Jump to content

Samsung Galaxy Watch 4 / 4 classic


doganos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλοφόρετο!
Ναι και εμένα στο 2% ήταν.
Και ένα δεύτερο που αγόρασα για συγγενή ήταν και αυτό στο 0%
Ευχαριστώ! Ανησύχησα στην αρχή.

Έφαγα και φρίκη που στην αρχή δεν αναγνώριζε το ρολόι το Huawei P20 pro αλλά ευτυχώς βρήκα λύση...

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάρε Huawei που κοροϊδεύει τον κόσμο ότι βγάζει smart ρολόγια .

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δηλαδή; Σόρυ δε γνωρίζω, εγώ κάτοχος του Galaxy frontier είμαι, πήρε ένας γνωστός huawei smart watch και με έχει πρήξει.

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σας ενημερώσω ότι άλλαξα λουράκι (extreme sport band) το οποίο σφίγγει καλύτερα το ρολόι στον καρπό χωρίς να σε πιέζει, σε αντίθεση με το λουράκι που έχει στην συσκευασία. Το αποτέλεσμα ήταν στον 7ωρο ύπνο να μου βγάλει σωστά το οξυγόνο (95-99) και να μετρήσει καλύτερα τον βαθύ ύπνο (49 λεπτά)
Με το προηγούμενο λουράκι, ειδικά στον ύπνο είχα τα γνωστά θέματα που κατά την γνώμη μου οφείλονται στην κακή εφαρμογή του ρολογιού πάνω στον καρπό του χεριού.
θα το δω βέβαια και τις επόμενες μέρες...

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Δωσε λινκ προϊόντος κ μαγαζιού να καταλαβω πιο λουρακι λες

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει παλιά ένα τεστ για τον ύπνο φορώντας 1 galaxy watch 3 και ένα Huawei gt 2. 

Προς το Huawei είναι πιο κοντά

 

Screenshot_20211113-064021_Health.jpg

Screenshot_20211113-063956_Samsung Health.jpg

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Με το νέο λουράκι τελικά έχω καλύτερη μέτρηση σε οξυγόνο στον ύπνο,χωρίς φυσικά να έχει αλλάξει κάτι, αλλά ο βαθύς ύπνος παραμένει στα ίδια επίπεδα (χαμηλά).
Το λουράκι για όποιον ενδιαφέρεται είναι το https://www.samsung.com/in/mobile-accessories/galaxy-watch4-extreme-sport-band-black-et-sxr87lbegin/

Φαντάζομαι με ένα ψάξιμο στο internet θα το βρείτε στα μαγαζιά.
Εγώ το πήρα από Mozik στην νέα Σμύρνη.
Πάντως είναι πιο άνετο από αυτό που έχει στην συσκευασία και έχει καλύτερη εφαρμογή.eac24ed583152a0d04e80f26fc81e972.jpgb891a3c6c8c34729dd2c14b6da9d0861.jpg

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το νέο λουράκι τελικά έχω καλύτερη μέτρηση σε οξυγόνο στον ύπνο,χωρίς φυσικά να έχει αλλάξει κάτι, αλλά ο βαθύς ύπνος παραμένει στα ίδια επίπεδα (χαμηλά).
Το λουράκι για όποιον ενδιαφέρεται είναι το https://www.samsung.com/in/mobile-accessories/galaxy-watch4-extreme-sport-band-black-et-sxr87lbegin/

Φαντάζομαι με ένα ψάξιμο στο internet θα το βρείτε στα μαγαζιά.
Εγώ το πήρα από Mozik στην νέα Σμύρνη.
Πάντως είναι πιο άνετο από αυτό που έχει στην συσκευασία και έχει καλύτερη εφαρμογή.eac24ed583152a0d04e80f26fc81e972.jpgb891a3c6c8c34729dd2c14b6da9d0861.jpg

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Να ρωτήσω γιατί με μπέρδεψε ένα λουράκι που βλέπω, όλα τα λουράκια δεν μπαίνουν και στα απλά watch από τα 40mm μέχρι και τα classic 46mm, όλες οι εκδόσεις το ίδιο κούμπωμα δεν έχουν;

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Απ ότι ξέρω το GW4/classic ανεξάρτητα από το μέγεθος, παίρνει 20mm λουράκι.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όπως και τα μη classic, αυτό ξέρω και εγώ, όλα 20mm.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη απογοήτευση από το ρολόι.

Δυστυχώς δεν παρατήρησα ακόμα την περιβόητη σπιρτάδα του ρολογιού σε σχέση με το tizen . Το αντίθετο. Προέρχομαι από gw lte και ήταν πιο γρήγορο ( ίσως έπαιζε ρόλο το 1,5 g μνήμη.

Σήμερα ξεκίνησα ένα long run με 25% , μπαταρία (τρομάρα μου). Λίγο πριν την ώρα έσβησε εντελώς. Εκτός από καταγραφή άσκησης είχα και μουσική μέσω bt αλλά όχι streaming.

Δεν έχω βρει ακόμα εφαρμογές οι οποίες έχουν wow factor. Το αντίθετο , πάει και η φωνητική πληκτρολόγηση.

Οι σημαντικότερες διαφορές σε σχέση με το gw για εμένα είναι ότι το νέο ρολόι φαίνεται σαν παιχνίδι ( παρόλο που έχω το classic) , μπορώ να πληρώσω με gpay (πρώτα είχα curve), οι μετρήσεις σε αποστάσεις είναι ακριβείς αλλά ξεμείνεις από μπαταρία και το χειρότερο από όλα θέλει 2 ώρες φόρτιση. Αν ήθελε πχ 40 λεπτά να πάει στο διάολο. 

Για ένα άτομο που δεν θέλει να φοράει ένα ρολόι με σβηστή οθόνη και θέλει aod πιστεύω ότι είναι δύσκολη η επιλογή ,διότι υπάρχει ανταγωνισμός στο ίδιο λειτουργικό με πολύ καλύτερη μπαταρία.

Την πατήσαμε για φέτος με την Samsung

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην αναλωνουμε τα ίδια.Ολοι ζηλευαμε το apple watch γιατί ναι μεν δεν είχε αυτονομία,αλλά είναι το μόνο πραγματικό smartwatch.
Και τώρα που επιτέλους έχουμε smartwatch από android μεριά το κράζουμε;Δεν πάτε καλά ρε παίδες...
Πάρτε Huawei για 2 βδομάδες αυτονομια και Xiaomi band με 1 μήνα αυτονομία και μην ψάχνετε smartwatch.
Δεν το λέω με κακία ,αλλά ίσως δεν είναι αυτό που ψάχνετε.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικο και το ματσαρισμα του με το hardware ειναι ακομα (πρακτικα) στην αρχη .

Μολις 2 μηνες στην αγορα με 2-3 update και μπορει αν συγκριθει σε πολλους τομεις με το apple watch με 6 χρονια στην πιατσα....

Υπομονη και το ρολοι μηνα με το μηνα θα βελτιωθει περαιτέρω....

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικο και το ματσαρισμα του με το hardware ειναι ακομα (πρακτικα) στην αρχη .

Μολις 2 μηνες στην αγορα με 2-3 update και μπορει αν συγκριθει σε πολλους τομεις με το apple watch με 6 χρονια στην πιατσα....

Υπομονη και το ρολοι μηνα με το μηνα θα βελτιωθει περαιτέρω....
Όπως στα Samsung κινητά πλέον η Google ελέγχει το λειτουργικό (Android) και η Samsung βάζει το interface (one ui) έτσι έγινε και με το ρολόι.

Η συνεργασία λοιπόν μόνο καλά μπορεί να φέρει. Θέλει όμως υπομονή.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όσο κ να προσπάθησα το smarthings δεν δουλεύει κ η τηλεόραση είναι samsung ενώ από το κινητό δουλεύει κανονικά. Το χρησιμοποιεί κάποιος που να του δουλεύει?

20211114_210123.jpg

20211114_210116.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2021 at 3:45 ΜΜ, tsipfi said:

Σήμερα ξεκίνησα ένα long run με 25% , μπαταρία (τρομάρα μου). Λίγο πριν την ώρα έσβησε εντελώς. Εκτός από καταγραφή άσκησης είχα και μουσική μέσω bt αλλά όχι streaming.

 

Είναι γεγονός ότι μετά το 25% πέφτει πιο γρήγορα η μπαταρία.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1η ημέρα σήμερα για το ρολόι εκτός σπιτιού και παρατήρησα οτι το σύνηθες περπάτημα που κανω από το σπίτι μου μέχρι το πάρκινκ και κρατάει 10-12 λεπτά δεν το εντόπισε καν σαν άσκηση. Αντίθετα το παλιό μου Gear Sport στο 10λεπτο με ειδοποιει ότι εντόπισε άσκηση κάθε ημέρα.

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι 4 χρόνων smartwatch της Samsung έχει καλύτερο αλγόριθμό από ότι το νέο της μοντέλο!

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, costsa41 said:

Φυσικά σου μέτρησε κανονικά τα βήματα αλλιώς έχει πρόβλημα. Άρα ο αισθητήρας είναι μια χαρά. Δε γράφει πουθενά για 10 λεπτά. 10 ήταν στα παλιά. Όταν τικαρεις την αυτόματη αναγνώριση γράφει αρκετά λεπτά. Δε γράφει σε 10 λεπτά θα αρχίσει να μετράει αυτόματα. Σε μένα το κάνει κανονικά. Και μάλιστα όταν σταματάς σταματάει και να μετράει και μετά συνεχίζει πάλι. Άρα οι αισθητήρες είναι καλύτεροι από τα προηγούμενα.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Άλλο λέει. Ότι δεν το αναγνώρισε σαν άσκηση

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έχει ενεργοποιήσει τον αυτόματο εντοπισμό άσκησης;
ρυθμισεις>samsung health >δραστηριότητα για εντοπισμό

Επίσης στην αρχή σε ρωτάει κάνα 2 φορες αν θες να το απενεργοποιήσεις .

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2021 at 3:45 ΜΜ, tsipfi said:

Μεγάλη απογοήτευση από το ρολόι.

Δυστυχώς δεν παρατήρησα ακόμα την περιβόητη σπιρτάδα του ρολογιού σε σχέση με το tizen . Το αντίθετο. Προέρχομαι από gw lte και ήταν πιο γρήγορο ( ίσως έπαιζε ρόλο το 1,5 g μνήμη.

Σήμερα ξεκίνησα ένα long run με 25% , μπαταρία (τρομάρα μου). Λίγο πριν την ώρα έσβησε εντελώς. Εκτός από καταγραφή άσκησης είχα και μουσική μέσω bt αλλά όχι streaming.

Δεν έχω βρει ακόμα εφαρμογές οι οποίες έχουν wow factor. Το αντίθετο , πάει και η φωνητική πληκτρολόγηση.

Οι σημαντικότερες διαφορές σε σχέση με το gw για εμένα είναι ότι το νέο ρολόι φαίνεται σαν παιχνίδι ( παρόλο που έχω το classic) , μπορώ να πληρώσω με gpay (πρώτα είχα curve), οι μετρήσεις σε αποστάσεις είναι ακριβείς αλλά ξεμείνεις από μπαταρία και το χειρότερο από όλα θέλει 2 ώρες φόρτιση. Αν ήθελε πχ 40 λεπτά να πάει στο διάολο. 

Για ένα άτομο που δεν θέλει να φοράει ένα ρολόι με σβηστή οθόνη και θέλει aod πιστεύω ότι είναι δύσκολη η επιλογή ,διότι υπάρχει ανταγωνισμός στο ίδιο λειτουργικό με πολύ καλύτερη μπαταρία.

Την πατήσαμε για φέτος με την Samsung

Με 25% μπαταρία , το κινητο μου σβήνει σε 1 ωρα ,  εαν ανοίξω την πλοήγηση  , όχι ένα ρολόι .

Μην μπερδεύουμε τα smartwatch με τα notification watch.

Δεν είναι τόσο τεχνολογικά μπροστα η xiaomi και η Huawei , που να προσφέρουν 2 εβδομάδες αυτονομία , ενω οι , samsung , google και apple ζουν σε τεχνολογικο μεσαιωνα και προσφέρουν 1 με 2 μερες αυτονομία. Δεν κολλάει !! 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπερδεύουμε τίποτα.

Συγκρίνω σε σχέση με το Galaxy Watch που είχα για σχεδόν 3 χρόνια και όχι μόνο είχε μεγαλύτερη μπαταρία, αλλά είχε και σαφώς καλύτερη διαχείριση της ενέργειας.

Επίσης απορώ γιατί αφαίρεσαν το play button από τον πίνακα γρήγορης πρόσβασης. Ήταν πολύ βολικό.

Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2021 at 2:06 ΜΜ, smyrali said:

1η ημέρα σήμερα για το ρολόι εκτός σπιτιού και παρατήρησα οτι το σύνηθες περπάτημα που κανω από το σπίτι μου μέχρι το πάρκινκ και κρατάει 10-12 λεπτά δεν το εντόπισε καν σαν άσκηση. Αντίθετα το παλιό μου Gear Sport στο 10λεπτο με ειδοποιει ότι εντόπισε άσκηση κάθε ημέρα.

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι 4 χρόνων smartwatch της Samsung έχει καλύτερο αλγόριθμό από ότι το νέο της μοντέλο!

απλά για την ιστορία και για να μην γράφει-σου απαντάει ο καθένας ότι θέλει χωρίς να γνωρίζει.

Σήμερα μίλαγα στο τηλέφωνο για 12 λεπτα,πηγαίνοντας πάνω κάτω συνέχεια.

Στο 10λεπτο εντόπισε άσκηση και με ενημέρωσε.

Θυμήθηκα το δικό σου Post και την απορία σου!

Αναφέρομαι στο watch 4 classic.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, tsipfi said:

Δεν μπερδεύουμε τίποτα.

Συγκρίνω σε σχέση με το Galaxy Watch που είχα για σχεδόν 3 χρόνια και όχι μόνο είχε μεγαλύτερη μπαταρία, αλλά είχε και σαφώς καλύτερη διαχείριση της ενέργειας.

Επίσης απορώ γιατί αφαίρεσαν το play button από τον πίνακα γρήγορης πρόσβασης. Ήταν πολύ βολικό.

Και εγώ από Watch το ένα έρχομαι και έχω και μία άλλη απορία, στο tizen στην μέτρηση του καρδιακού παλμού είχαμε 3 επιλογές: Πάντα, κάθε 10 λεπτά και ποτέ. Στο 4 δεν το βρήκα αυτό. Επίσης δεν βρήκα την ειδοποίηση όταν δεν είσαι στα φυσιολογικά όρια σε κατάσταση ηρεμίας , πάνω από 10 λεπτά..... 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το ίδιο λέει. Στα παλιά όταν δεν κατεγραφες μια άσκηση σε δέκα λεπτά σου έβγαζε μήνυμα ότι έχεις αρχίσει άσκηση. Για παράδειγμα αν περπατούσες για δέκα λεπτά έβγαζετο μήνυμαγια άσκηση. Το ίδιο κάνει κι αυτό!! . Αυτόματη αναγνώριση άσκησης λέγεται. Απλά τώρα δε λέει το χρόνο που χρειάζεται για να αναγνωρίσει σαν άσκηση το περπάτημα που κάνεις για κάποια ώρα.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο 10λεπτο είναι και στο watch 4 αλλά οκ, εσύ μπορεί να υπολογίζεις ότι πέρασε το δεκάλεπτο αλλά αυτό να έχει υπολογίσει 9 λεπτά π.χ. και να στο εμφανίσει στα επόμενα 1-2 λεπτά.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και εγώ από Watch το ένα έρχομαι και έχω και μία άλλη απορία, στο tizen στην μέτρηση του καρδιακού παλμού είχαμε 3 επιλογές: Πάντα, κάθε 10 λεπτά και ποτέ. Στο 4 δεν το βρήκα αυτό. Επίσης δεν βρήκα την ειδοποίηση όταν δεν είσαι στα φυσιολογικά όρια σε κατάσταση ηρεμίας , πάνω από 10 λεπτά..... 
Υπάρχει η επιλογή.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, vfragos said:

Υπάρχει η επιλογή.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Την βρήκα.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

On 14/11/2021 at 9:05 ΜΜ, theopanatha13 said:

Όσο κ να προσπάθησα το smarthings δεν δουλεύει κ η τηλεόραση είναι samsung ενώ από το κινητό δουλεύει κανονικά. Το χρησιμοποιεί κάποιος που να του δουλεύει?

Εμενα το smartthings δουλευει κανονικα.

Untitled.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, PETROSLEON said:

Εμενα το smartthings δουλευει κανονικα.

Untitled.jpg

Αλλάζει κανονικά κανάλια και αυξομειώνει την ένταση στην τηλεόραση?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...