Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Galaxy


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για λιγο facebook λιγο μουσικη για τιποτε σελιδες με ειδησεις κατι κανει..και γενικα η 4.3 και αυτη η 4.4 kitkat μου φαινετε το ποιο απλο πραγμα του κοσμου απλα μου βγαζει κατι περιεργα και με τρελενει..
Link to comment
Share on other sites

***""

(ΤΟ ποσταρα και στο S4 αλλά είναι νεκρό 2-3 μήνες.

Επιδει μου κλέψανε το κινητό ψάχνω γρήγορες λύση να έχω το S4 μέχρι να δω τι θα κάνω.)

Το έβγαλα από το συρτάρι μετά από 2 χρόνια....

 

Είχα pattern που δεν θυμομουν,recovery και όλα καλά......

 

Θυμιθικα ότι το power button θέλει γέρο πατημα........

 

Ενώ το περιεργαζομουν και το ψιλοσεταριζα έκλεισε........

 

Το κάνει αραιά και που.

 

Κατέβασα stock rom να την περάσω μέσω odin.

 

Την περασα.....έβγαλε pass κτλ.

 

ΑΛΛΑ στην αναβάθμιση εφαρμογών μετά το φλασαρισμα κολησε η αναβάθμιση......

 

Στην πορεία άνοιξε αλλά βγάζει ΣΥΝΕΧΩΣ μια ειδοποίηση αποτυχίας.

 

Τώρα αν μείνει ανοικτό δεν σβήνει,αλλά έχει το ,pop up όλη την ώρα.

 

Πήγα να ξαναφλασαρω την sτοck rom αλλά ενώ ξεκινάει σε άσχετο σημείο κάθε φορά βγαίνει fail στο odin με αιτιολογία στο log "removed".

 

Ενοειται δεν κινείται τίποτα.

 

Από την άλλη δοκίμασα το stock boot.img(tar)και το εγκαθιστά με επιτυχία το odin.

 

*Χθες βράδυ στην τελευταία προσπάθεια φλασαρισματος της rom κολλησε στο 99%.......$@#&?!

 

Φταίει το power button?

 

Μητρική?

 

Ίσως το λογισμικό?(από samimobile)

 

Κάποια λύση???????

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2 χρονια ε?Και με την μπαταρια τι εκανες ?Πως την βλεπεις ειναι ζωντανη?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά απ' ότι φαίνεται, υπάρχει application από το xda το οποίο ενεργοποιεί πραγματικό φίλτρο μπλε ακτινοβολίας.

ΑΛΛΑ λειτουργεί μόνο σε android Nougat 7.0, ούτε καν σε 7.1

Δυστυχώς η google απενεργοποίησε το κρυφό night mode στο android oreo.

Όλα τα apps που ισχυρίζονται ότι φιλτράρουν την μπλε ακτινοβολία, στην πραγματικότητα,

απλώς κάνουν overlay ένα (άσχημο) layer κόκκινου, κίτρινου ή καφέ χρώματος.

Ακόμα χειρότερα, από το oreo και ύστερα, το layer δεν εφαρμόζεται στην οθόνη κλειδώματος, καθώς και στα notifications.

 

Για τους κατόχους συσκευής με Android 7.0 Nougat:

  • Κατεβάζουμε το apk από εδώ: https://forum.xda-developers.com/android/apps-games/app-blue-light-filter-samsung-device-t3795239
  • Ενεργοποιούμε από τις ρυθμίσεις ασφαλείας τη δυνατότητα εγκατάστασης εφαρμογών από άγνωστες πηγές κι εγκαθιστούμε το apk
  • Ενεργοποιούμε τις "επιλογές προγραμματιστή" (Ρυθμίσεις >> Πληροφορίες συσκευής >> Πληροφορίες λογισμικού >> πατάμε συνεχόμενα τον αριθμό έκδοσης μέχρι να μας ειδοποιήσει ότι ενεργοποιήθηκαν οι επιλογές προγραμματιστή.)
  • Επιλέγουμε ρυθμίσεις >> επιλογές προγραμματιστή κι ενεργοποιούμε τον εντοπισμό σφαλμάτων (usb debugging)
  • Κατεβάζουμε κι αποσυμπιέζουμε το adb.zip που θα βρούμε κι αυτό στην προαναφερόμενη σελίδα του xda
  • Ανοίγουμε τη γραμμή εντολών των windows (πατάμε cmd στην αναζήτηση κι enter) γράφουμε cd (κενό) κι ολόκληρο το path της διαδρομής του φακέλου που αποσυμπιέσαμε το adb (αντιγραφή από το windows explorer) πατάμε enter
  • Τέλος κάνουμε copy-paste το: adb shell pm grant com.sachin.android.bluelightfilter android.permission.WRITE_SECURE_SETTINGS και πατάμε enter.

Πλέον είμαστε έτοιμοι ν' ανοίξουμε την εφαρμογή και να ενεργοποιήσουμε το night mode

 

Για τους κατόχους αναβαθμισμένης συσκευής Oreo, βάλτε τα κάτω και συγκρίνετε τα. Προσωπικά, θεώρησα ότι η δυνατότητα night mode, υπερτερεί των όποιων χαρακτηριστικών του oreo. Οπότε πήρα την απόφαση κι έκανα downgrade σε galaxy j3 από 8.0 σε 7.0.

Για τους ενδιαφερόμενους, μπορείτε να βρείτε το firmware της συσκευής σας από εδώ: https://www.sammobile.com/firmwares/

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν αλλαζοντας μονο το τζαμι της οθονης αν φευγουν και οι μαυρες σκιες που μπορει να εχει το κινητο στην οθονη (μηπως μαυριζει τελικα η κολα και οχι η οθονη) εχει τυχει σε καποιον? ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζεις smart switch της samsung, πας more, emergency software recovery και γυρνας στο μαμα.

Αυτο ισχυει για ολους που θελουν να γυρισουν στα αρχικο λογισμικο, πχ αμα ηταn cosmote και το εχεις κανει unbranded, στο ξαναγυρναει στην τeλευταια διαθεσιμη εκδοση της cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Σε Galaxy J4+ που πήρα δωρεάν λόγω επιδότησης και με Oreo 8.1 το φίλτρο υπάρχει στο μενού. Οπότε λογικά θα υπάρχει και στα υπόλοιπα καινούρια μοντέλα της σειράς J εφόσον είναι ενημερωμένα με Oreo.
Link to comment
Share on other sites

Σε galaxy J3 (μοντέλο 2017) android Oreo, δεν υπάρχει η επιλογή..

Από Σεπτέμβριο είπανε θα πάρει android Pie.

Είδωμεν..

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό τόνισα ότι η λειτουργία μπαίνει στα καινούρια μοντέλα. Δυστυχώς η Σάμσουνγκ βλέπω ότι συνεχίζει την κακή συνήθεια της να παρέχει επιλεκτικά τα χαρακτηριστικά αυτά που θα μπορούσαν άνετα να μπουν σε προηγούμενα μοντέλα ενώ οι υποσχέσεις της για αναβαθμίσεις παραμένουν συνήθως στα χαρτιά. Άκου τον Σεπτέμβρη το Pie... :mad::mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Η θύρα φόρτισης είχε υγρασία απο θαλασσινό νερό. Εγώ χωρίς να το εχω αντιληφθεί συνέδεσα το φορτιστή και δεν φόρτιζε.. μαλλον κάηκε κάτι . Τι κάηκε όμως ; Προτείνετε να αλλάξω καλωδιοταινία φόρτισης ή μπορεί να ειναι κάτι αλλο ; Το κινητό λειτουργούσε κανονικά παρα το γεγονός ότι δε φόρτιζε μεχρι που τελείωσε η μπαταρία .

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω καποιο φιλο αν γνωριζει…. το liquid screen protector της spigen αξιζει ?? για μικρες επιαφανειακες γρατζουνιες απο κλειδια κτλ ?? η απλα ειναι μουφα ?? και ειδες μετα καποια σημαδακια ?? ευχαριστω πολυ
Είμαι τεχνολογικά καμένος. Παρακαλώ δείξτε κατανόηση !! :cry:
Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω καποιο φιλο αν γνωριζει…. το liquid screen protector της spigen αξιζει ?? για μικρες επιαφανειακες γρατζουνιες απο κλειδια κτλ ?? η απλα ειναι μουφα ?? και ειδες μετα καποια σημαδακια ?? ευχαριστω πολυ
Φίλε εγώ έβαλα τις spigel προστατευτική μεμβράνη (πάντα είχα προστατευτική μεμβράνη και νόμιζα ότι είμαι ευχαριστημένος).

 

Το πρόβλημα με τις μεμβράνες που ψεκάζεις την οθόνη σου για να την τοποθετήσεις, είναι ότι όσο υγρό ψεκάζεις περισσότερο τόσο "ζαρώνει" η μεμβράνη μετά την τοποθέτηση της.

 

Για να το εξηγήσω περισσότερο το υγρό στην ουσία δεν φεύγει ποτέ κάτω, με αποτέλεσμα να κάνει ένα πορτοκάλιασμα στην μεμβράνη.

 

Τελικά έβαλα το dome glass και ησύχασα, ακριβό μεν αλλά έχεις την αίσθηση του γυαλιού και η αίσθηση είναι κορυφαία.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα άλλαζα μπαταρία κι αν είσαι στην εγγύηση ακόμα καλύτερα. Εχω τσεκάρει ότι το θλεμα με τις μπαταρίες δε φτιάχνει σχεδόν ποτέ εκτός αν τις αλλάξεις... Αν ήταν να κάνω κάτι πάντως προληπτικό, αυτό θα ήταν ν' αποφεύγω να φορτίζω τη μπαταρία μέχρι το 100 τοις εκατό και να το φορτίζω μόνο όταν πέφτει τελείως. Δεν είναι πρακτικό ιδιαίερα για τη χρήσ του τηλεφώνου αλλά απ' όσο ξέρω το προστατεύει.
Link to comment
Share on other sites

Με το δρομέα πάνω στο εικονάκι της έντασης του δικτύου στην οθόνη του PC (δεξιά κάτω), διαβάζω:

 

"Cosmote .....,

Internet access,

Μη αναγνωρισμένο δίκτυο,

No internet access"

 

(Συνημμένο αρχείο)

και στην πραγματικότητα έχω διαδικτυακή σύνδεση χωρίς πρόβλημα.

Πρόκειται για λάθος πληροφόρηση;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, κάτοχος του a6 εδώ και 3 μήνες, απόλυτα ευχαριστημένος, αλλά.... από τη στιγμή που έκανα την τελευταία αναβάθμιση οι φωτογραφίες δεν είναι καθαρές, έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα; Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ..μόλις αγόρασα ένα samsung .καθώς πήγαινα σπίτι με τα πόδια για μεγάλη γκαντεμια μου με κλέψανε το κινητό ..δεν πρόλαβα καν να το ανοίξω.τι μπορώ να κάνω;έχω μόνο την απόδειξη του κινητού ... Περιμένω βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις βύσμα στην αστυνομία από υποστράτηγο και πάνω..και συνάμα να είναι και Α βαθμού συγγένειας..ναι μπορούνε να στο βρούνε με imei...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δλδ επειδή δεν τον είχα ανοίξει ώστε να βάλω email και να δημιουργήσω προφίλ δεν φαίνεται πουθενα;ακόμα και αν ανοίξει τώρα και δημιουργησουν λογαριασμό και συνεχίσουν να χρησιμοποιούν το κινητό πάλι δεν θα μπορώ να το εντοπίσω;
Link to comment
Share on other sites

Πας με το imei στην αστυνομία και τουλάχιστον του άλλου του είναι άχρηστο

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τα Samsung Galaxy Z flip Fold 3 5Γ
  • The title was changed to Samsung J1
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...