Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Galaxy


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλα παντα απενεργοποιω τις σαβουρες που εχουν οι συσκευες με το καλημερα καθως κλεινω κ τους αυτοματους συγχρονισμους.

Απλα μου κανουν εντυπωση τα σχολια οτι αργει να δειξει το ονομα του καλουντα και οτι το touch ειναι αργο κτπ...

Edited by crazyio

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Μπα ο ενας απο του δυο που το ρυθμισα ειναι Μεγα-ψειρας . Εαν ειχε προβλημα θα το ειχε πει μια και απο τοτε με εχει ζαλισει με διαφορα πανω στο android .:p
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες..

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..... εδω και καιρο προσπαθω να γυρισω ενα τηλεφωνο σε μαμα κατασταση

αφου βαλαμε τη στοκ ρομ της samsung το τηλεφωνο δειχνει να ειναι οπως πριν σε κερνελ και σε αριθμο κατασκευης

αλλα στην εφαρμογη phone info μου βγαζει ακομα οτι το τηλεφωνο ειναι serranolte οτι το android ειναι της serranoltex

ξερει κανεις τι πρεπει να αλλαξω για να λεει οτι ειναι samsung original ??? ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στο Sammy firmware κατεβάζεις το κατάλληλο firmware για την συσκευή σου και την περιοχή σου (την τελευταία έκδοση προφανος) βάζεις την συσκευή στο download mode και μέσο Odin περνάς το firmware αφού ολοκληρωθεί και κάνει τα restart του μπαίνει και στο recovery και κάνει wipe data factory.

Πάντος ένα ίχνος θα μείνει θα σου λει στο download mode πόσες φορές φλασαριστικε η συσκευή, έτσι οποίος την πάρει θα ξέρει ότι έχει πειραχτεί παλιά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πολύ καλησπέρα στην παρέα .. Θα ήθελα να μοιραστώ τον προβληματισμό μου ανάμεσα σε αυτές τις 2 εκδοχές του μοντέλου Samsung Note 10 , σκέφτομαι πολυ σοβαρά να αγοράσω ενα ποιοτικό τηλέφωνο το οποίο να κρατήσω τουλάχιστον μια τετραετία με πενταετία έχω καταλήξει σε note γιατί οτισηποτε άλλο αγοράζω νιώθω ότι πετάω τα λεφτά μου .. Θα πω αλήθεια δεν είμαι τύπος που τον ενδιαφέρουν οι κάμερες και δεν δίνω καμιά βάση πλέον στις κάμερες γιατί ξέρω καλά οτι κανένα κινητό δεν τραβάει καλές φωτογραφίες ..

 

Με ενδιαφέρει κυρίως να έχω γραφίδα ώστε να περνάω τις πωλήσεις μου κατευθείαν στο excel που διαχειρίζομαι την ώρα που θέλω από το γραφείο , και κυρίως για γρήγορες σημειώσεις άλλα και για σχεδιαγράμματα και για την γρήγορη μετάφραση!

Με ενδιαφέρει πολυ το σερφάρισμα και να διαβάζω άρθρα , κοινωνικά δίκτυα , αρκετό Netflix premium και να τονίσω πως δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια

Θα ήθελα να μάθω αν το note εμπεριέχει το excel σαν εφαρμογή ή μόνο σαν demo ?

Πολύ σημαντικό είναι επίσης το θέμα τον bloteware , θυμαμετο το s6 ήταν γεμάτο και δεν μπορούσες να διαγράψεις τις εφαρμογές της samsung , μόνο αν γινόταν το κινητό root και αυτό δεν μπορεί να γίνει πλέον γιατί υπάρχει διασύνδεση με εφαρμογές τραπεζών . Δεν θα σας κρύψω ότι προβληματίζομαι για την διαθέσιμη μνήμη που ξεκινάει απο 256g και την θεωρώ τεράστια , βασικά ποτέ δεν θα είχα τόσο φορτωμένο τηλέφωνο οπότε ειναι πλεονασμός, θα ήμουν καλυμμένος με την εκδοχή 128 αλλα δεν προτίθεμαι να πέσω στο s10 plus ..

Σαν τελευταιος προβληματισμός αναμεσα στα 2 μοντέλα ειναι το βάρος η μπαταρία και ο ογκος , φοβάμαι να μην ειναι το τηλεφωνο δύσχρηστο και βαρύ.. απο την απέναντι όχθη το απλό note μου είναι ποιο βολικό δε λέω άλλα εκεί με προβληματίζει η μπαταρία 3400.. Εχω καλομάθει βλέπετε με τα xiaomi στα 4000 mah , θα ήθελα πάρα πολύ να μάθω πόσο γρήγορα φορτίζει απο το 50 % έως το 100 % και αν μπορώ να το φορτίζω με φορτιστή fast charge 4 , και φυσικά την γνώμη σας θα με βγάλει το κινητό μια μέρα ή θα μένω απο μπαταρία.. Δυστυχώς δεν τα έχω πιάσει ακόμη στα χέρια μου τα μοντέλα..

 

Κοίτα τι γίνετε. Το Note 10 έχει μικρή μπαταρία. Μονο και μονο για αυτό δεν βλέπω λόγο να το αγοράσεις το Note 10. Δεν είναι κακό κινητό απλά με τόση μπαταρία δεν το προτείνω ειδικά αν το θες για δουλειές. Excel το έχει το playstore απο την microsoft. Η samsung είναι ο βασιλιάς του bloatware. Αν το s6 πιστεύεις έχει blotaware. θα αλλάξεις εύκολα γνώμη μόλις δεις τι εστί blotware στο note 9 και στο note 10. Βεβαια μπορείς να αφαίρεσης το blotware χωρίς root. Μέσο adb πολύ εύκολα. Και μπορώ να σου δοσω ένα tutorial που έχω κάνει πως να σβήσεις την σαβούρα εύκολα στα samsung. Πλέον μπορείς να κανεις root και να εχεις και τις εφαρμογές τον τραπεζών αλλα και ότι άλλες εφαρμογές θες χωρίς θέμα. Γιατί πλέον δεν χρησιμοποιούμε το superSU σαν root app αλλα το Magisk που κάνει τα πάντα χωρις θεματα. H μνήμη καλο είναι να υπάρχει γιατί ποτε δεν ξέρεις. Επίσης γεμίζουν πιο εύκολα πλέον τα κινητά από ότι παλιότερα. Εγώ προσωπικά κινητό χωρίς sd card δεν το αγοράζω. Εκτος του ότι έχω 500gb και δεν θέλω να την θυσιάσω. Κάνω και root και έχω μέσα πολλα πράγματα. Επίσης την έχω και για backups και προτιμώ να μην είναι αδιάβροχο αλλα να αχει sd card slot. Για βάρος και όγκο πρέπει να πας σε να κατάστημα να τα δεις από κοντά. Οτι και να σου πω το θεωρώ άχρηστο. Εμενα προσωπικά δεν με χαλάνε τα μεγάλα κινητά. Από το 10% ως το 100% θες μια ώρα πιστεύω. Από το 50% ως το 100% θα θες κάπου στα 40 λεπτά. Καλο είναι να φορτίζεις το κινητό με ότι φορτιστεί σου δίνη η εταιρία. Διότι αν χρησιμοποιείς 3rd party φορτιστές ίσος εχεις θέματα και μετά ίσος θα εχεις και θέμα και στο service. Καλο είναι να εχεις τον προβλεπόμενο φορτιστεί που δίνη η εταιρία. Ακόμα και αν με άλλους φορτίζεις λίγο γρηγορότερα. Πιστεύω θα εχεις και γρηγορότερα επιπτώσεις στην μπαταρία και θα θες αλλαγή νωρίτερα. Επίσης πολύ πιθανό να εχεις θέματα με την θερμότητα. Και η θερμότητα κάνει κακό σε όλο το κινητό. Το μικρό note 10 όπως ειπα δεν το προτείνω για κανένα λόγο με τόσο μπαταρία. Το θεωρώ δεδομένο πως δεν θα σε βγάζει την μέρα. Επίσης το καλοκαίρι με μεγάλη φωτεινότητα λόγο ηλίου αλλα και με κάνα 4g ανοιχτό. θα θες powerbank αγκαλιά. Επένδυσε στο μεγάλο γιατί πάντα τα μεγάλα κινητά είναι και αυτά που αξίζουν. Επίσης να πας από xiaomi με 4000mah σε οποιοδήποτε κινητό με 3300 ακομα και μοντελα του 2020 το θεωρώ αποτυχία. Προσωπικά αν θες την γνώμη μου δες και το Xiaomi Μi Note 10 μιας που δεν σε νιαζει τόσο η sd card. Το θεωρώ ανώτερο του note 10+ τις sasmung και εχει και τρομερή τιμή. Αν είχε sd card για εμενα θα ήταν το απόλυτο κινητό. Ακόμα και ας μην είναι αδιάβροχο. Η samsung στο note 11 θα δωση πόνο. Στο note 10+ δεν έκανε κάτι τρομερό. Αν το note 9 είχε καλή τιμή θα σου έλεγα να πας σε note 9 και όχι σε note 10+ για κάποιο λόγο είναι πανάκριβο. Και εννοείτε δεν αξίζει να πας τώρα. Για εμενα κοίτα πολύ σοβαρά το Xiaomi Μi Note 10. Δεν στο λέω τυχαία ότι είναι καλύτερο. Είναι σχεδόν σε όλα καλύτερο από το note 10+ της samsung. Με εξαίρεση την sd card και την αδιαβροχοποίηση που σίγουρα είναι πολύ σημαντικό να υπάρχουν σε ολα τα κινητα.

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλαν από Καναδά το S10 plus SM-G975W το οποίο δουλεύει κανονικά σε όλα τα δίκτυα αλλά λόγω του ότι το μενού είναι στα αγγλικά προσπάθησα να το φλασαρω μέσω Odin και να περάσω την ελληνική ROM,λόγω του ότι τα ευρωπαϊκά τηλέφωνα η έκδοση τους είναι SM-G975F δεν μου την περνάει και μου βγάζει συνέχεια fail.....κάποια βοήθεια;

 

Δεν χρειάζεται να κανεις flash. Aπλά πρόσθεσε οποια γλώσσα θες από τα settings. Απογόρευε να κανεις flash rom από αλλη ήπειρο. Εφόσον το κινητό σου είναι Αμερικανικο δεν πρέπει ποτε να βάλεις Ευρωπαϊκή rom. Επίσης δεν εχεις service στην ευρώπη. θα πρέπει να το στήλης Καναδά. Είσαι τυχερός που έκανε fail γιατί θα είχες χάσει έστω και την Αμερικανικη εγγύηση που εχεις. Τα samsung είναι πολύ δυνατά κινητά αλλα η μητρικές τους καίγονται συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ με τίποτα να λάβω ειδοποιήσεις από 3rd part apps όπως Viber,messenger,fb,spark mail κλπ.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα επανεκκινήσεις,αποζευγοποιηση,επαναφορά και των δυο συσκευών αλλά το πρόβλημα μένει.Ενω λαμβάνω κανονικά ειδοποιήσεις από κλήσεις,ημερολόγια και οποία native εφαρμογή υπάρχει.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ;;

Ευχαριστώ !!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by tselpemts
Link to comment
Share on other sites

Αν και σου έγραψα στο άλλο ποστ σου,γύρισε την Στεφανή αρστερόστροφα και θα σου βγάλει για τις ειδοποιήσεις,πάτα στην οθόνη και θα σε οδηγήσει στο app στο κινητό ,δες αν είναι τικαρισμένες οι εφαρμογές που θες να έρχονται.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αν και σου έγραψα στο άλλο ποστ σου,γύρισε την Στεφανή αρστερόστροφα και θα σου βγάλει για τις ειδοποιήσεις,πάτα στην οθόνη και θα σε οδηγήσει στο app στο κινητό ,δες αν είναι τικαρισμένες οι εφαρμογές που θες να έρχονται.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Όταν το περιστρέφω αριστερόστροφα απλά γραφει καμία ειδοποίηση και έχει ένα θαυμαστικό πάνω από την ένδειξη.Οπου και να πατήσω στην οθόνη δεν ανοίγει η εφαρμογή δηλαδή το πάτημα μου δεν επιδρά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε μου το βρήκα.Ειχα κλειστή την προβολή προεπισκόπησης από τις γνωστοποιήσεις της εφαρμογής

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν και σου έγραψα στο άλλο ποστ σου,γύρισε την Στεφανή αρστερόστροφα και θα σου βγάλει για τις ειδοποιήσεις,πάτα στην οθόνη και θα σε οδηγήσει στο app στο κινητό ,δες αν είναι τικαρισμένες οι εφαρμογές που θες να έρχονται.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Κάτι τελευταίο φίλε μου.Υπαρχει επιλογή ,αφού οι ειδοποιήσεις έρχονται στο ρολόι ,να μην ανάβει η οθόνη του κινητού ;;;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι έγινε λαβατε κι εσείς την ύποπτη ειδοποίηση Find my Mobile με το μήνυμα που έλεγε 1/1 ??

 

Έχει γίνει ψιλοχαμος πάντως σε πολλές χώρες...

https://www.theregister.co.uk/2020/02/21/samsung_find_my_phone_notification_questions/

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίστηκε, στο κινητό κ στο ταμπλετ μου

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σημερα, επίσημη αναβάθμιση απο το store τους

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Δοκιμασα να συνδεσω την συσκευη με την πηγη του αυτοκινητου αλλα δεν το εντοπιζει ! Η πηγη ειναι pionner.

Παιζει κανενα θεμα συμβατοτητας γιατι στο ιντερνετ δεν βρηκα κατι σχετικο ! Ευχαριστω για τον χρονο σας.

CFX65 > w810i > 5530 > Neo V / 3GS > G2 > Oneplus 3 > Mi9T Pro > S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα

Αν και έχουν περάσει αρκετοί μήνες, η αλήθεια είναι ότι υπάρχει μια μικρή απώλεια στην ποιότητα, επειδή είναι σαν να κάνει ένα μικρό ζουμ στην εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση,έχω το ρολόι s3 frontier και θέλω να πάρω το gear fit 2 pro ,πειράζει που θα είναι στο ίδιο τηλ. Συνδεδεμενα; Όχι ταυτόχρονα βέβαια.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω εδω και καποιους μηνες το note10+ με ακουστικα type-c...Ολα δουλευαν κανονικα εκτος απο πριν λιγο που συνδεσα ενα ανταπτορα απο ebay που διαθετει 2 θυρες type c για να εχω συνδεδεμενα και τα ακουστικα και τον φορτιστη.

Δεν δουλεψαν καθολου μονο η φορτιση και στο λαπτοπ που τα εβαζα(εχει θυρα) σταματησαν να λειτουργουν και εκει...Ξερει καποιος τι μπορει να συμβαινει???

 

https://www.dropbox.com/s/q2nfff9eworerre/20200401_165756.jpg?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δουλεύουν σε καμία συσκευή, τότε πολύ πιθανόν να κάηκαν από κάποια τάση του φορτιστή. Μάλλον δεν είχε προστασία ώστε να μη μεταφέρει την τάση προς την άλλη έξοδο.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω θέμα με τα μηνύματα που στέλνω.

Σε πολλούς τα μηνύματα δεν φτάνουν ποτέ...

πρόσεξα ότι μου βγάζει την παρακάτω φωτογραφία.

https://hosting.photobucket.com/images/tt152/sakaflias/Screenshot_20200427-131541_Messages.jpg

Όταν ξετσεκαρω το μπλε κουμπί τότε πηγαίνουν κανονικά τα μηνύματα.

Όμως μετά από λίγο ξανά ενεργοποιείται και δεν πηγαίνουν πάλι.

(γράφει αποστολή ως συνομιλία !!! ) δεν ξέρω τι είναι αυτό! :blink::worry:

Edited by sakaflias
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ το έχω από Σεπτέμβριο εξαιρετική συσκευή. Κάνει τα πάντα καλά. Πήρε και android 10. Μπαταρία τέρας. Με φουλ χρήση τεντωμένο βγάζει 1.5 μέρα . Κολλήματα δεν είδα παίζω και Fortnite μπάλα πάει. Το μόνο ψεγάδι είναι το δακτυλικό που δεν είναι τόσο γρήγορο. Αλλά με ρυθμισεις φτιάχνει.

Όλα τα λεφτά είναι η οθοναρα του.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.

Είμαι παλιός χρήστης iphone Και εκεί στο jailbreak ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Άρα δεν ξέρω ακριβώς πως λειτουργεί το root

Θα ήθελα να ρωτήσω τα παρακάτω:

1) αν μπορώ να κάνω root το samsung s10 plus που έχω SM-G975F Android 10

2) τι παραπάνω θα έχω αν το κάνω root? σε τι μπορεί να βοηθήσει? πχ σπασμένες εφαρμογές όπως στα iphone?

3) υπάρχει κάποιος οδηγός?

4) είναι μόνιμο? να μην σταματάει να λειτουργεί μετά το restart πχ.

5) χρειάζεται restore Και άρα να σβηστούν όλα?

 

Ευχαριστώ

Edited by mihalis19
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμιά διαφορά μεταξύ του Xiaomi Μi Note 10 και του Xiaomi Μi Note 10 pro, περα από την (λίγο φαντάζομαι) καλύτερη κάμερα? δλδ υπάρχει λόγος να πάει κάποιος στο pro?
Link to comment
Share on other sites

Βεβαια μπορείς να αφαίρεσης το blotware χωρίς root. Μέσο adb πολύ εύκολα. Και μπορώ να σου δοσω ένα tutorial που έχω κάνει πως να σβήσεις την σαβούρα εύκολα στα samsung.

Για πες......

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τα Samsung Galaxy Z flip Fold 3 5Γ
  • The title was changed to Samsung J1
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...