Jump to content

Samsung Galaxy Watch 4 / 4 classic


doganos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, alex_n80 said:

Και εγω το σκέφτομαι μιας και εδωσα το 3ρι το οποίο αν και ειχες φωνητικη πληκτρολόγηση μεσο gboαrd στα ελληνικα για messenger κτλ,στα 4ρια διαβάζω οτι δεν υπάρχει, νιωθεις οτι πας σε βελτιωμενο μοντελο vs 3 η μια απο τα ιδια;

Ανάλογα...εγώ που είχα και τριάρι,νιωθω οτι υπάρχε βελτίωση λόγω μικρών διαφορετικών apps που δεν υπήρχαν πριν.Βέβαια έχω μη samsung συσκευή και ισως αυτο βοηθάει!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, costsa41 said:

Αν έχεις samsung κινητό δεν μπορεί να μη δουλεύει. Έχεις δοκιμάσει να καταργήσεις το ρολόι από το μενού της απομακρυσμένης στο τηλέφωνο; Αν όχι κάνε το με ανοιχτό bt . Κλείσε μετά το κουμπί της από το τηλέφωνο και άνοιξε το πάλι να βρει εκ νέου το ρολόι. Όταν το βρει πάτα επάνω του να σε πάει στις ρυθμίσεις του ρολογιού. Άνοιξε κι εκεί αυτά που γράφει. Λογικά θα φτιάξει. Μετά Κλείσε το bt και δοκίμασε το και φυσικά να έχεις ανοιχτό το wifi και στο τηλέφωνο και στο ρολόι.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τώρα έφτιαξε ευχαριστώ αλλά αν είμαι στο δρόμο και χωρίς κινητό κ χωρίς wifi στο ρολόι δεν θα κάνει κλήση ε?

Link to comment
Share on other sites

Just now, costsa41 said:

Όχι βέβαια. Θέλει wifi για να δουλέψει. Νομίζω κάνει τη δουλειά μέσω samsung account οπότε χρειάζεται wifi και τα δύο. Αν και έχει και επιλογή για δεδομένα αλλά δεν το έχω λειτουργήσει έτσι δεν έτυχε να το δοκιμάσω.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κάτι τελευταίο δεν μου δουλεύει το smarthings δεν αλλάζει κανάλια ούτε φωνή μου λέει ξανά δοκιμάστε αργότερα μήπως γνωρίζεις κάτι?

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, noisex said:

Το συγκεκριμένο βρίσκεται στο μενού συνθέτες λειτουργίες του τηλεφώνου. Νομίζω ότι υπάρχει και στο ρολόι.
Το θέμα είναι ότι για να λειτουργήσει θα πρέπει το ρολόι να είναι συνδεδεμένο σε WiFi και μάλιστα σε δίκτυο που είναι αποθηκευμένο, από πριν, στη μνήμη του κινητού. Εν ολίγοις να βρίσκεσαι σε κάποιο γνωστό σου σημείο, με WiFi.

Δεν ισχύει αυτό που λες,  μια φορά ξέχασα το κινητό σπίτι και μόλις πήγα γυμναστήριο πέρασα το wifi στο ρολόι (δεν το έχω περασμένο στο τηλέφωνο) και δούλεψε μια χαρά. 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά γιατί γίνεται μέσω samsung account και λογικά θα δουλεύει και με δεδομένα.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δουλεύει και με δεδομένα σαφώς αρκεί το ρολόι να έχει σύνδεση WiFi.....

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λες,  μια φορά ξέχασα το κινητό σπίτι και μόλις πήγα γυμναστήριο πέρασα το wifi στο ρολόι (δεν το έχω περασμένο στο τηλέφωνο) και δούλεψε μια χαρά. 
Α οκ. Σωστά. Δεν υπολόγισα ότι μπορείς να βάλεις το ρολόι σε wifi επιτόπου.
Link to comment
Share on other sites

Στο watch 3 είχε επιλογή να βάζεις διαφορετικό ήχο ειδοποίησης π.χ. στο gmail, είχα ορίσει διαφορετικό ήχο ειδοποίησης.  Ξέρει κανείς αν γίνεται και τώρα αυτό?

 

Edit: βλακείες λέω, ούτε το 3 είχε τέτοια επιλογή. 

Edited by gtaz
Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς δοκιμάσει να φορτίσει με κινητό Samsung αντίστροφα το galaxy watch 4; για μένα θα ήταν μεγάλο υπέρ ενάντια στο 1+ 8T που επίσης κοιτάζω...Επίσης έχω δοκιμάσει να φορτίσω σε παλιότερη βάση gear sport και δεν φορτίζει....ίδιο πρωτόκολο φόρτισης δεν υποστηρίζουν όλα;

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, smyrali said:

έχει κανείς δοκιμάσει να φορτίσει με κινητό Samsung αντίστροφα το galaxy watch 4; για μένα θα ήταν μεγάλο υπέρ ενάντια στο 1+ 8T που επίσης κοιτάζω...Επίσης έχω δοκιμάσει να φορτίσω σε παλιότερη βάση gear sport και δεν φορτίζει....ίδιο πρωτόκολο φόρτισης δεν υποστηρίζουν όλα;

Μια χαρά φορτίζει στην πλάτη του s21 που έχω 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα!

Πήρα το Classic σε 46mm, προέρχομαι από GW3 και είχα Active και Active 2. Μετά από 2 εβομάδες χρήσης περίπου, ένα πρώτο feedback:

1. Πολύ καλή η ποιότητα κατασκευής, τραγικό το λουράκι ως προς το πάνω μέρος που δεν έχει καμιά καμπυλότητα και αν δεν έχεις μεγάλο χέρι, κάθεται πολύ άσχημα. Για την ώρα έχω ένα Ritche που γενικά είναι μια χαρά.

2. Στο 46άρι, η αυτονομία του είναι μια χαρά για τα δικά μου ζητούμενα. Δεν το φοράω το βράδυ, οπότε με ενδιέφερε να έχει φουλ μια μέρα με μεγάλη χρήση. Επειδή δεν κλείνω ποτέ ούτε data, ούτε nfc, ούτε... τίποτα γενικώς, το GW3 δεν έβγαζε άνετα μέρα. Αυτό είναι περίπου στην αυτονομία του GW2. Είναι σε χρήση από τις 7:30 το πρωί και τώρα έχω 42%, οπότε γενικά είναι στη 1,5 μέρα περίπου.

3. Αν έρχεστε από GW3, κάτι εντυπωσιακό σε απόδοση δεν θα δείτε. Μια χαρά ήταν το Tizen σε αυτό το κομμάτι. Ούτε κάποια ιδιαίτερη σπιρτάδα είδα - πάντα συγκριτικά μιλάω. Αυτό που θα δείτε, είναι οι επιπλέον εφαρμογές του Wear OS και το potential που έχει το ότι η Samsung γύρισε σε Wear OS.

4. Για το pattern που είχα διαβάσει κάποια στιγμή στο thread, εμένα μου το ζητάει κάφε φορά που το φοράω ή αν αποσυνδεθεί. Που δεδομένου ότι έχω ενεργό το GPay, το θεωρώ απόλυτα λογικό. Δεν μου το ζητάει κάθε φορά, όμως.

5. GPay: Εννοώ πρόσθεσα την κάρτα κανονικά (θέλει ξεχωριστά προσθήκη στο ρολόι), δεν έχει παίξει. Τις 2 φορές που έχω δοκιμάσει χτυπάει αποτυχία στο POS. Αντίθετα με το κινητό που παίζει πάντα άψογα. Εννοείται ότι έχω data πάντα ανοιχτά στο κινητό (επειδή διάβασα κάπου πιο πάνω ότι πρέπει να έχει συνδεθεί έστω μια φορά με το κινητό με data). Δεν έχω βρει τι του φταίει.

Δεν αναφέρω κάτι για activities γιατί δεν το χρησιμοποιώ ως sport tracker. Κατά τα άλλα ωραία watchfaces by default με αρκετή παραμετροποίηση, αποβλημάτιστες ειδοποιήσεις, εφαρμογές θα έρθουν κι άλλες και γενικά νομίζω πως overall είναι μια πολύ καλή αγορά.

Αν είστε σε GW3, η αλλαγή είναι μόνο αν θέλετε να πάτε σε WearOS για μένα, διαφορετικά δεν έχετε να δείτε κάτι που συγκλονιστικό.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, eltsele said:

 

5. GPay: Εννοώ πρόσθεσα την κάρτα κανονικά (θέλει ξεχωριστά προσθήκη στο ρολόι), δεν έχει παίξει. Τις 2 φορές που έχω δοκιμάσει χτυπάει αποτυχία στο POS. Αντίθετα με το κινητό που παίζει πάντα άψογα. Εννοείται ότι έχω data πάντα ανοιχτά στο κινητό (επειδή διάβασα κάπου πιο πάνω ότι πρέπει να έχει συνδεθεί έστω μια φορά με το κινητό με data). Δεν έχω βρει τι του φταίει.

 

Καλορίζικο!

Εγω το είχα αναφέρει και απο τότε πληρώνω κανονικά!

Αν δεν το έχεις συνδέσει έστω μια φορά με το διαδύκτιο εκτόε απο την αποτυχία πληρωμής σου γράφει και κάτι στο ρολόι σχετικά με την συνδεση. Αν δεν γράφει για σύνδεση τότε το πρόβλημα θα είναι αλλού!

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, eltsele said:

Καλησπέρα κι από μένα!

Πήρα το Classic σε 46mm, προέρχομαι από GW3 και είχα Active και Active 2. Μετά από 2 εβομάδες χρήσης περίπου, ένα πρώτο feedback:

1. Πολύ καλή η ποιότητα κατασκευής, τραγικό το λουράκι ως προς το πάνω μέρος που δεν έχει καμιά καμπυλότητα και αν δεν έχεις μεγάλο χέρι, κάθεται πολύ άσχημα. Για την ώρα έχω ένα Ritche που γενικά είναι μια χαρά.

2. Στο 46άρι, η αυτονομία του είναι μια χαρά για τα δικά μου ζητούμενα. Δεν το φοράω το βράδυ, οπότε με ενδιέφερε να έχει φουλ μια μέρα με μεγάλη χρήση. Επειδή δεν κλείνω ποτέ ούτε data, ούτε nfc, ούτε... τίποτα γενικώς, το GW3 δεν έβγαζε άνετα μέρα. Αυτό είναι περίπου στην αυτονομία του GW2. Είναι σε χρήση από τις 7:30 το πρωί και τώρα έχω 42%, οπότε γενικά είναι στη 1,5 μέρα περίπου.

3. Αν έρχεστε από GW3, κάτι εντυπωσιακό σε απόδοση δεν θα δείτε. Μια χαρά ήταν το Tizen σε αυτό το κομμάτι. Ούτε κάποια ιδιαίτερη σπιρτάδα είδα - πάντα συγκριτικά μιλάω. Αυτό που θα δείτε, είναι οι επιπλέον εφαρμογές του Wear OS και το potential που έχει το ότι η Samsung γύρισε σε Wear OS.

4. Για το pattern που είχα διαβάσει κάποια στιγμή στο thread, εμένα μου το ζητάει κάφε φορά που το φοράω ή αν αποσυνδεθεί. Που δεδομένου ότι έχω ενεργό το GPay, το θεωρώ απόλυτα λογικό. Δεν μου το ζητάει κάθε φορά, όμως.

5. GPay: Εννοώ πρόσθεσα την κάρτα κανονικά (θέλει ξεχωριστά προσθήκη στο ρολόι), δεν έχει παίξει. Τις 2 φορές που έχω δοκιμάσει χτυπάει αποτυχία στο POS. Αντίθετα με το κινητό που παίζει πάντα άψογα. Εννοείται ότι έχω data πάντα ανοιχτά στο κινητό (επειδή διάβασα κάπου πιο πάνω ότι πρέπει να έχει συνδεθεί έστω μια φορά με το κινητό με data). Δεν έχω βρει τι του φταίει.

Δεν αναφέρω κάτι για activities γιατί δεν το χρησιμοποιώ ως sport tracker. Κατά τα άλλα ωραία watchfaces by default με αρκετή παραμετροποίηση, αποβλημάτιστες ειδοποιήσεις, εφαρμογές θα έρθουν κι άλλες και γενικά νομίζω πως overall είναι μια πολύ καλή αγορά.

Αν είστε σε GW3, η αλλαγή είναι μόνο αν θέλετε να πάτε σε WearOS για μένα, διαφορετικά δεν έχετε να δείτε κάτι που συγκλονιστικό.

Καλορίζικο!!! Το λουράκι είναι έτσι φτιαγμένο ώστε να πιέζει σωστά τον αισθητήρα στο χέρι 

Link to comment
Share on other sites

Το λουράκι είναι τελείως χάλια.Ευτυχως είχα μαζέψει αρκετά από το active 2 και το άλλαξα αμέσως.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, panosfx said:

Το λουράκι είναι τελείως χάλια.Ευτυχως είχα μαζέψει αρκετά από το active 2 και το άλλαξα αμέσως.

Εμένα έκατσε καλά στα γούστα μου. Και να φανταστείς ότι έχω και εγώ "προίκα" διαφορά λουράκια,  μεταλλικά,  υφασμάτινα, κλπ 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλορίζικα! :)

Καλορίζικο!
Εγω το είχα αναφέρει και απο τότε πληρώνω κανονικά!
Αν δεν το έχεις συνδέσει έστω μια φορά με το διαδύκτιο εκτόε απο την αποτυχία πληρωμής σου γράφει και κάτι στο ρολόι σχετικά με την συνδεση. Αν δεν γράφει για σύνδεση τότε το πρόβλημα θα είναι αλλού!
 
Ααα! Ωραία! Όχι, είναι πάντα συνδεδεμένο γιατί εγώ γενικώς είμαι μόνιμα online, δεν κλείνω data ποτέ.
Ξαναδοκίμασα σήμερα και πέρασε 2 φορές. Δεν ξέρω, ίσως να έχει να κάνει και με κάποια POS. Σήμερα, για παράδειγμα, ήταν η πρώτη φορά που έβγαλε αποτυχία και από το κινητό. Πάντως, αφού εγκαινίασα την πληρωμή με το ρολόι, είμαστε σε καλό δρόμο!!

Note 10+/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, eltsele said:

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλορίζικα! 🙂

Ααα! Ωραία! Όχι, είναι πάντα συνδεδεμένο γιατί εγώ γενικώς είμαι μόνιμα online, δεν κλείνω data ποτέ.
Ξαναδοκίμασα σήμερα και πέρασε 2 φορές. Δεν ξέρω, ίσως να έχει να κάνει και με κάποια POS. Σήμερα, για παράδειγμα, ήταν η πρώτη φορά που έβγαλε αποτυχία και από το κινητό. Πάντως, αφού εγκαινίασα την πληρωμή με το ρολόι, είμαστε σε καλό δρόμο!!

Note 10+/Tapatalk
 

Η μόνη φορά που δεν πληρώνει σε μένα,  είναι όταν έχει κλειδώσει στο χέρι μου και δεν το έχω καταλάβει,  ίσως γιατί έχω βάλει να ανοίγει η εφαρμογή με διπλό πάτημα του κουμπιού και να μην το παίρνω χαμπάρι ότι είναι κλειδωμένο.  Στην δεύτερη προσπάθεια,  που το ξεκλειδώσω,  πληρώνει πάντα 

Edited by pchrono
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη φορά που δεν πληρώνει σε μένα,  είναι όταν έχει κλειδώσει στο χέρι μου και δεν το έχω καταλάβει,  ίσως γιατί έχω βάλει να ανοίγει η εφαρμογή με διπλό πάτημα του κουμπιού και να μην το παίρνω χαμπάρι ότι είναι κλειδωμένο.  Στην δεύτερη προσπάθεια,  που το ξεκλειδώσω,  πληρώνει πάντα 
Πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία! Γιατί κι εγώ στο διπλό πάτημα το έχω, οπότε αυτό που περιγράφεις θα μπορούσε να έχει γίνει σε κάποια από τις φορές που απέτυχε. Να έχει κλειδώσει και να μην το έχω προσέξει!
Ευχαριστούμε για το feedback!

Note 10+/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προσπαθώ να καταχωρήσω την κάρτα μου στο gpay του watch μου αλλά δεν την δέχεται. Λέει "δεν είναι δυνατή η ολοκλήρωση της συναλλαγής σας (OR-trapsh-08)". Έχω alpha bank 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, stathis1991 said:

Καλησπέρα, προσπαθώ να καταχωρήσω την κάρτα μου στο gpay του watch μου αλλά δεν την δέχεται. Λέει "δεν είναι δυνατή η ολοκλήρωση της συναλλαγής σας (OR-trapsh-08)". Έχω alpha bank 

Αν θες, δοκίμασε στο help desk της Alpha,  είναι εξυπηρετικοί.  2103260000

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα Μεταλλικό μπρασελε μαυρο που ξεχωρίζει;

Ποια η γνώμη σας για αυτό;

https://www.skroutz.gr/s/31899899/Tech-Protect-Λουράκι-Μεταλλικό-Μαύρο-Galaxy-Watch4-Watch4-Classic.html?from=account_favorites

Link to comment
Share on other sites

On 28/11/2021 at 1:10 ΜΜ, NIKOSXRI said:

Υπάρχει κανένα Μεταλλικό μπρασελε μαυρο που ξεχωρίζει;

Ποια η γνώμη σας για αυτό;

https://www.skroutz.gr/s/31899899/Tech-Protect-Λουράκι-Μεταλλικό-Μαύρο-Galaxy-Watch4-Watch4-Classic.html?from=account_favorites

Φαινεται ιδιο με αυτο που εχω παρει απο  aliexpress  σε μαυρο αλλα και σε ασημι.

Αν οντως ειναι το ιδιο τοτε ειναι αρκετα καλο. Δεν ειναι καθολου βαρυ και δεν φαινεται φτηνιαρικο. Το πηρα για ποιο "επισημο" look. Απο τη στιγμη ομως που το δοκιμασα δεν το εχω βγαλει.. Το μονο αρνητικο ειναι οτι που και που μπορει να τραβηξει καμια τριχα αλλα  αυτο ειναι συνηθισμενο σχεδον με ολα τα μεταλλικα μπρασελε..

Τωρα σε βαθος χρονου ποσο θα κρατησει ... θα δειξει..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε το ρολόι και έχω χαθεί λίγο 

Μόλις πατάω εκεί που λέει λήψη εφαρμογής ΗΚΓ όλο λέει το κινητό αποσυνδεθηκε

Link to comment
Share on other sites

Εχει μεμβρανη  επάνω από τη μάνα του ή μου φαίνεται?

Βάζετε προστασία γρατζουνιέται εύκολα?

Link to comment
Share on other sites

On 27/11/2021 at 9:13 ΜΜ, pchrono said:

Αν θες, δοκίμασε στο help desk της Alpha,  είναι εξυπηρετικοί.  2103260000

Δεν το σηκώνουν στο help desk της alpha. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος αυτό το πρόβλημα? Μου βγάζει "error or-ccseh-21". 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...