Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Galaxy


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

σχεδόν 1 χρόνο με το S8 και ευχαριστημένος με όλες τις λειτουργίες του, ξαφνικά μου εμφανίζει θέμα η μπαταρία. Σε γενικές γραμμές και με φουλ χρήση social media , μουσική η μπαταρία διαρκεί 1 ημέρα. Όμως εδώ και 2-3 φορές εκεί που ξαφνικά έχω 15% μειώνεται στο 9% και αμέσως πέφτει στο 0%. Έχω διαβάσει διαβάσει ένα σχετικό άρθρο για το καλιμπράρισμα της μπαταρίας, αλλά περιμένω και τις γνώμες σας.

 

ΥΓ: Πάντα το φόρτιζα μόλις έπεφτε στο 15% άντε το πολύ 10% πότε δεν το άφηνα να πέσει παρακάτω και επίσης ποτέ δεν το έφτανα 100%.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το Samsung Galaxy J6 (2018)

Το προηγούμενο κινητό μου έσπασε και δεν έχω πρόσβασή πλέον σε αυτό.

Θέλω να περάσω τις επαφές μου στο νέο κινητό άλλα τις έχω μόνο αποθηκευμένες σε αρχείο .vcf στο σταθερό υπολογιστή μου.

Το μπορώ να κάνω;;;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Να μπεις από το pc στο Gmail σου να πας επαφές και να κάνεις προσθήκη από το αρχείο σου. Μετά αν δεν τις εμφανίζει άμεσα στις επαφές του κινητού, από τις ρυθμίσεις εμφάνισης των επαφών, θα διαλέξεις το gmail.

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το έκανα....αλλά δεν ειχα πολλά τηλ στις επαφές....μόνο mail διευθυνσεις Edited by sakaflias
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Galaxy S2 Mini το οποίο ενώ συνδεόταν κανονικά με τον υπολογιστή ξαφνικά σταμάτησε να βγάζει το σχετικό εικονίδιο του Android όταν βάζω το καλόδιο USB με αποτέλεσμα να μην μπορεί να το δει ο υπολογιστής. Εννοείται ότι στον υπολογιστή υπάρχει εγκατεστημένος ο σχετικός driver και το έχω συνδέσει κανονικά άπειρες φορές πριν παρουσιαστεί αυτό το πρόβλημα. Απλά το τηλέφωνο άρχισε να τα παίζει μετά από πολλά χρόνια χρήσης.

 

Αν κάνω φορμάτ στο τηλέφωνο υπάρχει περίπτωση να λυθεί το πρόβλημα;

Σε αυτή την περίπτωση θα χαθούν ό,τι δεδομένα υπάρχουν στην μνήμη του τηλεφώνου; (MP3, φωτογραφίες κτλ)

 

Ευχαριστώ :)

Edited by zaxarias120
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Galaxy S2 Mini το οποίο ενώ συνδεόταν κανονικά με τον υπολογιστή ξαφνικά σταμάτησε να βγάζει το σχετικό εικονίδιο του Android όταν βάζω το καλόδιο USB με αποτέλεσμα να μην μπορεί να το δει ο υπολογιστής. Εννοείται ότι στον υπολογιστή υπάρχει εγκατεστημένος ο σχετικός driver και το έχω συνδέσει κανονικά άπειρες φορές πριν παρουσιαστεί αυτό το πρόβλημα. Απλά το τηλέφωνο άρχισε να τα παίζει μετά από πολλά χρόνια χρήσης.

 

Αν κάνω φορμάτ στο τηλέφωνο υπάρχει περίπτωση να λυθεί το πρόβλημα;

Σε αυτή την περίπτωση θα χαθούν ό,τι δεδομένα υπάρχουν στην μνήμη του τηλεφώνου; (MP3, φωτογραφίες κτλ)

 

Ευχαριστώ :)

Κανε ενα μπακαπ τα τηλεφωνα μετεφερε στο pc φωτο-μουσικη κτλ.και καντο φορματ .Μη κανεις μπακαπ αρχεια συστηματος..Αμα δεις οτι δεν συνερχεται αλλαξε καλωδιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σχεδόν 1 χρόνο με το S8 και ευχαριστημένος με όλες τις λειτουργίες του, ξαφνικά μου εμφανίζει θέμα η μπαταρία. Σε γενικές γραμμές και με φουλ χρήση social media , μουσική η μπαταρία διαρκεί 1 ημέρα. Όμως εδώ και 2-3 φορές εκεί που ξαφνικά έχω 15% μειώνεται στο 9% και αμέσως πέφτει στο 0%. Έχω διαβάσει διαβάσει ένα σχετικό άρθρο για το καλιμπράρισμα της μπαταρίας, αλλά περιμένω και τις γνώμες σας.

 

ΥΓ: Πάντα το φόρτιζα μόλις έπεφτε στο 15% άντε το πολύ 10% πότε δεν το άφηνα να πέσει παρακάτω και επίσης ποτέ δεν το έφτανα 100%.

 

Αστο να πεσει στο 1,2% απενεργοποιησε το και βαλτο για φορτιση στην βασικη οχι στην γρηγορη ολη νυχτα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να τα μεταφέρω στο PC γιατί το κινητό δεν συνδέεται πλέον με το PC.

Όταν το βάζω το καλώδιο στην θύρα USB ναι μεν το κινητό φορτίζει, αλλά δεν το βλέπει ο υπολογιστής. :(

 

Αν κάνω hard reset υπάρχει περίπτωση να λυθεί το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε άλλο καλώδιο - το έπαθα και γω στο s7

Και το δικό σου φόρτιζε μεν αλλά δεν το έβλεπε ο υπολογιστής;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χόνια πολλά!

Αγορασα το πολυαναμενόμενο για μένα Galaxy Watch Lte ... Αλλά όταν μιλήσεις 5 λεπτά με χρήση bluetooth το ρολόι υπερθερμένεται και κλείνει!!:mad:

Έχει κάποιος άλλος αντιμετωπήσει το ίδιο προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

το touchwiz που έχει είναι αρκετά παλιό.. μόνο με custom rom μπορείς να έχεις πρόσφατη έκδοση android και λίγο καλύτερη ταχύτητα (σε σχέση με official rom και ότι μπορεί να προσφέρει το κινητό σαν επίδοση στο 2019.. :rolleyes:

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Παλιά, φθαρμένα, χρησιμοποιημένα καλώδια μπορούν να έχουν κοπεί τα data pins και να μην αναγνωρίζονται από PC. Δοκίμασε άλλο καλώδιο εκτός και αν η υποδοχή του κινητού σου έχει χαλαρώσει υπερβολικά οπότε δοκίμασε κάποια cloud λύση όπως google drive/dropbox/4shared κτλ.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Παλιά, φθαρμένα, χρησιμοποιημένα καλώδια μπορούν να έχουν κοπεί τα data pins και να μην αναγνωρίζονται από PC. Δοκίμασε άλλο καλώδιο εκτός και αν η υποδοχή του κινητού σου έχει χαλαρώσει υπερβολικά οπότε δοκίμασε κάποια cloud λύση όπως google drive/dropbox/4shared κτλ.

Όντως το καλώδιο είναι αρκετά παλιό. Θα προσπαθήσω να βρω άλλο καλώδιο και να ξαναδοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χόνια πολλά!

Αγορασα το πολυαναμενόμενο για μένα Galaxy Watch Lte ... Αλλά όταν μιλήσεις 5 λεπτά με χρήση bluetooth το ρολόι υπερθερμένεται και κλείνει!!:mad:

Έχει κάποιος άλλος αντιμετωπήσει το ίδιο προβλημα;

 

Την υπερθέρμανση την κάνει όταν είναι συνδεδεμένο με το bluetooth ακουστικό.

Όταν ήταν ανοιχτή ακρόαση ,σε δοκιμή , πέρασαν 10 λεπτά και παρότι το ένιωθα λίγο ζεστό δεν έβγαλε μύνημα υπερθέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας Χρονια σας πολλα.Ο αδερφος μου πηρε το samsung s9 plus κ του κοπηκε μετα απο χρησεις το καλωδιο φορτισης.Με ρωτησε να του βρω εναν Wireless Charger κ του βρηκα αυτον Wireless Charger κ θα ηθελα να μ πειτε την γνωμη σας πριν προβω στην αγορα του.Θα του κανει δουλεια ή θα το κλαιει το κινητο τ?? Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και με ολοκαίνουργιο καλώδιο αλλά δεν άλλαξε κάτι. Πάλι δεν συνδέεται με τον υπολογιστή... :(
Link to comment
Share on other sites

τωρα εχει μια 4 4 2 απο το sammobile η οποια μου βγαζει διαφορα προβληματα στο ιντερνετ και διαφορα isseus ... με official galaxy s3 4 3 δεν ειχα ποτε θεματα και προβληματα μη συνδεσης η κατι αλλο . πως μπορω να γινω σαμσουγκ και παλι
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την οθόνη του s9.. έχει λίγο πριν αρχίσει η οθόνη edje από μέσα 2 κάθετες μαύρες γραμμές επίσης έχει και σε άλλα σημεία κάτι μαυρίλες σαν γρατζουνιές να το πω... αντιμετωπίζει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα? επίσης γνωρίζεται αν το στείλω να μου αλλάξουν την οθόνη αν το καλύπτει η εγγύηση? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩ!!!!;););)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημερα σας Χρονια σας πολλα.Ο αδερφος μου πηρε το samsung s9 plus κ του κοπηκε μετα απο χρησεις το καλωδιο φορτισης.Με ρωτησε να του βρω εναν Wireless Charger κ του βρηκα αυτον Wireless Charger κ θα ηθελα να μ πειτε την γνωμη σας πριν προβω στην αγορα του.Θα του κανει δουλεια ή θα το κλαιει το κινητο τ??

Ποιος ο λόγος; Ούτε φθηνό είναι, ούτε επώνυμο, ούτε εγγύηση έχεις. Σε αυτά τα χρήματα βρίσκεις fast wireless charger της Samsung από Ελλάδα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επεσε κατω και πρασινισε η οθονη του. Πατησα το κουμπι ον/οφφ και απο τοτε δεν ξαναλειτουργησε η οθονη. Ωστοσο πατωντας το κουμπι του ηχου ακουγα τη χαρακτηριστικη δονηση που κανει οταν φτασει στο μινιμουμ, και οταν εβαζα το δαχτυλο μου στον αναγνωστη αποτυπωματος εκανε το χαρακτηριστικο κλικ. Δηλαδη φαινεται μονο η οθονη να μη λειτουργει . Εξωτερικα ειναι σχεδον αθικτη. Το μεταλλικο πλαισιο λυγισε στο σημειο που χτυπησε οταν επεσε.

 

Πιστευετε οτι χρειαζομαι αλλαγη οθονης ή μπορει να εχει χαλασει καποιο ηλεκτρονικο; Ποσο κοστιζει περιπου η επισκευη; Να παω στο καταστημα που το αγορασα ή αλλου;

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος; Ούτε φθηνό είναι, ούτε επώνυμο, ούτε εγγύηση έχεις. Σε αυτά τα χρήματα βρίσκεις fast wireless charger της Samsung από Ελλάδα.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου δεν το πηρα

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και με ολοκαίνουργιο καλώδιο αλλά δεν άλλαξε κάτι. Πάλι δεν συνδέεται με τον υπολογιστή... :(

Δοκίμασες σε άλλο pc?

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ένας φίλος αρχαιολόγος άφησε το αγαπημένο του αρχαίο Νοκια slide και πήγε στο Α6.

Επειδή η κάρτα sim του δεν έμπαινε πουθενά πια, έγραψε τις επαφές με το χέρι στη καινούρια sim. Το θέμα είναι οτι εγώ του είπα να τις αντιγράψει στη google ώστε να τις έχει χωρίς να τις χάνει.

Παλιότερα θυμάμαι υπήρχε επιλογή να κάνεις αντιγραφή απ όπου θες σε όποια θέση θες.... συσκευή google κτλ.

Σε αυτή τη συσκευή βέβαια με Oreo δεν βρίσκω ανάλογη επιλογή. Γνωρίζει κάποιος πώς γίνεται να βοηθήσει?

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά με αυτό το κινητό πια, και εγώ το έχω από το '13 και θα προτιμούσα να το χρησιμοποιούσα σαν κινητό "προχειρο" πάνω στην δουλειά αλλά χωρίς custom δεν παλεύεται. Και εγώ έχω την 4.4.2 με knox 0x0 :p

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τα Samsung Galaxy Z flip Fold 3 5Γ
  • The title was changed to Samsung J1
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...