Jump to content

Samsung Galaxy Watch 4 / 4 classic


doganos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 φορές σήμερα δεν δούλεψε το google pay και δεν ξέρω τον λόγο.

Μου γράφει με κόκκινα γράμματα οτι " δεν υπάρχει σύνδεση προσπαθήστε ξανά"

Τι σύνδεση εννοεί? wifi? Δεν έχω καταλάβει και αρχίζει και με ξενερώνει αυτό το πράγμα!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

βρήκα αυτό όπου είναι ακριβώς το ίδιο προβλημα με το δικό μου

https://forum.xda-developers.com/t/google-pay-check-your-network-connection.4326769/

Κάτω στο τελευταίο Post κάποιος βρίσκει την λύση αλλά ανάθεμα αν κατανόησα σωστά τι πρέπει να κάνω!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, guy_fawkes said:

βρήκα αυτό όπου είναι ακριβώς το ίδιο προβλημα με το δικό μου

https://forum.xda-developers.com/t/google-pay-check-your-network-connection.4326769/

Κάτω στο τελευταίο Post κάποιος βρίσκει την λύση αλλά ανάθεμα αν κατανόησα σωστά τι πρέπει να κάνω!

Δεν περιγράφουν πρόβλημα κατά τη χρήση αλλά κατά την εγκατάσταση στο ρολόι. Δεν μπορώ κνα καταλάβω τι μπορεί να φταίει σε σένα αφού κατά την πληρωμή δεν απαιτείται καμμία σύνδεση..

"How can I know so many,

without even ever knowing anyone?.."

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, tranaee said:

Δεν περιγράφουν πρόβλημα κατά τη χρήση αλλά κατά την εγκατάσταση στο ρολόι. Δεν μπορώ κνα καταλάβω τι μπορεί να φταίει σε σένα αφού κατά την πληρωμή δεν απαιτείται καμμία σύνδεση..

έχεις δίκιο, δεν το πρόσεξα,αναφερονται στο σετάρισμα!

Εγω τις κάρτες τις έχω κανονικα στο ρολόι και έχω κάνει και μια επιτυχημένη συναλλαγή,σε όλες τις υπόλοιπες μου βγάζει αυτο το μήνυμα.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, konstantinoslp said:

Μήπως έχει να κάνει με ασυμβατότητα των POS;

Μου πέρασε απο το μυαλό αλλά εδώ γράψανε κάποια μέλη ότι είναι ακριβώς σαν να χρησιμοποιείς την κάρτα σου και δεν έχει καμία διαφορά!

Τις διέγραψα τις κάρτες μου απο το κινητο και απο το ρολόι και τις ξαναπέρασα παρολαυτα!

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, guy_fawkes said:

2 φορές σήμερα δεν δούλεψε το google pay και δεν ξέρω τον λόγο.

Μου γράφει με κόκκινα γράμματα οτι " δεν υπάρχει σύνδεση προσπαθήστε ξανά"

Τι σύνδεση εννοεί? wifi? Δεν έχω καταλάβει και αρχίζει και με ξενερώνει αυτό το πράγμα!

Εγώ με κάρτα της Alpha το έχω χρησιμοποιήσει καμιά δεκαριά φορές συνεχόμενα στα διόδια Αθήνα - Πύργος - Αθήνα, και τέσσερεις φορές σε μαγαζιά, και λειτούργησε άψογα παντού. Μήπως είναι θέμα με την Eurobank; 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, doganos said:

Alpha με δουλεύει πάντα οκ. Με eurobank και εγώ έχω ψιλό προβλήματα

ίσως έχεις δίκιο!

Θα δοκιμάσω την επόμενη με alpha bank

42 minutes ago, ioterl said:

Εγώ με κάρτα της Alpha το έχω χρησιμοποιήσει καμιά δεκαριά φορές συνεχόμενα στα διόδια Αθήνα - Πύργος - Αθήνα, και τέσσερεις φορές σε μαγαζιά, και λειτούργησε άψογα παντού. Μήπως είναι θέμα με την Eurobank; 

μπορεί θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Αφού πέρασα ξανά τις κάρτες απο την αρχή χθες το πρωί, το βράδυ που χρειάστηκε πληρωμή την έκανε σωστά!

Άσχετο αλλά τα gestures (αν μπορεις να το πεις έτσι) που σηκώνουν μια κλήση ή την απορρίπτουν χωρίς να αγγίξεις το ρολόι είναι πολύ βολικά!

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, guy_fawkes said:

Αφού πέρασα ξανά τις κάρτες απο την αρχή χθες το πρωί, το βράδυ που χρειάστηκε πληρωμή την έκανε σωστά!

Άσχετο αλλά τα gestures (αν μπορεις να το πεις έτσι) που σηκώνουν μια κλήση ή την απορρίπτουν χωρίς να αγγίξεις το ρολόι είναι πολύ βολικά!

 

Μονο στο ρολοι τις ξαναπερασες ή και στο κινητο;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, doganos said:

Μονο στο ρολοι τις ξαναπερασες ή και στο κινητο;

και στα 2, απο την αρχή!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στις πληρωμές μέσω Eurobank από το smartphone, μέχρι τώρα έκανα τις πληρωμές μου από το app της Eurobank με την εικονική κάρτα που δημιουργείται μέσω της εφαρμογής και όχι μέσω του GPAY. Για να λειτουργήσει αυτό, θα πρέπει στις ρυθμίσεις του NFC στο κινητό και στην κατηγορία "Ανέπαφες Πληρωμές" να έχεις ενεργή την εφαρμογή της Eurobank και όχι το GPAY.
Μήπως θα πρέπει κατά την ολοκλήρωση της διαδικασίας του GPAY στο ρολόι, να ενεργοποιηθεί η επιλογή GPAY στο κινητό; Προφανώς η όλη διαδικασία (λογικά) αφορά μόνο στην πληρωμή μέσω smartphone αλλά μπορεί να δημιουργείται κάποιο bug αν δεν είναι ενεργοποιημένο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό έχω ενεργοποιημένο στο NFC το gpay.

Κανονικά θα πρέπει να λειτουργεί στο ρολόι η πληρωμή χωρίς την παρουσία κινητού άρα δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο,βέβαια όπως έγραψα και πιο πριν την έχω ενεργοποιημένη την πληρωμή gpay στο NFC.

 

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις, θεωρίες γράφουμε τώρα να δούμε γιατί τη μία δουλεύει και την άλλη όχι. 😛

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, konstantinoslp said:

Ξέρεις, θεωρίες γράφουμε τώρα να δούμε γιατί τη μία δουλεύει και την άλλη όχι. 😛

Ισχύει αυτό που λές, όταν κάτι δεν δουλεύει ψάχνω σχεδόν τα πάντα ακόμα και τα πιο απίθανα!🙂

Πάντως το ρολόι είναι εμφανές πιο ξεκούραστο στο χέρι απο το watch 3 και αυτό μπορεί να οφείλεται εκτός απο το βάρος του και στο ότι είναι σχεδόν επίπεδο το κάτω μέρος.

Με έχει βολέψει πάρα πολύ το OS της google!

 

Άσχετο στο κομπιουτεράκι που έχει,μου ήρθε ενημέρωση αλλά δεν μπορεί να την κάνει νομίζω αν δεν έχω samsung συσκευή!

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια Παντελάκη μου και σήμερα!

Αφου χθες δούλεψε κανονικά,το έκλεισα για φόρτιση και σήμερα έβγαλε ξανα το μήνυμα ότι δεν υπάρχει σύνδεση και στο pos έβγαλε το μήνυμα δεν υπάρχει αυτή η υπηρεσία!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια Παντελάκη μου και σήμερα!
Αφου χθες δούλεψε κανονικά,το έκλεισα για φόρτιση και σήμερα έβγαλε ξανα το μήνυμα ότι δεν υπάρχει σύνδεση και στο pos έβγαλε το μήνυμα δεν υπάρχει αυτή η υπηρεσία!
Προφανώς τότε είναι πρόβλημα του google pay καθώς με samsung pay δεν έχω αντιμετωπίσει ούτε μια φορά αυτό το πρόβλημα.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τις κάρτες τις σετάρισα 2 φορές και πάντα λειτουργούσε την πρώτη που γινόταν το σετάρισμα, όταν έκλεινε το ρολοι για φόρτιση και ξαναάνοιγε ,βγάζει το σχετικό μήνυμα.Την πρώτη φορά που ήταν επιτυχημένη η συναλλάγή δεν είχα πάρει κινητό μαζί μου, η δευτερη ηταν με το κινητό δίπλα με Bluetooth.Δεν νομίζω να έχει σχέση η "σύνδεση" του κινητού με το ρολόι.

Εν τω μεταξυ όσο κι αν έψαξα στο διαδίκτυο δεν έχω βρει παρόμοιο πρόβλημα.

Θα το ξανατσεκάρω και σήμερα και θα πάω για εργοστασιακές ρυθμίσεις στο ρολόι.

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με κάρτα alpha bank bonus και μου το έχει ξανακάνει εκεί που πάω να πληρώσω η πληρωμή δεν γίνεται και μου λέει έλεγξε το κινητό σου κ φυσικά στο κινητό δεν βγάζει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, theopanatha13 said:

Σήμερα με κάρτα alpha bank bonus και μου το έχει ξανακάνει εκεί που πάω να πληρώσω η πληρωμή δεν γίνεται και μου λέει έλεγξε το κινητό σου κ φυσικά στο κινητό δεν βγάζει τπτ.

προσπάθησες να πληρώσεις με το κινητό μετά να δεις αν έφταιγε το κινητό η το ρολόι?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, guy_fawkes said:

προσπάθησες να πληρώσεις με το κινητό μετά να δεις αν έφταιγε το κινητό η το ρολόι?

Λοιπόν μάλλον βρήκα τη μπορεί να φταίει. Επειδή έχω και κάρτα curve είχα ορίσει αυτή ως προεπιλεγμενη κάρτα για πληρωμές. Ίσως γι αυτό να μην δούλευε η alpha bank κάρτα. Τώρα έβαλα αυτή ως προεπιλογή για το ρολόι. Δλδ πρέπει κάθε φορά αν έχει 3 κάρτες και θέλεις να κάνεις πληρωμή με μια συγκεκριμένη κάρτα κάθε φορά να μπαίνεις στο Google pay απο το κινητό και να την ορίζεις ως κύρια κάρτα για πληρωμές για να δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στο δικό μου πρόβλημα το έχω κάνει και αυτό...


Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, theopanatha13 said:

Λοιπόν μάλλον βρήκα τη μπορεί να φταίει. Επειδή έχω και κάρτα curve είχα ορίσει αυτή ως προεπιλεγμενη κάρτα για πληρωμές. Ίσως γι αυτό να μην δούλευε η alpha bank κάρτα. Τώρα έβαλα αυτή ως προεπιλογή για το ρολόι. Δλδ πρέπει κάθε φορά αν έχει 3 κάρτες και θέλεις να κάνεις πληρωμή με μια συγκεκριμένη κάρτα κάθε φορά να μπαίνεις στο Google pay απο το κινητό και να την ορίζεις ως κύρια κάρτα για πληρωμές για να δουλεύει.

Δε παίζει ρόλο τι κάρτα έχεις στο κινητό. Οι δυο συσκευές δουλεύουν ανεξάρτητα η μια με την άλλη και γιαυτό σου ζητάει να ξανά σετάρεις τις κάρτες σου στο ρολόι, όπου μπορείς να έχεις διαφορετικές. 

Εγώ έχω Edenred Mastercart προεπιλεγμένη στο κινητό και στο ρολόι Alpha πιστωτική Visa και δουλεύουν απροβλημάτιστα. 

Δοκίμασα την Edenred Mastercart στο ρολόι και δεν δούλεψε.

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως πρόκειται για πρόβλημα των καρτών με την εφαρμογή του ρολογιού που φαντάζομαι πως σε μελλοντικό update θα φτιάξει.

Μήπως παίζει ρόλο αν είναι Visa, Mastercart κλπ? Δοκίμασε κανείς με EuroBank Visa?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, djivo said:

Δε παίζει ρόλο τι κάρτα έχεις στο κινητό. Οι δυο συσκευές δουλεύουν ανεξάρτητα η μια με την άλλη και γιαυτό σου ζητάει να ξανά σετάρεις τις κάρτες σου στο ρολόι, όπου μπορείς να έχεις διαφορετικές. 

Εγώ έχω Edenred Mastercart προεπιλεγμένη στο κινητό και στο ρολόι Alpha πιστωτική Visa και δουλεύουν απροβλημάτιστα. 

Δοκίμασα την Edenred Mastercart στο ρολόι και δεν δούλεψε.

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως πρόκειται για πρόβλημα των καρτών με την εφαρμογή του ρολογιού που φαντάζομαι πως σε μελλοντικό update θα φτιάξει.

Μήπως παίζει ρόλο αν είναι Visa, Mastercart κλπ? Δοκίμασε κανείς με EuroBank Visa?

όταν λες δεν δούλεψε τι εννοείς?

Τι μήνυμα σου έβγαλε εσένα?

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...