Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Galaxy


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

την rom που του περασα την δουλευα 8 μηνες συνεχομενα χωρις το παραμικρο, αλλα εδω το κανει και με την stock.

ασε που ακομα και κλειστο τρωει την μπαταρια στο 0% και κανει 100 ωρες να ξαναφορτισει καιγοντας βεβαια...μαλλον μαπα πλακετα ε?

 

εχω το Mi 8 6/128 απο το πασχα, απλα αυτο το s4 το ειχα 6 χρονια συνεχομενα και θα ηθελα να το κρατησω για backup...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω μια απορία και θέλω την άμεση βοήθεια σας! Έχω το s8. Στην κάμερα όταν τραβάω φωτο ποια η διαφορά εάν έχω αναλογία οθόνης στα 3:4 ή στο full σε πλήρη οθονη; με βολεύει σε πλήρη οθονη γιατί η οθόνη είναι αρκετά μεγάλη και βολεύει. Απλά μήπως σε πλήρη οθονη η φωτο δεν βγαίνει κ τόσο καλή όσο θα ήταν σε αναλογία 3:4; απλά έχω την εντύπωση ότι μειώνονται τα mpixel. Ας μου δώσει τα φώτα του κάποιος!

Φιλικά,

Άγγελος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά.

Εδώ και λίγες μέρες μου έχει εμφανιστεί αυτή η μαύρη κηλίδα έτσι ξαφνικά από την μια μέρα στην άλλη χωρίς να πέσει κάτω.

Το τηλέφωνο είναι σε θήκη από τότε που αγοράστηκε και το προσέχω πάντα.

Τι πράγμα είναι αυτό? Το καλύπτει η εγγύηση?

 

https://i.imgur.com/MCI4Tr4.jpg

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Χτύπημα, έχει σπάσει με λίγα λόγια

Τώρα αν το καλύψουν η όχι είναι καθαρά θέμα τύχης πας λες ότι ξαφνικά βγήκε αυτό, από την στιγμή που δεν υπάρχει κάποιο ράγισμα που φαίνεται στο μάτι υπάρχει περίπτωση να το περάσουν, με λίγα λόγια δωκιμασεις

Link to comment
Share on other sites

Χτύπημα, έχει σπάσει με λίγα λόγια

 

Πώς έχει σπάσει χωρίς να έχει χτυπήσει;

Και να έχει σπάσει, βλέπω κανονικά μέσα από αυτή την κηλίδα..

Επίσης, η οθόνη είναι super amoled και όχι απλή lcd. Έτσι συμπεριφερονται όταν σπάνε;

Ορίστε μια εικόνα

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Πώς έχει σπάσει χωρίς να έχει χτυπήσει;

Και να έχει σπάσει, βλέπω κανονικά μέσα από αυτή την κηλίδα..

Επίσης, η οθόνη είναι super amoled και όχι απλή lcd. Έτσι συμπεριφερονται όταν σπάνε;

Ορίστε μια εικόνα

 

δεν είναι τίποτα πάτα το μια σε κάποια τσέπη και ουαλα το αποτέλεσμα

(στο service δουλεύω χοντρικά χοντρικά εχω δει τελευταία 9 χρόνια όλες της πιθανές ζημίες είτε στης μητρικές είτε σε ότι άλλο)

και ναι amoled ετσι κανουν ειναι το χαρακτιριστικο τους οταν σπανε εσωτερικα

1. η απλά δεν έχει καθόλου φως

2. η έχουν μαυρη κηλίδα (η οποια πολύ συχνά εξαπλώνεται ποιο πολύ με τον καιρό)

3. η αναβοσβήνει η οθονη και δουλεύει λίγο καλύτερά με χαμηλό φωτισμό

4. κλασσικες γραμμες παντου

 

πχ εδώ ειχε μια μικρή κιλιδουλα και να τι έγινε

 

https://i.redd.it/b95v4f8rzx711.jpg

αν βαρέσεις στο google gia broken purple amoled θα δεις μπόλικα

 

ενα παράδειγμα

https://forums.oneplus.com/threads/purple-colour-spreading-in-my-phone.599682/

 

γενικός αυτό το χρώμα σημαίνει λιωμένα οργανικά στοιχεισ

 

ενας άλλος τρόπος να το πάθεις αυτο ειναι έκθεση σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες

 

αλλά όπως είπα ψάξε την τύχη σου για εγγύηση όσο δεν φαινεται σπάσιμο μπορεί και να σε περάσουν

 

αν οχι λογο οτι ειναι αμολεδ τημη ειναι ακρος τσουχετερη

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Οπότε πάμε για εγγύηση και αν δεν είμαστε τυχεροί πάμε για καινούριο τηλέφωνο..

Ευχαριστώ για την βοήθεια, να σαι καλά :)

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει τέτοιες οθόνες. Απλά τόσο τέλειο κύκλο δεν έχω ξανά δει..

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα ωραιο θεμα Ντεμη:p

 

το καινούργιο skin της samsung :lol:

Έχω δει τέτοιες οθόνες. Απλά τόσο τέλειο κύκλο δεν έχω ξανά δει..

 

και τι δεν εχω δει................ εδώ μια φορά εχω δει τέλειο λουλούδι.... (και όχι δεν ήταν walllapaper αλλά κάποιος έκατσε πάνω του)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο..

Στο skroutz οι περισσότερες οθόνης ανεξαρτήτως τιμής, ναι μεν γράφουν ότι είναι γνήσιες αλλά γράφουν ότι είναι lcd. Οι υπόλοιπες γράφουν ότι είναι oled ενώ το συγκεκριμένο μοντέλο φοράει super amoled.

Τι παίζει μ'αυτες τις οθόνες;

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Κατά 99% όλες είναι γνήσιες, απλά αν πάρεις και οθόνη θέλει και kit (ειδική αυτοκόλλητη ταινία)

Και να ξέρεις αρκετα δισκολα ξεκολλάει το πίσω μέρος δεν είναι τπτ να το κάνεις θρύψαλα η ακόμη και μπροστινή οθόνη αν βγει με λίγο παραπάνω δύναμη στραβωνει το frame

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί δεν είναι διαθέσιμη η εφαρμογή του Samsubg Pay στο Α40.. Είναι σχετικά νέο μοντέλο και διαθέτει NFC .

Edited by AELReNoS
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά, ευχαριστώ πολύ

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας!

Έχω ένα Samsung J3 2017 με Android 8.0

Έχω ρυθμίσει σε χειροκίνητο τον έλεγχο για update και όταν έβρισκα ένα μικρό update, το πραγματοποιούσα.

Τώρα όμως εμφανίστηκε ένα update 1GB για αναβάθμιση σε Android 9.0

Δε λέω ότι δε θα το κάνω, αλλά δε θέλω τώρα, για να δω αν αναφερθούν προβλήματα.

Το θέμα όμως είναι ότι αυτό το notification δεν φεύγει. Δεν υπάρχει επιλογή για clear notifications για το συγκεκριμένο και στη system εφαρμογή "Ενημέρωση λογισμικού" δεν υπάρχει ρύθμιση των notifications. Δηλαδή, η Samsung με αφήνει να ορίσω ως manual τον έλεγχο των αναβαθμίσεων, αλλά δεν μπορώ να σβήσω το notification! Αν είναι δυνατόν!

Την έκατσα δηλαδή μέχρι να κάνω το update? Και για να πάρω οποιοδήποτε άλλο security update θα πρέπει πρώτα να περάσω σε Android 9.0?

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλαν από Καναδά το S10 plus SM-G975W το οποίο δουλεύει κανονικά σε όλα τα δίκτυα αλλά λόγω του ότι το μενού είναι στα αγγλικά προσπάθησα να το φλασαρω μέσω Odin και να περάσω την ελληνική ROM,λόγω του ότι τα ευρωπαϊκά τηλέφωνα η έκδοση τους είναι SM-G975F δεν μου την περνάει και μου βγάζει συνέχεια fail.....κάποια βοήθεια;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ηρθε υπενθυμιση για αναβαθμιση στο κινητο της συζυγου μου , αλλα αφου κατεβασει το firmware (> απο ενα giga) ...αδυνατει να το εγκαταστησει ...βγαζοντας μυνημα οτι αυτη την στιγμη ειναι αδυνατη η αναβαθμιση ...ενω σε προτρεπει να στειλεις τα error logs που συγκεντρωνει στην samsung...

Δεν γνωριζη αν ειναι γενικο το προβλημα ...η αφορα μονο το κινητο της γυναικας μου ...

((( M o I_ i \/ o S )))
Link to comment
Share on other sites

Αφού κατεβάσει την αναβαθμιση, πόσο ελεύθερο χώρο έχει στην εσωτερική μνήμη;
Link to comment
Share on other sites

Αφού κατεβάσει την αναβαθμιση, πόσο ελεύθερο χώρο έχει στην εσωτερική μνήμη;

 

οταν ξεκινα να κατεβαζει το 9 PIE εχω

 

εσωτερικη μνημης ελευθερα 520 και 220 δεσμευμενα (απο συνολο 2 GB)

εξωτερικη μνημη 5,5 GB απο τα 16 gb

 

μετα την ολοκληρωση του download το μυνημα αναφερει : "Αποτυχια Ενημερωση Λογισμικου- Δεν ειναι δυνατη η εγκατασταση της ενημερωσης. Το αρχειο ληψης δεν ειναι εγκυρο. Δοκιμαστε ξανα αργοτερα"

Βεβαια σε καποιο μαλλον ιταλικο site με αναλογο προβλημα συνιστουσαν πληρη reset (επαναφορα) του κινητου και μετα εγκατασταση του PIE ...

Ευχαριστω

Edited by molivos
((( M o I_ i \/ o S )))
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε επαναφορά εργοστασιακών πριν και μετά την εγκατάσταση της pie.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μετα απο νεα προσπαθεια εγινε η αναβαθμιση απροσκοπτα και χωρις κανενα προβλημα ...

Το μονο που αλλαξα ηταν να απενεργοποιησω το COSMOTE Wifi Calling που ηταν ενεργοποιημενο...

Δεν ξερω ..και ουτε ειμαι σιγουρος αν ο λογος ηταν αυτος ...απλως το αναφερω ...

 

Thanks

((( M o I_ i \/ o S )))
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπαρχει καμια λυση για το παρακάτω κλείδωμα ?

 

SIM network PIN blocked. Enter SIM network PUK

 

Το τηλέφωνο ήταν στην Ιρλανδία σε πάροχο Eir.

Το εδωσε η κόρη στον πατέρα, και με το που μπηκε αλλο sim κλειδωσε.

Εμεινε κανα χρονο στο συρταρι, και μου το εδωσε εμενα.

Παίζει να το ξεκλειδώσω να το χρησιμοποιήσω?

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Αν δεχεται αλλαγη λειτουργικου ,αλλης εκδοσης με φλασαρισμα Odin εχει καλως.

Αλλιως θελει με την διαδικασια combination.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τα Samsung Galaxy Z flip Fold 3 5Γ
  • The title was changed to Samsung J1
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...