, η Google από μόνη της δεν έδειχνε κανένα ενδιαφέρον για την εξέλιξή της.

Ο,τι ακριβως γινεται και στα ταμπλετ δηλαδη.

Απαραδεκτη Google. Παει με Τριτο Συνεργατη, να δωσει ζωη στις τελειωμενες πλατφορμες της.

Αυτα ειναι ασοβαρα πραγματα για ενα κολλοσο του λογισμικου.

Τωρα το γιατι εξακολουθεί να ειναι αρκετα ανωτερο το apple watch, μπορουμε να το συζητησουμε αναλυτικα στο καταλληλο νημα...

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους, όντως θα ανοίξει η συζήτηση και θα βγούμε off-topic οπότε ναι, ας τα πούμε σε άλλο νήμα.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχετε βρει κάποιο προστατευτικο τζαμάκι ( classic 46mm) που να καλύπτει όλη την οθονη; Της spigen έχει κενό περιμετρικά

Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2022 at 8:42 ΠΜ, costsa41 said:

Αν έχεις κατεβάσει εφαρμογές όπως viber, samsung internet και δύο τρεις άλλες ναι είναι φυσιολογικό.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δλδ πόσο κρατάει από τα 16 γιγα το λειτουργικό? το 3αρι μου ήταν 8 γιγα και είχα τα μισά ελεύθερα, μου κάνει πραγματικά εντύπωση, ένα Fossil που είχε η γυναίκα μου δεν ήθελε τόσο χώρο για το λειτουργικό.

Όσον αφορά τα ρολόγια της Apple ...αλήθεια, σε τι είναι καλύτερα? μετράνε πίεση? μάζα σώματος? αν αφήσεις το κινητό στο σπίτι μπορούν να σε καλούν όταν το ρολόι είναι δίκτυο Wifi? πόσο αντέχει η μπαταρία τους? αν αυτά τα κάνει τότε πάω πάσο, αν όχι τότε μάλλον κάτι μπερδεύετε μερικοί. Θα μου πείτε ότι αυτά τα κάνει το ρολόι μας αν έχεις Samsung, θα σας θυμίσω ότι τα μηλορολογια δουλεύουν μόνο με Iphone,  οπότε αν θέλεις το 100% από το ρολόι μας έχεις και τηλέφωνο της εταιρείας, διαφορετικά θα έχεις κάποιες ελλείψεις, αλλά από τη στιγμή που της Apple δουλεύουν μόνο στις δίκες της συσκευές θα κάνουμε την σύγκριση δίκαια, άρα θα δούμε το ρολόι μας με κινητό της εταιρείας. 

Αν το δούμε έτσι (που είναι και το σωστό), μπορείτε να μου πείτε 2-3 σημεία που υπερτερούν τα ρολόγια της Apple?

Link to comment
Share on other sites

Δλδ πόσο κρατάει από τα 16 γιγα το λειτουργικό? το 3αρι μου ήταν 8 γιγα και είχα τα μισά ελεύθερα, μου κάνει πραγματικά εντύπωση, ένα Fossil που είχε η γυναίκα μου δεν ήθελε τόσο χώρο για το λειτουργικό.
Όσον αφορά τα ρολόγια της Apple ...αλήθεια, σε τι είναι καλύτερα? μετράνε πίεση? μάζα σώματος? αν αφήσεις το κινητό στο σπίτι μπορούν να σε καλούν όταν το ρολόι είναι δίκτυο Wifi? πόσο αντέχει η μπαταρία τους? αν αυτά τα κάνει τότε πάω πάσο, αν όχι τότε μάλλον κάτι μπερδεύετε μερικοί. Θα μου πείτε ότι αυτά τα κάνει το ρολόι μας αν έχεις Samsung, θα σας θυμίσω ότι τα μηλορολογια δουλεύουν μόνο με Iphone,  οπότε αν θέλεις το 100% από το ρολόι μας έχεις και τηλέφωνο της εταιρείας, διαφορετικά θα έχεις κάποιες ελλείψεις, αλλά από τη στιγμή που της Apple δουλεύουν μόνο στις δίκες της συσκευές θα κάνουμε την σύγκριση δίκαια, άρα θα δούμε το ρολόι μας με κινητό της εταιρείας. 
Αν το δούμε έτσι (που είναι και το σωστό), μπορείτε να μου πείτε 2-3 σημεία που υπερτερούν τα ρολόγια της Apple?
Πλέον με την έλευση του gboard στα ελληνικά και με την αλλαγή σε wear os (εφαρμογες) σαν αυτόνομη μονάδα κατεμε είναι ανώτερο το galaxy watch. Σαν οικοσύστημα εκεί έχει λίγο το πάνω χέρι το apple watch (όπως πχ ξεκλείδωμα του mac χωρίς κωδικό όταν φοράς το ρολόι, κάτι που είχε και η samsung στα προηγούμενα ρολόγια με το samsung flow στα Windows αλλά για κάποιο λόγο το καταργησε).

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2022 at 6:38 ΜΜ, eltsele said:

Μια χαρά φαίνονται οι ρυθμίσεις. Σε ό,τι έχεις ενεργό στο ρολόι πρέπει να έρχονται κανονικά. Δοκίμασες κανένα restart μήπως για κάποιο λόγο κόλλησε; Δεν θυμάμαι να είχα ποτέ τέτοιο θέμα με τις ειδοποιήσεις.

Εντάξει μετά από μια επαναφορά έστρωσε.

Βέβαια χρειάστηκαν άλλες δυο για να μου βρει το gboard στα ελληνικά. Πραγματικά ρολόι με άποψη.😂

Link to comment
Share on other sites

sorry για το offtopic

Edited by alex_n80

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι ακριβως γινεται και στα ταμπλετ δηλαδη.
Απαραδεκτη Google. Παει με Τριτο Συνεργατη, να δωσει ζωη στις τελειωμενες πλατφορμες της.
Αυτα ειναι ασοβαρα πραγματα για ενα κολλοσο του λογισμικου.
Τωρα το γιατι εξακολουθεί να ειναι αρκετα ανωτερο το apple watch, μπορουμε να το συζητησουμε αναλυτικα στο καταλληλο νημα...
 
Καλημέρα και καλή χρονιά με υγεία. Το να γράψεις δύο λόγια δεν νομίζω ότι θα βγεις εκτός θέματος, ίσα ίσα...

Στάλθηκε από το SM-T970 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα. Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι. Σε περίπτωση που δε θέλω να μετράει βήματα τι πρέπει να κάνω; Το ψάχνω από χθες αλλά δεν έχω βρει κάτι.

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Vlasismiriagos said:

Καλημέρα στην ομάδα. Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι. Σε περίπτωση που δε θέλω να μετράει βήματα τι πρέπει να κάνω; Το ψάχνω από χθες αλλά δεν έχω βρει κάτι.

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αν ισχύει το ίδιο με τα παλιά ρολόγια πρέπει να κλείσεις τελείως τα δικαιώματα για τους αισθητήρες. Πας δηλαδή στα δικαιώματα και κλείνεις τα πάντα αλλά δεν θα έχεις μέτρηση ούτε  για καρδιά κτλ 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ναι ε; Οπότε δεν αξίζει...

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα. Πιθανόν να έχει απαντηθεί σε προηγούμενο σχόλιο, αλλά τέλος πάντων.... ξέρει κανείς να μου πει πως θα γίνει ,όταν δέχομαι κλήση viber να μην πηγαίνει ο ήχος στο ρολόι και να κάνω τον Μάικλ νάιτ χωρίς να το θέλω? Και γενικά να μην βλέπω ένα βίντεο στο κινητό και ο ήχος να βγαίνει από το ρολόι (γιατί μου το έκανε εχθές μέσα στην μαύρη νύχτα...). Έχω πατήσει εγώ Κάρι λάθος (πολύ πιθανό) ή πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση? Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...