Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Galaxy


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Γεια χαρά!

Να σας ρωτήσω, υπάρχει κάποιος τρόπος να συγχρονίζω τρεις συσκευές Samsung όσον αφορά:

α) το ιστορικό κλήσεων

β) τα SMS

γ) τη λίστα επαφών

;

Οι συσκευές είναι ένα tablet (Tab S7 με sim/ LTE), ένα smartwatch (Watch 5 pro LTE) κι ένα smartphone (S8).

Πχ σήμερα χρησιμοποίησα το Smart Switch για να μεταφέρω τα δεδομένα από το tablet στο smartphone και μετά μέσω του smartphone να βάλω μπροστά το watch 5.

Θέλω όμως από εδώ και στο εξής κάτι πιο αυτόματο, όχι να τρέχω χειροκίνητα το smart switch συν να υπάρχει και κάποιος συγχρονισμός με το smartwatch.

ΥΓ1: Το Galaxy S8 δε θα το δουλεύω, απλά για να στήνω το smartwatch το θέλω/ δε θα έχει sim. Όμως θα το ήθελα κι αυτό συγχρονισμένο. Sim θα έχουν το tablet και το watch 5.

ΥΓ2: Έχω και google account και samsung account εγκατεστημένα και στις 3 συσκευές.

Edited by philos

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, philos said:

Γεια χαρά!

Να σας ρωτήσω, υπάρχει κάποιος τρόπος να συγχρονίζω τρεις συσκευές Samsung όσον αφορά:

α) το ιστορικό κλήσεων

β) τα SMS

γ) τη λίστα επαφών

;

Οι συσκευές είναι ένα tablet (Tab S7 με sim/ LTE), ένα smartwatch (Watch 5 pro LTE) κι ένα smartphone (S8).

Πχ σήμερα χρησιμοποίησα το Smart Switch για να μεταφέρω τα δεδομένα από το tablet στο smartphone και μετά μέσω του smartphone να βάλω μπροστά το watch 5.

Θέλω όμως από εδώ και στο εξής κάτι πιο αυτόματο, όχι να τρέχω χειροκίνητα το smart switch συν να υπάρχει και κάποιος συγχρονισμός με το smartwatch.

ΥΓ1: Το Galaxy S8 δε θα το δουλεύω, απλά για να στήνω το smartwatch το θέλω/ δε θα έχει sim. Όμως θα το ήθελα κι αυτό συγχρονισμένο. Sim θα έχουν το tablet και το watch 5.

ΥΓ2: Έχω και google account και samsung account εγκατεστημένα και στις 3 συσκευές.

Αυτό μόνο μέσω samsung account αν σου δίνει την επιλογή (όπως γίνεται σε iphone) αλλά δεν είμαι σίγουρος αν το κάνει. Δες τις ρυθμίσεις λογαριασμού...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήρε η μάνα μου το a34 πριν λίγες μέρες και της έκανα μια ενημέρωση λογισμικού τώρα. Όταν το σεταραμε βάλαμε αποτύπωμα για ξεκλείδωμα και ζήτησε και 5ψηφιο κωδικό σαν εναλλακτική. Τώρα μετά την επανεκκίνηση από την ενημέρωση βγάζει λάθος τον κωδικό και δεν μπορούμε να το ξεκλειδώσουμε. Υπάρχει τρόπος εκτός του να τα σβήσουμε όλα από μέσα και πάλι από την αρχή το σεταρισμα; Αν και δεν έχει τίποτα σημαντικό γιατί 2 μέρες το έχει άλλα για να γλιτώσουμε την όλη ταλαιπωρία. 

Update: τελικά ήθελε 6 ψηφία όπως είχε ζητήσει να έχει το pin. Όλα καλά. 

Edited by _dimdim_

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα κατοχος galaxy.

Ειμαι ευχαριστημενος, που παροτι μοντελο 2-3 ετων, ειχε την εκδοση 11 android, και αναβαθμιστηκε στην 13!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η ΤΡΕΛΗ ΟΘΟΝΗ!

Δυστυχως, υπαρχει κατι περιεργο/ασχημο που συμβαινει περιστασιακα τον τελευταιο καιρο.

Η οθονη δειχνει να τρελαινεται! Ειναι στιγμες που το κινητο συμπεριφερεται, σαν καποιος, με πολλα δαχτυλα ή και μονο με ενα, να πατα σε διαφορα σημεια της οθονης! Βλεπω σε λιγα δευτερολεπτα, χωρις εγω να πατω τιποτε, οθονες ασχετες, απο εφαρμογες, απο ρυθμισεις, να ανοιγονται μπροστα μου, χωρις εγω να μπορω να κανω τιποτε!

Να πω οτι ειναι προσεκτικος τι βαζω στο κινητο. Μονο απο το play. Επισης εχω το 90% του χρονου, το wifi κλειστο. Δεν μπορω να σκεφτω πχ virus. Δυσλειτουργια hardware; Περιστασιακα συμβαινει. Και με το ζορι μπορω να κανω ακομη και restart, γιατι μεχρι να πατησω restart, το 'αορατο χερι' εχει φυγει απο την οθονη του restart και εχει παει καπου αλλου! Τρελα! Δεν μου τυχει ουτε σε κινητα της φτηνιας των 70 ευρω.

Το μονο που περνα απο το δικο μου μυαλο, δεν ξερω, βασιμο-αβασιμο, ειναι το one ui ή οπως το λενε. Αλλα εχω android 13 και latest version και στο ui.

Τι ειναι αυτο ρε παιδια; Τι συμβαινει;

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Επειδη αυτο που ρωταω δεν εχει σχεση μαλλον ειδικα με galaxy, επρεπε να υπαρχει μια ενοτητα, ενα section, με γενικα προβληματα hardware, να ποσταρουμε εκει. Δεν βλεπω να υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν το κάνει μόνο στη φόρτιση, ή αν δεν είναι κάποιο τζαμάκι που δεν έχει κολλήσει σωστά, δεν έχεις πολλές επιλογές. Hardware reset πρώτα, και αν συνεχίσει να το κάνει, service.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Mark_K said:

Εάν δεν το κάνει μόνο στη φόρτιση, ή αν δεν είναι κάποιο τζαμάκι που δεν έχει κολλήσει σωστά, δεν έχεις πολλές επιλογές. Hardware reset πρώτα, και αν συνεχίσει να το κάνει, service.

Οχι, δεν το κανει στη φορτιση. Οταν το φορτιζω το αφηνω, δεν το δουλευω.

Εχω tempered glass. Δεν βλεπω αερα ή να μην εχει κολησει καλα. Εδω αλλοι εχω δει δουλευουν κινητα με κατι χιλιοσπασμενα τζαμακια και οθονες. Λες οτι υπαρχει εστω και ενα μικρο ενδεχομενο, να οφειλεται αυτο, στο tempered glass;

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει να βάλω τζαμάκι από αυτά που κολλάνε περιμετρικά και είναι περίπου σαν να έχουν ένα μικροσκοπικό κενό μέσα, και χάλασε πολύ την αίσθηση της αφής. Αν δεν έχει κολλήσει σωστά ίσως και να δημιουργούσε πρόβλημα. Εγώ θα το έβγαζα για να δοκιμάσω. Αν δεν φταίει αυτό, τότε μάλλον έχει πρόβλημα η συσκευή και έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να επισκεφθείς το σέρβις. Κάνε και ένα reset.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Mark_K said:

Μου έχει τύχει να βάλω τζαμάκι από αυτά που κολλάνε περιμετρικά και είναι περίπου σαν να έχουν ένα μικροσκοπικό κενό μέσα, και χάλασε πολύ την αίσθηση της αφής. Αν δεν έχει κολλήσει σωστά ίσως και να δημιουργούσε πρόβλημα. Εγώ θα το έβγαζα για να δοκιμάσω. Αν δεν φταίει αυτό, τότε μάλλον έχει πρόβλημα η συσκευή και έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να επισκεφθείς το σέρβις. Κάνε και ένα reset.

Εσυ ειχες και γενικοτερο προβλημα αφης; Εγω δεν εχω, οτι δεν κανει τα τρελα του. Εχω βεβαια full-το πληρες tempered glass, γιατι ειχα αγορασει αρχικα καποια, και ηταν μικροτερα απο την οθονη, απιστευτο, λογω και καλα round corners κλπ. Οταν βαζω tempered glass, θελω να ειναι ολη η οθονη, οχι δεξια και αριστερα να μην εχει!

Θα δοκιμασω να το βγαλω και να το ξαναβαλω. Παντως, δεν εχει ουτε αερα (παλια οι ζελατινες ειχαν, οχι πια τα tempered glass), ουτε εγκλωβισμενη σκονη ουτε τιποτε.

Και συνηθως 'στρωνει', μετα απο restart, οταν μπορεσω και το κανω, γιατι οταν αρχιζει τα τρελα του, δεν εχω καν ελεγχο, παλευω να πατησω στην οθονη(μετα απο το πατημα του πλευρικου κουμπιου) το restart.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα S8 του πατέρα μου και του είχα βάλει ένα τζάμι της κακιάς ώρας. Όπως είχα πει το πρωί, κολλούσε περιμετρικά στο μαύρο πλαίσιο που είχε και εσωτερικά όχι. Αυτό του είχε χειροτερέψει πολύ την αφή. Σε αίσθηση και απόκριση. Δεν είχα και πολλές επιλογές λόγω curved οθόνης και παλιάς συσκευής πέρυσι αν θυμάμαι καλά που το έβαλα. Φέτος που του αγόρασα άλλο τηλέφωνο και το πήρα εγώ να το έχω για 2ο για την παραλία, έβγαλα το τζάμι αφού το δούλεψα για μια βδομάδα με αυτό, και η διαφορά ήταν τεράστια και αντιληπτή (προς το καλύτερο).

Link to comment
Share on other sites

το cast είναι λίγο προβληματικό στα Samsung ; έχω google chromecast 4k και στέλνω πχ αγώνα streaming από browser και συχνά πυκνά χάνεται η εικόνα στην τιβι η κολλάει γενικά. δεν λειτουργεί σωστά; πως κάνουμε cast από browser; δοκίμασα και μέσω Google home και από smart view

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, ilka71 said:

το cast είναι λίγο προβληματικό στα Samsung ; έχω google chromecast 4k και στέλνω πχ αγώνα streaming από browser και συχνά πυκνά χάνεται η εικόνα στην τιβι η κολλάει γενικά. δεν λειτουργεί σωστά; πως κάνουμε cast από browser; δοκίμασα και μέσω Google home και από smart view
 

Καλησπέρα ίσως σε βοηθήσει το παρακάτω 

https://myphone.gr/tora-screen-mirroring-samsung-se-tileoraseis-chromecast-kai-android/

Link to comment
Share on other sites

το cast είναι λίγο προβληματικό στα Samsung ; έχω google chromecast 4k και στέλνω πχ αγώνα streaming από browser και συχνά πυκνά χάνεται η εικόνα στην τιβι η κολλάει γενικά. δεν λειτουργεί σωστά; πως κάνουμε cast από browser; δοκίμασα και μέσω Google home και από smart view


Μήπως είναι συνδεδεμένα chromecast και κινητό σε 2,4,GHz wifi;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι συνδεδεμένα chromecast και κινητό σε 2,4,GHz wifi;
ε ναι είμαι εξοχή και 2.4 παίζει μόνο. αλλά γενικά γίνεται cast ολόκληρη η οθόνη του κινητού. εγώ ήθελα μόνο ο αγώνας να γίνεται cast. δεν γίνεται;
Καλησπέρα ίσως σε βοηθήσει το παρακάτω 
https://myphone.gr/tora-screen-mirroring-samsung-se-tileoraseis-chromecast-kai-android/
το έκανα αυτό. αλλά επίσης βλέπω ότι δεν πιάνει όλη την οθόνη της τηλεόρασης αυτό που στέλνει από το κινητό. και η επιλογή για screen ratio ειναι γκριζαρισμενη και δεν πατιέται! 7b76921df0405c1ca8ae88b55c7699d6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Cast γίνεται όλη η οθόνη του κινητού και όχι μεμονωμένα κάποια εφαρμογή, η όλη διαδικασία λέγεται και mirroring για το λόγο αυτό. Επίσης υπάρχουν κάποια θέματα στο θέμα Cast μέσω του Chrome Cast , το smart view πριν κάποιο καιρο σταμάτησε να υποστηρίζει τα ChromeCast και τώρα ξεκίνησε και πάλι. Ίσως υπάρχουν κάποιες ασυμβατότητες ακόμα. Επίστρέφοντας από τις διακοπές θα το δοκιμάσω. 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι σελίδα ή εφαρμογή που είναι σχεδιασμένη να κάνει cast μόνο το βίντεο και στέλνεις αναγκαστικά όλη την οθόνη, είναι λογικό αυτό που βλέπεις, δεν γίνεται αλλιώς. Δεν έχει εκεί που δείχνει τον αγώνα κουμπί για full screen;

Όσο για την ταχύτητα, δεν έχεις μεγάλη ελπίδα κατά τη γνώμη μου. Εγώ θυμάμαι να προβάλω φωτογραφίες και βίντεο μέσω Google photos, και εκτός του ότι αργούσε στα 2,4 τα βίντεο έπαιζαν σπαστά πολλές φορές (1080p). Από τότε μου έχει γίνει συνήθεια και πριν το κάνω έχω βεβαιωθεί ότι έχω συνδέσει tv και κινητό στα 5GHz. Για 4Κ περιεχόμενο, νομίζω πως δεν θα παίξει με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

samsung A14 

1. το  Android System Manager είναι απαραίτητο ως πρόγραμμα. Μου το βγάζει οτι τρέχει από πισω.

2. πρόγραμμα για εγγραφή κλήσεων υπάρχει πρόγραμμα που να λειτουργεί;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

SAMSUNG BACKUP - RESTORE

Εχει χρησιμοποιησει κανεις την εφαρμογη της Samsung, σε pc, φυσικα πρεπει να ειναι εγκατεστημενη και στο κινητο, την Samsung Backup-νομιζω την λεει και Smart Switch,

για μεταφορα ρυθμισεων-εφαρμογων - ισως και data, απο ενα παλαιοτερο κινητο Samsung galaxy, σε ενα νεοτερο;

Μπορει να μου μεταφερει οντως επιτυχως, ολο το περιβαλλον και το σεταρισμα/ρυθμισεις του προηγουμενου παλαιοτερου Samsung μου, στο νεοτερο;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερώτηση σε κάτι το οποίο με έχει παραξενέψει και θέλω τη γνώμη σας. Ο πατέρας μου, έχει το Α22 5G. Δεν είχε κάποιο θέμα, κάποια μέρα όμως, το ανοίγει και του βγάζει μήνυμα ότι δεν έχει σήμα λόγω ελλιπούς μνήμης. Σημειωτέον ότι σε αποθηκευτικό χώρο, έχει περιθώρια καθώς είναι τα 128 GB, o πατέρας μου δεν βγάζει φωτογραφίες, ούτε εγκαθιστά εφαρμογές, έχει τα βασικά και μόνο.

Το πάει σε τεχνικό και του είπε ότι είχε γεμίσει η μνήμη με τις κλήσεις και αυτό που έκανε, ήταν να διαγράψει το ιστορικό κλήσεων και το κινητό, επανήλθε σαν να μη συνέβη τίποτα. Ισχύει κάτι τέτοιο; Να πω ότι ήμασταν σε παλαιότερες εποχές όπου υπήρχε συγκεκριμένος αριθμός επαφών να καλύψει μια συσκευή, να το καταλάβω αλλά, ακόμα και στις μέρες μας, η μνήμη επιβαρύνεται και από κάτι τέτοιο; 

Επειδή τη συγκεκριμένη συσκευή την είχα εγώ πριν την παραχωρήσω στον πατέρα μου, είχε τύχει φορές να φάει Σκάλωμα αλλά και πάλι, το είχα ζορισει (Spotify, GPS, Κάμερα) οπότε εκεί, να το καταλάβω ότι θα φάει σκάλωμα. Σημειωτέον ότι έχω ενεργοποιήσει και την εικονική επέκταση RAM οπότε λειτουργεί με 4 GB. Επειδή ο πατέρας μου το χρησιμοποιεί με την πολύ βασική χρήση, μου κάνει εντύπωση. Ίσως βέβαια φταίει το γεγονός ότι οι εφαρμογές συνεχίζουν να τρέχουν στο παρασκήνιο, δεν ξέρει πως να απενεργοποιεί πλήρως τις εφαρμογές, ίσως αυτό να έπαιξε ρόλο. 

Αλλά πραγματικά μου έκανε εντύπωση το ότι ένα κινητό της σύγχρονης εποχής, σκαλωσε επειδή είχε γεμίσει το ιστορικό κλήσεων. Ποτέ άλλοτε δεν μου έχει συμβεί, σε καμία συσκευή από όσες έχουν περάσει από τα χέρια μου και μου έκανε εντύπωση, ισχύει κάτι τέτοιο, έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...