Jump to content

Samsung Galaxy Watch 4 / 4 classic


doganos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το εχει παρει κανεις; Εντυπωσεις; 

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ευελπιστώ την άλλη βδομάδα να εχω το classic.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το 4αρι. Τρομερή διάφορα στην απόκριση και στην οθόνη. Ευτυχώς πήρα το απλό. Πιο όμορφο και λιτό. 

 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν κι εγώ να το πάρω σήμερα. Αλλά τελικά, με τα ίδια χρήματα, πήρα μια τηλεόραση, για το υπνοδωμάτιο 🤪 Πολλά τα 400. Ακόμη μια χαρά δουλεύει το s3 frontier. Από την άλλη, όσο κομψό κι αν είναι το απλό, ή έλλειψη της περιστρεφόμενης στεφάνης είναι αρνητικό. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά όπως βολεύεται ο καθένας. Δεν θα άλλαζα την ομορφιά και το flat της οθόνης με καμία στεφάνη. 

 

Έτσι και αλλιώς σπάνια την χρησιμοποιούσα 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κ εγώ εχτές. Galaxy watch 4 44αρι Black. Έχω στην κατοχή μου και το active 2 , οπότε η σύγκριση θα γίνεται κατά βάση με αυτό.

Το έχω συνδεδεμενο με s21 ultra  αγγλικό

Στα θετικα:

-Εφαρμογές google με ότι συνεπάγεται αυτο(χάρτες, youtube music κτλ)

-Πανεμορφο (υποκειμενικο)  , μου αρέσει πολύ περισσότερο  από το active 2 , το πλαίσιο του είναι κατάμαυρο ενώ του active 2 μπλέδιζε και η πινελιά με το κόκκινο περίγραμμα στο κουμπί όλα τα λεφτα(στα παλιότερα μοντέλα το είχαν μόνο τα lte), , φλατ οθόνη. 

-Καλύτερο μικροφωνο- μεγαφωνο

-Νομιζω ότι έχει μεγαλύτερη φωτεινότητα,  αλλά είμαι σίγουρος ότι o proximity sensor δουλευει πολύ καλύτερα

-Πολύ πολύ καλύτερη απόκριση /γραφικά χωρίς όμως να είναι 100% τέλειο. Πιστεύω στα επόμενα update θα γίνει super. 

-Πολύ πολύ καλύτεροι αισθητηρες, αναγνωρίζουν τις ασκήσεις σχεδόν αμέσως αυτόματα.

-Το wifi και το nfc ειναι πλήρως αυτματοποιημενα πλέον και δεν μένουν ανοιχτά όταν δεν τα χρειάζεσαι. Το wifi υπήρχε σε αυτοματο αλλά εδώ λειτουργεί πιο ωραία. Το nfc μόλις πραγματοποιείς την πληρωμή και βγαίνεις από την εφαρμογή του spay κλεινει μόνο του.

-Παρότι ελληνικό το ρολόι  κατάφερα και σεταρα κανονικά το samsung pay με κάρτα curve

 

-Πολύ καλύτερη συνεργασία με Galaxy buds pro και γενικότερα πιο δεμένο οικοσύστημα κινητο/ταμπλετ/ρολοι/ακουστικά/smarttag. Το smartthings δουλεύει υποδειγματικα 

Αρνητικα:

-Μπαταρία δεν νομίζω να βγάζει 2η μέρα, όπως μου έβγαζε το active 2 (φορτιζα αργά το βράδυ της 2ης με 15% υπολοιπο) , βέβαια το σκαλισα πολύ σήμερα, ειδωμεν.

-Η υλοποίηση  του tizen για τα smartwatch ήταν εμφανώς καλύτερη από του wear os. Γενικά βλέπω ότι η google προσπαθεί να στριμώξει ένα android os στο wear os . Με τις προσθήκες της samsung ,σαφώς είναι καλύτερη  η κατάσταση, αλλά υπάρχουν ακόμα inconsistencies στο software. 

-Το google gboard δεν έχει φωνητικη υπαγόρευση  ελληνικών (wtf..) και από τα πιο σημαντικά μειονεκτηματα για εμένα. Στο active 2 εκανα την δουλειά μου με 3rd party πληκτρολογιο αλλα εδω δεν.. ακομα.

- Φτωχό store  αλλά υπάρχει viber πχ γία οσους ενδιαφέρονται,  από την άλλη δεν υπάρχει whats up( πλεον με την είσοδο της samsung αναμένω καλύτερα πράγματα, ειδωμεν).

 -Τα gestures για απάντηση/ απόρριψη κλήσης θέλουν δουλίτσα ακομα

 

Αυτά προς το παρών, θα επανέλθω σε μερικές μερες  αν αξίζει η αγορά του . Τείνω προς το οτι αξίζει(ειδικά άμα δεν έχεις κάποιο προηγούμενο μοντέλο της samsung καθώς αφηνει κάθε τι που δεν λέγεται apple watch χιλιόμετρα πίσω, (χιλιόμετρα ομως), χωρίς να μιλάμε για την τέλεια υλοποίηση,  προς το παρόν τουλάχιστον. 

 

 

 

 

Edited by bromonano2
Link to comment
Share on other sites

Έχει στο store και messenger;Επίσης είδα ότι βρήκες τρόπο να αξιοποιήσεις το samsung pay ,που με ενδιαφέρει...Μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες γιατί ψήνομαι άσχημα να δώσω το active 2 μου και να τσιμπήσω ένα 4αρι.

Και κάτι τελευταίο...μέρα βγάζει άνετα ή είναι οριακά;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Όχι ούτε messenger υπάρχει. Google Messages 🙏, viber και telegram οι επιλογές προς το παρόν. Όπως είπα έχω αγγλικό s21 ultra και είχα και αγγλικό active 2 με ενεργοποιημενο spay. Μόλις σύνδεσα το 4 , προσπάθησα να βάλω την curve και απλά προχώρησε η διαδικασία απλά. Ναι ,από ότι βλέπω 2 η μέρα σήμερα βγάζει άνετα την μέρα. ( τουλάχιστον 24ωρες). Υπολογίζω ότι μπορώ να πιασω τις 40 που υπόσχεται η samsung .

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση στην παρέα...δλδ 2. 🙂

Έχω το Watch 3 και προσπαθώ να με τους γνωστούς τρόπους να ενεργοποιήσω BP & ECG στο OnePlus 7 pro.  ενώ έχω μεταφέρει την εφαρμογή ECG (την ΒΡ δεν τα κατάφερα) και εγκατέστησα την Samsung Health στο κινητό, όταν την ανοίγω για να σεταρω την ECG μου βγάζει ότι δεν είναι διαθέσιμη η λειτουργία στην περιοχή μου.

το ρολόι είναι (μάλλον) Γερμανικό R840XXU1BUE3 με γλώσσα επιλεγμένη τα Ελληνικά και περιοχή στη διαδικασία σύνδεσης Γερμανία, το κινητό μου έχει Ρομ από Ινδία επίσημη GM 1913.

Μπορείτε να μου πείτε τι παίζει? που είναι το πρόβλημα?

Είχε/έχει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα?

Σορυ, σε λάθος τοπικ το ποστ...αν και αν γνωρίζει κάποιος κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Edited by alfa
Link to comment
Share on other sites

Και το 44άρη μου αρέσει απλά θα πάω στο 46άρη γιατί πιθανόν να δείχνει μικρό στο χέρι μου το 44.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, alfa said:

Μια ερώτηση στην παρέα...δλδ 2. 🙂

Έχω το Watch 3 και προσπαθώ να με τους γνωστούς τρόπους να ενεργοποιήσω BP & ECG στο OnePlus 7 pro.  ενώ έχω μεταφέρει την εφαρμογή ECG (την ΒΡ δεν τα κατάφερα) και εγκατέστησα την Samsung Health στο κινητό, όταν την ανοίγω για να σεταρω την ECG μου βγάζει ότι δεν είναι διαθέσιμη η λειτουργία στην περιοχή μου.

το ρολόι είναι (μάλλον) Γερμανικό R840XXU1BUE3 με γλώσσα επιλεγμένη τα Ελληνικά και περιοχή στη διαδικασία σύνδεσης Γερμανία, το κινητό μου έχει Ρομ από Ινδία επίσημη GM 1913.

Μπορείτε να μου πείτε τι παίζει? που είναι το πρόβλημα?

Είχε/έχει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα?

Σορυ, σε λάθος τοπικ το ποστ...αν και αν γνωρίζει κάποιος κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Μόνο με κινητά samsung δουλεύουν αυτά. Δεν ξέρω ποιοι είναι οι... Γνωστοί τρόποι που δοκιμάζεις..

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, doganos said:

 

Μόνο με κινητά samsung δουλεύουν αυτά. Δεν ξέρω ποιοι είναι οι... Γνωστοί τρόποι που δοκιμάζεις..

Στο XDA αλλά και αλλού έχει κάποιους τρόπους, προς το παρόν πέρασα το SHM & ECG και δουλεύουν μια χαρά, εκεί που κολλάω είναι στο ΒΡ, 2-3 εκδόσεις που βρήκα δεν τις περνάει στο ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Τα αρνητικά που με έχουν προβληματίσει είναι πως δεν μπορώ να απαντήσω στα ελληνικά. Δηλαδή να μιλάω και αυτό να γράφει κείμενο ελληνικό όπως κάναμε στο active 2 με την εφαρμογή G - Keyboard Pro.  Πατούσες απάντηση, μιλούσες ελληνικά και αυτό έγραφε το κείμενο και το έστελνες.  Τώρα στο watch 4 δεν έχω βρει μέχρι στιγμής κάτι και αυτό είναι σοβαρό γιατί πλέον θα πρέπει κάθε φορά να βγάζω το κινητό για να απαντώ 😞

Το άλλο άσχημο είναι τα watch faces. Έχει εκεί καμιά είκοσι τριάντα, και μετά σου λέει για περισσότερα πάτα εδώ. Πατάς και σε πάει στο google play όπου σου έχει καμιά εικοσαριά ακόμα τα περισσότερα, αν όχι όλα, είναι επί πληρωμή και δεν είναι μονο αυτό. Θα πρέπει να δώσεις δικαιώματα στις εφαρμογές αυτές, θα πρέπει να συνδεθείς στο google fit  και διάφορα τέτοια. Ενώ πρώτα γινόταν χαμός με τα watch faces. Μεσα από εφαρμογές όπως το facer μπορώ να κατεβάσω άπειρα, αλλά δε θέλω με αυτό τον τρόπο. Θέλω όπως πρώτα που κατέβαζα watch faces να μου δειχνουν βήματα θερμίδες καρδιακό παλμό. Ούτε ένα δεν έχω βρει μέχρι στιγμής 😞 Λογικά αυτό θα λυθεί ή εγώ δεν έχω ψάξει καλά. Πάντως όπως και να είναι στο active 2 αμέσως τα είχα βρει όλα τα watch faces που ήθελα. 

Ένα τρίτο άσχημο που πρόσεξα είναι ότι στο active 2 άνοιγα ταυτόχρονα δύο εφαρμογές όταν έτρεχα. Δηλαδή πατούσα το running και ταυτόχρονα μπορούσα να μπω στο χώρο με τις εφαρμογές και να ανοίξω και το strava.  Εδώ τώρα στο watch4  όταν ανοίγω τη μία κλείνει η άλλη 😞 Ήθελα να τρέχουν και οι δύο, γιατί αφενός θέλω να έχω αρχείο στο samsung health, αλλά ταυτόχρονα να ανεβάζω και στο strava. Αν συνδέω το samsung health με το strava υπάρχει μεγάλη απόκλιση και χιλιομέτρων και pace. 

Στο κινητό έχω το google pay και μπορώ και πληρώνω. Τώρα με το ρολόι αν έχω ανοιχτό το nfc και το πλησιάσω στο μηχάνημα θα μπορέσω άραγε να πληρώσω;  δε το έχω δοκιμάσει. Τουλάχιστον να λειτουργουσε αυτό καλά θα ήταν. 

Άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι πως πλέον το samsung store δεν έχει όπως πρώτα ξεχωριστό κομμάτι για το ρολόι. Δειχνει σα να λειτουργεί μόνο για το τηλέφωνο πλέον 😞 Κάτι updates μου εμφάνισε το ρολόι από το samsung store μόνο του ρολογιού όμως. Που και στο ρολόι δεν υπάρχει εφαρμογή samsung store για να ανοίξεις, απλά κάπως όταν είναι να γίνει κάτι update σου λέει κάνε update. Μέχρι εκεί. Πολύ παράξενο αυτό. 

Δε μου άρεσε ακόμα το google play του ρολογιού. Το ανοίγεις και σου έχει εφαρμογές χωρισμένες σε κατηγορίες, εντελώς μα εντελώς μετρημένες!!! Θυμίζει εποχές πριν χρόνια μόλις είχε πρωτοβγει το android. Νόμιζα πως το google play θα είχε κανονικά τα πάντα, όλο αυτό το χαμό που γίνεται με τις εκατομμύρια εφαρμογές. Όμως το αποτέλεσμα είναι να μου δείχνει πως για το ρολόι είναι διαθέσιμες συνολικά για όλες τις κατηγορίες καμιά σαρανταριά μόνο!!! Απίστευτο; 

Μακάρι να κάνω εγώ λάθος και να μην έχω καταλάβει καλά ή εύχομαι αν όντως είναι έτσι σύντομα να αλλάξουν τα πράγματα και να μπορεί κανείς να κάνει τη δουλειά του όπως και με το active 2.  Δεν είναι και ότι καλύτερο μέχρι στιγμής αυτό που βλέπω. 

Θα το ψάξω όμως και ότι νεώτερο έχω θα το γράψω εδώ ή όποιος ξέρει λύσεις σε κάποια από αυτά που έγραψα ας μας τις πει.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

To WearOS θέλει πολύ δουλειά ακόμα μιας και ουσιαστικά είχε εγκαταληφθεί από τη Google τα τελευταία χρόνια. Ας ελπίσουμε με τη συνδρομή της Samsung να πιεστεί η Google προς το σωστό δρόμο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Just now, athanaso77 said:

To WearOS θέλει πολύ δουλειά ακόμα μιας και ουσιαστικά είχε εγκαταληφθεί από τη Google τα τελευταία χρόνια. Ας ελπίσουμε με τη συνδρομή της Samsung να πιεστεί η Google προς το σωστό δρόμο.

Στο εγχείρημα "Wear OS", η Google έριξε όλες τις τελευταίες ελπίδες της στην Samsung. 
Στις πρώτες μέρες συνεργασίας, βλέπω την Samsung να έχει πιάσει το Watch 4 από τα μαλλιά, και την Google να κάνει ότι έκανε τόσα χρόνια...να κάθεται.
Για να δούμε πώς θα εξελιχθεί αυτή η κατά τα άλλα πολύ δυνατή συνεργασία στα χαρτιά.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
6 minutes ago, pavlidisc said:

Στο εγχείρημα "Wear OS", η Google έριξε όλες τις τελευταίες ελπίδες της στην Samsung. 
Στις πρώτες μέρες συνεργασίας, βλέπω την Samsung να έχει πιάσει το Watch 4 από τα μαλλιά, και την Google να κάνει ότι έκανε τόσα χρόνια...να κάθεται.
Για να δούμε πώς θα εξελιχθεί αυτή η κατά τα άλλα πολύ δυνατή συνεργασία στα χαρτιά.

Γι' αυτό να είμαι ειλικρινής μου φάνηκε περίεργη η κίνηση της Samsung να επενδύσει στο παρατημένο μέχρι πρότινος από τη Google WearOS, δεδομένου ότι τα πήγαινε μια χαρά με το Tizen.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, athanaso77 said:

Γι' αυτό να είμαι ειλικρινής μου φάνηκε περίεργη η κίνηση της Samsung να επενδύσει στο παρατημένο μέχρι πρότινος από τη Google WearOS, δεδομένου ότι τα πήγαινε μια χαρά με το Tizen.

Προφανώς για να χτυπήσει το μόνο αληθινό smartwatch που είναι της Apple.

Ελπίζω μόνο να ανταποκριθεί η Google...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 minute ago, panosfx said:

Προφανώς για να χτυπήσει το μόνο αληθινό smartwatch που είναι της Apple.

Αυτή η σκέψη θα είχε νόημα αν το Apple Watch λειτουργούσε σε Google συσκευές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, athanaso77 said:

Αυτή η σκέψη θα είχε νόημα αν το Apple Watch λειτουργούσε σε Google συσκευές.

Όμως είναι η μόνη λογική σκέψη.Αλλωστε για σύνδεση με Αντροιντ συσκευή ,είχε την καλύτερη πρόταση σε ρολόι έτσι κι αλλιώς,και την πιο κοντινή σε smartwatch.

Καλά και τα Huawei,αλλά μόνο smartwatches δεν είναι.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, athanaso77 said:

To WearOS θέλει πολύ δουλειά ακόμα μιας και ουσιαστικά είχε εγκαταληφθεί από τη Google τα τελευταία χρόνια. Ας ελπίσουμε με τη συνδρομή της Samsung να πιεστεί η Google προς το σωστό δρόμο.

Ακόμα γράφεις τα ίδια πράγματα;;

Πώς εγκαταλείφθηκε ένα OS που σε ρολόι του 2015 έπαιρνε updates μέχρι πριν μερικούς μήνες, ενώ είχε πάρει επίσημα το Wear OS 2.0.

Είχε πόσες εφαρμογές του Play store, είχε Gps, σύνδεση με WhatsApp, messenger, sms, cals κλπ.

Πέρα από το θέμα αυτονομία που όλοι ξέρουμε ότι ήταν τραγική, πού είδες το παρατημένο λειτουργικό όταν υπήρχαν τόσες εταιρείες με Ρολόγια που το πρόσφεραν;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
23 minutes ago, junglist said:

Ακόμα γράφεις τα ίδια πράγματα;;

Πώς εγκαταλείφθηκε ένα OS που σε ρολόι του 2015 έπαιρνε updates μέχρι πριν μερικούς μήνες, ενώ είχε πάρει επίσημα το Wear OS 2.0.

Είχε πόσες εφαρμογές του Play store, είχε Gps, σύνδεση με WhatsApp, messenger, sms, cals κλπ.

Πέρα από το θέμα αυτονομία που όλοι ξέρουμε ότι ήταν τραγική, πού είδες το παρατημένο λειτουργικό όταν υπήρχαν τόσες εταιρείες με Ρολόγια που το πρόσφεραν;

Εγώ μιλάω από την εμπειρία μου, κάνε και εσύ το ίδιο να δεις πως δουλεύει σήμερα ένα σύγχρονο WearOS ρολόι και μετά θα ξαναμιλήσουμε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει το 4 classic 46mm από της 26/8 (..και έχοντας χρησιμοποιήσει όλη την σειρά tizen μέχρι το galaxy watch 3 45mm), θα συμφωνήσω με τον φίλο παραπάνω για τα παρεχόμενα faces μέσω Play store. 

Ενώ το ρολόι είναι καταπληκτικό,  δυστυχώς νιώθω λες και γύρισα πίσω (..και χειρότερα), όπως στην αρχή με το πρώτο galaxy watch.

Το μόνο αξιοπρεπές face που βρήκα (και χρησιμοποιώ) είναι το Marine Commander το οποίο είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο και δωρεάν.

..μόνο το "Demo mode" που εμφανίζεται στο κάτω μέρος του ρολογιού είναι η διαφορά της πληρωμένης από την δωρεάν έκδοση.

Κατά τα άλλα όλα τα υπόλοιπα ρυθμίζονται από το ρολόι. 

Edited by varaderum
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, athanaso77 said:

Εγώ μιλάω από την εμπειρία μου, κάνε και εσύ το ίδιο να δεις πως δουλεύει σήμερα ένα σύγχρονο WearOS ρολόι και μετά θα ξαναμιλήσουμε.

Αυτή είναι η απάντησή σου;

Έτσι στηρίζεις την άποψή σου περί παρατημενου λειτουργικού;

Όταν σου λέω ότι έπαιρνε updates μετά από τόσα χρόνια και είχε τόσες διαθέσιμες εφαρμογές;

Τρομερά επιχειρήματα, συνέχισε έτσι.

Και δεν χρειάζομαι σύγχρονο ρολόι για να σου απαντήσω όταν ένα ρολόι του 2015 έκανε τα παραπάνω.

Φαντάζομαι τα καινούρια κανουν ακόμα καλύτερα τη δουλειά τους.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Watch 4/4 classic
  • The title was changed to Samsung Galaxy Watch 4 / 4 classic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...