Jump to content

Samsung Galaxy Watch 4 / 4 classic


doganos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ ωραία η χειρονομία που έβαλαν με την τελευταία αναβάθμιση. Ανοίγεις με μια κίνηση όποια εφαρμογή θέλεις ή τις ασκήσεις.
Η μπαταρία, αν το χρησιμοποιείς, είναι ακριβώς ότι λέει η samsung δηλαδή 40 ώρες. Αν δεν το χρησιμοποιείς ή δεν το σκαλίζεις με αναβαθμίσεις και διάφορα, πάει στις δύο. Χωρίς aod βέβαια και με τα υπόλοιπα ανοιχτά.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Καλά που το είπες και το θυμήθηκα. Έβαλα το Google pay. Δουλεύει άψογα.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vfragos said:

Καλά που το είπες και το θυμήθηκα. Έβαλα το Google pay. Δουλεύει άψογα.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δηλαδή όταν έρχεται ο υπάλληλος με το POS,  πρέπει να κάνεις το χέρι πάνω κάτω;  😉  πέρα από την πλάκα που κάνω, πραγματικά προσπαθώ να σκεφτώ ποιες άλλες εφαρμογές θα μπορούσαν να είναι χρήσιμες,  πχ φακός κτλ 

Edited by pchrono
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν έρχεται ο υπάλληλος με το POS,  πρέπει να κάνεις το χέρι πάνω κάτω;    πέρα από την πλάκα που κάνω, πραγματικά προσπαθώ να σκεφτώ ποιες άλλες εφαρμογές θα μπορούσαν να είναι χρήσιμες,  πχ φακός κτλ 
Όχι βέβαια, τον καρπό σου και δεν χρειάζεται να έχεις το χέρι σου μπροστά στην μούρη του. Στο σούπερ μάρκετ με τις σακούλες στο ένα χέρι θα βολεύει πολύ. Βασικά την κίνηση ούτε που θα την καταλάβει κάποιος σε 2 δευτερόλεπτα έχουν γίνει όλα. Έκανα δοκιμή

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


12089ae9cc4d745a787da31b47eba117.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει τις επαφές. Ειδικά με τα buds είναι πολύ χρήσιμο. Εξαρτάται τι θέλει κάποιος. Το Google pay το έχω με το διπλό πάτημα. Χρήσιμο κι αυτό πολύ

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ με πατημένο συνέχεια έχω Bixby που την χρησιμοποιώ συνέχεια και βολεύει πολύ και με δύο πατήματα, τις πρόσφατες εφαρμογές, κάτι σαν alt tab στα Windows, πολύ βολικό και αυτό. Τηλέφωνα ελάχιστα πια, viber.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.
Να κάνω μια δυο ερωτήσεις καθώς σκέφτομαι να αγοράσω το 42αρι classic. Είχα παλιοτερα το Galaxy Watch και μιας και το καινούριο φοράει android wear θα ήθελα να μάθω ένα δυο πράγματα που με ενδιαφέρουν και που είναι αυτά που δε μου άρεσαν στο δικό μου ..
Τότε, αν μου έστελναν κάποια μνμ στο Viber ή στο messenger, πολλές φορές μου κρατούσε μόνο το τελευταίο μήνυμα χρονικά από αυτά που μου είχαν στείλει. Επίσης μπορούσα να απαντήσω μόνο σε ένα συγκεκριμένο μήνυμα, στο πρώτο αν θυμάμαι καλά και τα άλλα τα έχανα. Δεν ξερω αν με καταλαβαίνει κάποιος.
Επίσης, ας πούμε ότι μου έστελναν 5 μηνύματα και τα διάβαζα. Μετά στις ειδοποιήσεις είχε κρατημένο μόνο το τελευταίο, δεν κρατούσε δλδ ολη τη συνομιλία.
Αυτό έχει αλλάξει ή παραμένει το ίδιο?
Επίσης, στην πράξη, στην καθημερινότητα ας το πω, τι το καλύτερο προσφέρει το android wear σε σχέση με το tizen?

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης

LUCAS HOOD

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, seat2062 said:

Καλημέρα παιδιά.
Να κάνω μια δυο ερωτήσεις καθώς σκέφτομαι να αγοράσω το 42αρι classic. Είχα παλιοτερα το Galaxy Watch και μιας και το καινούριο φοράει android wear θα ήθελα να μάθω ένα δυο πράγματα που με ενδιαφέρουν και που είναι αυτά που δε μου άρεσαν στο δικό μου ..
Τότε, αν μου έστελναν κάποια μνμ στο Viber ή στο messenger, πολλές φορές μου κρατούσε μόνο το τελευταίο μήνυμα χρονικά από αυτά που μου είχαν στείλει. Επίσης μπορούσα να απαντήσω μόνο σε ένα συγκεκριμένο μήνυμα, στο πρώτο αν θυμάμαι καλά και τα άλλα τα έχανα. Δεν ξερω αν με καταλαβαίνει κάποιος.
Επίσης, ας πούμε ότι μου έστελναν 5 μηνύματα και τα διάβαζα. Μετά στις ειδοποιήσεις είχε κρατημένο μόνο το τελευταίο, δεν κρατούσε δλδ ολη τη συνομιλία.
Αυτό έχει αλλάξει ή παραμένει το ίδιο?
Επίσης, στην πράξη, στην καθημερινότητα ας το πω, τι το καλύτερο προσφέρει το android wear σε σχέση με το tizen?

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αυτές είναι οι ερωτήσεις σου για να μεταβεις στο GW4? Ρητορική είναι η ερώτηση μου.

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο θα έπρεπε να ρωτήσω φίλε μου? Για τη μπαταρία έχω διαβάσει, για τις μετρήσεις έχω διαβάσει.. Εχω διαβάσει αρκετά το νήμα εδώ θα έλεγα καθώς και έχω δει και κάποια βίντεο στο YouTube. Αν θεωρεις κάτι σημαντικό εσύ που πρέπει να το αναφέρουμε τότε ευχαριστως να μου πεις

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης

LUCAS HOOD

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, seat2062 said:

Τι άλλο θα έπρεπε να ρωτήσω φίλε μου? Για τη μπαταρία έχω διαβάσει, για τις μετρήσεις έχω διαβάσει.. Εχω διαβάσει αρκετά το νήμα εδώ θα έλεγα καθώς και έχω δει και κάποια βίντεο στο YouTube. Αν θεωρεις κάτι σημαντικό εσύ που πρέπει να το αναφέρουμε τότε ευχαριστως να μου πεις

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Οκ αν ξέρεις για όλα τα υπόλοιπα που κάνει το ρολόι τότε πάσο. 

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο θα έπρεπε να ρωτήσω φίλε μου? Για τη μπαταρία έχω διαβάσει, για τις μετρήσεις έχω διαβάσει.. Εχω διαβάσει αρκετά το νήμα εδώ θα έλεγα καθώς και έχω δει και κάποια βίντεο στο YouTube. Αν θεωρεις κάτι σημαντικό εσύ που πρέπει να το αναφέρουμε τότε ευχαριστως να μου πεις

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Καλημέρα για το Viber και το Messenger Δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί χρησιμοποιώ το ρολόι μόνο για να βλέπω ότι μου ήρθε κάποιο μήνυμα μετά το Διαβάζω στο κινητό τα υπέρ του Galaxy watch 4 που θα δεις είναι η σπιρτάδα πιο γρήγορο και οι επιπλέον λειτουργίες καρδιογράφημα, αρτηριακή πίεση, μέτρηση οξυγόνου και κατά τη διάρκεια του ύπνου, πληρωμές μέσω google pay καθώς και διάφορες εφαρμογές που εγώ προσωπικά τις ήθελα και δεν υπήρχαν στο tizen. Τέλος γενικά οι αισθητήρες του φαίνεται να είναι πιο ακριβείς, μετράει σωστά ορόφους, όταν ξεκινάς μια άσκηση περπάτημα π.χ. αν σταματάς και ξεκινάς υπάρχει άμεση απόκριση στην αυτόματη παύση και ξεκίνημα πάλι Α και σαφώς καλύτερη, πιο ευανάγνωστη και δεν ξέρω αν είναι και πιο Φωτεινή η οθόνη.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα για το Viber και το Messenger Δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί χρησιμοποιώ το ρολόι μόνο για να βλέπω ότι μου ήρθε κάποιο μήνυμα μετά το Διαβάζω στο κινητό τα υπέρ του Galaxy watch 4 που θα δεις είναι η σπιρτάδα πιο γρήγορο και οι επιπλέον λειτουργίες καρδιογράφημα, αρτηριακή πίεση, μέτρηση οξυγόνου και κατά τη διάρκεια του ύπνου, πληρωμές μέσω google pay καθώς και διάφορες εφαρμογές που εγώ προσωπικά τις ήθελα και δεν υπήρχαν στο tizen. Τέλος γενικά οι αισθητήρες του φαίνεται να είναι πιο ακριβείς, μετράει σωστά ορόφους, όταν ξεκινάς μια άσκηση περπάτημα π.χ. αν σταματάς και ξεκινάς υπάρχει άμεση απόκριση στην αυτόματη παύση και ξεκίνημα πάλι Α και σαφώς καλύτερη, πιο ευανάγνωστη και δεν ξέρω αν είναι και πιο Φωτεινή η οθόνη.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Γνωρίζω για όσα ανέφερες και είναι ένας λόγος να το ξαναπαρω σαν smartwatch Το προηγούμενο κατέληξε στη γυναίκα μου καθώς αυτό που ανέφερα πριν για το Viber και το messenger αλλά και τα sms ήταν από τα πλέον ενοχλητικα για εμένα.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης

LUCAS HOOD

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Γνωρίζω για όσα ανέφερες και είναι ένας λόγος να το ξαναπαρω σαν smartwatch Το προηγούμενο κατέληξε στη γυναίκα μου καθώς αυτό που ανέφερα πριν για το Viber και το messenger αλλά και τα sms ήταν από τα πλέον ενοχλητικα για εμένα.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όταν σου στέλνουν μνμ σε viber και messenger βλέπεις τα τελευταία μηνύματα της συνομιλίας μέχρι να απαντήσεις ή να σβήσεις την ειδοποίηση. Δεν μπορείς να ξεκινήσεις νέα συνομιλία από το ρολόι. Επίσης χωρίς φωνητική αναγνώριση (υπαγόρευση) στα Ελληνικά το ρολόι είναι απλά ένας viewer για ειδοποιήσεις. Εκτός αν είσαι μαζοχιστής και σ αρέσει να κάθεσαι να γράφεις σε μια οθόνη 1,4'.

Η αλλαγή σε wearos έγινε για να ενώσουν τις δυνάμεις τους η Google και η Sam για να αναπτυχθεί η "νεκρή" πλατφόρμα του wearos και να μπορέσει η Sam να δει περισσότερες εφαρμογές στο ρολόι μια και η ανάπτυξη τους γίνεται πιο εύκολη με τα google services. Η Apple είναι πολύ μπροστά με το apple watch και μόνο μια τέτοια συνεργασία θα μπορούσε να φέρει κάποιο αποτέλεσμα. Προς το παρόν δεν είδαμε κάτι εντυπωσιακό σε σχέση με το tizen, αλλά τα καλύτερα "μάλλον" έρχονται.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Όταν σου στέλνουν μνμ σε viber και messenger βλέπεις τα τελευταία μηνύματα της συνομιλίας μέχρι να απαντήσεις ή να σβήσεις την ειδοποίηση. Δεν μπορείς να ξεκινήσεις νέα συνομιλία από το ρολόι. Επίσης χωρίς φωνητική αναγνώριση στα Ελληνικά το ρολόι είναι απλά ένας viewer για ειδοποιήσεις. Εκτός αν είσαι μαζοχιστής και σ αρέσει να κάθεσαι να γράφεις σε μια οθόνη 1,4'.

Η αλλαγή σε wearos έγινε για να ενώσουν τις δυνάμεις τους η Google και η Sam για να αναπτυχθεί η "νεκρή" πλατφόρμα του wearos και να μπορέσει η Sam να δει περισσότερες εφαρμογές στο ρολόι μια και η ανάπτυξη τους γίνεται πιο εύκολη με τα google services. Η Apple είναι πολύ μπροστά με το apple watch και μόνο μια τέτοια συνεργασία θα μπορούσε να φέρει κάποιο αποτέλεσμα. Προς το παρόν δεν είδαμε κάτι εντυπωσιακό σε σχέση με το tizen, αλλά τα καλύτερα "μάλλον" έρχονται.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Το apple watch έχει φωνητική αναγνώριση στα Ελληνικά;

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
15 minutes ago, vfragos said:

Το apple watch έχει φωνητική αναγνώριση στα Ελληνικά;

Ναι, και δουλεύει άψογα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και δουλεύει άψογα.
Πολλά μπράβο τους, αυτά να τα βλέπει η Google όπως και για το Google assistant, βγάλαμε άσπρες τρίχες...

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το παράδοξο με το ρολόι είναι ότι ενώ στο κινητό έχει υπαγόρευση στα ελληνικά με το gboard στο ρολόι δεν έχει... Έλεος.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το παράδοξο με το ρολόι είναι ότι ενώ στο κινητό έχει υπαγόρευση στα ελληνικά με το gboard στο ρολόι δεν έχει... Έλεος.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk



Και να φανταστείς ότι το wear os version 1 υποστήριζε ελληνικό keyboard.


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Το παράδοξο με το ρολόι είναι ότι ενώ στο κινητό έχει υπαγόρευση στα ελληνικά με το gboard στο ρολόι δεν έχει... Έλεος.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Με το gboard και το SwiftKey όμως μόνο. Όχι με το Samsung keyboard. Δεν ξέρω αν με πιάνετε...
Link to comment
Share on other sites

Όταν σου στέλνουν μνμ σε viber και messenger βλέπεις τα τελευταία μηνύματα της συνομιλίας μέχρι να απαντήσεις ή να σβήσεις την ειδοποίηση. Δεν μπορείς να ξεκινήσεις νέα συνομιλία από το ρολόι. Επίσης χωρίς φωνητική αναγνώριση (υπαγόρευση) στα Ελληνικά το ρολόι είναι απλά ένας viewer για ειδοποιήσεις. Εκτός αν είσαι μαζοχιστής και σ αρέσει να κάθεσαι να γράφεις σε μια οθόνη 1,4'.

Η αλλαγή σε wearos έγινε για να ενώσουν τις δυνάμεις τους η Google και η Sam για να αναπτυχθεί η "νεκρή" πλατφόρμα του wearos και να μπορέσει η Sam να δει περισσότερες εφαρμογές στο ρολόι μια και η ανάπτυξη τους γίνεται πιο εύκολη με τα google services. Η Apple είναι πολύ μπροστά με το apple watch και μόνο μια τέτοια συνεργασία θα μπορούσε να φέρει κάποιο αποτέλεσμα. Προς το παρόν δεν είδαμε κάτι εντυπωσιακό σε σχέση με το tizen, αλλά τα καλύτερα "μάλλον" έρχονται.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Άρα το ρολόι δεν κρατάει τις συνομιλίες μέσα του αν εγώ σβήσω την ειδοποίηση. Δε μπορώ δλδ να έχω τα μνμ κρατημένα σου ρολόι. Ούτε να ξεκινήσω νέα συνομιλία από το ρολόι. Ουδεμία αλλαγή λοιπόν με το παρελθόν ως προς αυτό το κομμάτι.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με το gboard και το SwiftKey όμως μόνο. Όχι με το Samsung keyboard. Δεν ξέρω αν με πιάνετε...
Αν κατάλαβα καλά, με το Samsung keyboard στο ρολόι μπορείς να υπαγορεύσεις στα ελληνικά?

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης

LUCAS HOOD

Link to comment
Share on other sites

Να είμαστε δίκαιοι ούτε το Apple watch πλέον έχει ξεχωριστές εφαρμογές για viber και fb messenger. Πλέον κι εκεί μπορείς μόνο να απαντάς στις ειδοποιήσεις.

Το χειρόγραφο όντως είναι πολύ καλό και αξιόπιστο, αλλά σε άτομα με πρεσβυωπία (σαν του λόγου μου) δεν υπάρχει τπτ καλύτερο από την φωνητική υπαγόρευση. Στο GWA2 που μπορούσαμε να το έχουμε, με εφαρμογή τρίτου κατασκευαστή, ήταν πολύ εξυπηρετικό. 

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, με το Samsung keyboard στο ρολόι μπορείς να υπαγορεύσεις στα ελληνικά?

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λάθος στο typing. Εννοούσα ότι ακόμη και στο τηλ δεν έχει φωνητική ούτε με το Samsung keyboard. Μόνο με τα 2 άλλα.
Link to comment
Share on other sites

Λάθος στο typing. Εννοούσα ότι ακόμη και στο τηλ δεν έχει φωνητική ούτε με το Samsung keyboard. Μόνο με τα 2 άλλα.
Αμ έτσι πες...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης

LUCAS HOOD

Link to comment
Share on other sites

Λάθος στο typing. Εννοούσα ότι ακόμη και στο τηλ δεν έχει φωνητική ούτε με το Samsung keyboard. Μόνο με τα 2 άλλα.
Μια χαρά έχει στο κινητό με Samsung keyboard και επιλέγοντας Google ως φωνητική.

Στάλθηκε από το SM-T970 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να είμαστε δίκαιοι ούτε το Apple watch πλέον έχει ξεχωριστές εφαρμογές για viber και fb messenger. Πλέον κι εκεί μπορείς μόνο να απαντάς στις ειδοποιήσεις.
Το χειρόγραφο όντως είναι πολύ καλό και αξιόπιστο, αλλά σε άτομα με πρεσβυωπία (σαν του λόγου μου) δεν υπάρχει τπτ καλύτερο από την φωνητική υπαγόρευση. Στο GWA2 που μπορούσαμε να το έχουμε, με εφαρμογή τρίτου κατασκευαστή, ήταν πολύ εξυπηρετικό. 
Εκτός από την φωνητική πληκτρολόγηση, τι παραπανω εχει απο το galaxy watch 4 για να λες και πολλοί άλλοι βέβαια ότι το apple watch είναι πολύ μπροστά από οτιδήποτε άλλο;

Στάλθηκε από το SM-T970 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την φωνητική πληκτρολόγηση, τι παραπανω εχει απο το galaxy watch 4 για να λες και πολλοί άλλοι βέβαια ότι το apple watch είναι πολύ μπροστά από οτιδήποτε άλλο;

Στάλθηκε από το SM-T970 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Τώρα που το επισήμανες, το GW4 έχει φτάσει πολύ κοντά στο Apple Watch και βασικά σε χώρες που υποστηρίζει την φωνητική αναγνώριση δεν έχει να ζηλέψει και πολλά απ αυτό.
Βέβαια περιμένουμε το google assistant γιατί το bixby είναι για τα μπάζα και δεν έχει και υποστήριξη σε αρκετές “smart” devices.
Θα δείξει …πλέον με την μετάβαση σε wearos έχουμε μια μεγάλη δεξαμενή εφαρμογών και την στήριξη της Google.


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...