Jump to content

Samsung Galaxy Watch 4 / 4 classic


doganos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 13/10/2021 at 12:28 ΜΜ, kostas77kostas said:

Καλημέρα, πως μπορώ να απενεργοποιησω τις ειδοποιήσεις του Google map κατά την πλοήγηση στο ρολόι; 

Θα ανοιξεις το google maps στο ρολοι και θα πατησεις το μεγενθυτικο φακο.

Μετα θα σκρολαρεις τερμα κατω στις ρυθμισεις ---> αυτοματη εναρξη θα απενεργοποιησεις την επιλογη "οδηγηση".

Εχει ακομα 2 επιλογες: "πορεια" και "ποδηλασια" οποτε αν θες τις αφηνεις ενεργοποιημενες.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι η μέτρηση πίεσης εμφανίζεται στο samsung health monitor, αλλά δεν συγχρονίζει με την ένδειξη στο samsung health. (το κινητό είναι Samsung). Το έχει τσεκάρει κανείς; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ioterl said:

Παρατήρησα ότι η μέτρηση πίεσης εμφανίζεται στο samsung health monitor, αλλά δεν συγχρονίζει με την ένδειξη στο samsung health. (το κινητό είναι Samsung). Το έχει τσεκάρει κανείς; 

 

2 ώρες πριν, costsa41 said:

Ναι έτσι είναι. Γι αυτό υπάρχει εφαρμογή. Όπως δεν έχει και το ΗΚΓ. Νομίζω στο s.h έχει μόνο τη μέτρηση που έχεις πάρει.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τελικά καλά θυμόμουν ότι συγχρονίζει. Πρέπει να χάλασε ο συγχρονισμός με την εγκατάσταση του 'Πλατφόρμα Υγείας'. Παρατήρησα ότι και παρά την βαθμονόμηση, μου έβγαζε μεγάλη απόκλιση στην πίεση. Απεγκατέστησα το health monitor και το εγκατέστησα ξανά. Μόλις το άνοιξα, με ρώτησε για τον συγχρονισμό με το health, και τώρα μετράει σωστά, και συγχρονίζει με το Health  

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ,σκεφτομαι να παρω το ρολόι αλλα εχω ενα huawei p30 και διαβαζω οτι δεν συνδεεται καν το ρολοι με huawei μεσω του app της samsung, ξερω οτι δεν παιζει το health, εχει κανεις σας huawei συνδεδεμενο με το galaxy watch?
ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, pandelisgreen13 said:

καλησπέρα ,σκεφτομαι να παρω το ρολόι αλλα εχω ενα huawei p30 και διαβαζω οτι δεν συνδεεται καν το ρολοι με huawei μεσω του app της samsung, ξερω οτι δεν παιζει το health, εχει κανεις σας huawei συνδεδεμενο με το galaxy watch?
ευχαριστω

Είχα εγώ το p30. Όταν πας να συνδεθείς από την εφαρμογή wearable γράφει ότι δεν μπορεί να γίνει σύνδεση μαύρη τη συσκευή . Υπάρχει όμως ένα κόλπο για να το συνδέσεις , κατεβάζεις το samsung health και κάνεις προσθήκη αξεσουάρ , κατεβάζει το plug in και συγχρονίσει και μετά όλα δούλευαν κανονικά και χωρίς προβλήματα. Ψαχτο λίγο και στο google.

adok13
Link to comment
Share on other sites

Τελικά καλά θυμόμουν ότι συγχρονίζει. Πρέπει να χάλασε ο συγχρονισμός με την εγκατάσταση του 'Πλατφόρμα Υγείας'. Παρατήρησα ότι και παρά την βαθμονόμηση, μου έβγαζε μεγάλη απόκλιση στην πίεση. Απεγκατέστησα το health monitor και το εγκατέστησα ξανά. Μόλις το άνοιξα, με ρώτησε για τον συγχρονισμό με το health, και τώρα μετράει σωστά, και συγχρονίζει με το Health  
Πράγματι. Έχεις δίκιο. Υπάρχει απόκλιση στη μέτρηση της πίεσης. Έβγαλα κι εγώ την εφαρμογή και την ξαναέβαλα. Να δούμε... Είδες βελτίωση εσύ;
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, noisex said:
On 16/10/2021 at 8:52 ΜΜ, ioterl said:
Τελικά καλά θυμόμουν ότι συγχρονίζει. Πρέπει να χάλασε ο συγχρονισμός με την εγκατάσταση του 'Πλατφόρμα Υγείας'. Παρατήρησα ότι και παρά την βαθμονόμηση, μου έβγαζε μεγάλη απόκλιση στην πίεση. Απεγκατέστησα το health monitor και το εγκατέστησα ξανά. Μόλις το άνοιξα, με ρώτησε για τον συγχρονισμό με το health, και τώρα μετράει σωστά, και συγχρονίζει με το Health  

Πράγματι. Έχεις δίκιο. Υπάρχει απόκλιση στη μέτρηση της πίεσης. Έβγαλα κι εγώ την εφαρμογή και την ξαναέβαλα. Να δούμε... Είδες βελτίωση εσύ;

Τι εννοείς ότι περνάει αυτόματα τα δεδομένα της πίεσης στο samsung health?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, noisex said:
On 16/10/2021 at 8:52 ΜΜ, ioterl said:
Τελικά καλά θυμόμουν ότι συγχρονίζει. Πρέπει να χάλασε ο συγχρονισμός με την εγκατάσταση του 'Πλατφόρμα Υγείας'. Παρατήρησα ότι και παρά την βαθμονόμηση, μου έβγαζε μεγάλη απόκλιση στην πίεση. Απεγκατέστησα το health monitor και το εγκατέστησα ξανά. Μόλις το άνοιξα, με ρώτησε για τον συγχρονισμό με το health, και τώρα μετράει σωστά, και συγχρονίζει με το Health  

Πράγματι. Έχεις δίκιο. Υπάρχει απόκλιση στη μέτρηση της πίεσης. Έβγαλα κι εγώ την εφαρμογή και την ξαναέβαλα. Να δούμε... Είδες βελτίωση εσύ;

Τώρα είναι εντάξει. Δείχνει λίγο πάνω από το omron. (115 το omron, 120 το watch) 

2 minutes ago, theopanatha13 said:

Τι εννοείς ότι περνάει αυτόματα τα δεδομένα της πίεσης στο samsung health?

Όταν ανοίγεις το samsung health στο πεδίο της πίεσης η ένδειξη ενημερώνεται αυτόματα από το samsung health monitor. Αυτό κάποια στιγμή δεν ενημερωνόταν από κάποιο σφάλμα. Με την εγκατάσταση ξανά, έφτιαξε. 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι εντάξει. Δείχνει λίγο πάνω από το omron. (115 το omron, 120 το watch) 
Εμένα μου έδειχνε πιο κάτω, 1-2 μονάδες, το ρολόι. Θα δω πως θα πάει στο εξής. Διότι έχω κάποιο θέμα, τελευταία, που θέλει παρακολούθηση.
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικό πληκτρολόγιο gboard να φέρουν!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, noisex said:

Να δούμε αν με την ενημέρωση διορθώθηκε το bug της έντασης στις κλήσεις.

Δεν διορθώθηκε τελικά...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν διορθώθηκε τελικά...
Δεν μου δόθηκε ευκαιρία να το δοκιμάσω ακόμη αλλά μου αρκεί η μαρτυρία σου.
Δεν είναι καλό καλό νέο αυτό. Δεν είναι και μικρό bug...
Link to comment
Share on other sites

πάντως δεν το κάνει συνέχεια!

Υπάρχουν στιγμές και μάλιστα αρκετές που λειτουργεί κανονικα ο ήχος!

Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι με το παραμικρό ανοίγει η οθόνη, ενώ ο προκάτοχος άνοιγε σε συγκεκριμένη , ορθή κίνηση του καρπού!

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, guy_fawkes said:

πάντως δεν το κάνει συνέχεια!

Υπάρχουν στιγμές και μάλιστα αρκετές που λειτουργεί κανονικα ο ήχος!

Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι με το παραμικρό ανοίγει η οθόνη, ενώ ο προκάτοχος άνοιγε σε συγκεκριμένη , ορθή κίνηση του καρπού!

Εμενα παλι μερικες φορες δεν ανοιγει κ κολλαει... 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ανοίγει πάντα. Δεν ανοίγει μόνο αν έχω ξαπλώσει λες και το καταλαβαίνει. Το θέμα με τον ήχο τον είχα κι εγώ. Έκανα μια επαναφορά και από τότε δεν το έχει κάνει. Ίσως το κάνει αργότερα.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όταν ξαπλώνεις δεν έχεις πια την σωστή θέση στον χώρο που είναι ρυθμισμένο να ανοίγει (η καλύτερα αλλάζει ο άξονας περιστροφής στον χώρο) γι αυτό και το γυροσκόπιο δυσκολευετε και δεν ανοίγει πάντα την οθόνη, αν το φέρεις στην ίδια γωνία με αυτή που το φέρνεις όταν κάθεσαι θα δεις ότι θα ανοίγει. Εμένα συνεχίζει και ύπνο μετράει οπότε θυμηθεί και για όσο θέλει...

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά έτσι λειτουργεί. Και θέλει να έχεις ιδιαίτερη στάση στο χέρι για να ανάψει, όταν είσαι ξαπλωμένος. Πάντως αυτό με τον ύπνο είναι πολύ παράξενο. Ακόμα και μισή ώρα ύπνου στον καναπέ τη μετράει και στο health βγάζει δύο ρολόγια με τον κανονικό το βράδυ και το μεσημέρι, για λίγο, όποτε υπάρχει. Εγώ έχω θέμα πάλι, με τη μπαταρία. 37 ώρες το μέγιστο στο 17% . Αν το χρησιμοποιώ δε πολύ με διάφορα είναι ακόμα πιο χαμηλά. Ίσως έτσι να είναι κι εγώ να είμαι υπερβολικός. Το 3 είχε καλύτερη αυτονομία βέβαια.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με βλέπω να το πηγαίνω smartec για έλεγχο.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα λειτουργεί κανονικά ο αισθητήρα για την ενεργοποίηση της οθόνης. Χαίρομαι που είναι τόσο ευαίσθητος και δεν χρειάζεται να κάνω την κίνηση 2 και 3 φορές για να πιάσει. Το πρόβλημα που λέτε με την ένταση στην κλήση, ποιο είναι;

Όσον αφορά στην μπαταρία, σίγουρα είναι χειρότερο κατά 20% (πολύ χοντρικά) από το Active2 από το οποίο προέρχομαι. Ακόμα και σε stand by δηλαδή πέφτει πιο γρήγορα από το Active και δεν έχω καν custom watchface. Είναι ξεκάθαρο ότι το WearOS ό,τι και να του κάνουν, δεν θα γίνει λιγότερο ενεργοβόρο από το Tizen.

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, βλέπω ότι το ρολόι κυκλοφορεί και σε έκδοση 4g, υποστηρίζεται από τα δίκτυα εδώ στην Ελλάδα; ; το έχει ψάξει κανείς; ;

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, konstantinoslp said:
Και σε μένα λειτουργεί κανονικά ο αισθητήρα για την ενεργοποίηση της οθόνης. Χαίρομαι που είναι τόσο ευαίσθητος και δεν χρειάζεται να κάνω την κίνηση 2 και 3 φορές για να πιάσει. Το πρόβλημα που λέτε με την ένταση στην κλήση, ποιο είναι;
Όσον αφορά στην μπαταρία, σίγουρα είναι χειρότερο κατά 20% (πολύ χοντρικά) από το Active2 από το οποίο προέρχομαι. Ακόμα και σε stand by δηλαδή πέφτει πιο γρήγορα από το Active και δεν έχω καν custom watchface. Είναι ξεκάθαρο ότι το WearOS ό,τι και να του κάνουν, δεν θα γίνει λιγότερο ενεργοβόρο από το Tizen.

Όταν μιλάς από το ρολόι, ακούς τον ομιλητή χαμηλά ενώ ο ήχος είναι ρυθμισμένος κανονικά.
Πρέπει να τον αυξομειώσεις ώστε να επανέλθει.
Δεν γίνεται πάντα αυτό, μπορώ να πω σπάνια.
Άναφορικα με το ποσό εύκολα ανοίγει η οθόνη θα μπορούσε να ήταν όπως το 3, όπου δεν ήταν σαφώς τόσο ευαίσθητο με την παραμικρή κίνηση.

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, napgin said:

Καλημέρα, βλέπω ότι το ρολόι κυκλοφορεί και σε έκδοση 4g, υποστηρίζεται από τα δίκτυα εδώ στην Ελλάδα; ; το έχει ψάξει κανείς; ;

Δεν νομιζω. Δεν εχει ερθει επισημα στην χωρα μας

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

βασικα .. χθες ειχα θεμα κ δεν γινοτανε update το firmware οποτε αρχισα να ψαχνω στο reddit κ επεσα τυχαια σε ενα ποστ που ελεγε πως η αυτονομία βελτιώθηκε παρα πολύ όταν σταμάτησε το backround activity του samsung health.

ε το κανα off κ το βραδύ αντι να φαει 18% εφαγε  8% , δε ξερω τι φαση θα το παρακολουθησω κανα 2 μερες κ θα σας πω αλλα οσοι εχετε samsung κινητο δοκιμαστε το 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, snoof said:

βασικα .. χθες ειχα θεμα κ δεν γινοτανε update το firmware οποτε αρχισα να ψαχνω στο reddit κ επεσα τυχαια σε ενα ποστ που ελεγε πως η αυτονομία βελτιώθηκε παρα πολύ όταν σταμάτησε το backround activity του samsung health.

ε το κανα off κ το βραδύ αντι να φαει 18% εφαγε  8% , δε ξερω τι φαση θα το παρακολουθησω κανα 2 μερες κ θα σας πω αλλα οσοι εχετε samsung κινητο δοκιμαστε το 

Πώς το κόβεις από το ρολόι αυτό; Και μένα στα ποσοστά μπαταρίας είναι το πρώτο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, konstantinoslp said:

Πώς το κόβεις από το ρολόι αυτό; Και μένα στα ποσοστά μπαταρίας είναι το πρώτο.

Απο το κινητό το κάνεις κ η πλακα είναι οτι νομίζω σαν να βελτιώθηκε κ η αυτονομία του κινητού. Αυτο μαλλον κανει συνέχεια  sync κ δίνει πόνο κ στο ρολοι κ στο κινητό.

 

Screenshot_20211019-121010_Settings.jpg

 

Edited by snoof
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...